ایا زمان حال وجود دارد؟؟؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
نفيس

محل اقامت: شهر زيباي خدا

سپاس: 4

تماس:

Re: ایا زمان حال وجود دارد؟؟؟

پست توسط نفيس »

آیاز نوشته شده:
paulhenry نوشته شده:گذشته در خاطره ما میماند..... پس قابل برگشت است. از لحاظ فنی میتوان گذشته را ساخت
بله
مي توان ساخت
خيلي از چيزاهايي كه نيستند يا از بين رفته اند را مي توان شبيه سازي كرد يا ساخت
سلام
ببخشيد من دقيقا منظور جنابpaulhenry و پاسخ جناي اياز رو متوجه نميشم! ساخت گذشته(به فرض اينكه قابل ساخت باشد) چه كمكي به اين موضوع مي كند كه آيا ما در چندين زمان زندگي مي كنيم يا يك زمان؟اگه به فرض بتونيم گذشته رو بسازيم باز هم در زمان حال گذشته را مي بينيم!!!پس براي ما زماني جز حال وجود ندارد از نظر ذهن ما زمان در گذر است.!
به خودت مغرور نباش برگها زماني كه فكر مي كنند طلا شده اند مي ريزند.!

http://www.stoptothink.persianblog.irوبلاگ فرهنگي مذهبي من

نمایه کاربر
farnaspas

محل اقامت: بروجرد

سپاس: 96

تماس:

پست توسط farnaspas »

نفيس نوشته شده:
آیاز نوشته شده:
paulhenry نوشته شده:گذشته در خاطره ما میماند..... پس قابل برگشت است. از لحاظ فنی میتوان گذشته را ساخت
بله
مي توان ساخت
خيلي از چيزاهايي كه نيستند يا از بين رفته اند را مي توان شبيه سازي كرد يا ساخت
سلام
ببخشيد من دقيقا منظور جنابpaulhenry و پاسخ جناي اياز رو متوجه نميشم! ساخت گذشته(به فرض اينكه قابل ساخت باشد) چه كمكي به اين موضوع مي كند كه آيا ما در چندين زمان زندگي مي كنيم يا يك زمان؟اگه به فرض بتونيم گذشته رو بسازيم باز هم در زمان حال گذشته را مي بينيم!!!پس براي ما زماني جز حال وجود ندارد از نظر ذهن ما زمان در گذر است.!
سلام! smile124 smile017
به نظر من ما ميتونيم در زماني بين زمان حال و گذشته باشيم . smile017 smile017 smile017
ما نور 8 دقيقه پيش را ميبينيم كه از خورشيد به ما ميرسد و ستارگاني كه ميبينيم ممكنه الان وجود نداشته باشند.و ما در زمان حال اين نور هاي گذشته را ميبينيم.پس ميتونيم بگيم نه در گذشته ايم نه در حال!خدا كند منظورم رو فهميده باشيد smile017 smile017

نمایه کاربر
marqos

سپاس: 39

پست توسط marqos »

ما در زمان حال هستیم قطعا وجود داره! smile028

نمایه کاربر
Sinasuperman

محل اقامت: تهران

سپاس: 23

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

آیاز نوشته شده:من هنوز معتقدم كه تنها زماني كه وجود دارد زمان حال است و بس!
فيلم ها و داستان هايي كه در مورد حركت در زمان ساخته شده باعث شده ما زمان را به صورت محوري در نظر بگيريم كه انگار نقطه صفرش هستيم و به روشهايي كه هنوز يادنگرفته ايم مي توانيم در آن جلو يا عقب برويم. ولي اينطور نيست
چيزي به نام زمان گذشته وجود ندارد واقعيت اين است كه ديروز ديگر وجود ندارد و مرده است و چيزي كه در ذهن ماست تنها خاطره اي از تصاوير و صدا ها و بوها و غيره است.
و همينطور چيزي به نام فردا هنوز بوجود نيامده همين الان مي تواند پاپان زمان باشد و فردا هيچوقت بوجود نيايد. تضميني به وجود آينده نيست آينده ميتواند هيچگاه اتفاق نيفتد. الان ساعت نزديك 10 است در واقع ساعت 11 امروز را با اينكه روي ساعت عقربه شمار مي بينيم ولي هنوز چنين زماني متولد نشده و وجود ندارد
تعاریفتان از گذشته و آینده نسبت به علم نسبیت کاملاً ناقص است اگر مایلید مطالبتان را اصلاح و در مورد موضوع بیشتر توضیح دهم.
( smile133 )
. معما را در اینجا اینجابیابید..
. دیدن این رو از دست ندید.
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

