آیا در سرعت نور جرم جسم متحرک بي نهايت مي شود؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
mohsen2545

سپاس: 98

تماس:

آیا در سرعت نور جرم جسم متحرک بي نهايت مي شود؟

پست توسط mohsen2545 »

آخرین ویرایش توسط mohsen2545 چهارشنبه ۱۳۹۱/۱/۲۳ - ۱۷:۳۴, ویرایش شده کلا 1 بار
دلم میخواد یه روزی فارغ از غم
تبسم رویِ لبهامون بشینه
شاید اون روز دوباره جون بگیره
نهالِ آرزوهامون تو سینه

نمایه کاربر
HajAmOo

سپاس: 3

Re: آیا در سرعت نور جرم جسم متحرک بي نهايت مي شود؟

پست توسط HajAmOo »

چون: 1. فوتون جرم نداره! 2. فوتون هیچ وقت به سرعت 300000 کیلومتر/ثانیه (سرعت نور یا ثابت c) نمی رسه!! ( نور فقط در خلا این سرعت رو خواهد داشت ولی مشکل اینجاس که خلایی به طور مطلق وجود نداره!!)

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

HajAmOo نوشته شده:چون: 1. فوتون جرم نداره! 2. فوتون هیچ وقت به سرعت 300000 کیلومتر/ثانیه (سرعت نور یا ثابت c) نمی رسه!! ( نور فقط در خلا این سرعت رو خواهد داشت ولی مشکل اینجاس که خلایی به طور مطلق وجود نداره!!)
اگر تویِ موردِ اوّل،‌ به‌جایِ «جرم»ِ خالی می‌گفتی «جرمِ سکون (rest mass)» بهتر بود... هرچند که ربطِ چندانی به‌سؤال نداره؛ فلذا جوابِ خفنی‌ست!

چاکریم.

ehmed

سپاس: 6

پست توسط ehmed »

mohsen74 نوشته شده:سلام دوستان عزیز
همه ی ما قبول داریم که نور از ذراتی به نام فوتون درست شده و این را هم قبول داریم که فوتون ها با سرعت نور حرکت می کنند
اما در نظریه نسبیت خاص گفته شده که هر جسم متحرکی که با سرعت نور حرکت کنه جرمش به بی نهایت می رسه اما برای فوتون ها همچین اتفاقی نمی افته
چرا؟
ممنون می شم اگه کمی در مورد این مئسله توضیح بدین smile072
دوست عزیز اشکال عمده نسبیت همین است در واقع انیشتن یک بعد قضیه را در نظر گرفت و امروز حرف انیشتن را اصلاح خواهم کرد و بایستی گفت هر جسمی که به سرعت نور برسد به بینهایت ذره با جرم صفر تبدیل میشود که معنیش همان انرژی است و نسبیت خاص هم این هم ارزی را بیان کرد اما در مورد نور : ما امروز با توجه به خواص نور میدانیم که جرم آن صفر نیست و به صفر میل میکند ولی صفر نیست بعد خدمتت عرض کنم سرعت فوتون بیشتر از سرعت نور حرکت میکند چون ما میدانیم سرعت نور بر اساس طول موج نور محاسبه میشود که برابر همان سرعت است ولی فوتون مسیر موجی شکلی را طی میکند تا مقدار فاصله را طی کند که به این نتیجه میرسیم سرعت فوتون بیشتر از سرعت نور است اگر متوجه نشدید بفرمایید باز توضیح دهم

