رشته فیزیک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

sepideh_A

سپاس: 11

Re: رشته فیزیک

پست توسط sepideh_A »

توسط apadana34 در دوشنبه 15 فروردين 1390 - 16:50

من توی دبیرستان به ریاضی و فیزیک علاقه داشتم واین رشته را انتخاب کردم می خواستم بدانم تحصیلات عالیه رشته فیزیک
تا دکتریی به چه ترتیبی
اول اینکه یه پیشنهاد بدم که بد نیست راجع به فیزیک کوانتوم هم فکر کنید.من خودم شدیدا به فیزیک و بالخصوص فیزیک کوانتوم علاقه دارم و اون طور که پرس و جو کردم قرار هست اول مهندسی برق بخونم بعد این رشته رو به احتمال زیاد خارج از کشور ادامه بدم چون تو ایران فک نکنم ارزش زیادی داشته باشه به علاوه اینکه من مشتاق کارایه تحقیقاتیم و این رشته, رشته ایه که به راحتی میدان برای نظریه پردازی و تحقیق داره که تو ایران فضایه هیشکدوم محیا نیست.
برادران/خواهران فعلاً ما هم باید بریم فیزیک!ببینم با حداقل چه رتبه ای میشه تهران امیرکبیر با شهید بهشتی فیزیک محض قبول شد؟
شنیدستم که آسان بُود قبولی در این رشته
مسافرت رفتن خوبه ولی مهم رفتن به رَشته
شعر را حال کردید!( )
ارادتمند اعضای گرامی سایت
خب من دوستی داشتم که پارسال با 5000از فیزیک شهید بهشتی قبول شد!
شاید وجود صحرا برای این است که انسان ها با دیدن نخل لبخند بزنند.

بهلول عاقل

پست توسط بهلول عاقل »

great-vcb نوشته شده:دوستان فیزیکی!من به فیزیک و نجوم علاقه دارم ولی اطلاعات لازم (شامل اینده شغلی-مواد درسی-چگونگی قبولی و...)در مورد گرایشات نجومیه ارشد ندارم،نمیونم اگه برم فیزیک بخونم میتونم برم مثلا اخترفیزیک توی ارشد بخونم یا شانس کمی دارم smile033 و ممکنه مجبور شم برم معلم شم؟!(راهنمایی با جزییات و منابع به حد کافی مورد نیاز است smile038 )

من مطمئنم از اینکه اگر پشتکار داشته باشی و واقعا فیزیک رو دوست داشته باشی حتما میتونی ادامه بدی ولی اگه از الان به این فکر میکنی که معلم میشی(!!!) و در حد لیسانس میمونی مطمئن باش چیزی بیشتر از این عایدت نمیشه!!
اینکه قبول شدن تو رشته فیزیک آسونه درسته ولی در ایران به حتی بعضی دانشگاههای دولتی تهران هم نباید راضی بود(!!!)
در مورد رتبه هم زیاد نگران نباش چون اینجا علوم پایه زیاد طرفدار نداره!! البته سالهای مختلف فرق داره ولی من کسی رو میشناسم که با 3000 دو سال پیش شریف قبول شده!!
اختر فیزیک خودش هم شاخه بندی میشه.
یه چیز دیگه: اینکه هم به نجوم علاقه دارید هم به اختر فیزیک اصلا شبیه هم نیست:
نجوم خیلی مشاهده ایه و اکثر واحد هاش خیلی خیلی سبکتر از اختر فیزیکه ( بخصوص از نوع نسبیتیش!!) ولی مثلا ریاضیات رشته های تئوری به مقدار زیادی سنگینتره و یه جورایی باید به همون اندازه که واحد فیزیکی پاس میکنید واحد ریاضی هم پاس کنید( البته با عشق به فیزیک انگیزه ی خوندن اونا هم پیدا میشه و با علاقه خونده میشه smile017 )

نمایه کاربر
great-vcb

محل اقامت: جایی عجیب!

