آيا اصل عدم قطعيت صفر مطلق رو نقض نميكنه؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Don Bardiya

محل اقامت: تهران

عضویت : جمعه ۱۳۸۷/۵/۴ - ۱۵:۵۷


پست: 166

سپاس: 3


تماس:

آيا اصل عدم قطعيت صفر مطلق رو نقض نميكنه؟

پست توسط Don Bardiya »

آيا اصل عدم قطعيت صفر مطلق رو نقض نميكنه؟

كسي جواب رو ميدونه ؟
I don't ever want god to hear our screams and mistake them for prayers

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

محل اقامت: مشهد

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۸۶/۱۲/۵ - ۱۹:۲۵


پست: 921

سپاس: 14


تماس:

Re: آيا اصل عدم قطعيت صفر مطلق ( 0 درجه كلوين ) رو نقض نميكنه ؟

پست توسط محمد مهدي غلامي »

با سلام ..........
بیشتر توضیح بدید. برای چی باید نقض کنه.
با تشکر...........
جنگ نرم ... ؟!!!

spr

عضویت : چهارشنبه ۱۳۸۶/۱۲/۱۵ - ۱۸:۴۴


پست: 129Re: آيا اصل عدم قطعيت صفر مطلق ( 0 درجه كلوين ) رو نقض نميكنه ؟

پست توسط spr »

سلام
من مطلبی رو برات توضیح میدم امیدوارم که کامل باشه.
وقتی می گوییم صفر مطلق یعنی حرکت بی حرکت یعنی این که میتوانیم سرعت و مکان ذره رو با دقت کامل مشخص کنیم.اما اصل عدم قطعیت میگه که سرعت و مکان ذره را نمی توان در یک لحظه اندازه گرفت.پس این ممکن نیست ولی وقتی می گوییم ذره در صفر مطلق است انرژِی نقطه صفر دارد و این جنبشی را برای ذره در نظر می گیرد.و مقدار این انرژی برابر 2/1 *hf است پس صفر مطلق نقص نمیشه.
SPR

AliHagigat

عضویت : شنبه ۱۳۸۷/۹/۹ - ۱۰:۵۹


پست: 505

سپاس: 6

Re: آيا اصل عدم قطعيت صفر مطلق ( 0 درجه كلوين ) رو نقض نميكنه ؟

پست توسط AliHagigat »

در صفر مطلق مکان مشخصه یعنی چه؟ یعنی ما هم مکان دقیق رو میبینیم؟ برای اینکه ببینیم باید نور بزنیم، که مکان و صفر مطلق رو تغییر میده. بعلاوه، در صفر مطلق من حدس میزنم ارتعاشات کامل حذف نشه، حداقل میشه...

AliHagigat

عضویت : شنبه ۱۳۸۷/۹/۹ - ۱۰:۵۹


پست: 505

سپاس: 6

Re: آيا اصل عدم قطعيت صفر مطلق ( 0 درجه كلوين ) رو نقض نميكنه ؟

پست توسط AliHagigat »

spr نوشته است: وقتی می گوییم صفر مطلق یعنی حرکت بی حرکت یعنی این که میتوانیم سرعت و مکان ذره رو با دقت کامل مشخص کنیم.اما اصل عدم قطعیت میگه که سرعت و مکان ذره را نمی توان در یک لحظه اندازه گرفت.پس این ممکن نیست ولی وقتی می گوییم ذره در صفر مطلق است انرژِی نقطه صفر دارد و این جنبشی را برای ذره در نظر می گیرد.و مقدار این انرژی برابر 2/1 *hf است پس صفر مطلق نقص نمیشه.
تناقض! شما اول نوشتید صفر مطلق یعنی حرکت بی حرکت، بعد گفتید انرژی جنبشی داریم و سرعت داریم و در نتیجه سرعت و مکان رو با هم داریم و اصل عدم قطعیت نقض شد. اگر حرکت بی حرکت پس چرا سرعت داریم؟ smile024 و حرکت داریم!

