بررسي يك ازمايش خيالي درباره نور

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
raihaneh_m

بررسي يك ازمايش خيالي درباره نور

پست توسط raihaneh_m »

با سلام
سوالي داشتم و خيلي ممنون ميشم اگه من رو راهنمايي كنيد:
فرض كنين جعبه اي داريم كه سطوح داخليش كاملا با اينه پوشانده شده و در گوشه اي هم يه لامپ نقطه اي قرار داره و به طور پيوسته پرتو هاي موازي نور رو تابش مي كنه. حالا سوال اينه كه با گذشت زمان چه اتفاقي مي افته و اگه ما مي تونستيم داخل جعبه رو ببينيم چي مي ديديم؟
توجه كنيد كه جذب اينه ها صفره و راهي براي خروج نور وجود نداره.
لامپ هم در حد يه نقطه نورانيه و به نظر خود من تو جواب تاثيري نداره.
با تشكر smile072

نمایه کاربر
كوير

محل اقامت: ساری

سپاس: 35

تماس:

Re: بررسي يك ازمايش خيالي درباره نور

پست توسط كوير »

سلام...
فکر میکنم نور تا ابد در اون به دام بیفته و تا ابد اونجا نورانی بمونه در حالی که رفت و برگشت از آینه ها هم تا ابد ادامه داشته باشه...

smile072
تو هم یک روز بزرگ میشی میری تا شهر رویاها
به یاد خونه میافتی چشات میشه مثل دریا
به یاد امشب و هر شب که من ویرون و آواره
نشستم تا سحر بیدار به پای تو و گهواره

hobab

تماس:

پست توسط hobab »

سلام.
جالبه که عین این سوال سال پیش(دوم دبیرستان) فکر منو به خودش مشغول کرده بود . بعد از مدتی من به این نتیجه رسیدم:
اگر فرض کنیم که نور در این آزمایش خاصیت موجی خود را نشان میدهد ، دز این صورت نور دارای طول موج خواهد بود و متناسب با طول موجش انرژی هم خواهد داشت.هر پرتو نور در هر برخورد به آینه به آن نیرو وارد خواهد کرد.بنابراین اگر بازتابشها تا ابد ادامه پیدا کند ، شاید جعبه مورد نظر ما در اثر نیروی وارد شده متلاشی شود.
با فرض اینکه نور خاصیت ذره ای خود را نشان دهد نیز همین اتفاق روی میدهد، اما با این تفاوت که ابتدا الکترونهای موجود در ماده آینه از اتمها جدا میشوند و سپس هسته اتمها متلاشی میشود.
همه این مطالب فقط فرضیه هایی هستند که به نظر من اتفاق می افتند.شاید درست باشند و شاید.......

اسرار ازل را نه تو دانی و نه من
وین حرف معما نه تو خوانی و نه من
هست از پس پرده گفتگوی من و تو
چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من
«خیام»

konjkav

پست توسط konjkav »

سلام
این اولین پست منه smile022
برای اینکه به سوالت جواب بدم باید این مساله رو مورد توجه قرار بدیم که آیینه با بالا و پائین رفتن تراز الکترونهاش انرژی رو می گیره و بازتابش می کنه
وقتی سطح انرژیِ بازتاب شده از آینه های روبروی هم بالا بره (مقدار تابش بالا بره) باعث میشه الکترون از مدار خودش خارج بشه یا به عبارتی دیگه نوبت تغییر در تراز الکترون مدار پائینتره و اگه همینطور ادامه پیدا کنه ساختار مولکولی آینه به هم می خوره(منظورم اشتراک گذاری الکترون ها و پیوند های مولکولی_مثل کووالانس و واندروالسی-در جیوهء آینه است)
یا جیوه ذوب میشه(یعنی ساختار مولکولی اون به هم می خوره)
یا پوسته میشه(مثل کریستال) smile039

moo2010

سپاس: 4

تماس:

پست توسط moo2010 »

