حیرت مقامات غربی از موفقیت جدید هسته ای ایران

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
4Duniverse

عضویت : جمعه ۱۳۸۶/۶/۲ - ۲۱:۰۷


پست: 1412

سپاس: 6

حیرت مقامات غربی از موفقیت جدید هسته ای ایران

پست توسط 4Duniverse »

حیرت و سردرگمی مقامات و رسانه های غربی از موفقیت جدید هسته ای ایران

مقامات و رسانه های غربی با پوشش موفقیت جدید ایران در زمینه فناوری صلح آمیز هسته ای، با حیرت و شگفتی از موفقیت جدید جوانان ایرانی گزارش دادند.
به گزارش خبرنگار مهر، پس از آنکه روز گذشته "رضا آقا زاده" رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران از پیشرفتهای چشمگیر کشور در تولید ماشین های نسل جدید سانتریفیوژ خبر داد که SW آنها به 5 تا 6 می رسد رسانه های خارجی اقدام به پوشش گسترده این موفقیت کردند.

در همین رابطه خبرگزاری فرانسه از واشنگتن گزارش داد که آمریکا روز پنجشنبه در مورد پیشرفتهای هسته‌ ای جدید ایران که "محمود احمدی نژاد" رئیس جمهوری این کشور از آن خبر داد، ابراز تردید کرد.

"رابرت وودز" سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا، در نشست خبری خود در مورد این خبر که ایران هفت هزار دستگاه سانتریفیوژ در اختیار دارد، گفت : مطمئنا این موضوع را با تردید می‌ توان در نظر گرفت .

این اولین واکنش دولت آمریکا به موفقیتهای تازه ایران در زمینه انرژی صلح آمیز هسته ‌ای است.

این خبرگزاری با گزارش آغاز به کار اولین کارخانه سوخت هسته ای در کشورمان عنوان کرد : تهران با افتتاح این کارخانه تاکید کرد که به چرخه تولید سوخت هسته ای دست یافته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز شامگاه پنجشنبه سخنان رئیس جمهوری اسلامی ایران را که در جریان برگزاری جشن هسته ‌ای در اصفهان عنوان شد، بازتاب داد و نوشت ایران آماده گفت وگو با دیگر کشورها است.

این خبرگزاری نوشت : رئیس جمهور ایران روز پنجشنبه گفت که کشورش آماده گفتگو با ایالات متحده و دیگر کشورها درباره برنامه‌ هسته ‌ای خود است.

با این حال وی تاکید کرد: این گفتگوها باید براساس احترام به حقوق ایران باشد و تاکید کرد غرب نباید تهران را برای توقف فعالیتهای غنی سازی اورانیوم ، تحت فشار بگذارد.

رادیو بین المللی چین نیز در گزارشی از جشن روز ملی فناوری هسته ای در ایران به نقل از رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گزارش داد: جمهوری اسلامی ایران وارد مرحله جدیدی برای کسب فناوری جدید هسته ای می شود.

رسانه های آلمان نیز به طوری گسترده جشن هسته ای ایران را پوشش دادند در همین رابطه خبرگزاری "دپ آ" آلمان در گزارشی از تهران نوشت: "کارخانه تولید اورانیوم در اصفهان در روز ملی هسته ای راه اندازی شد."

این خبرگزاری افزود: هدف این کارخانه که توسط متخصصان ایرانی راه اندازی شده، تولید انواع سوخت مورد نیاز رآکتورهای تحقیقاتی و نیروگاه های تولید برق هسته ای از جمله در اراک است.

خبرگزاری آلمان افزود: ایران با این کار عملا آخرین قدم را در برنامه اتمی خود که خیلی وقت است، شروع کرده، برداشت.

گوینده بخش خبری شبکه تلویزیونی "آ ار د" در حالی که تصاویری از مراسم راه اندازی این کارخانه و بازدید و سخنرانی رئیس جمهوری نیز از این شبکه پخش می شد، گفت: این کارخانه آخرین حلقه از برنامه هسته ای ایران محسوب می شود.

شبکه تلویزیونی "ان 24 " در بخش خبر شامگاهی خود با اشاره به راه اندازی این کارخانه در اصفهان گفت: ایران با راه اندازی کارخانه فوق آمادگی خود را برای مذاکره با آمریکا اعلام کرد ولی گفت که برنامه اتمی خود را متوقف نمی کند.

پایگاه اینترنتی روزنامه " هندلز پلات" در مطلبی تحت عنوان قدم تعیین کننده ایران به سمت قدرت اتمی شدن، نوشت : ظاهرا ایران با گشایش این کارخانه قادر است که سوخت هسته ای برای نیروگاه های اتمی خود را تولید کند.

روزنامه"اخنر ناخریشتن" نیز نوشت : ایران با راه اندازی این کارخانه به هدف خود که کنترل چرخ سوخت هسته ای بود، رسید.

پایگاه اینترنتی روزنامه "دی ولت" هم خبر داد که ایران در روز هسته ای ، کارخانه تولید اورانیوم خود را راه اندازی کرده است.

اغلب دیگر روزنامه های آلمان نیز در پایگاه های اینترنتی خود خبر راه اندازی این کارخانه را بازتاب داده و نوشته اند: ایران در روز هسته ای یک کارخانه تولید سوخت هسته ای افتتاح کرد.

خبرگزاری مهر

ارسال پست