پست توسط great-vcb »

بهلول عاقل نوشته شده:
great-vcb نوشته شده:دوستان فیزیکی!من به فیزیک و نجوم علاقه دارم ولی اطلاعات لازم (شامل اینده شغلی-مواد درسی-چگونگی قبولی و...)در مورد گرایشات نجومیه ارشد ندارم،نمیونم اگه برم فیزیک بخونم میتونم برم مثلا اخترفیزیک توی ارشد بخونم یا شانس کمی دارم smile033 و ممکنه مجبور شم برم معلم شم؟!(راهنمایی با جزییات و منابع به حد کافی مورد نیاز است smile038 )

من مطمئنم از اینکه اگر پشتکار داشته باشی و واقعا فیزیک رو دوست داشته باشی حتما میتونی ادامه بدی ولی اگه از الان به این فکر میکنی که معلم میشی(!!!) و در حد لیسانس میمونی مطمئن باش چیزی بیشتر از این عایدت نمیشه!!
اینکه قبول شدن تو رشته فیزیک آسونه درسته ولی در ایران به حتی بعضی دانشگاههای دولتی تهران هم نباید راضی بود(!!!)
در مورد رتبه هم زیاد نگران نباش چون اینجا علوم پایه زیاد طرفدار نداره!! البته سالهای مختلف فرق داره ولی من کسی رو میشناسم که با 3000 دو سال پیش شریف قبول شده!!
اختر فیزیک خودش هم شاخه بندی میشه.
یه چیز دیگه: اینکه هم به نجوم علاقه دارید هم به اختر فیزیک اصلا شبیه هم نیست:
نجوم خیلی مشاهده ایه و اکثر واحد هاش خیلی خیلی سبکتر از اختر فیزیکه ( بخصوص از نوع نسبیتیش!!) ولی مثلا ریاضیات رشته های تئوری به مقدار زیادی سنگینتره و یه جورایی باید به همون اندازه که واحد فیزیکی پاس میکنید واحد ریاضی هم پاس کنید( البته با عشق به فیزیک انگیزه ی خوندن اونا هم پیدا میشه و با علاقه خونده میشه smile017 )
ممنونم ولی من هنوزم سوال دارم
اگر به کارشناسی فیزیک قانع نباشم پس چه رشته ای؟ اخه مثلا نجوم که خودتون میگین مشاهده ای پس اینده شغلیش چی میشه! smile024
همین اخترفیزیکم نمیدونم چه اینده ای داره! smile057
درضمن درمورد شانس قبولی در رشته های ارشد:اینکه من توی سایت دانشگاه شیراز http://www.shirazu.ac.ir/index.php?page_id=2997 دیدم که در گرایش فیزیک در ارشد هر گرایش حداکثر30نفر و حداقل9نفر در فیزیک نظری!هست،یعنی 9نفر میرن توی چند کلاس؟کم نیس؟ مثلا هر کلاسی 2نفره؟
smile052 smile052

بهلول عاقل

پست توسط بهلول عاقل »

ممنونم ولی من هنوزم سوال دارم
اگر به کارشناسی فیزیک قانع نباشم پس چه رشته ای؟

تو پست قبلی گفتم, بهترین کار اینه که برید لیسانس رو فیزیک بدون گرایش بخونید و همونجا تصمیم بگیرید چون الان تقریبا از اصل رشته ها خبر ندارید( البته منو بابت این حرفم ببخشید!)

اخه مثلا نجوم که خودتون میگین مشاهده ای پس اینده شغلیش چی میشه! smile024

یه استاد داشتیم که میگفت: " وقتی تو خیابون راه میرید اون قدر که به یه حسابدار احتیاجه به یه منجم احتیاج نیست و بود و نبودش برای مردم عادی فرق چندانی نمی کنه در نتیجه بازار کارش هم... البته مهمترین چیز علاقه است!!!! "

همین اخترفیزیکم نمیدونم چه اینده ای داره! smile057

راستش یه جورایی میشه گفت نهایتا تحقیقاتیه!
مردم دیگه به یه نظریه پرداز حتی خیلی کمتر از یه منجم احتیاج دارن( ولی علاقه تو به هیچی نده حتی پول و کار )

درضمن درمورد شانس قبولی در رشته های ارشد:اینکه من توی سایت دانشگاه شیراز http://www.shirazu.ac.ir/index.php?page_id=2997 دیدم که در گرایش فیزیک در ارشد هر گرایش حداکثر30نفر و حداقل9نفر در فیزیک نظری!هست،یعنی 9نفر میرن توی چند کلاس؟کم نیس؟ مثلا هر کلاسی 2نفره؟
smile052 smile052[/quote]

کم که هست ولی اگه دوست داشته باشی دانشجوی موفقی میشی و هیچ مشکلی نداری!( البته اگر استرس را کنار بذاری!!!)

