زمان از کی به وجود امده؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
slice_of_god

سپاس: 654

Re: زمان از کی به وجود امده؟

پست توسط slice_of_god »

MetaZehn نوشته شده:
slice_of_god نوشته شده:
MetaZehn نوشته شده:
slice_of_god نوشته شده: ...
نشانه ی گذر زمان اینه که ما بزرگ و بزرگ تر میشیم و طبیعت در حال گذر است...
من فکر میکردم به خاطر غذاییه که میخوریم بزرگ و بزرگتر میشیم.
چرا سنگ بزرگ نمیشه؟
حالت خوشه؟!؟!
انسان خصوصیتش اینه که بزرگ میشه....
سنگ خصوصیتش اینه که تبدیل به خاک میشه!!!
در ضمن جواب شما رو chikhخیلی خیلی تمیز داده smile124(در تاپیک قبلی)
چی گفته؟
جواب سوالاتو داده!!!
تو الان می خوای بگی که زمان ساخته ی ذهن بشره و معنی نداره....
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.ph ... 6&start=15
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

نمایه کاربر
MetaZehn

سپاس: 112

پست توسط MetaZehn »

شما ها فکر میکنید 2 کتاب و 2 تا فرمول خوندین و یاد گرفتین میتونین نظریه پردازی کنین یا نظریه های دیگران و نقد کنید؟ ما میگیم زمان وجود نداره باز شما چند تا جوجه فیزیکی بگین هست بعد تو اثباتتون همش اما و اگر بیارید. اونم با ریاضی، مقیاسها، ابعاد فرمولها و توابعی که همشون ذهنیه با شک و تردید و ثابت گرفتن خیلی متغیرها
بعد به جای اینکه از گذشته یاد بگیرید و آینده رو بسازید دنبال این باشید که توش سفر کنید و بابابزرگتونو بکشید. یا برید آینده ببینید بقیه که اونو ساختن چجوری ساختن.
از ما گفتن بود. این راهی که میرید .... .
فقط میخواستم نصیحتتون کنم چون یه چندتا جوونی هم که موندن و علاقه دارن، دارن به بیراهه میرن

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

slice_of_god نوشته شده:
MetaZehn نوشته شده:
slice_of_god نوشته شده:[quote="Me
چی گفته؟
جواب سوالاتو داده!!!
تو الان می خوای بگی که زمان ساخته ی ذهن بشره و معنی نداره....
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.ph ... 6&start=15
نه داداش نداده چون سوادش نمیکشه که بده.

نمایه کاربر
godfather

محل اقامت: Sudbury

سپاس: 283

تماس:

پست توسط godfather »

MetaZehn نوشته شده:شما ها فکر میکنید 2 کتاب و 2 تا فرمول خوندین و یاد گرفتین میتونین نظریه پردازی کنین یا نظریه های دیگران و نقد کنید؟ ما میگیم زمان وجود نداره باز شما چند تا جوجه فیزیکی بگین هست بعد تو اثباتتون همش اما و اگر بیارید. اونم با ریاضی، مقیاسها، ابعاد فرمولها و توابعی که همشون ذهنیه با شک و تردید و ثابت گرفتن خیلی متغیرها
بعد به جای اینکه از گذشته یاد بگیرید و آینده رو بسازید دنبال این باشید که توش سفر کنید و بابابزرگتونو بکشید. یا برید آینده ببینید بقیه که اونو ساختن چجوری ساختن.
فقط میخواستم نصیحتتون کنم چون یه چندتا جوونی هم که موندن و علاقه دارن، دارن به بیراهه میرن
احساس میکنم این بحث های این شکلی خیلی بیشتر جنبه ی فلسفی داره تا فیزیکی!
شبیه بحث های فلاسفه ی تجربی مثل هیوم میمونه که به دنیای بیرون معتقد بودن و پرچمشون رو اونجا قرار میدادن در مقابل فلاسفه ای مثل هگل که اصالت رو به ذهن و دنیای درون میدادند!
و اینکه زمان یک مفهوم انتزاعیه یا نه هم به همین اندازه به اینجور بحث های فلسفی بر میگرده!
وگرنه فرقی از این لحاظ که انتزاعی باشه یا نه با مکان یا بقیه ی مفاهیم فیزیکی نداره!
مسلما پارامتریه که قابل اندازه گیریه و تحقق پیدا میکنه در فیزیک!
“Science is a way of trying not to fool yourself”