در مورد پدیده فوالکتریک یا خروج الکترون از فلز رسانا بر اثر تابش یک نکته رو جا انداختید که باید فرکانس یا بسامد نور از یک مقداری ( فرکانس آستانه) بیشتر بشه تا الکترون از سطح فلز جدا بشه . وگرنه الکترون انرژی کافی رو جذب نمی کنه تا جدا بشه .
اطلاعات بیشتر http://www.hupaa.com/page.php?id=3659

konjkav

پست توسط konjkav »

moo2010 گرامی

پدیده ی فتو الکتریک مربوط به دو صفحه ی رسانا می باشد که به صفحه ی دارای بار منفی نور تابانده می شود و الکترون ها آزاد می شوند

ولی جوابی که من به نتیجه ی این آزمایش فرضی داده ام در مورد بازتاب نور است و تغییر در ترازهای الکترونی همراه با جذب و بازتابش نور که شما با این مکانیزم می توانید اجسام را ببینید و کامنت مرا هم بخوانید

منظور من این بود با تابش ممتد و قدرتمند نور در دام افتاده به یک الکترون برانگیخته موجب می شود که از نه تنها ترازش به حالت معمول بالا رود بلکه از تراز مذکور(بالا) هم بالاتر رود و از مدارش خارج شود.
در این صورت و استمرار این عمل در دیگر اتمها ، مولکولها واپاشیده شده و یا به عبارت ساده تر آینه دیگر آن آینهء قبلی نیست. smile072

خلیج همیشه فارس

trnay33

پست توسط trnay33 »

آینه به صفر برسد بی نهایت تصویر در آن تشکیل می شود اگر توجه داشته باشید در اپتیک هنگامی که از بینهایت صحبت می شود یعنی فاصله دو یا سه متر و بیشتر پس نوری که بازتاب می شود احتمالا از دو یا سه متری به به آینه می رسد پس کم و کمتر می شود و وتا حدی که دیگر انرژی لازم را نسبت به اول از دست می دهد پس نمی تواند تاثیر خاصی بر جعبه بگذارد از لحاظ واقعیت هم اگر این کار را انجام دهیم جز گرم شدن جعبه هیچ چیز دیگر فکر نمی کنم به دست آوریم و کمی هم نور درخشان با شدت زیاد

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

raihaneh_m نوشته شده:با سلام
سوالي داشتم و خيلي ممنون ميشم اگه من رو راهنمايي كنيد:
فرض كنين جعبه اي داريم كه سطوح داخليش كاملا با اينه پوشانده شده و در گوشه اي هم يه لامپ نقطه اي قرار داره و به طور پيوسته پرتو هاي موازي نور رو تابش مي كنه. حالا سوال اينه كه با گذشت زمان چه اتفاقي مي افته و اگه ما مي تونستيم داخل جعبه رو ببينيم چي مي ديديم؟
توجه كنيد كه جذب اينه ها صفره و راهي براي خروج نور وجود نداره.
لامپ هم در حد يه نقطه نورانيه و به نظر خود من تو جواب تاثيري نداره.
با تشكر smile072
?

aht_Astronomy

سپاس: 13

پست توسط aht_Astronomy »

طبق نظریه کوانتوم فوتون میتونه فرار کنه البته زمان میخواد برای اطلاعات بیشتر بمب یاب کوانتومی را در گوگل سرچ و کمی مطالعه کنید.

اگه محیط خارجی آینه ها را عایق کنیم گرمای زیادی حاصل میشود که میتوان از آن برق تولید کرد smile072

نمایه کاربر
Amir_HSK

محل اقامت: تهران

تماس:

پست توسط Amir_HSK »

به نظر من که مثل این میمونه که جعبه مثله یه سیاهچاله باشه ...
وقتی نور رو درون اون به دام بیاندازیم بعد از مدتی (بستگی به ظرفیت جعبه یا سیاهچاله) به التهاب می رسه و منفجر می شه و نور سفید بازتاب می کنه ...
smile039
آن که گفت هیچ ندانست آن که دانست هیچ نگفت

ارسال پست