زمان و مکان واقعا وجود دارن؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
AzadAndish

Re: زمان و مکان واقعا وجود دارن؟

پست توسط AzadAndish »

درود...
برخی دانشمندان براین عقیده اند که اساس جهان هستی تنها بر سه بعد:طول ، عرض و ارتفاع بنیاد نشده و ابعاد پنهان دیگه ای هم
وجود دارن ،که ما قادر نیستیم اون ابعاد رو تجربه کنیم.اما در ریاضی براحتی میتونیم با اونا کار کنیم؛مثلا" وقتی میگیم X یا Y به قوه
2 یا 3 یا n ام... یعنی متغیری که 2 یا 3 یا n بعد داره . اما چون در شرایط طبیعی موجود نمیتونیم بیشتر از سه بعد ذکر شده رو درک
کنیم ، بعد چهارم رو بصورت تخیلی زمان نامیدند . smile124
چشمها را باید شست،جور دیگر باید دید.پای عقل را از بند باید رهانید،چهرش را از زنگارخرافات تکانید.
کمی شجاعت روحی لازمه،تا ناگفته ها را گفت و ناشنیده ها را شنید.

darbandi

سپاس: 3

پست توسط darbandi »

با سلام
به نظر حقیر زمان یک فاکتوری است که ترتیب وقایع و اندازه ی طول کشیدن انجام یک کار را به ما نشان می دهد . البته این زمان زمان فیزیکی است و ما زمانی هم داریم که مربوط به روحمان می باشد و ما فقط می توانیم آنرا درک کنیم. مثلا اگر منتظر کسی باشیم زمان برای ما بیشتر طول می کشد و ... و به قول شاعر :
عمر اگر خوش گذرد زندگی نوح کم است ، ور به سختی گذرد نیم نفس بسیار است.ولی زمان فیزیکی را دانشمندان توانسته اند مثلا تا میلیاردم ثانیه را نیز بسنجند و از زمان روحی کاملا جداست .
زمان فیزیکی یک امر بدیهی است و از واحد هایی قراردادی که یک جسم یک مسافت قراردادی را نسبت به یک جسم دیگر طی می کند اندازه گیری می شود ، مثل مسافتی که یک ماشین ( جسم متحرک ) در صد کیلومتر روی کره ی زمین ( جسم ثابت نسبت به ماشین ) طی می کند یا مقدار مسافتی که کره ی ماه در یک ماه قمری به دور زمین طی می نماید.
v=km/h یا v=m/s و ... که یعنی سرعت ماشینی که شصت کیلومتر بر ساعت سرعت دارد به این اندازه است که این ماشین در هر ساعت که یک مقدار قراردادی ( و برای همه ی ما قابل درک) است مسافت شصت کیلومتر را ( که این هم قراردادی و برای ما قابل درک است را )طی می کند و برای تنظیم و برنامه ریزی روزانه یا حرفه ای بکار می رود
از انواع زمان یکی روز یکی ماه و دیگری سال ، سال نوری، نیمه عمر رادیواکتیو کربن 14 و زمانی که طول می کشد که یک الکترون یک بار به دور هسته اش بچرخد و کاسه ی فلزی سوراخی که درون یک کاسه ی بزرگتر و پر از آب می گذارند و زمان آبیاری کشاورزان و باغداران قدیمی را می سنجد می باشد. گواه سخن حقیر سخن دانشمندان است که می گویند زمان در اجسام نوترونی یا همان سیاهچاله ها از بین می رود و به عقیده ی من حتما این جمله را بر اساس فرمولهای ریاضی گفته اند چون از هیچ طریقی نمی توان از درون سیاهچاله ها یا همان اجسام نوترونی نه خبری و نه تصویری بدست آورد و نوترون همان اتمی است که الکترون یا الکترونهایش به روی هسته یا همان پروتونهایش سقوط کرده و یک جسم نوترونی تشکیل داده و در نتیجه زمان خویش را از دست داده است. در مورد مکان نیز با عرض معذرت باید بگویم : چیزی که عیان است ، چه حاجت به بیان است . مثلا گروهی نیز هستند که می گویند ما حقیقت نداریم و یک رویا هستیم که در مقابل اینها یک فیلسوف آمده و گفته : من فکر می کنم ، پس هستم! smile072