نمایه کاربر
godfather

تماس:

پست توسط godfather »

MetaZehn نوشته شده:
slice_of_god نوشته شده:
chikh نوشته شده:قبل از اینکه بپرسیم زمان از کی به وجود اومده باید یه چیز مهمتر رو بدونیم و اون اینه که: اصلا زمان چیست؟
...
چرا سنگ بزرگ نمیشه؟
فک کنم منظورش این بود که حهت زمانی رو با آنتروپی میشه مشخص کرد که با مثال بدی گفتش! (البته اگه منظورش این بوده باشه) smile027
به هر حال تنها مشخصه جهت زمانی آنتروپیه!

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

godfather نوشته شده:
MetaZehn نوشته شده:
slice_of_god نوشته شده:
chikh نوشته شده:قبل از اینکه بپرسیم زمان از کی به وجود اومده باید یه چیز مهمتر رو بدونیم و اون اینه که: اصلا زمان چیست؟
...
چرا سنگ بزرگ نمیشه؟
فک کنم منظورش این بود که حهت زمانی رو با آنتروپی میشه مشخص کرد که با مثال بدی گفتش! (البته اگه منظورش این بوده باشه) smile027
به هر حال تنها مشخصه جهت زمانی آنتروپیه!
جایگاه فلسفه و منطق:
دقیقاً آنتروپی. بی نظمی ولی فیزیک و علم یعنی پیدا کردن اجسام فیزیکی، ویژگیهاشون و ربطشون که یک نظمی نسبی دارن (هرچقدر ما روابط فیزیکی شون و بشناسیم نظمشونم برای ما بیشتر میشه).
ولی بی نظمی رو باید فلسفی به ماهیتش پی برد و فیزیکی، منطقی سعی در شناختش داشت تا علم حاصل بشه و البته این علم و بصورت صریح، عینی و نمادین در قالب نوشته، حرف، پست، مقاله و کتاب ارائه کرد تا توسط دیگران بصورت ضمنی شناخته شود و علم گسترش یابد.
خوب این بهتر نیست که هردو را باهم بپذیریم و درباره زمان از بعد ذهنی آن هم بیاندیشیم شاید کمک کرد.
آخرین ویرایش توسط MetaZehn پنج‌شنبه ۱۳۹۱/۴/۱ - ۱۶:۳۵, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

godfather نوشته شده:
MetaZehn نوشته شده:شما ها فکر میکنید 2 کتاب و 2 تا فرمول خوندین و یاد گرفتین میتونین نظریه پردازی کنین یا نظریه های دیگران و نقد کنید؟ ما میگیم زمان وجود نداره باز شما چند تا جوجه فیزیکی بگین هست بعد تو اثباتتون همش اما و اگر بیارید. اونم با ریاضی، مقیاسها، ابعاد فرمولها و توابعی که همشون ذهنیه با شک و تردید و ثابت گرفتن خیلی متغیرها
احساس میکنم این بحث های این شکلی خیلی بیشتر جنبه ی فلسفی داره تا فیزیکی!
شبیه بحث های فلاسفه ی تجربی مثل هیوم میمونه که به دنیای بیرون معتقد بودن و پرچمشون رو اونجا قرار میدادن در مقابل فلاسفه ای مثل هگل که اصالت رو به ذهن و دنیای درون میدادند!
و اینکه زمان یک مفهوم انتزاعیه یا نه هم به همین اندازه به اینجور بحث های فلسفی بر میگرده!
وگرنه فرقی از این لحاظ که انتزاعی باشه یا نه با مکان یا بقیه ی مفاهیم فیزیکی نداره!
مسلما پارامتریه که قابل اندازه گیریه و تحقق پیدا میکنه در فیزیک!
خیلی چیزا قابل اندازه گیریه و ما سعی در شناخت ماهیتش نداریم ولی برای ما موجودیت داره مثل اندازه، زمان، دوستی ... ولی نمیگیم اولین اندازه از کی شروع شد یا اولین دوستی کی بوده؟ ولی چرا میگیم زمان از کی شروع شد.!