نمایه کاربر
آیاز

سپاس: 20

تماس:

پست توسط آیاز »

خواهش ميكنم
خوشحال مي شوم نظر شما رو هم بشنوم smile036
تانري اولوب
باريش اولسا...
قاييداجاقدير

خدا مرده اما
اگر صلح باشد...
باز خواهد گشت
«آلما يولو»

نمایه کاربر
school prince

محل اقامت: دبیرستان

سپاس: 2

پست توسط school prince »

از paulhenry ممنونم. مثال ریل قطار مثال قابل فهم و ساده ای بود.
اما متوجه این عقبگردش نشدم! منظورم انقباض بزرگیه که ازش حرف زدین. ممنون میشم در موردش توضیح بدین.
بطوریکه اگر تصادفاً بر خمش های فضا-زمان غلبه کنیم و در فضای مادّی گذشته قرار بگیریم متوجه خواهیم شد زمان در آن مرحله از تاریخ در حال گذر است و هر فرد در هر دوره ی تاریخی زمان حالی را تجربه می کند. برای درک ساده تر موضوع می توان گفت مثلاً در حدود سال های (۱۷۹۹-۱۷۸۹) انقلاب کبیر فرانسه در حال وقوع است
دقیقا! ممنون از بیان دقیقتون.
من ِ 16 ساله در 1 مهر 89، بعد از یه روز کسل کننده توی مدرسه پای سیستم نشستم و دارم این جملات رو تو همین ساعت (در زمان ِ حال! از نظر خودم) تایپ میکنم. در عین ِ حال میتونیم من ِ 10 ساله رو در نظر بگیریم که 6 سال پیش، 1 مهر 83، از مدرسه برگشتم و همین ساعت شاید بازم مشغول خوندن یه مقاله ام (باز هم در زمان حال از نظر خودم!) و همینطور من ِ 22 ساله! (اگر عمری باقی بود.) در 1 مهر 95 و در همین ساعت میتونم مشغول به انجام هر کاری باشم. (در زمان ِ حال! از نظر خودم.)

نتیجه ی آخر اینکه سه دوره ی زمانی همواره در حال گردشه! میتونیم بگیم ما "همیشه" در زمان ِ حال قرار داریم و از طرفی میشه گفت ما همیشه یک قدم از زمان حال عقبیم و بین گذشته و حال میدویم.

smile072
ما آزموده ایم در این شهر بخت خویش...بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش!!

نمایه کاربر
Sinasuperman

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

school prince نوشته شده:من ِ 16 ساله در 1 مهر 89، بعد از یه روز کسل کننده توی مدرسه پای سیستم نشستم و دارم این جملات رو تو همین ساعت (در زمان ِ حال! از نظر خودم) تایپ میکنم. در عین ِ حال میتونیم من ِ 10 ساله رو در نظر بگیریم که 6 سال پیش، 1 مهر 83، از مدرسه برگشتم و همین ساعت شاید بازم مشغول خوندن یه مقاله ام (باز هم در زمان حال از نظر خودم!) و همینطور من ِ 22 ساله! (اگر عمری باقی بود.) در 1 مهر 95 و در همین ساعت میتونم مشغول به انجام هر کاری باشم. (در زمان ِ حال! از نظر خودم.)