نمایه کاربر
Sinasuperman

محل اقامت: تهران

سپاس: 23

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

HajAmOo نوشته شده:چون: 1. فوتون جرم نداره! 2. فوتون هیچ وقت به سرعت 300000 کیلومتر/ثانیه (سرعت نور یا ثابت c) نمی رسه!! ( نور فقط در خلا این سرعت رو خواهد داشت ولی مشکل اینجاس که خلایی به طور مطلق وجود نداره!!)
HajAmOo جان گرامی 1-شما از روی چه مطلب ، منبع و یا مأخذی می گویید که فوتون جرمی ندارد؟! ! ! ! با مطالعه ی بیشتر احتمالاً متوجه خواهید شد که همان گونه که دوست عزیزم ehmed جان گفتند جرم فوتون به سمت صفر میل می کند و مطلقاً صفر نیست و با زبان فیزیکی تر می توان گفت که جرم فوتون ها تکینه[تکینه ی منفی](singularity) است!
2- مطلب شما در مورد اینکه می گویید سرعت فوتون به ثابت C نمی رسد درست است امّا این میزان به اندازه ای کم است که به راحتی می توان از آن صرف نظر کرد! بله این تفاوت بی نهایت کوچک است. در ضمن ehmed جان عزیز با این مطلب که می گویید:
ehmed نوشته شده: سرعت فوتون بیشتر از سرعت نور حرکت میکند
کاملاً مخالفم چرا که فوتون ها با توجه به سرعتی که دارند می توانند بر خمیدگی های موضعی غلبه کنند و به نوعی آن ها را در هم بشکنند. در ضمن:
ehmed نوشته شده: فوتون مسیر موجی شکلی را طی میکند تا مقدار فاصله را طی کند که به این نتیجه میرسیم سرعت فوتون بیشتر از سرعت نور است
این موضوع نیز کاملاً غلط است چرا که همان گونه که گفتم نور به سبب سرعت بالا بر خمیدگی های فضا-زمان غلبه می کند همان گونه که در نسبیت عام مطرح می شود و این موضوع را تنها روش برای عبور از خمیدگی بیان می گردد و در ضمن ما می دانیم نور ، فقط خاصیت موجی دارد و این موضوع به سبب بعضی از ماهیت های اجرام و به خصوص ذره های کوانتومی است که در سرعت بالا نمود می یابد. امیدوارم شما متوجه اشتباهاتتان شده باشید اگر این طور نبود بنده سعی خواهم کرد موضع را باز تر برایتان شرح دهم.
---------------------------------
تصویر
---------------------------------
ارادتمند همه ی اعضای سایت هوپا
سینا سوپرمن (س.ج)
( smile072 )
. معما را در اینجا اینجابیابید..
. دیدن این رو از دست ندید.
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

نمایه کاربر
HajAmOo

سپاس: 3

پست توسط HajAmOo »

HajAmOo جان گرامی 1-شما از روی چه مطلب ، منبع و یا مأخذی می گویید که فوتون جرمی ندارد؟! ! ! ! با مطالعه ی بیشتر احتمالاً متوجه خواهید شد که همان گونه که دوست عزیزم ehmed جان گفتند جرم فوتون به سمت صفر میل می کند و مطلقاً صفر نیست و با زبان فیزیکی تر می توان گفت که جرم فوتون ها تکینه[تکینه ی منفی](singularity) است!
سینا جان! من متاسفانه زود منبع چیز های رو که جایی خوندم (یا شنیدم یا دیدم ) رو فراموش می کنم!! فعلا این چیز هایی بود که می تونم براتون بیارم!!! :
تصویر
http://en.wikipedia.org/wiki/Photon
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9% ... 9.88.D9.86
http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_a ... 60731.html

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

Sinasuperman نوشته شده:شما از روی چه مطلب ، منبع و یا مأخذی می گویید که فوتون جرمی ندارد؟! ! ! !
شرمنده بنده پرش می‌کنم وسطِ هر مکالمه‌ای، اما کتابِ «introduction to elementary particles» اثرِ‌ دیوید گریفیس هم همین‌رو بیان می‌کنه ( البته لینکِ سومی که HajAmOo دادند هم معتبر هست ). دیوید گریفیس بیان می‌کنه که‌فوتون‌ها در شرایطِ خاصی رفتاری از خودشون نشون می‌دن که‌اون‌ها رو جرم‌دار معرفی می‌کنه،‌اما در بقیه ( واکثر) شرایط بی‌جرم خودشون رو نشون می‌دن،‌ اما از چیزی که می‌تونیم مطمئن باشیم این هست که‌ (rest mass) ندارند. شرمنده کتاب الان تو دستم نیست، وگرنه بندِ دقیقِ زبانِ‌‌اصلی رو تقدیمت می‌کردم.

---
Sinasuperman نوشته شده:و با زبان فیزیکی تر می توان گفت که جرم فوتون ها تکینه[تکینه ی منفی](singularity) است!
ترجمه‌کنید بی‌زحمت. بنده هرچی تفکر کردم ارتباطِ فی‌مابین جرمِ فوتون و تکینگی رو درنیافتم.
---
Sinasuperman نوشته شده:مطلب شما در مورد اینکه می گویید سرعت فوتون به ثابت C نمی رسد درست است امّا این میزان به اندازه ای کم است که به راحتی می توان از آن صرف نظر کرد! بله این تفاوت بی نهایت کوچک است.
smile039 صرفِ‌نظر؟حرفِ شما این هست که مثلا ۹۹.۹۹ درصدِ سرعتِ نور با کمی اغماض برابرِ‌ ۱۰۰ درصد هست در تمامیِ موارد و ویژگی‌ها؟!!