نمایه کاربر
godfather

تماس:

پست توسط godfather »

من فرقی بین اون سوالا نمیبینم!
پس تا اینج مشخصِ یه نگاه فلسفی دارید به قضیه!
ولی ماهیت زمان به همون اندازه تحقق داره، یا تحقق نداره، که مکان!
اگه با پارادوکس زنون آشنا باشید میبینید که ماهیت مکان هم و در واقع ماهیت نه، تحقق مکان هم دچار تزلزلِ!

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

به نظر من فیزیک یعنی اجسام و انرژی با نگرش بر روابطشون بر هم و تآثیری که بر هم میزارن در لحظه تماس. چون اجسام در جهان شناورن مگر اینکه متأثر چیزی باشن (علت و معلول)(نیوتن)(...)
حالا اگه نقش فلسفه رو بدونیم میفهمیم که درسته جسم و انرژی فیزیکین ولی برای برای یک متاذهن تا وقتی که توسط ابزار فیزیکی حس نشه و تبدیل به اطلاعات از ویژگیهای آنها، موجودیت نداره. ولی باید روی اونهایی که حس شده و روابطشون با دید علمی و منطقی تفحص کتیم و از بعد فلسفی و شناختی از دنیای فیزیکی برای رفتار و ابزار خود استفاده کنیم.

نمایه کاربر
m89

سپاس: 53

پست توسط m89 »

میخوام چند نمونه از تفکراته اندیشمندان که عزیزان به فلسفه اشاره کردن واستون بنویسم و تاکیید کنم که انسان هیچ تجربه ای و یا تصوره واقعی ای از کی بوجود اومدن زمان نداره هرچه هست فقط تیوریه .
از لحاظ فلسفی کسانی که به نحوی با بعد زمان و طرح پژوهش زمان مقداری سمت و سویش به طرف زمان است کانت است که به معنای تفسیر هستی یا پدیدار زمانی به طریق بنیادین پرداخته است.
کانت خود میدانست که به چه ساحته تاریکی خطر کرده .کانت زمان را به قوه ی تخیل خود نسبت میدهد.این قوه ی تخیل یا روش حل یا چیدمان تصویری مغذی که به تخیل مرسوم است فهم ما وقتی ناظر بر نمودها و صورت محض آنهاست هنری است روان در ژرفای روان انسان که مشکل بتوان به ترفندهای حقیقی آن ره برد.دو مانع کانت را از حیث زمان معذور گذاشت 1-غفلت کلی او از طرح پرسش هستی 2-(فقدان هستی شناسی)
و دیگری هایدگر .هایدگر بر ویران سازی تاکیید دارد او میخواست با ویران سازی تاریخ هستی شناسی و نابودگی آن به مفهوم زمان برسد و نظر داشت که انسان(دازاین) موجودی تاریخمند است .زیرا معتقد بود که تاریخ مندی تعیین بخش بنیاد هستی انسان است.
از سوی دیگر در نسبیت عام زمان ومکان ناوابسته به جهان یا به یکدیگر وجود ندارند زمان از نظر آینشتین مانند لرزشهای بلورهای کوارتز درون ساعت یا درازای یک خط کش تعریف میشوند باید مقدار کمینه یا پیشینه و به نوعی آغاز و پایان داشته باشد این پرسش که پیش از آغاز یا پس از پایان چه رخ میدهد معنایی ندارد زیرا این زمانها تعریف نشده اند.