نتیجه ی آخر اینکه سه دوره ی زمانی همواره در حال گردشه! میتونیم بگیم ما "همیشه" در زمان ِ حال قرار داریم و از طرفی میشه گفت ما همیشه یک قدم از زمان حال عقبیم و بین گذشته و حال میدویم.
کاملاً درست است منظور بنده را کاملاً صحیح متوجه شدید امیدوارم درک این موضوع برایتان دشوار نبوده باشد. در ضمن باید خدمتتان عرض کنم اینها نظریات بنده هستند که کاملاً اصلاح شده ، اثبات شده و نهایتاً ، تأیید شده اند امیدوارم لذت برده باشید.
آیاز نوشته شده:خواهش ميكنم
خوشحال مي شوم نظر شما رو هم بشنوم
بنده هم خوشحال خواهم شد تا نظریاتم و البته بعضی واقعیات را در این مورد برایتان شرح دهم. اصل موضوع از این قرار است که زمان در حال گذر است و این موضوعی است که هر کس بدان اذعان دارد و البته این زمان را می توان در قالب چارچوبی بر اساس معادلات و بعضی تبدیلات و توانایی های هندسه ی ریمانی و اصل ماخ به نمایش کشید که تقریباً مشابهت هایی با چارچوب فضا دارد که در مجموع چارچوب فضا-زمان را تشکیل می دهند. تقریباً می توان آن را به صورت زیر نمایش داد:
تصویر
این تصویر و یا تشریح نشان از خمیده بودن چارچوب زمان به سبب وجود اجرام در فضا را نشان می دهد. حال با فرض اینکه ما بتوانیم از طریق یک سیاهچاله که بدیهاً به سبب تراکم و جرم بسیار زیادش باعث ایجاد خمیدگی شدید در فضا-زمان شده است و به نوعی فاصله ی میان دو مقطع زمانی را کامل نموده است ما می توانیم به دوره های دیگر تاریخی سفر کنیم و البته این با نظریات شما که زمان گذشته تمام شده و دیگر باز نمی گردد کاملاً متضاد و متناقض است. پس تا بدین جا دریافتیم که سفر در زمان امری بدیهی امّا نیازمند دانشی بسیار عمیق است و البته با استفاده از این فرو رفتگی می توان از این چرخه برای تغییر مقطع زمانی به آینده استفاده نمود و به همین سبب است که نظریات جبری بودن اعمال در بسیاری از عقاید به وجود می آید. امیدوارم متوجه منظور گشته و لذت برده باشید. البته بدیهاً از لحن خسته ی کننده ی بنده.!
ارادتمند شما و تمام دوستان هوپایی
سینا.ج ( smile072 )
( smile133 )
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

نمایه کاربر
آیاز

تماس:

پست توسط آیاز »

البته بعضی واقعیات را در این مورد برایتان شرح دهم.
حتي اگر فكر مي كنيد آنها واقعيات هستند باز اين نظر شماست
هركسي فكر مي كند نظرش واقعيت است و ديگري خيال مي كند پس بهتر است بگوييم به نظر من... و اينكه شايد درست باشد وگرنه نمي توان گفتگو كرد و به واقعيت رسيد مباحثه كنندگان بزرگ هيچوقت فكر نمي كنند كه نظرشان واقعيات است و ديگري اشتباه يا خيال مي كند
smile036
پس تا بدین جا دریافتیم که سفر در زمان امری بدیهی امّا نیازمند دانشی بسیار عمیق است
فكر نمي كنم. اين كه شما گفتيد فقط يك فرضيه است و و چيزي را ثابت نمي كند.
آنچه هنوز بر دنيا حكمفرماست اين است كه ديروزي وجود ندارد و كاملا مرده است و بازيابي چيزي كه ديگر نيست غيرممكن است
تانري اولوب
باريش اولسا...
قاييداجاقدير

خدا مرده اما
اگر صلح باشد...
باز خواهد گشت
«آلما يولو»

نمایه کاربر
farnaspas

محل اقامت: بروجرد

سپاس: 96

تماس:

پست توسط farnaspas »

آیاز نوشته شده:
ديروزي وجود ندارد و كاملا مرده است و بازيابي چيزي كه ديگر نيست غيرممكن است
سلام!
احتمالش خيلي كمه smile015 smile015 smile015 smile015 smile015

نمایه کاربر
hhamid

سپاس: 48

تماس:

پست توسط hhamid »

آیاز نوشته شده:ديروزي وجود ندارد و كاملا مرده است و بازيابي چيزي كه ديگر نيست غيرممكن است
دقیقا smile020
رويايي كه جزئياتش به اندازه ي بيداري باشد ... رنج و لذت را دو برابر مي كند.