نمایه کاربر
Sinasuperman

محل اقامت: تهران

سپاس: 23

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

sepideh_A نوشته شده:راستش من فک میکنم جهان لا مکان و لا زمانه و در واقه چیزی به نام مختصات یا زمان وجود نداره جز اینکه ساخته ی ذهنه ما ان.و در واقع اینده و گذشته و حال مرزی ندارنو توی هم ادغام شدن و ما همونقد به ازل نزدیکیم که به ابد نزدیکیم.حتی شاید گذشتگان و ادمای اینده دارن همینجا زندگی میکنن اما فع غث ذخیث یهلشد.حتی به اتقاد من بهشتو جهنمو اون دنیا چیزی جدا از ما نیستنو همینجان فقط ذهنما محدودهو مجبوره مفاهیمی مثلزمانو بسازه.اگه کسی کتاب جهان هولوگرافیکو خونده یا راجه به این قضیه نظری داره خواهشا بگه!
برادر/خواهر و دوست عزیز من مخالفم!
نظر پیشین رو هم ویرایش کردم چرا که گفتم به کسی بر نخورد!
ارادتمند عزیزان گرامی سایت
سینا.جــــــــــــــــ .
. معما را در اینجا اینجابیابید..
. دیدن این رو از دست ندید.
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

najmehj

پست توسط najmehj »

به نظر من زمان و مکان و قوانین قرادادی فیزیکی، تنها مربوط به جسم مادی ما هست و روح ما در بند زمان و مکان نیست. وقتیکه میخوابیم میتونیم کمی فراتر از زمان حال حرکت کنیم و حتی چیزی که هنوز اتفاق نیوفتاده رو خواب ببینیم.( که این بستگی به این داره که روح ما تا چه حد دچار روزمرگی و ماده باشه و یا برعکس از حده معمول اوج بگیره و در فاصلۀ بیشتری از تحرکات مغزی و جسمی قرار بگیره).
دانشمندا دنباله کشفه نقطه ای هستن که به آینده سفر کنن. این یعنی که آینده همین الان اتفاق افتاده اما ما به دلیله ماهیته جسمانی در بند این زمان هستیم که باید سپری بشه (اینکه خدا از همه چیز خبر داره نه اینکه قبل از اینکه ما عملی انجام بدیم به صورت جبری سرنوشتمون مشخصه، بلکه خدا از پایان اعمالی که صد در صد به اختیار انجام دادیم آگاهه چون نیازی نیست صبر کنه تا زمان براش سپری بشه و خدا بالاتر از زمان و مکان هست و همین و همه چیز در دنیا از ازل تا ابد در اختیار خدا مکتوب هست.) ولی بعد از مرگ گذشت زمان و روزها برای ما هم دیگه اینطور نیست.
این آیه در قرآن نشون میده که اتفاقاته آینده همین الان قابل روئیت میتونه باشه:
سورۀ سجده. آیۀ 12:
(و كاش هنگامى را كه مجرمان پيش پروردگارشان سرهاشان را به زير افكنده‏اند مى‏ديدى [كه مى‏گويند] پروردگارا ديديم و شنيديم ما را بازگردان تا كار شايسته كنيم چرا كه ما يقين داريم. )
جسم ما درگیره قوانین فیزیکی هست و این قوانینه ثابت فیزیکی( مثل جاذبه، سرعت و ...) فقط مربوط به جسم ما هست و میتونه وجود نداشته باشه. وقتیکه خدا میگه تمام چیزها در کتاب الهی نوشته شده و خدا قدرت داره به هر کسی که خواست توانایی معجزه کردن رو بده، این شدنی هست. مثله موسی مثله عیسی و دیگر پیامبرا که قدرته انجام اعمالی رو داشتن که از نظره ما غیر طبیعی هست. بنابراین برداشتنه این قوانینه قراردادیه فیزیکی توسطه خالق، امکان پذیر هست.
یه برنامه علمی دیدم که میگفت دانشمندها به این نتیجه رسیدن که نظریۀ کوانتومی در زمین و محدودۀ نزدیک به زمین صادق هست اما هر چه که از زمین دورتر میشیم به نظریۀ نسبیت زمان و مکان انیشتین بیشتر نزدیک میشیم.

sepideh_A

سپاس: 11

پست توسط sepideh_A »

منم دقیقا فک می کنم ما وابستگی به زمان نداریم و اگه بتونیم این فکرو از سرمون بیرون کنیم که زمان دارای مختصات هست خیلی از حقایق رو می تونیم درک کنیم .به نظر من اونایی که به تهذیب نفس و مرحله ی شناخت معنوی می رسن کاملا می تونن این مورد رو درک کنن.
شاید وجود صحرا برای این است که انسان ها با دیدن نخل لبخند بزنند.

نمایه کاربر
seyedalirezamanavi

محل اقامت: تهران

تماس:

پست توسط seyedalirezamanavi »

برای داشتن مکان ما باید در نقطه ای از مختصات سه بعدی باشیم. پس درک اینکه مکان وجود داره بیشتره.ولی زمانو میشه به تاثیر ذهن انسان از محدودیتهای خودش بیان کرد.

ارسال پست