ماشین اتود شتابدار

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
ali.reza

سپاس: 23

Re: ماشین اتود شتابدار

پست توسط ali.reza »

كوير نوشته شده:فکر کنم بهتره شما راه حلتونو بنویسید برای این سوال و اینجا بزارید تا بتونم درست نتیجه گیری کنیم...
اون کششی که شما میگید باعث چی میشه ؟ منظورم اینه که شتاب ناشی از اون نیرو صرف چی میشه ؟
ممنون........ smile072
دوست عزیز من خودم راه حلش را بلد نیستم برای همین اینجا گذاشتم .ولی می گم روش شما غلط است. دلیل حرف خودم هم را این میدانم که باین حل شما عملا شتاب هر وزنه مستقل از جرم وزنه دیگر است که به نظر من این غیر ممکن است.این طور فکر نمی کنید؟ smile042 smile033
آزادی....

نمایه کاربر
كوير

محل اقامت: ساری

سپاس: 35

تماس:

پست توسط كوير »

ببینید اگه اون دستگاه شتاب نداشته بود می اومدیم و T رو به صورت زیر حساب میکردیم که شتاب وزنه ها ( که مقدارشون با هم برابره ولی در دو جهت مختلف ) رو حساب میکردیم و با برآیند گیزی از یکی از وزنها و شتابی که اون وزنه داره مقدار T رو حساب میکردیم....
مشابه همین حالتی که دستگاه خودش شتاب داره...
در هر دو حالت ما به طور مستقیم جرم وزنه دیگه رو توی اون دخالت نمیدادیم و این دخالت توی شتابی بوده که وزنه داشته ... یعنی هر کدوم از وزنه ها رو به صورت جسم مستقلی در نظر میگرفتیم که نیروی T باعث بوجود اومدن اون شتاب شده ( که برآیندی از شتابهای g و شتاب a به واسطه نیروی T بوده )
امیدوارم منظورمو خوب رسونده باشم......... smile072
تو هم یک روز بزرگ میشی میری تا شهر رویاها
به یاد خونه میافتی چشات میشه مثل دریا
به یاد امشب و هر شب که من ویرون و آواره
نشستم تا سحر بیدار به پای تو و گهواره

نمایه کاربر
Mahbod|Druid

محل اقامت: The Moon

سپاس: 2

پست توسط Mahbod|Druid »

نیستم برای همین اینجا گذاشتم .ولی می گم روش شما غلط است. دلیل حرف خودم هم را این میدانم که باین حل شما عملا شتاب هر وزنه مستقل از جرم وزنه دیگر است که به نظر من این غیر ممکن است.این طور فکر نمی کنید؟
مشکلتون رو نمی دونم
جواب پرسش شما به طور کامل با اون عدد هایی که دادین داده شده

وقتی نیروی F به قرقره وارد میشه و خود قرقره هم بدون جرم هست پس باید اون نیروی F بنا بر قانون سوم نیوتن یک واکنش هم داشته باشه که به عامل وارد کننده F وارد شه که از طریق نخ به قرقره و دست منتقل میشه

الان شما قبول دارین که F = 2T
کشش در طول طناب یکسانه

خوب حالا اگر قبول دارین یک نیروی F/2 به وزنه سنگین وارد میشه که نمی تونه بر MG اون غلبه کنه و فقط از N نیروی تکیهگاه سطح کم می کنه

حالا به وزن کوچک می تونه غلبه کنه و اونو بلند کنه
حالا به کمک پایستگی انرژی می تونین این رو بنویسین
(در یک جابجایی خیلی کوچک که تغییر سرعت رخ نده)

y = جابجایی قرقره
x= جایجایی وزنه کوچک

کد: انتخاب همه

F/2 dx = F dy

کد: انتخاب همه

dx = 2dy
در نتیجه جایجایی وزنه کوچک دو برابر قرقره هست پس شتابش هم همینطور

اگر موضوع بالا رو متوجه نشدین از روی هندسه مساله هم می تونین بگین که جابجایی وزنه
دو برابره قرقره هست که این راه اصلی استدر واقع

F/2 - mg = ma
جهت مثبت جهت نیروی F یعنی بالاست
a = شتاب وزنه کوچک

و برای F = 500 که تو صورت سوال دادین یک جواب داده

نمایه کاربر
ali.reza

پست توسط ali.reza »

