بیا تو سوال بپرس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Parmenides

سپاس: 239

Re: بیا تو سوال بپرس

پست توسط Parmenides »

Fatemeh.f74 نوشته شده:سلام دوستان ببخشید یه سوال داشتم علت اینکه نور مریی با وجود انرژی کمتر نسبت به پرتو گاما از شیشه سربی عبور میکنه چیه؟خب مگه انرژی بیشتر باشه قدرت نفوذ نباید بیشتر باشه؟پس وقتی گاما عبور نمیکنه مریی هم نباید عبور کنه!علت چیه ؟؟

علتش اینه که فرکانس امواج گاما جوریه که الکترون های لایه هایی از اتم های تشکیل دهنده مولکول های شیشه میتونن اونا رو جذب کنن و برانگیخته بشن. در حالی که فرکانس طیف مرئی چنین خاصیتی نداره. همونطور که میدونید فقط امواجی با فرکانس های مشخصی میتونن یه الکترون رو برانگیخته کنن و به لایه های بالاتر ببرن.

کلا هر چه فرکانس بالا تر باشه (طول موج کمتر باشه) الکترون های بیشتری رو میتونه بر انگیخته کنه و بیشتر جذب میشه و بنابراین کمتر میتونه از دیواره عبور کنه. شما میتونید در یک روز آفتابی توی یک اتاق بدون پنجره رادیو گوش کنید ولی نمیتونید درخشش خورشید رو ببینید.
پس اینجا نیاز به "زور بیشتر" برای عبور کردن نیست، اگر موجی میخواد از دیواره ای عبور کنه باید قبلش تضمین بده که توی چیدمان الکترون های اون دیواره دخالت نکنه!
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

jare12

سپاس: 1

پست توسط jare12 »

بسمه تعالی
در خصوص باز خورد تابشی کرم چاله که استیون هاوکینگ در بازگشت به زمان گذشته مطرح کرد و مانع تناقض میگردد , فردی که به زمان قبل از زمان تولد خود برمیگردد و با پدر خود ملاقات میکند آیا به جهانی میرود که با جهان خودش درهم تنیدگی کوانتومی دارد که بازخورد تابشی از پارادوکس جلوگیری میکند ؟ و اگر چنین نیست بازخورد تابشی از چه تناقضی جلوگیری میکند یعنی چه ارتباطی میان این دو بخش هست ؟ و به عبارت دیگر چه اصل کوانتومی در این خصوص دخیل است ؟

Y-ME

نام: فاطمه حیدری شکیب

پست توسط Y-ME »

سلام دوستان من یک سوال داشتم اینکه تاثیر آذرخش بر اکسید های نیتروژن چیه ؟؟؟؟

باید راجب شناسایی و کنترل آلودگی های صوتی و الکترومغناطیسی تحقیق کنم ولی نمیتونم چیزی گیر بیارم کسی می تونه کمک کنه؟؟؟؟ smile042

sargol93

پست توسط sargol93 »

سلام ، می شه لطفا یه کم درباره ی Poincare's concept of simultaneity توضیح بدین ؟؟؟

[email protected]

پست توسط [email protected] »

سلام
یه سوال دارم
خواهشا زود جواب بدین
اگه دو کره با بار های +3و+4 داشته باشیم که کره ها همگن و شعاع هاشون یکی باشه و باسیم به هم وصلشون کنیم بعداز اتصال به هر کره میانگین این بار یعنی 3.5 میرسه و از طرفی میدونیم که بار الکترون کوانتیده است و مضرب صحیح داره حالا 0.5 بار چی میشه؟؟؟؟؟؟؟؟

نمایه کاربر
عطر یاس

محل اقامت: ای کاش مشهد بود

سپاس: 300

پست توسط عطر یاس »

[email protected] نوشته شده:سلام
یه سوال دارم
خواهشا زود جواب بدین
اگه دو کره با بار های +3و+4 داشته باشیم که کره ها همگن و شعاع هاشون یکی باشه و باسیم به هم وصلشون کنیم بعداز اتصال به هر کره میانگین این بار یعنی 3.5 میرسه و از طرفی میدونیم که بار الکترون کوانتیده است و مضرب صحیح داره حالا 0.5 بار چی میشه؟؟؟؟؟؟؟؟

طبق فرمول q=ne
nحتما باید مضرب صحیحی از عدد صحیح باشه.

چون طبق میانگین که ۳/۵ میشه، فکر کردم سوال اشتباهه!!!

ولی سوال از لحاظ تئوري اشکال نداره، ولي رسيدن به تعاد ل الکتروستاتيکي اش به ظاهر غير ممکنه .يعني يه بار دايم درحال نوسان خواهيم داشت و يا توزيع بار کره ها طوري خواهد شد که به لحاظ تئوريک بار مورد نظر در نقطه اي در روي سيم رابط به گونه اي قرار ميگيره که توزيع بار دو کره هم پتانسيل بشه.
جاده جوانی لغزنده است
زنجیر ایمان را ببندید

صلوات شاه کلید همه قفل های بسته است.

