ایا زمان حال وجود دارد؟؟؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
MAN222

Re: ایا زمان حال وجود دارد؟؟؟

پست توسط MAN222 »

من خودم این نظر رو دارم اگه واقعاً ما با زمان پیش میرفتیم الان تمام دنیا و هر آنچه در 1000 سال آینده رو میتونیم کشف کنیم در شاید 1دقیقیه حل میشد! smile097
اگر از کسی متنفری ،از قسمتی از خودت در او متنفری ،چیزی که از مانیست نمیتواند افکار مارا مغشوش کند(هرمان هسه)

اينم وب من: http://www.hamishenoor.blogfa.com

نمایه کاربر
babu

محل اقامت: tehran

تماس:

پست توسط babu »

man nazarate hamaro ta on jaee ke tonestam khondam .
vali age vaghan barat soale vo hale khondan ieketabe sakhto dari katabaie haidgero bakhon kheili mofide baraton.] smile019
نمی دانم
نمی خواهم بدانم.

ehmed

سپاس: 6

پست توسط ehmed »

زمان حال وجود دارد ولی دریافتهای ما از دنیای اطراف در زمان گذشته رخ میدهد ولی ما خود در زمان حال زندگی میکنیم و تفکرمان در زمان حال است ولی دریافتمان در گذشته

نمایه کاربر
daneshpajooh

سپاس: 3

پست توسط daneshpajooh »

تا اينجاي بحث رو خوندم و از نظرات همه ي دوستان و خصوصا آقاي mohsen64 استفاده كردم .
واقعا خوشحالم كه در جمع دوستاني متفكر و عالم قرار دارم و ميتونم با اونها تبادل نظر كنم . smile072

به نظر من اين سوال جواب دقيقي نداره . يا بهتر بگم جواب يكتايي نداره .
اگر زمان رو يك دستگاه مختصات در نظر بگيريم ، تعريف هاي مختلفي كه از زمان ارائه ميشه در واقع اين دستگاه مختصات رو جابجا مي كنه و موقعيت ما رو در اين دستگاه رو تغيير ميده . زمان سرعت ثابتي نداره و بنابراين موقعيت ثابتي هم نمي تونيم براش تعريف كنيم .
بنابراين مثلا نسبت به بعضي ها در زمان گذشته قرار داريم و نسبت به بعضي ديگر در آينده و خودمان فكر مي كنيم كه در حال هستيم .
بنابراين زمان مثل اكثر معادلات ديفرانسيل ، بي نهايت جواب داره كه با يك ثابت از هم متمايز مي شن . بنابراين باز هم تكرار مي كنم كه اين سوال پاسخ يكتايي نداره .
اين ها نظرات منه
ممنون

نمایه کاربر
daneshpajooh

سپاس: 3

پست توسط daneshpajooh »

دو تا نكته در مورد نظرات برخي دوستان به نظرم مي رسه و اون اينكه بعضي از دوستان ميگن ما در گذشته ي نزديك به حال زندگي مي كنيم و دليلشون هم اينه كه همه چيز از ما فاصله داره و اطلاعات پيرامونمون رو با يه تاخير زماني درك مي كنيم .

1. اينكه ما اطلاعاتي رو كه در گذشته به وقوع پيوسته مي بينيم يا درك مي كنيم دليل نميشه كه ما در گذشته زندگي مي كنيم . امواج وقتي از اشياء ساطع مي شن براي رسيدن به ما يك فاصله ي زماني رو طي مي كنن . اين تاخير رو مي تونيم اينطور تعبير كنيم كه اطلاعات در محيط ذخيره مي شن و ما نوار طبيعت رو با تاخير play مي كنيم و خب طبيعيه كه فقط گذشته ها رو مي بينيم . اين فقط به علت سرعت محدود نور هستش .
2. در همين استدلال بالا ، شما ميگيد ما گذشته ها رو مي بينيم . پس حتما يه مرجعي داريد كه ديده ها و شنيده هامون نسبت به اون ، گذشته محسوب مي شن . اين مرجع چيه ؟ زماني كه ما در اون زندگي مي كنيم . بنابراين در استدلال شما اين پيشفرض وجود داره كه ما در زمان حال زندگي مي كنيم .