از دیدگاه هایدگر که میگوید تفکری ما از زمان داریم را باید پاک کنیم چه دریافت شایع چه دریافت فلسفی سنتی از ارسطو گرفته تا آگوستین و هگل و برگسون . زمان مخلوق خداوندی که خود مافوق زمان است نیست .
آگوستین (زمان اندازه ی حرکت نیست )
ارسطو(سیر زمان دورانی است)
نیچه(زمان مجموعه ای بی نهایت حالات نیست و یکسان نیست و بطور کلی سیر گذشته به حال و بسوی آینده نیست)
ولی از نظره خودم من به این استدلال که زمان حتی قبل از بیگ بنگ وجود داشته معتقدم . شاید اگر بگوییم که بعد از آن بوجود آمد اشتباه باشد چون که حتی ریز ذرات هم برای حرکت و تشکیل بیگ بنگ احتیاج به زمان داشته اند و یک نوع سیر تکاملی را سپری کرده اند.
اینو گفتم چون دوستان به بیگ بنگ اشاره کرده بودن.
زیباترین تجربه ها مرموزترین آنهاست.

رویاهای نوستالوژیک.آمپول هوا.واقعیت اجتماعی.شکم خالی.راهیان نور.خط دینی.ربطی به فیزیک ندارند.

نمایه کاربر
chikh

سپاس: 24

پست توسط chikh »

وای توروخدا ما رو ببخشید استاد بزرگ! smile079 من اگه میدونستم که زمان وجود نداره اصلا در محضر شما جسارت نمیکردم!
بله درست میگید زمان ساخته ذهن ماست. اصلا چرا فقط زمان همون طور که در بالا فرمودید همه فرمول های فیزیکی که تابحال کشف شدن ساخته ذهن بشرند و اصلا وجود ندارن مثل سرعت شتاب جرم و... اگه این فرمول ها هم در آزمایش درست جواب دادن شانسی بوده وگرنه چطور یه چیز خیالی میتونه اینقدر دقیق چیزی رو پیش بینی کنه! واقعا که چه جهان جالبی دارید شما!
من به شما توصیه میکنم خودتونو به دانشگاه هاروارد یا اگه خدایی نکرده نشد به دانشگاه کمبریج معرفی کنید! اینجا واقعا حیف میشید!
smile055
آخرین ویرایش توسط chikh پنج‌شنبه ۱۳۹۱/۴/۱ - ۲۳:۲۴, ویرایش شده کلا 3 بار
دست از طلب ندارم تا کام من برآید
یا تن رسد به جانان یا جان زتن برآید
بگشای تربتم را بعد از وفات و بنگر
کز آتش درونم دود از کفن برآید

نمایه کاربر
slice_of_god

سپاس: 654

پست توسط slice_of_god »

البته اگر از یک بعد دیگر به قضیه نگاه کنیم همه ما مسافر زمان هستیم. همین الان که شما این را می‌خوانید، زمان در حول و حوش و به پیش می‌رود و آینده به حال و حال به گذشته تبدیل می‌شود. نشانه اش هم رشد موجودات است. ما بزرگ می‌شویم و می‌میریم. پس زمان در جریان است.....
اگر زمان وجود نداشت در ازمایشی که نسبیت خاص رو ثابت کرد و دو هواپیما با ساعت های اتمی که نوعی اختلاف جزئی در ان ها مشاهده شد....نباید این اختلاف دیده می شد چون از نظر شما زمان ساخته ی ذهن است!!!
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