كوير نوشته شده:ببینید اگه اون دستگاه شتاب نداشته بود می اومدیم و T رو به صورت زیر حساب میکردیم که شتاب وزنه ها ( که مقدارشون با هم برابره ولی در دو جهت مختلف ) رو حساب میکردیم و با برآیند گیزی از یکی از وزنها و شتابی که اون وزنه داره مقدار T رو حساب میکردیم....
مشابه همین حالتی که دستگاه خودش شتاب داره...
در هر دو حالت ما به طور مستقیم جرم وزنه دیگه رو توی اون دخالت نمیدادیم و این دخالت توی شتابی بوده که وزنه داشته ... یعنی هر کدوم از وزنه ها رو به صورت جسم مستقلی در نظر میگرفتیم که نیروی T باعث بوجود اومدن اون شتاب شده ( که برآیندی از شتابهای g و شتاب a به واسطه نیروی T بوده )
امیدوارم منظورمو خوب رسونده باشم......... smile072
ببینید اگر شتاب نداشت جرمم هر وزنه در شتاب موثر بود وبه دنبال آن در کشش نخ.
اما اینجا با توجه به راه حل شما جرم جسم دیگر هر چقدر هم باشد تاثیری در شتاب جسم دیگر ندارد.ولی در حالت قبل یعنی بدون شتاب اگر جرمی تغییر کند در نهایت کشش نخ عوض می شود.
به نظر من راه حل آن باید تلفیقی از راه حل ماشین بدون شتاب و راه حل شما باشد.
در ضمن از توجه شما متشکرم smile072
آزادی....

نمایه کاربر
كوير

تماس:

پست توسط كوير »

سلام...
فکر کنم یه جا توی حلم اشتباه داشتم چون اگه قرقره جرم داشته باشه میتونه شتاب هم داشته باشه ... راه حلمو عوض کردم... اینجوری:

تصویر

به نظرت توی این یکی راه حلم هم اشتباه هست ؟
یک نکته ای موردی داره که هیچ گونه N ای توی این سوال دخالت ندادیم؟؟

smile072 smile072

نمایه کاربر
ali.reza

پست توسط ali.reza »

كوير نوشته شده:سلام...
فکر کنم یه جا توی حلم اشتباه داشتم چون اگه قرقره جرم داشته باشه میتونه شتاب هم داشته باشه ... راه حلمو عوض کردم... اینجوری:

تصویر

به نظرت توی این یکی راه حلم هم اشتباه هست ؟
یک نکته ای موردی داره که هیچ گونه N ای توی این سوال دخالت ندادیم؟؟

smile072 smile072
1-منظورتون رو از جرم داشتن قرقره نفهمیدم.قرقره چه با جرم چه بی جرم می تونه شتاب داشته باشه.
2-چرا شتابها را داخل قدر مطلق قرار دادین؟(منظورتون اندازه است؟)
3-به نظرت کشش نخ برابر نصف F(با فرض کم جرم بودن قرقره) بعلاوه کشش حاصل از ماشین بدون شتاب است؟
4-یه نکته خیلی مهم که به قول شماNهم توش کاربرد پیدا میکنه اینه که اگر نیرومثلا 150nبود چی می شه چون اون وقت جسم بزگ رو زمینه و جسم کوچک روهوا!
5-نمیشه با یه نرم افزار شبیه سازی دید واقعا چه اتفاقی می افته؟
مرسی smile072
آزادی....

نمایه کاربر
كوير

تماس:

پست توسط كوير »

سلام...
1-منظورتون رو از جرم داشتن قرقره نفهمیدم.قرقره چه با جرم چه بی جرم می تونه شتاب داشته باشه.
2-چرا شتابها را داخل قدر مطلق قرار دادین؟(منظورتون اندازه است؟)
3-به نظرت کشش نخ برابر نصف F(با فرض کم جرم بودن قرقره) بعلاوه کشش حاصل از ماشین بدون شتاب است؟
4-یه نکته خیلی مهم که به قول شماNهم توش کاربرد پیدا میکنه اینه که اگر نیرومثلا 150nبود چی می شه چون اون وقت جسم بزگ رو زمینه و جسم کوچک روهوا!
5-نمیشه با یه نرم افزار شبیه سازی دید واقعا چه اتفاقی می افته؟
1- درسته که قرقره چه جرم داشته باشه و چه نه میتونه شتاب داشته باشه ولی وقتی جرم نباشه : F=ma هم برابر صر میشه و اون وقت توی معادلاتمون دخالت نداره...
2- منظورم این بود که باید بینیم g بزرگتره یا a ... برحسب اون باید ببینیم شتاب اندازش چیه و بالا پایین بودنشو با تحلیل بررسی کنیم...
3- من توی این راح حلم اصلاً کشش نخ رو درگیر نکردم...اون شکلش رو فقط عوض نکردم ... چون با تحلیل کارمو پیش بردم...
4-میتونه جسم کوچیکتر رو بلند کنه ولی جسم بزگتر مثل یک اتصال به زمین عمل کنه...توی دروسمون قبلاً مشابه این مدل سوال رو داشتیم... ولی فکر کنم باید N رو هم توی معادلاتمون دخیل کنیم ...( روی این مورد باید بازم فکر کنم! )
5- من چنین نرم افزاری ندارم...ولی شاید بشه پیدا کرد...
فعلاً ........ smile072

