معادلات لورنس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
aht_Astronomy

سپاس: 13

معادلات لورنس

پست توسط aht_Astronomy »

سلام
میخواستم در مورد معادلات لورنس بیشتر بدونم. البته اگه توضیح بدین به چه دردی میخوره + کلا فرمولاشو برام باز کنین ممنون میشم smile072 smile124

نمایه کاربر
gryffen

سپاس: 12

تماس:

Re: معادلات لورنس

پست توسط gryffen »

منظورت معادلات لورنتس؟؟؟؟
معادلات لورنتس بعد از معادلات گالیله میان ودر کل می شه گفت که جای معادلات گالیله رو در فیزیک نسبیتی می گیرن.
البته این مبحث شمایه ذره کار داره چرا؟
1- به دلیل اینکه بنده کنکور دارم الان هم دفتر اثار و نوشته های بنده زیر یه خروار کتابه
2- اگه هم پیدا کنم که انشاا.. همین الان دست به کار می شم یه ذره تو نوشتن فرمول ها مشکل پیش میاد
اما خوب یه چیز هایی که تو مغزم مونده رو می گم
گفتم که اوایل کار از تبدیلات گالیله استفاده می شد اما چون این تبدیلات در سرعت های زیاد مثل نور گیر پاش می کردن smile058
البته در سرعت های پایین مثل هم بودن خوب بگذریم
این تبدیل ها رو برای چهار چوب مرجه S استفاده می کنیم یعنی یه سری داده داریم در چهار چوب S که حالا اگه این داده ها به چهارچوب 'S بره خوب مسلما طول - عرض - ارتفاع - و زمان جسم تغییر می کنه که باید این ها رو حساب کرد
که البته حساب کردنشون تا حدودی اسونی یعنی اگه پی دانش گاهی رو خونده باشی می تونی بر اساس هندسه تحلیلی فصول یک و دو این معادلات رو تا حدودی حل کنی smile039
شما این کار رو بکن تا بنده این دفتر اثارم رو پیدا کنم " دفتر رو گذاشتم یه جایی که سراغش نرم چون اگه بشینم پاش حالا حالا ها پاشم " smile044 smile044
البته این مغزما داره یه چیز هایی رو ارائه می ده فکر کنم سه یا چهار تا نتیجه داشت که اشتباه نکنم این جوری بود:
1- طول یه جسم وقتی که نسبت به ناظر ساکن باشد بیشنرین مقدار رو داره و وقتی با سرعت V نسبت به ناظر حرکت کنه طول اندازه گیری شده ی ان در جهت حرکتش با عامل؟؟؟؟؟؟؟منقبض می شه
2-یه نتیجه گیری بود که توش ساعت داشت دقیا یادم نیست چون خوب نفهمیدمش به ذار بعدن
3-اینم یادم نیست ولی خوب حتما جوابت رو می دم منتظر باش شاید همین امشب دفترم و دست نوشته هام رو پیدا کنم smile039
تا این چند ساعته شما یه ذره روی حرکت ها فکر کن smile039
دست نوشته های روزانه یک دانشجوی فیزیک نظری
www.physic-student92.blogfa.com

نمایه کاربر
maryamz

نام: مریم

محل اقامت: کرمانشاه

سپاس: 21

تماس:

پست توسط maryamz »

اگه سوال مربوط به تبدیلات لورنس باشه پس این تاپیک رو با ید توی یه انجمن دیگه گذاشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا اینجا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
زیباترین مکان برای حضور، بودن در افکار کسی ست

نمایه کاربر
2ba

محل اقامت: كرمان

سپاس: 59

تماس:

پست توسط 2ba »

باسلام
در معادلات گالیله زمان و طول و جرم و... مطلق و سرعت نور نسبی در نظر گرفته می شه.
با آزمایش هایی که انجام دادن(!) (آزمایش های مایکلسون و مورلی) به این نتیجه رسیدن که سرعت نور مطلق است و به سرعت دستگاه بستگی ندارد.
با فرض مطلق بودن سرعت نور(در خلأ) ، معادلات لورنتس نسبی بودن زمان و طول رو نتیجه می دن.

با فرض اینکه دو دستگاه نسبت به با سرعت ثابت V حرکت کنند و فرض اینکه این حرکت در امتداد محور X باشد.

معادلات مکان-زمان لورنتس:
X2=(X1-V*T1)/(1-(V/C)**2)**1/2
Y2=Y1
Z2=Z1
T2=(T1-(V/C**2)X1/(1-(V/C)**2)**1/2

X و Y و Z محورهای دستگاه دکارتی و T زمان است.(*نشان دهنده ی ضرب**نشان دهنده ی توان است)

معادلات سرعت-زمان لورنتس معادلات مکان-زمان نتیجه می شوند.

معادلات لورنتس در سرعت های پایین به معادلات گالیله می رسد.(که مطابق اصل هم خوانی است)

معادلات لورنتس نسبی بودن زمان و مکان رو نتیجه می دن این گونه که با سرعت، طول منقبض و زمان منبسط (انقباض فضا و انبساط زمان) می شود. همچنین هم زمانی رویدادها در دستگاه های مختلف یکسان نیست.

این یه توضیح کوتاه و البته تا حدی ناواضح بود(!)، برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنم کتاب فیزیک جدید (کرین یا سلز یا...)رو مطالعه کنی.
موفق باشی smile072
تصویر
کاش تمام شود این روزهای سخت نبودنت...
اللهم عجل لولیک الفرج

http://muslimbeliefs.blog.com/

ارسال پست