تشكر smile072

alien1

پست توسط alien1 »

من می خوام این سوالو بپرسم که : زمان یعنی چی؟ smile020

alisharifi

پست توسط alisharifi »

سلام بچه ها منم بازی
درسته ما در حال زندگی میکنیم ولی زمان حالی وجود نداره فقط زمان گذشته وآینده وجود دارد هیچکی نمیتواند ادعا کند که هم اکنون زمان حال است برای مثال حتی شما این نوشته ها را یا در زمان گذشته میخوانید یا آینده در حقیقت زمان حال پلی بین گذشته است وآینده smile055 smile029 smile029

phy

پست توسط phy »

ma hamin halllllllla dar bi nahayat zamane hal gharar darim ke ba sorate noor be gozashte tabdil mishavad.... smile018

ali reza 1111

سپاس: 7

پست توسط ali reza 1111 »

سؤالت خیلی ردیفه ، دمت گرم !
اگه جوابشو فهمیدی به من هم بگو .

اگه بتونی با سرعت نور دور درخت بدوی میتونی با 1 انگشت کل بدنت رو تو 1 لحظه لمس کنی !
امتحان کن !!!!!!!!!!!!!!
آنان که محیط فضل و آداب شدند * در جمع کمال شمع اصحاب شدند
ره زین شب تاریک نبردند برون * گفتند فسانه ای و در خواب شدند

نمایه کاربر
Anita!

سپاس: 50

پست توسط Anita! »

سلام! یه ؟ : اگه زمان حال وجود نداشته باشه که زمان گذشته هم وجود نخواهد داشت مگه نه ؟
آخه گذشته چجور میشه گذشته؟؟! باید از حال بگذره دیگه!!
تصویر

habibullah.hamidi

پست توسط habibullah.hamidi »

zamani ayenda aslan vojod nadara che gonah mesha begem ke ma metonim to ayenda safar konim en kheli eshtebas ayenda dasti khodawand ast 1 secondi khodo kas nametona peshbene kona

aslan hama to zamani hal wa gozashta zindagi mekonim waqti to asman negah koni kheli setara ha mebene hama gozashta ro bayan mekona pas ma to gozashta safar kardim aga 8 wa 17 daqa bad bebenim nori aftabo pas to hal bodim ama ayenda ra nametonim bebenim

realworld

پست توسط realworld »

hhamid نوشته شده:
mohammad110 نوشته شده:ذهن ما همزمان میتواند زندگی در زمانهای مختلف که هر کدام جهانی موازی جهان فعلی ما هستند را تجربه میکندبه قول اینشتین زمان وجود ندارد پس هر لحظه از زندگی زمانی موازی با لحظات دیگر زندگی است بنابر این ما بینهایت جهان موازی داریم که همزمان در همه انها در حال زندگی هستیم ولی مغز و ذهن ما است که توهی دیگر را برای ما ظاهر میسازد
اگر ذهن چیزی را تجربه کند که دستگاه عصبی محیصی آن را حس نکرده باشد می توان آن را یک توهم دانست.
این جمله که ما در هردوره از زمان زندگی می کنیم غیر منطقی است چرا که :
زمانی وجود ندارد که بخواهد دوره ای داشته باشد بلکه توهم زمان ناشی از ثبت خاطرات و توالی آن در مغز است.
پیر خرفت Hhamid smile072
جمله ای بسیار دقیق و ظریف بود که ناخواسته مرا وادشت ضمن اینکه به فکر فرو روم از نگارنده تشکری ویژه نمایم .
با تشکر و سپاس . smile072

realworld

پست توسط realworld »

mohsen74 نوشته شده:
galaxy73 نوشته شده:من فكر ميكنم كه ما فقط خودمون تو حال زندگي مي كنيم ولي بقيه رو تو گذشته مي بينيم.چون تا نور به اونها برسه و بعد به چشم ما برسه يه زماني مي گذره(هرچقدرم كه ناچيز باشه)و كسي كه من دارم مي بينم داره زمان حال زندگي ميكنه ولي گذشته مارو مي بينه. smile033
بهتره یه نگاه به مقاله ی بنده که این زیر هست بکنید:

"آیا ما در زمان حال زندگی می کنیم؟

وقتی نوری از جسمی به چشم ما بخورد ما آن جسم را می بینیم اما آیا این جسم را در زمان حال می بینیم؟
مثلا ما به یک ستاره در آسمان نگاه می کنیم ولی در واقع ما گذشته ی این ستاره را می بینیم چون نور یک سرعت ثابتی دارد و نور این فاصله را در زمان مشخصی طی می کند و به چشم ما می خورد مثل خورشید ما همیشه حدودا 8 دقیقه گذشته ی خورشید را می بینیم چون فاصله ی زمین تا خورشید حدودا 150 میلیون کیلومتر است و سرعت نور هم 300 هزار کیلومتر در ثانیه پس اگر فاصله ی زمین تا خورشید را تقسیم بر سرعت نور کنیم 500 ثانیه به دست می آید که حدودا همان 8 دقیقه است یا مثلا نوری که از یک لامپ به ما میرسد هم زمان کوتاهی را طی می کند تا به چشم ما بخورد. این یک مثال برای دیدن اجسام بود. شنیدن هم مثل همین است آیا تا به حال توجه کرده اید که چرا اول نور رعدوبرق را می بینیم و حدودا 12 ثانیه بعد صدایش را می شنویم چون سرعت نور خیلی بیشتر از سرعت صوت است و سرعت صوت فقط 340 متر در ثانیه است پس حتی صدای رعدوبرقی که به گوش ما می رسد از گذشته است. حتی برای درک همه ی احساس ها (لامسه، بویایی، چشایی، بینایی، شنوایی) زمان کوتاهی صرف می شود.
به طور کلی می توان گفت ما در گذشته ی خیلی نزدیک زندگی می کنیم و حال همان آینده است و ما مفهومی جدا به نام حال نداریم."

smile072
به نظر من این نتیچه گیری و یا استتناج با رویدادی که اتفاق می افتد و انچه که هست تناسبی ندارد .
موج حامل پیام همان پیکی است که پیام یا اطلاعاتی را بطرف سنسورهای دریافت کننده ما میاورد همانند همان عصر قدیم که مثلا با اسب یا کبوتری پیام یا نامه ای به جایی ارسال میگردید .
حال بسته به ظرف و یا ابزار حرکتی ان این پیام در مواضع مختلف زمانی متفاوت میشوند . و این دلیلی بر اثبات اینکه ما در حیطه زمان حال نیستیم نمی شود .
بلکه فقط این موضوع را به اثبات میرساند که اطلاعات دیرتر از زمان خودش به دست ما رسیده و زمان فیزیکی ما همان زمانی است که در حقیقت ان رویداد اتفاق افتاده و ما تنها از ان رویداد بی اطلاع بودیم نه اینکه به واقع ان رویداد با ما فاصله زمانی داشته است.
شاید حال را بدینگونه بشود تعریف کرد:
"هر اتفاقی که در گذشته می افتد ما دیگر به ان دست رسی نداریم یعنی اینکه در حیطه تاثیر گذاری ما نیست اما زمان حال در واقع حالتی است که میتوانیم هم تاثیر های فیزیکی را بپذیریم و هم تاثیر گذار باشیم ."
ونیز اینده هم به همچنین
یعنی به این صورتی که عنوان شده نمیتواند یک اینده حقیقی باشد که تعریف میگردد زیرا ما فقط جایگاه مکانی خود را عوض میکنیم و در این حال بر اساس اطلاعاتی که در حال امدن و یا رفتن هستن بر ان نام اینده و یا گذاشته میگذاریم .
در واقع نه اینده ای حقیقی در دسترس ماست و نه گذشته ای حقیقی

دوستار شنیدن انعکاس این توضیح و پاسخ دوستان هستم . smile072

ارسال پست