spr

عضویت : چهارشنبه ۱۳۸۶/۱۲/۱۵ - ۱۸:۴۴


پست: 129Re: آيا اصل عدم قطعيت صفر مطلق ( 0 درجه كلوين ) رو نقض نميكنه ؟

پست توسط spr »

سلام
من در بخش اول با فیزیک کلاسیک و نیمه کوانتومی پاسخ دادم و در بخش دوم توجیه کوانتومی رو آوردم.
SPR

نمایه کاربر
رهام1380

نام: رهام حسامی

محل اقامت: تهران

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۶/۲۰ - ۰۹:۴۸


پست: 103

سپاس: 15

جنسیت:

تماس:

آيا اصل عدم قطعيت صفر مطلق رو نقض نميكنه؟

پست توسط رهام1380 »

دمای صفر مطلق به این معنی است که سیستم در کمترین حالت ممکن انرژی داخلی قرار دارد. این بدان معنا نیست که آن انرژی صفر است. توجه داشته باشید که این ممکن است با آنچه قبلاً در مورد دما شنیده اید در تضاد باشد ، که در مورد آن به عنوان اندازه گیری میانگین انرژی جنبشی در هر ذره صحبت می کند - اما این یک تقریب کلاسیک است و هنگامی که دما به اندازه کافی پایین می آید تقریب خیلی خوب کار نمی کند مکانیک کوانتوم بازی می کند
متاسفانه ، ما بیش از حد کلاسیک فکر میکنیم! اگر ذرات مانند توپ های کوچک بیلیارد کلاسیک باشند ، در واقع وقتی آنها را به صفر مطلق خنک می کنید ، سرعت آنها به صفر می رسد. اما ذرات کلاسیک نیستند. هر چه گاز ذرات سردتر شود ، اهمیت مکانیک کوانتوم نیز بیشتر می شود. روش صحیح اندیشیدن درباره ذرات در یک گاز بسیار سرد مانند توپ های بیلیارد نیست بلکه به صورت موج است.
در واقع ، این هیچ ارتباطی با یک گروه حرارتی بودن ندارد (که به معنی داشتن ذرات زیادی است). فقط به یک ذره نگاه کنید. می توانید آن ذره را برای استراحت کند کنید - مشکلی برای این کار وجود ندارد. به طور معادل ، شما فقط می توانید به "قاب استراحت" آن بروید ، یعنی به همان سرعتی که در حال حرکت است بروید. اگر به طور کلاسیک فکر می کردید ، می گفتید "من دقیقاً می دانم که این ذره با چه سرعتی پیش می رود و کجاست ، بنابراین اصل عدم اطمینان نقض شده است". مسئله تفکر کلاسیک است. به یاد داشته باشید که این ذره در واقع یک موج است (عملکرد موج) ، و حتی کمترین عملکرد موج انرژی نیز تا حدی گسترش یافته است که در آن مکان و با چه سرعتی جریان دارد. این فقط یک ویژگی ریاضی از عملکرد موج است.
کمترین انرژی یک سیستم مکانیکی کوانتومی خاص است. حتی در این حالت ، عملکرد موج تا حدی به موقعیت و حرکت خود گسترش یافته است.)
حتی برای یک گاز از ذرات در صفر مطلق ، هر ذره تا جایی که هست و سرعت آن زیاد است گسترش یافته است - زیرا آنها توپ های بیلیارد نیستند ، بلکه عملکرد موج هستند.
اثر متقابل تبادل بین الکترونها قابل توجه تر خواهد شد. این تعامل می گوید که یک الکترون با چرخش بالا دوست ندارد با یک الکترون دیگر با همان چرخش بالا بماند. به عبارت دیگر ، امواج الکترون چرخشی مخالف دوست دارند با یکدیگر بمانند. این تعامل ناچیز است زیرا ما دما را افزایش می دهیم. انتقال مغناطیسی فرو به پارا یکی از این موارد است.
فعل و انفعال دیگر همبستگی است ، به این معنی که حرکت الکترون با توجه به حرکت الکترونهای دیگر همبسته است. همانطور که ما دما را کاهش می دهیم ، حرکت الکترون ها معمولاً از طبیعت تصادفی همبسته می شوند. حرکت امواج الکترون چرخشی بالا با حرکت امواج چرخشی پایین ارتباط دارد. البته این معمولاً در تراکم زیاد اتفاق می افتد.
سومین فعل و انفعال ، الکترون و الکترون فیون مجازی است که معمولاً در دماهای بسیار پایین رخ می دهد. فعل و انفعالات معمولاً به عنوان تئوری BCS شناخته می شود و اعتقاد بر این است که منشا حالت ابررسانا است تا پانزده هزارم درجه بالاتر از صفر مطلق بود. در این دمای بسیار کم ، الکترون ها ماهیت کوانتومی خود را نشان می دهند. بنابراین جریان الکتریکی یک محیط دانه ای است که از ذرات منفرد تشکیل شده است. الکترون ها از طریق یک رسانا مانند دانه های شن و ماسه در ساعت شنی می ریزند ، پدیده ای که می تواند با کمک الکترودینامیک کوانتوم توضیح داده شود.
جریان آب از یک شیر مانند یک محیط همگن به نظر می رسد - تشخیص بین تک تک مولکول های آب غیرممکن است. دقیقاً همین مورد در مورد جریان الکتریکی نیز صادق است. تعداد زیادی الکترون در یک کابل متداول جریان دارد که به نظر می رسد جریان همگن است. اگرچه تشخیص الکترونهای منفرد امکان پذیر نیست ، اما مکانیک کوانتوم می گوید که آنها باید وجود داشته باشند. پس آنها چگونه رفتار می کنند؟ تحت کدام شرایط جریان مانند آب از طریق یک شیر جریان نمی یابد بلکه مانند شن و ماسه در ساعت شنی ریزش می کند؟

