تابش زمینه کیهانی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
farnaspas

محل اقامت: بروجرد

عضویت : شنبه ۱۳۸۹/۱/۱۴ - ۱۸:۴۳


پست: 628

سپاس: 105

جنسیت:

تماس:

Re: تابش زمینه کیهانی

پست توسط farnaspas »

saeedfa نوشته شده:چرا تابش پس زمینه کیهانی الان قابل مشاهده هست؟ چرا فوتون ها به قول دوستان تو راهند هنوز؟ مگه سرعت ما از نور بیشتر بوده که الان داره نورش به ما می رسه ؟ چرا در تمام هستی این تابش داره منتشر میشه و در تمام جهات ؟
چرا تمام نمیشه ؟
این سوال من هم هست.
ممنون میشم دوستان پاسخ بدهند.

meaning

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۹ - ۱۳:۵۴


پست: 892

سپاس: 403


تماس:

Re: تابش زمینه کیهانی

پست توسط meaning »

نظریهء جهان متورّم، یکی از نظریه های پیشرو در فیزیک کوانتومی است. هرگاه نظریهء تازه ای در جهان فیزیک پیشنهاد می شود، نخستین کار دیگر دانشمندان آن است که به ایراد ها و دوگانگی هایی که در آن نهفته است بپردازند. نظریهء مهبانگ دارای یک پارادوکس یا دوگانگی بزرگ است.پذیرفته ایم که جهان با یک انفجار به وجود آمده و از اثرات این انفجار ، تابش پس زمینهء کیهان است که همواره و همچنان ادامه دارد.امّا یک مشکل وجود دارد.دانشمندان دریافته اند چیزی در حدود 380 هزار سال پس از انفجار بزرگ، نخستین تابش های پس زمینه به وجود آمده ، و هنگامی که پهنای 380 هزار سال پس از انفجار را محاسبه کرده اند، دریافتند که پهنای جهان در آن هنگام چیزی در حدود 90 میلیون سال نوری بوده است. می دانیم که سرعت نور کران دار است و با توجه به بیشینهء سرعت نور ، دریابیم که یا جهان در آن روزگار بیشتر از سرعت نور حرکت کرده که ناممکن است و یا رخداد دیگری روی داده. در فرضیه تورم بیان شده: جهان در آغاز ، ذرّه کوچکی بوده با یک نواختی در چگالی و دما، و ناگهان به شدّت متورّم شده است. پس از آن این تورّم تا به امروز ادامه داشته است.آلن گوث (Alan Guth) از دانشگاه ام.آی.تی نظریهء تورّم را پیشنهاد داده است.(دانشمند شمارهء579)

آلن گوث در دفتر کار خود در دانشگاه MIT؛ به این می گن نظریه پرداز! O_o
Photographed : March 2003 by Mariana Cook
Photographed : March 2003 by Mariana Cook
Alan Guth.jpeg (12.68 کیلو بایت) مشاهده 3633 مرتبه
Dark Force.jpg
Dark Force.jpg (66.52 کیلو بایت) مشاهده 3633 مرتبه

jhvh

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۶ - ۱۷:۰۲


پست: 1621

سپاس: 290

جنسیت:

Re: تابش زمینه کیهانی

پست توسط jhvh »

erfan-93 نوشته شده:نظریهء جهان متورّم، یکی از نظریه های پیشرو در فیزیک کوانتومی است. هرگاه نظریهء تازه ای در جهان فیزیک پیشنهاد می شود، نخستین کار دیگر دانشمندان آن است که به ایراد ها و دوگانگی هایی که در آن نهفته است بپردازند. نظریهء مهبانگ دارای یک پارادوکس یا دوگانگی بزرگ است.پذیرفته ایم که جهان با یک انفجار به وجود آمده و از اثرات این انفجار ، تابش پس زمینهء کیهان است که همواره و همچنان ادامه دارد.امّا یک مشکل وجود دارد.دانشمندان دریافته اند چیزی در حدود 380 هزار سال پس از انفجار بزرگ، نخستین تابش های پس زمینه به وجود آمده ، و هنگامی که پهنای 380 هزار سال پس از انفجار را محاسبه کرده اند، دریافتند که پهنای جهان در آن هنگام چیزی در حدود 90 میلیون سال نوری بوده است. می دانیم که سرعت نور کران دار است و با توجه به بیشینهء سرعت نور ، دریابیم که یا جهان در آن روزگار بیشتر از سرعت نور حرکت کرده که ناممکن است و یا رخداد دیگری روی داده. در فرضیه تورم بیان شده: جهان در آغاز ، ذرّه کوچکی بوده با یک نواختی در چگالی و دما، و ناگهان به شدّت متورّم شده است. پس از آن این تورّم تا به امروز ادامه داشته است.آلن گوث (Alan Guth) از دانشگاه ام.آی.تی نظریهء تورّم را پیشنهاد داده است.(دانشمند شمارهء579)

آلن گوث در دفتر کار خود در دانشگاه MIT؛ به این می گن نظریه پرداز! O_o
Alan Guth.jpeg
Dark Force.jpg
1فک نکنم این فرض غلط گذاشته باشن که لا ب لای نظریه تورم باقی بمونه حتما نظریات تکمیلیشم اومده بازار
2 یه کشفای ناکاملی در مورد انفجار بزرگ دارم که یه خورده توضیحش میدم و اون اینه که جهان خاصیت ایجاد خود رو داره (مثل نظریات هاوکینگ شعر نیست smile022 ) مفهومی مفهومیه
حدود دو ماهه که من نتونستم کاملش کنم فکر باز و زمان زیادی می خواد پس بی خودی به مخت فشار نیار

raha.72

نام: reihane

محل اقامت: اصفهان

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۵ - ۲۳:۴۸


پست: 24

سپاس: 13

جنسیت:

تماس:

Re: تابش زمینه کیهانی

پست توسط raha.72 »

چیزی که من از کلاس جدید یادمه که به طور ساده میشه گفت اینه که استاد گفتن وجود این ذرات دلیل خوبی برای اثبات نسبیت انیشتین است که به این دلیل که در نسبیت وقتی به سرعت نور نزدیک میشویم در واقع انقباض فضا و اتساع زمان داریم که در اصل برای این تابش هم که سرعتشان به سرعت نور نزدیک شده زمان کش اومده و به این خاطره که این تابش تازه در زمان ما قابل آشکارسازی هستش.
امیدوارم که این مطالب به دردتون بخوره
حلقه ی مضراب دل هرکه به انگشت داشت راز دل خسته را فاش به هر جا رساند

mahshid1372

نام: mahshid ali akbar

عضویت : شنبه ۱۳۹۳/۳/۳ - ۱۹:۵۱


پست: 1Re: تابش زمینه کیهانی

پست توسط mahshid1372 »

salam
age momkene yek maghale ya yek power point rajebe tabeshe zamine keyhani be adrese email zir befrestid
harche zod tar behtar
ba tashakor az shoma
hamidnadd@yahoo.com

ارسال پست