چرا فوتون مجازی؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
lfigo170

سپاس: 9

تماس:

چرا فوتون مجازی؟

پست توسط lfigo170 »

آیا میدان مغناطسیی اطراف یک جسم بار دار کوانتومی است؟
اگر نیست چرا برای آن فوتون مجازی در نظر می گیریم ؟
اصلا فوتون مجازی چیست؟ طول موج آن چقدر است؟ چه جرمی دارد؟

لطفا معنی فیزیکی کلمه ی مجازی را هم توضیح دهید تا من بقیه سوال هایم را بپرسم.

ممنون smile072
"love the life you live.
live the life you love."

— Bob Marley

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

Re: چرا فوتون مجازی؟

پست توسط MRT »

lfigo170 نوشته شده:آیا میدان مغناطسیی اطراف یک جسم بار دار کوانتومی است؟

ممنون smile072

چنين به نظر ميرسد كه اگر اين جسم باردار ساكن و بدون نوسان و تغيير مقدار بار الكتريكي باشد ، ميدان يكنواخت باشد . اگر حركت و دوراني با سرعت ثابت داشت باز چنين به نظر ميرسد كه ميدان مغناطيسي پديدار شده يكنواخت باشد .

اينك اگر نوساني داشتيم انرژي اين نوسان به صورت امواج الكترومغناطيس توليد و منتشر ميشود كه در محدوده فيزيك كلاسيك باز چنين به نظر ميرسد كه انتقال اين انرژي نيز به صورت پيوسته تا اتمام نوسان ادامه داشته باشد .

اما در فيزيك هسته اي چنين نيست ! ترازهاي انرژي اتم در جذب و انتشار امواج الكترومغناطيسي محدوديت دارند ، پس امواج به صورت بسته اي رد و بدل خواهد شد كه نام اين بسته يا كوانتوم را فوتون گذارده اند .

در مكانيك كوانتومي فرض بر اين قرار گرفت كه تمامي ميادين داراي خاصيت ذره اي و البته كوانتومي هستند و چون ما در ميدان بدون نوسان ، تابشي ( كوانتوم انرژي يعني فوتوني ) نداريم پس به جاي فوتون واقعي فوتون مجازي تصور شده كه واقعا هم مجازي است و اصلا وجود خارجي ندارد و صرفا در معادلات و توجيهات فيزيكي مطرح ميشود و اصولا انسان از درك ماهيت ميدان و انرژي عاجز و ناتوان است و با ذره اي در نظر گرفتن آن خود را متقاعد و ارضا مي‌كند .
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
lfigo170

تماس:

پست توسط lfigo170 »

با سلام...

آیا منظور شما این است که دانشمندان چون حوصله ی تحقیق در مورد ماهیت میدان ها را ندارند آن را ذره ای در نظر میگیرند تا کارشان راحت تر شود؟
یعنی ذره ای در نظر گرفتن میدان ها بخاطر تنبلی آن هاست؟
"love the life you live.
live the life you love."

— Bob Marley

نمایه کاربر
MRT

تماس:

پست توسط MRT »

lfigo170 نوشته شده:با سلام...

آیا منظور شما این است که دانشمندان چون حوصله ی تحقیق در مورد ماهیت میدان ها را ندارند آن را ذره ای در نظر میگیرند تا کارشان راحت تر شود؟
یعنی ذره ای در نظر گرفتن میدان ها بخاطر تنبلی آن هاست؟

سلامت باشيد :

در علم فيزيك همه چيز ميبايست فرموليزه شود و محاسبات دقيق انجام شود . با تصور ذره اي بودن نور و ناميدن اين كوانتوم به نام فوتون كار فيزيكدانان خيلي راحت شد ( توجيه پديده فوتوالكتريك ، كامپتون و ... ) ولي همه ما ميدانيم كه نور خاصيت موجي هم از خود نشان مي‌دهد و تا به امروز ادغام اين دو خصلت نور نا كام مانده كه من سعي كردم اين دو خصلت را با هم در مقاله زير ادغام كنم :

فوتون ذره اي يا رشته اي ، فوتون يك ثانيه اي يا چند ثانيه اي ، كوانتيده شدن انرژي در همبافته فضا - زمان

ولي نمي‌دانم چرا اين مقاله از هوپا حذف ميشود . به هر حال چون تصور كردند ميدان يا موج الكترومغناطيس ذره اي است اين نگرش را به تمامي امواج و ميادين بسط و توسعه داده اند . ولي اينكه موج يا ميدان ماده باشد خيلي بعيد بنظر ميرسد . ولي مسلم است كه موج و ميدان انرژي دارد و با جرم هم ارز است و نه با ماده .