چاکریم.

ehmed

پست توسط ehmed »

بایستی عرض کنم که مشکل بین نسبیت و کوانتوم است چون نور حالت دوگانگی از خود نشان میدهد که هنوز در فیزیک نتوانسته اند این دوگانگی را به هم ربط دهند و فرمولی کنند دوستان در علم امروز اگر از دید کوانتوم نگاه کنیم فوتون جرم دارد ولی اگر از دید نسبیت نگاه کنیم فوتون جرم ندارد که البته من دارم روش کار میکنم و به نتایج بسیار جالبی هم رسیدم و دارم فورمولیش میکنم و بایستی بگویم به اندازه وحشتناکی جرم فوتون پایین است که در ادغام این دوگانگی محاسبه کردم ولی دارم جرم فوتون را در یک سری معادلات دیگر قرار میدهم ببینم نتیجه چه خواهد شد فعلاً به نتیجه نرسیدم چون این گرانش پدر سوخته بد جوری پاپیچم شده البته اگر خدا بخواهد مطالب بسیار جالبی را در پیوند بین کوانتوم و نسبیت عنوان خواهم کرد

ehmed

پست توسط ehmed »

Sinasuperman نوشته شده: این موضوع نیز کاملاً غلط است چرا که همان گونه که گفتم نور به سبب سرعت بالا بر خمیدگی های فضا-زمان غلبه می کند همان گونه که در نسبیت عام مطرح می شود و این موضوع را تنها روش برای عبور از خمیدگی بیان می گردد و در ضمن ما می دانیم نور ، فقط خاصیت موجی دارد و این موضوع به سبب بعضی از ماهیت های اجرام و به خصوص ذره های کوانتومی است که در سرعت بالا نمود می یابد. امیدوارم شما متوجه اشتباهاتتان شده باشید
ببین سینا جان مطمئناً شما خمیدگی فضا زمان را متوجه نشدید یا اینکه در اثبات حرفت میخواهی ملت را گیچ کنی که این حرف را پیش کشیدی ببین دوست عزیز اولاً خمیدگی در فضا زمان ربطی به خواص دوگانگی نور در مقیاس کوانتوم و نسبیت ندارد و این خمیدگی را هر جرمی دارد بخصوص در اجرام بسیار سنگین که حود بهتر میدانی بعدشم حرفی که شما میزنی این معنی را خواهد داد که نور دیروز خورشید یا صد سال پیش آن نیز بایستی الان دریافت میکردیم ببین شما استناد میکنی به شکست زمان در سرعت نور که من بارها توضیح دادم که این امکان ندارد و نور در زمان نمیتواند سیر کند و نور تولید شده در همین زمان است شما خواهی دید البته با توجه به فاصله منبع نور لطفاً در حرفت تجدید نظر کن اینجا ما وقت اضافی نداریم که مسائلی بی ربط را بخوانیم و ملت را گیج کنیم رابطه های انیشتن ایراداتی دارد ولی در این رابطه ها عواملی دیگر دخیلند که در شرایط اآنها را در نظر نمی گیریم چون با توجه به مقیاس حرکتی ما در زمین میتوان آنها را نادیده گرفت ولی در مقیاس کوانتوم نمیتوان و بنبست این دو فیزیک از این اختلافات آغاز میشود

ehmed

پست توسط ehmed »

HajAmOo نوشته شده:
سینا جان! من متاسفانه زود منبع چیز های رو که جایی خوندم (یا شنیدم یا دیدم ) رو فراموش می کنم!! فعلا این چیز هایی بود که می تونم براتون بیارم!!! :
تصویر
http://en.wikipedia.org/wiki/Photon
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9% ... 9.88.D9.86
http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_a ... 60731.html
دوست عزیز فرمایشات شما در نسبیت درست است و در نسبیت بیان میشود که فوتون در حالت سکون جرم صفر دارد ولی واقعیت این است که هیچ جرمی در کائنات ساکن نیست و این جرم هایی که وجود دارند همه در حال حرکت هستند بعد در مورد عکسی که گذاشتید در مورد ذرات بنیادی است که در نظریه رشته ها بسیار مطرح است و همه اجرام دنیا دارای این ذرات بنیادین هستند نه تنها فوتون که به صورت تارهای انرژی خطی و بسته عملکرد دارند

aht_Astronomy

سپاس: 13

پست توسط aht_Astronomy »

جرم سکون فوتون صفر است
جرم حرکنت فوتون چیز دیگری است smile072

ارسال پست