زندگي يك تصادف و بي رنگ است . آنچه مي بينيم عبور اين صحنه ي بي رنگ از شيشه هاي رنگي تفكرات و عقايدماست.

نمایه کاربر
Sinasuperman

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

آیاز نوشته شده:فكر نمي كنم. اين كه شما گفتيد فقط يك فرضيه است و و چيزي را ثابت نمي كند.
آنچه هنوز بر دنيا حكمفرماست اين است كه ديروزي وجود ندارد و كاملا مرده است و بازيابي چيزي كه ديگر نيست غيرممكن است
آیاز جان صحبت های شما کاملاً مخالف نسبیت اینشتین هستند در ضم امروزه تمامی دانشمندان می پذیرند که سفر به گذشته امری بدیهی است اگر نیاز به توضیحات بیشتر دارید در ادامه بیشتر برایتان موضوع را شرح خواهم داد.
سینا.ج ( smile072 )
( smile133 )

تصویر

نمایه کاربر
آیاز

تماس:

پست توسط آیاز »

Sinasuperman نوشته شده:
آیاز نوشته شده:فكر نمي كنم. اين كه شما گفتيد فقط يك فرضيه است و و چيزي را ثابت نمي كند.
آیاز جان صحبت های شما کاملاً مخالف نسبیت اینشتین هستند در ضم امروزه تمامی دانشمندان می پذیرند که سفر به گذشته امری بدیهی است اگر نیاز به توضیحات بیشتر دارید در ادامه بیشتر برایتان موضوع را شرح خواهم داد.
سینا.ج ( smile072 )
( smile133 )
حتما دوست عزيز
مخصوصا در مورد اين جمله بيشتر توضيح دهي چون برام خيلي غريب بود:
روزه تمامی دانشمندان می پذیرند که سفر به گذشته امری بدیهی است
تانري اولوب
باريش اولسا...
قاييداجاقدير

خدا مرده اما
اگر صلح باشد...
باز خواهد گشت
«آلما يولو»

agust

پست توسط agust »

با سلام
ميخاستم يه چيزي رو كه به ذهنم رسيده بگم درست و غلطشم نميدونم
من ميگم چون ما توي گذشته (منظورم گذشته نزديكه)بوديم و يكسري كار هايي رو انجام داديم پس الان هم ميتونيم به اون زمان برگرديم
ولي نميدونم تا چه حد نظرم درست باشه smile037 smile037 smile026

نمایه کاربر
آرشام

سپاس: 21

پست توسط آرشام »

Sinasuperman نوشته شده:
سینا.ج ( smile072 )
( smile133 )
ببخشید ولی تا آنجایی که من میدانم سفر به آینده هم با نسبیت خاص اینشتین سازگاری دارد
و خب یه سوال اگر سفر به گذشته ممکن است چرا ما توریست هایی از آینده را نمی بینیم که با دوربین هایشان
تقاضای گرفتن عکس یادگاری با ما را دارند؟
به قول حسین پناهی:
نیستیم !
به دنیا می آییم...
عکس ِ یک نفره می گیریم !
بزرگ می شویم ،
عکس ِ دو نفره می گیریم !
پیر می شویم ،
عکس ِ یک نفره می گیریم …
و بعد...
دوباره باز نیستیم ...

نمایه کاربر
Azinkm

سپاس: 19

پست توسط Azinkm »

با سلام
یک سوال داشتم اینکه می فرمایید سفر به کذشته و اینده طبق نسبیت خاص امکان پذیر می باشد .با توجه به این که ما بی نهایت گزینه زمانی برای سفر داریم چگونه امکانپذیر است؟؟؟ !!!
امیدوارم درست سوالم رو مطرح کرده باشم !!
با تشکر

ارسال پست