زمان بعد نيست .

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

Re: زمان بعد نيست .

پست توسط MRT »

Aposha نوشته شده:فضای n بعدی هیلبرتی در مکانیک کوانتومی اصلا تعبیر هندسی رو نداره و فضای کامل و متعامدی از توابع است (نه بردار). ما تابع حالت رو قبل ار مشاهده ی سیستم هیچوقت نمیتونیم بدونیم که این از محدودیت های دنیای ماست، علتش هم اینه که هر روش ممکن مشاهده ی سیستم (یا به عبارتی کسب اطلاعات از سیستم)، سیستم رو مختل می کنه (عدم قطعیت). حالا که نمی دونیم چی بوده، از بسط های ریاضیاتی استفاده می کنیم و اون رو به صورتِ جمع یه سری تابع می نویسیم. همین. n هم فقط نمره ی این تابع هاست که بعد از اندازه گیری (و البته مختل شدن و عوض شدن سیستم) می بینیم سیستم در یکی از این n حالت localize می شه (این هم به خاطرِ اینه که از اول با توجه به فیزیکِ مساله این سری از توابع رو طوری انتخاب می کنیم که هر کدوم یه حالتِ ممکن باشه). این توابع فقط یک سری از خواص برداری رو دارند و به هیچ وجه تعبیر هندسی ندارند و بردار نیستند. در الکترواستاتیک هم از این روش برای برای بدست آوردن پتانسیل الکتریکی (البته بعضی وقتا که تقارن های خاصی در مساله موجود باشه) استفاده می کنیم و در نهایت پتانسیل بسطی می شه از یه سری تابع با n های مختلف. حالا می شه گفت پتانسیل الکتریکی هم یه موجودِ n بعدیه؟؟؟ هیچ ناسازگاری هم در کار نیست، فقط چیزی که دقیقش معلوم نیست رو بسط دادیم تا بتونیم اطلاعاتی ازش بیرون بکشیم.
لطفا بیشتر توضیح بده MRT، منظورت از ناسازگاری چیه؟

مقدار دقيق اين n را ميبايست پيدا كرد وگرنه ما هيچ تعريف درستي براي هستي نخواهيم داشت . هستي براي خودش ابعاد مشخص و معلومي دارد ولي رياضيات فعلي ما بينهايت بعد را براي كيهان ميتواند پيشنهاد و تعريف كند .
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

پست توسط MRT »

Aposha نوشته شده:البته جناب MRT،
با عرض پوزش، فکر می کنم اینکه چهار بعد برای ما قابل تصور و رسم نیست فقط به خاطر سه بعدی بودنِ ابزار مشاهده ی اپتیکیِ بشره (یا همون چشم) و چهار بعدی بودنِ فضا زمان یک امرِ واقعیه. هندسه ی مینکوفسکی نا هماهنگی هایی با هندسه ی اقلیدوسی داره که اول با موهومی فرض کردنِ زمان، و بعد با تعریفِ متریکِ جدید (به شکل ماتریس قطریه 1، -1، -1، -1) حل شد و فضا زمان 4 بعدی تمام خواصِ هندسی رو داره و واقعیه.
تعمیم ابعاد به n بعد، همونطور که در فضاهای هیلبرتیه مکانیک کوانتومی مشاهده می شه کمی با بعد زمان فرق داره. چرا که در مکانیکِ کوانتومی ما تابعِ حالت یک ذره رو در یک فضای n بعدی از "توابع" بسط می دیم، که صرفا خاصیتِ تعامد و کامل بودن رو دارن، برای همین می شه این فضا رو، فضایی n از توابعِ متعامد فرض کرد. در موردِ این فضاهای n بعدی می شه گفت تعبیر هندسی ندارند.
اگه اشتباه کردم plz گوشزد کنید smile038

چشم ما يك ابزار اپتيكي است كه با دريافت نور موفق به ديدن ميشود . سه بعدي ديدن ما هم مربوط به ساختار چشم نيست بلكه مربوط به انتشار نور در محيط سه بعدي است و چشم مطابق خواص نور طراحي و خلق شده يا به تكامل رسيده است . بهتر است ما واقعيتها را درك و تجزيه تحليل كنيم و انتزاع در هنر زيباست و در فيزيك سبب گمراهي ميشود .
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
Legionnaire

سپاس: 15

تماس:

پست توسط Legionnaire »

راستي كاربران عزيز يه جا شنيدم كه دانشمندان گفتن زمان به جهان تزريق مي شود و خداوند نيز در قرآن به اين مسئله اشاره كرده است اما دقيق محل ش رو يادم نيست نظر شما چيه؟

sadra_majid

پست توسط sadra_majid »

سلام
زمان ساخته ذهن من و شماست
و این ذهن زمان ساز من و شماست که ما را درگیر کرده
من و شما فقط ذهن و ذهنیاتمان نیستیم
علاوه بر ذهن و جسم دل هم داریم
دل فرا تر از فضا و زمانه به تعبیری محیط بر ذهنه
از اونجایی که اکثرا با ابزار ذهن با هستی برخورد داریم
همه چیز را با این ابزار میسنجیم
و تعریف میکنیم
وقتی آدم پاک شد و از تعصبات الکی ذهن به دور شد اونوقت ادراک میکنه که
هر چی به اسم بعد / زمان / و ... بوده همه ساخته ذهن خودش بوده و
همه چیز از اول تا آخر همینجاست همه یه چیزه و دویی وجود نداره تا درگیر فاصله بین آن دو بشیم ویا بخواهیم براش حرکت تعریف کنیم و......

