يه سوال تخصصي در مورد آهن ربا

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
behnam-soft

سپاس: 1

يه سوال تخصصي در مورد آهن ربا

پست توسط behnam-soft »

سلام.
من در مورد آهن ربا دو تا سوال دارم و از دوستاني كه در اين زمينه تخصص كافي دارن تقاضا دارم كه راهنمايي كنن.
1-همون طور كه مي دونيد خاصيت يك آهن ربا به دليل وجود دو قطبي هاي ست كه در اون وجود داره.آيا با گذشت زمان و يا هر دليل ديگه اي (گرما - فشار - . . . )اين دو قطبي ها از بين خواهند رفت؟
2-اگر دو آهن ربا ميدان هاشون به هم نيرو وارد كنن بعد از مدتي دو قطبي هاش تغيير جهت مي دن و قدرت آهن ربا ضعيف ميشه(اگر اشتباه نكنم).آيا روشي وجود داره كه بشه از اين تضعيف شدن جلوگيري كرد؟مثلا دو قطبي ها رو توسط يه روشي در جاي خودشون ثابت نگه داشت كه با اعمال نيرو تغيير جهت ندن و از نيروي آهن ربا كم نشه؟فرض كنين اين روش شامل گير انداختن دو قطبي ها در يك محفظه يا نگهدارنده باشه.

نمایه کاربر
p.kparham

محل اقامت: تهران

سپاس: 3

تماس:

Re: يه سوال تخصصي در مورد آهن ربا

پست توسط p.kparham »

behnam-soft نوشته شده:-همون طور كه مي دونيد خاصيت يك آهن ربا به دليل وجود دو قطبي هاي ست كه در اون وجود داره.آيا با گذشت زمان و يا هر دليل ديگه اي (گرما - فشار - . . . )اين دو قطبي ها از بين خواهند رفت؟
بله ، صد درصد

behnam-soft نوشته شده:آيا روشي وجود داره كه بشه از اين تضعيف شدن جلوگيري كرد؟
فكر كنم آهنرباي الكتريكي ( اگه درست گفته باشم ) اين جوري نميشه، فوقش باتريش تموم ميشه ميري يكي ديگه ميزاري smile058 smile058

behnam-soft

پست توسط behnam-soft »

1-خب دليل از بين رفتنش چيه؟اگر از بين ميره پس چرا زمين با گذشت اين همه سال بازم نيروي مغناطيسي داره؟
2-هدف من آهن ربا هاي معمولي هست نه آهن رباهاي الكتريكي.

نمایه کاربر
p.kparham

تماس:

پست توسط p.kparham »

1. زمين نه بهش ضربه خورده ( به صورتي كه تخريب جدي وارد كنه ) و نه فشار و گرمايي بهش رسيده ، البته در چندين سال اخير گرما در زمين زياد تر شده
( بر اثر گاز هاي گلخانه اي ) كه داره باعث از بين رفتن خاصيت مغناطيسيش ميشه...
راه كار جلو گيري از اين عمل: تو رو جان عزيزتون و به خاطر خدا هم كه شده روزي 50-60 بار يه آهنربا ور دارين بماليدش به زمين smile058

2. هر آهن ربا بر اثر فشار ، گرما ، ضربه و ... تضعيف مي شه...
اگر آهنرباي ضعيف رو دوباره از روش مالشي داراي خاصيت بكنيد اون آهن ربا مثل روز اولش درست ميشه...

behnam-soft

پست توسط behnam-soft »

مرد حسابي خاصيت مغناطيس زمين به خاطر مواد آهن و نيكل موجود در مركز زمينه كه به صورت مواد مذاب هستند اونوقت شما ميگي گرما بهش نرسيده؟!!!!!

نمایه کاربر
p.kparham

تماس:

پست توسط p.kparham »

اتفاقا ميگم رسيده ...
شما يه سياحتي دوباره بكن بعد به عالم و ادم فحش بده smile097

behnam-soft

پست توسط behnam-soft »

من هنوز پاسخ قانع كننده اي دريافت نكردم،دوستان يعني واقعا كسي در اين سايت پيدا نمي شه كه يه جواب درست و علمي به ما بده؟؟؟

mehr28m

سپاس: 2

پست توسط mehr28m »

خاصیت آهنربائی مربوط به آرایش الکترونی اتم عنا صر میگردد گردش حلقوی الکترون ایجاد میدان مغناطیسی میکند. دربعضی از عنا صر مجموع کل میدان حلقه ها صفر نمیشود. درنتیجه هر ا تم مثل یک آهنربای کوچک عمل میکند مثل اتمهای عنصر آهن واکسیژن و... در درون یک قطعه آهن آرایش این آهنربا ها ی کوچک طور یست که قطبهای غیر همنام آنها بهم جذب میشود و درنتیجه خا صیت آهنربائی کل قطعه خنثی میشود حال اگر این قطعه رادرمعرض میدان قوی قراردهیم آهنرباهای کوچک هم جهت شده قطعه مذکور آهنربا میشود ولی اگر این آهنربا خیلی حرارت وضربه ببیند دوباره مثل قبل خنثی میشود .امروزه آلیاژها وترکیبات خاصی تولید شده که دارای مولکولهای قوی مغناطیسی است این مواد را درحرات بالا درمعرض میدان قوی آهنربای الکتریکی قرارداده آنرا تحت میدان موجود سرد میکنند درنتیجه آهنربای قوی و نسبتا دائمی درست میشود.

behnam-soft

پست توسط behnam-soft »

من هنوز جواب سوال اولي كه در اين تاپيك مطرح كردم رو نگرفتم. . .

mehr28m

سپاس: 2

پست توسط mehr28m »

ا-دوقطبی ها خاصیت خودشا نرا ازدست نمیدهد بلکه در اثر حرارت وضربه درجا ی خود میچرخندوبطور نا منظم قرار میگیرند ومیدان کل ضعیف میشود

behnam-soft

پست توسط behnam-soft »

mehr28m نوشته شده:ا-دوقطبی ها خاصیت خودشا نرا ازدست نمیدهد بلکه در اثر حرارت وضربه درجا ی خود میچرخندوبطور نا منظم قرار میگیرند ومیدان کل ضعیف میشود
سوالي كه من از اول تاپيك پرسيدم و جواب نگرفتم هم همينه كه ميشه با ثابت نگه داشتن اون دو قطبي ها در سر جاشون هر بلايي سر آهن ربا آورد(گرما يا هر چيز ديگه)و ميدانش ضعيف نشه؟چون ديگه دو قطبي هاش نمي چرخه؟

behnam-soft

پست توسط behnam-soft »

آخرش هم كسي نتونست يه جواب درست و كارساز به ما بده . . .

ارسال پست