موفق باشید smile018 smile072

نمایه کاربر
great-vcb

پست توسط great-vcb »

من که استرسم بیشتر شد! یعنی سنگو بزنم تو اب بخورم؟ smile047
اینطوری اگه برم یه رشته دیگه شاید بهتر باشه؟مثلا هسته ای یا اتمی یا عمران یا هوافضایا...!
ونجوم رو هم میشه به طور تفننی دنبال کرد نه؟!
smile056

نمایه کاربر
great-vcb

پست توسط great-vcb »

در این تصویر میانه رتبه در منطقه رو زده،اخه از کجاش بفهمیم تراز یا رتبه اصلی طرف چی بوده؟ smile097
تصویر

بهلول عاقل

پست توسط بهلول عاقل »

اول از همه یه سوال اساسی:
شما الان پیش دانشگاهی هستید؟؟؟؟

قبلش هم گفتم اگر به نظرتون ریسک کردن برای علاقه کار درستی نیست و آینده تونو به خطر می اندازه خب بله به هیچ وجه وارد رشته فیزیک نشید!!!
اگر می خواید بیاید باید واقعا از ته دل علاقه داشته باشید!!

یه استاد بود که می گفت: اگر بزرگترین نظریه پردازان همون انرژی رو که روی فیزیک گذاشتن روی ساختمون سازی میذاشتن حتما از پول دارترین ها بودن ولی مسئله اینه که الان از موفق ترین ها هستند چون دنبال علاقه رفتن!!!

برای تفننی دنبال کردن نجوم اگر صرفا قراره برای تفریح و دیدن ستاره ها باشه بله می شه. ولی اگر دوست داشته باشید کار به نسبت جدی انجام بدید عملا دنبال کردنش موازی با چیزی دیگه سخته!

این اتمی و هسته ای که گفتید اگر منظورتون فیزیک اتمی و فیزیک هسته ای یه باز هم همون حرفم رو تکرار میکنم، بذارید برای ارشد گرایش انتخاب کنید( گرچه که برای کارشناسی فرق چندانی با هم ندارن و فقط شاید چند واحد اضافه تر تخصصی نیاز باشه پاس کنید که مفید هم هستن!!!)

بهلول عاقل

پست توسط بهلول عاقل »

راستی یه چیز دیگه:

به این آمارهای موسسات اعتماد نکنیییییییییییید!

نمایه کاربر
great-vcb

پست توسط great-vcb »

جواب مهم:نه! smile006 سومه ریاضی ام
اولا که اگر به اینا اعتماد نکنم به چی اعتماد کنم!؟ smile054
من به نجوم علاقه دارم ولی مگه فیزیک فقط نجومه؟! smile061
پس میریم به سوی اشنایی با گرایشات دیگر فیزیک! smile007
و به نظر شما بهتره که از همون کارشناسی فیزیک برم سراغ گرایشات دیگر مثل عمران یا هسته ای و... smile018
ولی فکر میکنم شانس قبولی در رشته های کارشناسی ارشد خیلی کم باشه نه؟ طبق همون چیزی که تو سایت دانشگاه شیراز دیدم دیگه؟ smile037
البته لازم به ذکره که سایت دانشگاه تهران و شریف مرخصه! smile055 smile055

محمد اخشيك

محل اقامت: كرج

سپاس: 30

پست توسط محمد اخشيك »

