چرا قطرات باران هنگام بارش بخار نمي شوند؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
behnam-soft

سپاس: 1

چرا قطرات باران هنگام بارش بخار نمي شوند؟

پست توسط behnam-soft »

سلام خدمت دوستان محترم.
چند روز پيش زماني كه در خيابان مشغول پياده روي بودم قطرات باران به روي صورت من برخورد كردن كه باعث شد سوالاتي در ذهن كنجكاو من بوجود بياد :
1- چرا زماني كه باران مي بارد و قطرات آب از بالاي آسمان به سمت پايين حركت مي كنند در بين راه بر اثر اصطحكاك با هوا بخار نمي شوند؟
2-طبق جاذبه زمين چرا قطرات باران با كيلومتر ها سرعت با زمين برخورد نميكند؟

از اين كه وقت مي گذاريد و پاسخ مي دهيد متشكرم.

نمایه کاربر
mzeddot

Re: چرا قطرات باران هنگام بارش بخار نمي شوند؟

پست توسط mzeddot »

من دومیش رو تقریبا اطمینان دارم جواب می دم. از اون جایی که همون اصطکاکی که گفتین با سرعت قطرات نسبت مستقیم داره هر چه سرعت بیشتر می شه نیروی اصطکاک هم بیشتر می شه و بنابراین ذرات باران به یه سرعت حدی می رسن که خیلی هم کم نیست. چون جرمشون کمه اثر مخربی ندارن.

جواب پاسخ اولتون هم فکر کنم به علت ظرفیت گرمایی زیاد قطرات آب است.
بعضی قلبا دنیایی واسه خودش داره

یه چیزایی توش داره که توی دنیا نداره

همیشه تو دنیا کلی فرق بین آدما

این یه قانون شده و دیروز و حالا نداره

behnam-soft

سپاس: 1

پست توسط behnam-soft »

mzeddot نوشته شده: جواب پاسخ اولتون هم فکر کنم به علت ظرفیت گرمایی زیاد قطرات آب است.
سلام.ظرفيت گرمايي آب مگر چقدر بالا هست كه ميتونه با نيروي اصطحكاك بسيار زياد هوا(در سرعت هاي بالا) مقابله كنه و بخار نشه؟
به نظر من دليلش اين نميتونه باشه

نمایه کاربر
نفيس

محل اقامت: شهر زيباي خدا

سپاس: 4

تماس:

پست توسط نفيس »

دوست گرامي سلام جواب دوست خوبمون براي سوال دوم درسته اما سوال اول: اولا سرعت به دليل اصطكاك اونقدر ها كه گفتيد زياد نيست چون هر چه به سطح زمين نزديك تر ميشيم با وجود افزايش جاذبه چون هوا غليظ تر ميشه از افزايش سرعت قطره جلوگيري ميشه بعد هم آب رساناي گرماست به همون نسبتي كه در اثر اصطكاك گرم ميشه گرما رو از همه ي قسمت هاش به هواي سرد اطرافش (باران در هواي سرد ميباره)منتقل مي كنه و از شدت گيري گرماي قطره جلوگيري ميشه بنابر اين قطرات باران هم از نظر سرعت سقوط و هم از نظر درجه ي حرارت خيلي زود به يك تعادل مي رسند و تا لحظه ي برخورد به زمين همين خواص فيزيكي خود را (سرعت و دما) حفظ مي كنند
اميدوارم كمكي شده باشه smile072
به خودت مغرور نباش برگها زماني كه فكر مي كنند طلا شده اند مي ريزند.!

http://www.stoptothink.persianblog.irوبلاگ فرهنگي مذهبي من

نمایه کاربر
goddess

سپاس: 37

پست توسط goddess »

در علم زمین شناسی اینکه قطرات باران اصلا بخار نمی شوند صدق نمی کنه
همین طورکه دوستان اشاره کردند می تونه ظرفیت گرمایی آب زیاد باشه ولی شما این بخار آب رو در حجم وباران های زیاد مشاهده نمی کنید ولی باران هایی که همرا با باد هستند و محدود میباشند این بخاری که شما اشاره کردید صورت می گیره ....؟؟؟؟

spr

پست توسط spr »

salam
bebakhshid keyboard farsi nadaram.
vaghti baroon miad hava kheili khonak mishe va in khonaki be dalil hamin bokhar shodane vali ina ke 1 ghatre 2ghatre nistan kheili ziadan be hamin dalil az hamashoon ye meghdar kheily kami tabkhir mishe vali kheily kam.
soal dovom ro ham ke bache ha javab dadan.
SPR

ارسال پست