نمایه کاربر
ali21

محل اقامت: تهران

تماس:

پست توسط ali21 »

ali.reza نوشته شده:5-نمیشه با یه نرم افزار شبیه سازی دید واقعا چه اتفاقی می افته؟
interactive physicsاین برنامه رو اگه پیداکنی میتونی شبیه سازی کنی برنامه ایه با گرافیک پایین اما شبی ساز خوبیه
نگران آينده نيستم خودش به زودي خواهد آمد.(انیشتین)

navidn2

تماس:

پست توسط navidn2 »

سلام به همه دوستان.
راه حل دوستمونMahbod|Druid یه خورده مشکل داره.چون شتاب جاذبه ای که اجسام حس میکنن g+A هست نه g-A این دقیقا مثل اسانسور میمونه که داره با شتاب A به بالا میرود.به طور شهودی هم میشه فهمید که باید g+a قرار داد.چون ادم تو این اسانسور احساس سنگینی میکنه نه سبکی.

برای همین جواب این دوستمون در صورتی درسته که تو جواب اخرش به جای A- که غلطه A+ قرار بده.

navidn2

تماس:

پست توسط navidn2 »

ali21 نوشته شده:
ali.reza نوشته شده:5-نمیشه با یه نرم افزار شبیه سازی دید واقعا چه اتفاقی می افته؟
interactive physicsاین برنامه رو اگه پیداکنی میتونی شبیه سازی کنی برنامه ایه با گرافیک پایین اما شبی ساز خوبیه
حالا این نرم افزارو از کجا میشه پیدا کرد؟
آخرین ویرایش توسط navidn2 شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۹ - ۲۱:۱۶, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
ali21

محل اقامت: تهران

تماس:

پست توسط ali21 »

navidn2 نوشته شده:حالا این نرم افزارو از کجا میشه پیدا کزد؟
نمیدونم smile042 سرچ کردی؟
نگران آينده نيستم خودش به زودي خواهد آمد.(انیشتین)

نمایه کاربر
Mahbod|Druid

محل اقامت: The Moon

پست توسط Mahbod|Druid »

navidn2 نوشته شده:سلام به همه دوستان.
راه حل دوستمونMahbod|Druid یه خورده مشکل داره.چون شتاب جاذبه ای که اجسام حس میکنن g+A هست نه g-A این دقیقا مثل اسانسور میمونه که داره با شتاب A به بالا میرود.به طور شهودی هم میشه فهمید که باید g+a قرار داد.چون ادم تو این اسانسور احساس سنگینی میکنه نه سبکی.
برای همین جواب این دوستمون در صورتی درسته که تو جواب اخرش به جای A- که غلطه A+ قرار بده.

جمع ها برداریند
یعنی جهت مثبت رو به بالاست و بردار a رو به بالا
در نتیجه a- رو به پایین هست که با توجه به اینکه g هم رو به پایین هست

- |o |g-a| = |g| + |a
| | منظور اندازه بردار هست نه قدر مطلق

navidn2

تماس:

پست توسط navidn2 »

دوباره سلام.
میدونم که از دستگاه نالخت اطلاعات داری پس اینم باید بدونی که اگه ناظر روی اتوود دارای شتاب بشینه خودشو ساکن میبینه و این رو هم میبینه که به وزنه ها علاوه بر شتاب خودشون شتاب قرقره هم اضافه میشه.چون شتاب رو همانطور که خودت میدونی رو به پایین میبینه.

Rez

پست توسط Rez »

سلام
چرا در ماشین آتود ۱ شتاب از روش سینماتیکی از شتاب محاسبه شده از روش دینامیکی کوچکتر هست؟

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

پست توسط عبدالرضا علي پور »

در هر سه حالت شتاب جرم بزرگ صفر است و جسم کوچک 5 و 10 و50

ارسال پست