chikh نوشته شده:
وای توروخدا ما رو ببخشید استاد بزرگ! smile079 من اگه میدونستم که زمان وجود نداره اصلا در محضر شما جسارت نمیکردم!
بله درست میگید زمان ساخته ذهن ماست. اصلا چرا فقط زمان همون طور که در بالا فرمودید همه فرمول های فیزیکی که تابحال کشف شدن ساخته ذهن بشرند و اصلا وجود ندارن مثل سرعت شتاب جرم و... اگه این فرمول ها هم در آزمایش درست جواب دادن شانسی بوده وگرنه چطور یه چیز خیالی میتونه اینقدر دقیق چیزی رو پیش بینی کنه! واقعا که چه جهان جالبی دارید شما!
من به شما توصیه میکنم خودتونو به دانشگاه هاروارد یا اگه خدایی نکرده نشد به دانشگاه کمبریج معرفی کنید! اینجا واقعا حیف میشید!
smile055
تو که دیگه خیلی پرتی
فکرکنم ترم اول دوم دانشگاه باشی،جو گیر و هنوز مفهوم علم و نفهمیدی، تئوری و که دیگه هیچی تحقیق و مقاله که شرط میبندم ندادی
اصلاً نمیدونی ذهنی یعنی چی. میتونم این لطف و بهت بکنم که ذهنی نه اینکه نتایج از رو هوا بیاد. یعنی تفسیر، برداشت و نتیجه گیری ذهنی از شواهد عینی. میتونی اینجوری هم بهش نگاه کنی: اگر دو نفر با سطح علمی خیلی متفاوت به یک پدیده نگاه کنن تفسیرشون متفاوته ولی واقعیت فیزیکی رو فقط از فصل مشترکشون پیدا کنی، فرمول و ریاضی و زمان و اندازه و ... همشون ذهنی اند ولی خوب یک مفهوم ذهنی اولش به صورت ضمنی (فکر کنم فهمیدنش برات سخت شد) فقط در کله یک آدمه ولی وقتی توسط شخص بصورت اجتماعی ارائه به دانش صریح تبدیل میشه و اون مفهوم ذهنی توسط فرمول نوشته شده ریاضی، مقاله، کتاب و ... نماد عینی پیدا میکنه. با اینکه ذهنیه ولی بصورت قرارداد پذیرفته شده جون با توجه به آزمایشات درستی اون ثابت شده.
حداقل مبتونی قبل از اینکه هر چی به ذهنت میرسه تایپ کنی یه سرچ بزنی شاید کمکت کرد.
قصدم این نیست که توی انجمن علمی بحث فلسفی بکنم ولی موضوعهای مورد بحث این تالارها اصلاً علمی نیست (اشتباه هم نیست)
مثلاً زمان از کی بوجود آمده؟ سفر در زمان؟ نسبیت؟ ...

نمایه کاربر
chikh

سپاس: 24

پست توسط chikh »