با ادای ادب و درود
مگر از زندگی چه می خواهیم که در خدایی خدا یافت نمیشود

نمایه کاربر
garfield

سپاس: 54

پست توسط garfield »

sadra_majid نوشته شده:سلام
زمان ساخته ذهن من و شماست
و این ذهن زمان ساز من و شماست که ما را درگیر کرده
من و شما فقط ذهن و ذهنیاتمان نیستیم
علاوه بر ذهن و جسم دل هم داریم
دل فرا تر از فضا و زمانه به تعبیری محیط بر ذهنه
از اونجایی که اکثرا با ابزار ذهن با هستی برخورد داریم
همه چیز را با این ابزار میسنجیم
و تعریف میکنیم
وقتی آدم پاک شد و از تعصبات الکی ذهن به دور شد اونوقت ادراک میکنه که
هر چی به اسم بعد / زمان / و ... بوده همه ساخته ذهن خودش بوده و
همه چیز از اول تا آخر همینجاست همه یه چیزه و دویی وجود نداره تا درگیر فاصله بین آن دو بشیم ویا بخواهیم براش حرکت تعریف کنیم و......

با ادای ادب و درود
دوست عزيز ممنون از نظرتون ولي فكر ميكنم بهتره پست ها به نوع بحث مرتبط باشه. موضوعات (خصوصا موضوعات مهم مانند زمان) رو ميشه از ديدگاههاي مختلفي بررسي كرد. اينجا بيشتر، نوع بحث تئوريكيه smile019 و بهتره برداشتهاي متافيزيك، در يك تاپيك ديگه مطرح بشه. مثلا نظرات ديني يا صوفي (مثل دون خوان و ...). تا نظر جمع چي باشه...

نمایه کاربر
amir_srd

سپاس: 4

پست توسط amir_srd »

supersupernova نوشته شده:همه ما زمان را به عنوان يك بعد قبول داريم . حال اگر يك روز در يك اتاق تاريك زنداني شديد به طوري كه نمي توانستيد كوچكترين حركتي ازخود داشته باشيد و يا احساس كنيد چه smile033 ؟ آيا باز هم زمان برايتان جريان داشت؟
به نظر من زمان زير سايه ي ادراك معني مي پذيرد و بعد به شمار ني آيد smile029 .
لطفا نظرات خود را برايم بنويسيد.
super_supernova
اصلاً بعد ان چیزی نیست که شما تصور می کنید.بعد یک شی ریاضی است که هنگامی که بخواهیم هندسه ی جهان مادی را توصیف کنیم ان را به این هندسه نسبت می دهیم(جبر خطی بخوانید).شما خیال می کنید بعد یک خصوصیت است.حال انکه بعد یک تصور است که ان را به هندسه ی جهان نسبت می دهیم تا بتوانیم این هندسه را با جبر مخلوط کنیم و روابط پارامتری را در ان بدست بیاوریم.
اینکه بگویند زمان بعد است به این معنی نیست که زمان خصوصیتی مستقل از هندسه ی جهان است.بلکه به این معنی است:
ما تعریفی به نام زمان را به عنوان بعد به فضای برداری جهان(منظورم از فضای برداری را می توانید همان فضا برداشت کنید) نسبت
می دهیم تا تغییرات را در ان فضا ی برداری توجیه کنیم.
مثال:
فرض کنید با نسبت دادن چهار پارامتر ا و ب و ث و ن به عنوان بعد به یک فضای برداری فرمول فاصله را چنین بدست اوریم:
نقطه ی 1 به مختصات:(a,b,c,d)
نقطه ی 2 به مختصات:(e,f,g,h)
فاصله:ae+bf+cg+dh
حال می توانید فرض کنید که مختص چهارم مربوط به زمان است.و بدین ترتیب تاثیر زمان را بر فاصله ی دو نقطه بررسی کرده اید.
لطفاً ابتدا جبر خطی مطالعه کنید سپس این مطلب را بخوانید.
جبر خطی:کنت هافمن
جبر خطی مقدماتی:برنارد کلمن

نمایه کاربر
amir_srd

سپاس: 4

پست توسط amir_srd »

در واقع من هم با نظر طراح سوال موافقم با این تفاوت:
ایشون فکر می کنن که زمان یک تصور است ولی بعد یک خصوصیت واقعی است.
من فکر می کنم زمان و بعد، هر دو برای هندسه ی مادی تصور هستند.زیرا تنها کسی که می داند ذات جهان مادی چیست خالق ان است.اصلاً شاید هندسه ای در خلق جهان مادی به کار گرفته نشده باشد.و ما فقط برای توجیه مشاهداتمان هندسه را به جهان نسبت می دهیم(گفتم شاید)
(اما توجه کنید که برای ریاضیات بعد چیزی فراتر از یک تصور است)
اما در مورد تغییر کاملاً با ایشون موافقم.تغییر چیزی است که واقعی است و وجود دارد.

ارسال پست