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
lfigo170

تماس:

پست توسط lfigo170 »

MRT نوشته شده:سلامت باشيد :

در علم فيزيك همه چيز ميبايست فرموليزه شود و محاسبات دقيق انجام شود . با تصور ذره اي بودن نور و ناميدن اين كوانتوم به نام فوتون كار فيزيكدانان خيلي راحت شد ( توجيه پديده فوتوالكتريك ، كامپتون و ... ) ولي همه ما ميدانيم كه نور خاصيت موجي هم از خود نشان مي‌دهد و تا به امروز ادغام اين دو خصلت نور نا كام مانده كه من سعي كردم اين دو خصلت را با هم در مقاله زير ادغام كنم :

فوتون ذره اي يا رشته اي ، فوتون يك ثانيه اي يا چند ثانيه اي ، كوانتيده شدن انرژي در همبافته فضا - زمان

ولي نمي‌دانم چرا اين مقاله از هوپا حذف ميشود . به هر حال چون تصور كردند ميدان يا موج الكترومغناطيس ذره اي است اين نگرش را به تمامي امواج و ميادين بسط و توسعه داده اند . ولي اينكه موج يا ميدان ماده باشد خيلي بعيد بنظر ميرسد . ولي مسلم است كه موج و ميدان انرژي دارد و با جرم هم ارز است و نه با ماده .
ممنون از جوابتون
آیا تعریف ماده همین است: هر چیزی که جرم و حجم داشته باشد ماده نامیده می شود.
"love the life you live.
live the life you love."

— Bob Marley

نمایه کاربر
lfigo170

تماس:

پست توسط lfigo170 »

یک سوال دیگر :
در هر فوتون نسبت میدان الکتریکی به میدان مغناطیسی برابر است با E=CB :
حالا چطور ممکن هم میدان الکتریکی خاصیت ذره ای داشته باشد و هم میدان مغناطیسی و هر دو از جنس یک ذره باشند؟
"love the life you live.
live the life you love."

— Bob Marley

نمایه کاربر
MRT

تماس:

پست توسط MRT »

ممنون از جوابتون
آیا تعریف ماده همین است: هر چیزی که جرم و حجم داشته باشد ماده نامیده می شود.
امروزه بسياري از فيزيكدانان عقيده دارند كه ماده بدون جرم وجود دارد كه ميتواند تحت شرايطي جرمدار شود منجمله ذرات الهي كه بدنبال آن هستند همچون نظريه هيگز كه برهمكنش بوزون هيگز با ذرات بنيادي را دليل اصلي جرم مي‌داند و چون جرم با انرژي هم ارز است پس تعريف ماده ، صرفا جرم نيست و بلعكس .

lfigo170 نوشته شده:یک سوال دیگر :
حالا چطور ممکن هم میدان الکتریکی خاصیت ذره ای داشته باشد و هم میدان مغناطیسی و هر دو از جنس یک ذره باشند؟
فوتون مجازي را حامل نيروي ميدان الكتريكي مي‌دانند ولي فوتون را براي امواج الكترومغناطيسي در نظر مي‌گيرند و اصولا همانطور كه گفتم درك انرژي و ميدان براي انسان خيلي سخت است ولي درك ماده و ذره را سهل مي‌پندارد در حالي كه شايد تعريف و استنباط انسان از ذره يا ماده درست نباشد و همان انرژي و ميدان واقعيت اصلي باشند كه اصلا ذره اي يا ماده گون نيستند البته طبق تعاريف ما .

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
lfigo170

تماس:

پست توسط lfigo170 »

اینکه کوانتوم امواج الکترومغناطیسی می تواند ماده باشد برای من قابل قبول است smile018 .
اما فهمیدن اینکه میدان مغناطیسی و الکتریکی هر دو خاصیت ذره ای داشته باشند برای من مشکل است. smile037 smile057
آن هم در صورتی که هر دو از جنس یک ذره باشند smile024 smile033
"love the life you live.
live the life you love."