MetaZehn نوشته شده:
chikh نوشته شده:
smile055
تو که دیگه خیلی پرتی
فکرکنم ترم اول دوم دانشگاه باشی،جو گیر و هنوز مفهوم علم و نفهمیدی، تئوری و که دیگه هیچی تحقیق و مقاله که شرط میبندم ندادی
اصلاً نمیدونی ذهنی یعنی چی. میتونم این لطف و بهت بکنم که ذهنی نه اینکه نتایج از رو هوا بیاد. یعنی تفسیر، برداشت و نتیجه گیری ذهنی از شواهد عینی. میتونی اینجوری هم بهش نگاه کنی: اگر دو نفر با سطح علمی خیلی متفاوت به یک پدیده نگاه کنن تفسیرشون متفاوته ولی واقعیت فیزیکی رو فقط از فصل مشترکشون پیدا کنی، فرمول و ریاضی و زمان و اندازه و ... همشون ذهنی اند ولی خوب یک مفهوم ذهنی اولش به صورت ضمنی (فکر کنم فهمیدنش برات سخت شد) فقط در کله یک آدمه ولی وقتی توسط شخص بصورت اجتماعی ارائه به دانش صریح تبدیل میشه و اون مفهوم ذهنی توسط فرمول نوشته شده ریاضی، مقاله، کتاب و ... نماد عینی پیدا میکنه. با اینکه ذهنیه ولی بصورت قرارداد پذیرفته شده جون با توجه به آزمایشات درستی اون ثابت شده.
حداقل مبتونی قبل از اینکه هر چی به ذهنت میرسه تایپ کنی یه سرچ بزنی شاید کمکت کرد.
قصدم این نیست که توی انجمن علمی بحث فلسفی بکنم ولی موضوعهای مورد بحث این تالارها اصلاً علمی نیست (اشتباه هم نیست)
مثلاً زمان از کی بوجود آمده؟ سفر در زمان؟ نسبیت؟ ...
ظاهرا در فلسفه هم اطلاعات چندانی ندارید!
انسان وقتی یه چیزو درک میکنه که واقعیت اونو درک کرده. مثلا یه بچه دو ساله وقتی میخواد یه لیوان رو پر کنه چون مفهوم گنجایش رو نمیفهمه حتی بعد از پر شدن لیوان هم به آب ریختن ادامه میده! ولی وقتی بزرگتر میشه و مفهوم گنجایش رو درک میکنه دیگه این مساله رو به عنوان یه واقعیت پذیرفته و مطمئنه که لیوان بیش از گنجایش خودش جا نداره. پس این یک مفهوم ذهنی یا خیال یا فصل مشترک! بین انسان ها نیست بلکه یک واقعیته که ذهن انسان وسیله ای برای درک اونه. حالا اگه هزار نفر دیگه هم بیان بگن لیوان بیش از حد خودش جا داره باز هم واقعیت این مساله در جای خودش باقیست. پس واقعیت به وجود نمیاد و ربطی به فردی و اجتماعی بودن نداره بلکه وجود داره و ذهن ما فقط اونو کشف میکنه.
تمام فرمول های فیزیک بر اساس واقعیت ها بنا شدن. حتی اگه اشتباه هم باشند به این دلیله که واقعیت رو به خوبی توصیف نکردن. ولی کمتر اتفاق میفته که یه فرمول فیزیکی به طور کامل غلط باشه بلکه به وسیله فرمول های بعد از خودش کاملتر میشه. مثلا وقتی اینشتین با نسبیت عام جاذبه رو شرح داد فرمول گرانش نیوتون به طور کامل باطل نشد بلکه هنوز هم در پرتاب موشک ها از این فرمول استفاده میکنن. پس معلوم میشه این دو فرمول دارن واقعیتی به نام جاذبه رو شرح میدن. جاذبه یک واقعیته و ذهن انسان وسیله ای برای درک این واقعیت درست مثل زمان. وقتی ذهن انسان به اطراف خودش نگاه میکنه و اتفاقاتی مثل سرعت شتاب و پیرشدن موجودات و... میبینه مطمئن میشه که پارامتری وجود داره به نام زمان. این هم مثل دو گزینه قبل ذهنی نیست بلکه یک واقعیته که به وسیله ذهن انسان کشف شده.
دست از طلب ندارم تا کام من برآید
یا تن رسد به جانان یا جان زتن برآید
بگشای تربتم را بعد از وفات و بنگر
کز آتش درونم دود از کفن برآید

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

آهان داری راه میوفتی. خوبه خوشحالم نزدیک شدی. موفق باشی
لیوان وجود داره آبم وجود داره گنجایش لیوانم حدی داره حالا اگه بپرسن گنجایش لیوان چقدره؟ 200 سی سی، 10 ثانیه، 5 اینچ مکعب ؟.اینه که میگن ذهنیه. اینو مطمئن باش که همه علوم ، ذهنی هستند. نیروی جاذبه که علم نیست ولی فیزیک علمه که جاذبه رو شرح میده محاسبه میکنه تجزیه و تحلیل میکنه .... وقتی میگی زمان وجود واقعی داره یعنی جدا از اینکه چه حجم آب و تو چه لیوانی بریزی زمان یکی باشه مثلاً در عرض 20 ثانیه با هر نرخی آب را به هر لیوانی بریزی پر بشه!!. یا همه انسانها 70 سال و 1 روز و 1 ساعت و 1 دقیقه و ... عمر میکنند. جدا از اینکه در چه محیط فیزیکی زندگی میکنن، چی میخورن ...
خوب معلومه پارامتری به نام زمان وجود داره ولی خوب این دلیل نمیشه. همینکه میگی پارامتر یعنی ویژگی که برای مدل کردن ذهنی به چیزی دادیم تا بتونیم بهتر مدلش کنیم.
خیلی هم سخت نیست. باید یخورده چارچوبهای ذهنیت و آزاد بزاری تا بتونن ساختارهای جدید پیدا کنن. انقدر اصولگرا نباش

ارسال پست