great-vcb نوشته شده:جواب مهم:نه! smile006 سومه ریاضی ام
و به نظر شما بهتره که از همون کارشناسی فیزیک برم سراغ گرایشات دیگر مثل عمران یا هسته ای و... smile018
ولی فکر میکنم شانس قبولی در رشته های کارشناسی ارشد خیلی کم باشه نه؟ طبق همون چیزی که تو سایت دانشگاه شیراز دیدم دیگه؟ smile037
ببينيد تصميم شما براي انتخاب رشته بسيار مهم است. و اگر مي‌خواهيد به سمت فيزيك بياييد بايد بدانيد كه آينده‌ي شغلي و مالي چندان روشني براي اين رشته وجود ندارد. خصوصا گرايش‌هاي نظري كه در خارج از اين كشور وضعشان افتضاح است و در ايران افتضاح‌تر. بنابراين در تصميم‌تان حتما وزن كافي را براي آينده‌ي مالي و شغلي خود در نظر بگيريد.
اما وضع علمي دانشگاه‌هاي ايران در رشته‌ي فيزيك (گرايش‌هاي نظري) واقعا مناسب نيست، حتي دانشگاه‌هاي معتبر اين كشور نيز چندان از بقيه بهتر نيستند...
اين سخنان مرا كاملا جدي بگيريد، قصدم سياه‌نمايي نبود اما شرايط معمولا با ايده‌آلي كه هر فرد پيش از ورود به دانشگاه در ذهن دارد سال‌هاي نوري فاصله دارد.
موفق و پيروز باشيد.
Our job in physic is to see things simply, To understand a great many complicated phenomena in a unified way, In terms of few simple principles... Steven Weinberg

بهلول عاقل

پست توسط بهلول عاقل »

محمد اخشيك نوشته شده:
great-vcb نوشته شده:جواب مهم:نه! smile006 سومه ریاضی ام
ببينيد تصميم شما براي انتخاب رشته بسيار مهم است. و اگر مي‌خواهيد به سمت فيزيك بياييد بايد بدانيد كه آينده‌ي شغلي و مالي چندان روشني براي اين رشته وجود ندارد. خصوصا گرايش‌هاي نظري كه در خارج از اين كشور وضعشان افتضاح است و در ايران افتضاح‌تر. بنابراين در تصميم‌تان حتما وزن كافي را براي آينده‌ي مالي و شغلي خود در نظر بگيريد.
اما وضع علمي دانشگاه‌هاي ايران در رشته‌ي فيزيك (گرايش‌هاي نظري) واقعا مناسب نيست، حتي دانشگاه‌هاي معتبر اين كشور نيز چندان از بقيه بهتر نيستند...
اين سخنان مرا كاملا جدي بگيريد، قصدم سياه‌نمايي نبود اما شرايط معمولا با ايده‌آلي كه هر فرد پيش از ورود به دانشگاه در ذهن دارد سال‌هاي نوري فاصله دارد.
موفق و پيروز باشيد.
با حرف دوستمون کاملا موافقم . قبلش هم گفتم آینده ش چطوریه!

اگر واقعا تصمیمتون به ورود به فیزیکه بذارید توی کارشناسی با گرایشات آشنایی بیشتری پیدا کنید !!
الان فعلا به فکر انتخاب خود رشته ( فیزیک یا غیر فیزیک، پول و آینده شغلی یا علاقه ) باشید

ببخشید ممکنه بگید گرایش عمران در فیزیک چیه؟؟ تا حالا نشنیده بودم!!!

موفق باشید smile072

نمایه کاربر
great-vcb

پست توسط great-vcb »

منظورم خوده عمران بود دیگه smile039

نمایه کاربر
great-vcb

پست توسط great-vcb »

خوب بلاخره من چی انتخاب کنم؟ رشته های دیگه که رتبه خفن میخوان! smile054 smile079

بهلول عاقل

پست توسط بهلول عاقل »

great-vcb نوشته شده:خوب بلاخره من چی انتخاب کنم؟ رشته های دیگه که رتبه خفن میخوان! smile054 smile079
ببینید شما یه لطفی بکنید و تا یک سال و سه ماه دیگه اصلا به این موضوع حتی فکر هم نکنید و فقط طوری درس بخونید که حتی به برق شریف هم امیدوار باشید! ( منظورم اینه که اینقدر پالس منفی نفرستید و از الان نگید من که رتبه نمیارم!!! )
سر موقع خودش ( بعد از کنکور ) به فکر رشته و از این چیزا باشید!
باز هم میگم برای برق شریف درس بخونید!!

نمایه کاربر
great-vcb

پست توسط great-vcb »

بله من دنبال پیدا کردن رشته مورد علاقه ام که اینده خوبی هم داشته باشه هستم نه رتبه smile018 smile007

ارسال پست