— Bob Marley

نمایه کاربر
lfigo170

تماس:

پست توسط lfigo170 »

کسی از ذرات بنیادی خوشش نمیاد؟
"love the life you live.
live the life you love."

— Bob Marley

نمایه کاربر
psi-physicist

پست توسط psi-physicist »

lfigo170 نوشته شده:آیا میدان مغناطسیی اطراف یک جسم بار دار کوانتومی است؟

ممنون smile072
این جسم باردار ساکن است یا متحرک؟
دیر زمانی در او نگریستم
چندان که چون نظر از وی بازگرفتم در پیرامون من
همه چیزی
به هیات او در آمده بود ....
آن گاه دانستم که مرا دیگر
از او
گریز نیست ...

نمایه کاربر
lfigo170

تماس:

پست توسط lfigo170 »

آخ ببخشید منظورم میدان الکتریکی بود smile044 smile038

البته در صورت متحرک بودن ذره میدان مغناطیسی هم کوانتومی نیست پس چرا برای آن فوتون مجازی در نظر می گیریم.

در ضمن می خواستم بدونم فرق فوتون مجازی موجود در میدان مغناطیسی و فوتون مجازی موجود در میدان الکتریکی چیه؟
ممنون
"love the life you live.
live the life you love."

— Bob Marley

نمایه کاربر
psi-physicist

پست توسط psi-physicist »

خواهش می کنم.من تنها یک نوع فوتون مجازی میشناسم که آنهم مربوط می شود به برهم کنش های بین ذرات.
در مورد میدانها تا جایی که اطلاعات من قد میدهد یک نوع فوتون هست آنهم حقیقی که حامل انرژی میدان الکترومغناطیسی است.
میدانهای الکتریکی اطراف یک بار ساکن یا میدان مغناطیسی اطراف یک بار متحرک با سرعت ثابت همگی پیوسته اند و کوانتم انرژی ندارند.
دیر زمانی در او نگریستم
همه چیزی
از او
گریز نیست ...

نمایه کاربر
lfigo170

تماس:

پست توسط lfigo170 »

psi-physicist نوشته شده:خواهش می کنم.من تنها یک نوع فوتون مجازی میشناسم که آنهم مربوط می شود به برهم کنش های بین ذرات.
در مورد میدانها تا جایی که اطلاعات من قد میدهد یک نوع فوتون هست آنهم حقیقی که حامل انرژی میدان الکترومغناطیسی است.
میدانهای الکتریکی اطراف یک بار ساکن یا میدان مغناطیسی اطراف یک بار متحرک با سرعت ثابت همگی پیوسته اند و کوانتم انرژی ندارند.
در فیزیک ذرات بنیادی همه چیز را ذره ای در نظر می گیرند.
مثلا برای میدان گرانشی ذره ای به نام گراویتون در نظر گرفته. برای میدان الکتریکی و مغناطیسی فوتون مجازی و نیرو های هسته ای هم هر کدام ذره ی خاص خود را دارند.
به این ذرات که تبادل گر نیرو های مختلف هستند بوزون می گویند.
"love the life you live.
live the life you love."

— Bob Marley

نمایه کاربر
psi-physicist

پست توسط psi-physicist »

خود شما پاسخ خودتان را دادید.فوتون های مجازی وقتی مطرح می شوند که پای بر هم کنش در میان باشد.
دیر زمانی در او نگریستم
همه چیزی
از او
گریز نیست ...

نمایه کاربر
lfigo170

تماس:

پست توسط lfigo170 »

psi-physicist نوشته شده:خود شما پاسخ خودتان را دادید.فوتون های مجازی وقتی مطرح می شوند که پای بر هم کنش در میان باشد.
منظورتون کدومشونه
آیا میدان مغناطسیی اطراف یک جسم بار دار کوانتومی است؟
یا این
یا این
فرق فوتون مجازی موجود در میدان مغناطیسی و فوتون مجازی موجود در میدان الکتریکی چیه؟
در واقع من خودم این نظریه خوشم نمیاد که فوتون مجازی وجود دارد
ممنون
"love the life you live.
live the life you love."

— Bob Marley

ارسال پست