تشبیه ساعت شنی برای میکروسکوپ تونل زنی اسکن کننده بسیار مناسب است ، جایی که یک نوک نازک و نوک تیز سطح سطح نمونه را اسکن می کند بدون اینکه واقعاً آن را لمس کند. با این وجود یک جریان کوچک جریان دارد ، زیرا احتمال کمی وجود دارد که الکترون ها از نوک نوک تیز شده به داخل نمونه "تونل" می کنند. این جریان تونل زنی یک عملکرد نمایی از جداسازی است ، به همین دلیل است که نوک نوک تیز فقط چند آنگستروم (یک دهم میلیونم میلی متر) بالاتر از نمونه قرار دارد.
بنابراین تغییرات لحظه ای در جریان تونل زنی به محققان این امکان را می دهد تا اتمهای منفرد و ساختارهای اتمی موجود در سطح را حل کرده و ساختار الکترونی آنها را بررسی کنند. بنابراین میکروسکوپ های تونلی روبشی از آشکارسازهای متنوع و حساس در کل فیزیک حالت جامد هستند .
حتی در این شرایط شدید - یک جریان کوچک کمتر از یک میلیاردم جریان که از یک لامپ 100 وات عبور می کند - میلیاردها الکترون در ثانیه هنوز جریان دارند. این تعداد برای تشخیص الکترونهای فردی بیش از حد است. قبل از اینکه دانشمندان ببینند که جریان الکتریکی از الکترونهای منفرد تشکیل شده است ، دما در حدود پانزده هزارم درجه بالاتر از صفر مطلق (یعنی در منفی 273.135 درجه سانتیگراد یا 15 میلی لیتر) کاهش یافته بود.
در این دمای پایین ، ساختارهای بسیار ظریف ، که محققان انتظار نداشتند ، در طیف ظاهر می شوند. ما می توانیم این ساختارهای جدید را تنها با این فرض که جریان تونلینگ یک محیط دانه ای است و دیگر یکدست نیست ، توضیح دهیم ." این اولین بار است که ماهیت کامل کوانتومی حمل و نقل الکترونیکی در میکروسکوپ تونل اسکن خود را نشان می دهد.تصویر

ارسال پست