آدم بد را هرطور که هست تحمل می کنم
کاسه صبرم از آدم هایی لبریز است که با ادعای خوب بودن بدی می کنند

my physic channel ID : @physicGV

sasaphysics

سپاس: 5

پست توسط sasaphysics »

سلام
خسته نباشید همگی
خواستم در مورد ریاضیات مورد نیاز در مکانیک کوانتوم اطلاعات بیشتری داشته باشم که متوجه شدم باید یه درک عمیق از جبر داشته باشم
حالا چند وقتیه که دارم رو کتابای جبر وقت میذارم اما درک چندتا مسئله برام سخته.
اول اینکه میخوام بدونم بنیادی ترین پدیده در ریاضی چیه؟گروه،میدان،نگاشت،تابع،فضا،؟؟؟؟
و دوم اینکه یه تعریف ملموس از همه ی این چیزایی که بالاگفتم میخوام.
اگه کسی میتونه لطفا کمکم کنه.

نمایه کاربر
Parmenides

سپاس: 239

پست توسط Parmenides »

فکر میکنم بنیادی تر از نظریه مجموعه ها توی ریاضی نداشته باشیم. مفاهیمی که شما بشون اشاره کردین هم همه به کمک مجموعه ها تعریف میشن، مثلا تابع با دامنه A و برد B یه رابطه (رابطه خودش زیر مجموعه ای است از ضرب دکارتی A و B) است که مولفه های اول اعضاش (که همه عضو A هستن) فقط و فقط با یک عضو B تشکیل زوج مرتب داده باشن. یا میدان یه مجموعه است که با یه سری اصول مشخص میشه که ارتباط بین این اعضا رو تعیین میکنه. جمع و ضربی که اصول میدان دیکته میکنن اعمال دوتایی هستن که خود اعمال دوتایی تابع هستن و باز این ما رو برمیگردونه به نظریه مجموعه ها.
فضای برداری هم باز یه مجموعه است که به کمک یک میدان و یک عمل جمع مربوط به اعضای فضا و یک ضرب اعضای میدان در اعضای فضا و اصول مربوط به این اعمال تعریف میشه.
گروه هم یه مجموعه است که باز مشابه میدان یه سری شرایط (البته کمتر از اصول میدان) مشخصش می کنن.
نگاشت هم فکر میکنم همون تابع باشه.
تعریف دقیق اینها که توی کتابا هست و راحت با جستجو هم پیدا میشه، ولی همینجوری بدون پیش زمینه چیز خاصی نمیشه ازشون سر در اورد. چیزی که مهمه فهمیدن این تعاریف و هدفی که با این تعاریف دنبال میشه هست، و این فقط با خوندن بخش های اصلی کتاب های مربوط به هر کدوم این مفاهیم (اگر نگیم خوندن تمام صفحات این کتاب ها) حاصل میشه، اگرم بر خلاف من استاد درست حسابی سراغ داشتین میتونین برین سر کلاساشون تا سرعت کارتون بره بالا.
بنیادی ترین مفاهیم، مجموعه و بعد مقداری منطق مقدماتی هست که توی کتابهای مبانی ریاضیات پیدا میشن.
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

javadcarpetz

پست توسط javadcarpetz »

[size=200]سلام دوستان ببخشید من میخوام یک ماکت کره زمین بسازم ولی نمیدونم چطوری سطح کره رابپوشانم که به صورت مقطع باشدایافرمولی دراین زمینه هست[/size]

نمایه کاربر
elahe79

نام: الهه خانی

سپاس: 6

تماس:

پست توسط elahe79 »

سلام میخواستم درباره پدیده تشدید وفرامواد نوری اگه توضیح کاملی هست بگید ..ممنون smile072 smile072
در تخت جمشید(پارسه) و در کتیبه های کشف شده نوشته شده:
"اگر کارگری در هنگام کار در این بنا آسیب دید موظف هستیم وسایل امرار معاش اورا تا پایان زندگانیش بی هیچ چشمداتی فراهم و پرداخت کنیم ..."

jare12

پست توسط jare12 »

jare12 نوشته شده:بسمه تعالی
در خصوص باز خورد تابشی کرم چاله که استیون هاوکینگ در بازگشت به زمان گذشته مطرح کرد و مانع تناقض میگردد , فردی که به زمان قبل از زمان تولد خود برمیگردد و با پدر خود ملاقات میکند آیا به جهانی میرود که با جهان خودش درهم تنیدگی کوانتومی دارد که بازخورد تابشی از پارادوکس جلوگیری میکند ؟ و اگر چنین نیست بازخورد تابشی از چه تناقضی جلوگیری میکند یعنی چه ارتباطی میان این دو بخش هست ؟ و به عبارت دیگر چه اصل کوانتومی در این خصوص دخیل است ؟

نمایه کاربر
aminmasomy

نام: محمد امین

محل اقامت: کنگاور

سپاس: 12

پست توسط aminmasomy »

سلام میخواستم بدونم چرا اشعه گاما که عضو امواج الکترومغناطیسی هست در میدان مغناطیسی منحرف نمیشه؟ مگه تئوری ماکسول نمیگه که این امواج از میدان های الکتریکی و مغناطیسی عمود بر هم تشکیل شده ؟ خوب قانونن میدان مغناطیسی اطراف موج الکترو مغناطیسی . باید میدان نوسانی موج رو جزب کنه و منحرف بشه ؟؟؟؟؟ مرسی اگه جواب بدین
تو فقط یک بار فرصت زندگی کردن داری...ان را از خودت نگیر....

نمایه کاربر
مغز متفکر1

نام: ممد

پست توسط مغز متفکر1 »

جهان دقیقا چند بعد داره؟
لطفا جواب بدید
...

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824