معمای خیلی سخت از پرفسور حسابی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
ALIbaghbani

سپاس: 6

تماس:

معمای خیلی سخت از پرفسور حسابی

پست توسط ALIbaghbani »

معما :
سه نفر برای خرید ساعتی به یک ساعت فروشی مراجعه میکنند.
قیمت ساعت ۳۰ هزار تومان بوده و هر کدام نفری ۱۰ هزار تومن پرداخت میکنند
تا آن ساعت را خریداری کنند…
بعد از رفتن آنها ، صاحب مغازه به شاگردش میگوید قیمت ساعت ۲۵ هزار تومان بوده.
این ۵ هزار تومان را بگیر و به آنها برگردان
شاگرد ۲ هزار تومان را برای خود بر میدارد
و ۳ هزار تومان باقیمانده را به آنها برمیگرداند. (نفری هزار تومان)
حال هر کدام از آنها نفری ۹ هزار تومان پرداخت کرده اند . که ۳*۹ برابر ۲۷ میشود
این مبلغ به علاوه آن ۲ هزار تومان که پیش شاگرد است میشود ۲۹ تومان
هزار تومان باقیمانده کجاست ؟
طراح سوال : دکتر حسابی
جواب تا 10 روز دیگر smile055

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

Re: معمای خیلی سخت از پرفسور حسابی

پست توسط Cartouche »

عزیزم ، یه خواهش دوستانه ازت میکنم.نارراحت نشیها ، ولی معماهایی که برای هر کدوم یه تاپیک میزنی ، قبلا همشون تو هوپا بوده و تکراریه ، در مورد معماتم باید بگم ، که اصلا معما نیست ، یه بازی با کلمات و اعداده ، و چیز چرتیه ، اینو تو راهنمایی بهمون گفتن ،
اگه معما سخت میخوای ، من بگم.البته معماهایی که میگم ، ویژگی خوب داره و اون اینه که
1-خودم حلشون نکردم. smile039
2-احتملا قبلا جایی ندیدی. smile012
3-سختن. smile035
در ضمن اگه معما ی خوبی هم داشتی ، برو تو گفتگوی آزاد ، تاپیکی است به اسم معما کده و اونجا بزار.لطفا.
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
amir_PS

محل اقامت: تهران

سپاس: 52

تماس:

پست توسط amir_PS »

۲۵۰۰۰ پیش صاحب مغازه smile034
۲۰۰۰ پیش شاگرده smile039
۳۰۰۰ پیش خریدار smile058
خوب امیر جان بزار دیگه smile124

نمایه کاربر
ALIbaghbani

تماس:

پست توسط ALIbaghbani »

amir.hs نوشته شده:عزیزم ، یه خواهش دوستانه ازت میکنم.نارراحت نشیها ، ولی معماهایی که برای هر کدوم یه تاپیک میزنی ، قبلا همشون تو هوپا بوده و تکراریه ، در مورد معماتم باید بگم ، که اصلا معما نیست ، یه بازی با کلمات و اعداده ، و چیز چرتیه ، اینو تو راهنمایی بهمون گفتن ،
اگه معما سخت میخوای ، من بگم.البته معماهایی که میگم ، ویژگی خوب داره و اون اینه که
1-خودم حلشون نکردم. smile039
2-احتملا قبلا جایی ندیدی. smile012
3-سختن. smile035
در ضمن اگه معما ی خوبی هم داشتی ، برو تو گفتگوی آزاد ، تاپیکی است به اسم معما کده و اونجا بزار.لطفا.

جناب استاد . جناب عالیقدر . اگر شما این معما را میدانسته اید یا آن را به هر نحوی خوانده اید چشمهایتان را بسته وبا خونسردی تمام
دکمه ی خروج را بفشارید . با تشکر از زحماتتان smile015

نمایه کاربر
ALIbaghbani

تماس:

پست توسط ALIbaghbani »

amir_PS نوشته شده:۲۵۰۰۰ پیش صاحب مغازه smile034
۲۰۰۰ پیش شاگرده smile039
۳۰۰۰ پیش خریدار smile058

با درود پاسخ شما صحیح میباشد.

نمایه کاربر
Sina Asadi

نام: سینا اسدی

سپاس: 50

تماس:

پست توسط Sina Asadi »

ALIbaghbani نوشته شده:
amir_PS نوشته شده:۲۵۰۰۰ پیش صاحب مغازه smile034
۲۰۰۰ پیش شاگرده smile039
۳۰۰۰ پیش خریدار smile058
با درود پاسخ شما صحیح میباشد.
کجای این جواب درسته؟!ما این جا یک تناقض داریم که حل نشده!جواب ارائه شده فقط مسئله رو بازنگری کرده و نگفته چرا این هزار تومن مورد محاسبه قرار نمی گیرد.
جواب چیز دیگری است!
You know!....the purpose should be somewhere beyond the impossible limits.

نمایه کاربر
mohsen2545

سپاس: 98

تماس:

پست توسط mohsen2545 »

آخرین ویرایش توسط mohsen2545 جمعه ۱۳۹۱/۲/۲۲ - ۱۶:۱۱, ویرایش شده کلا 1 بار
دلم میخواد یه روزی فارغ از غم
تبسم رویِ لبهامون بشینه
شاید اون روز دوباره جون بگیره
نهالِ آرزوهامون تو سینه

نمایه کاربر
Sina Asadi

تماس:

پست توسط Sina Asadi »

mohsen74 نوشته شده:جواب دوستمون amir_PS درسته در واقع ما باید اینا رو با هم جمع کنیم
سوال اینه این هزار تومن کجا رفته؟ اگه اینا رو با هم جمع کنیم می بینیم که جایی نرفته
مثه این می مونه که اونا از اول هر نفر 9 هزار تومن بدن (یعنی جمعا 27 هزار تومن) که 25 هزار تومنشو صاحب بر میداره و اون دو هزار تومن باقی مانده رو شاگرد آیا در اینجا تناقضی به وجود میاد؟!
smile056 تناقض به وجود می آید ، تکیف این هزار تومن در این نوع محاسبه مشخص نیست!
جواب از نطر من؛
30 اسکناس را در نظر بگیرید ، حال 5 تای آن را جدا کنید.می ماند 25 تا بین 3 نفر تقسیمش کن بین سه نفر می شود:24+1 به هر نفر 8 تا میرسه و یکی باقی می ماند.این یکی همون یک هزارتومن حساب نشده است.یک تناقض کل به عام نگری در این مسئله وجود دارد!

Sabayon

پست توسط Sabayon »

سلام ...
چرا باید اعداد مشخص شده را با هم جمع کنیم و انتظار داشته باشیم که برابر 30 شود؟
3 نفر هر کدام 9 هزار تومن از جیب مبارکشان گذاشته اند وسط، که شده 27 هزار تومن، با 25 هزار تومن آن یک ساعت خریده اند و 2 هزار تومن باقی مانده را به بنده خدایی کمک کرده اند! smile021

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

من نمیخواستم جواب بدم ، ولی دیدم که دوستان یه ذره بحثشون شده ، و ...
آقای amir.ps جواب شما ، واسه این مشکل داره ، که سئال اینو نخواسته ، درواقع سوال اینه که این 30 هزار تومنی که شما حساب کردی ، رو یه جور دیگه حساب کرده و گفته که شده 29 هزار تومن ، حالا اشکال این حساب کردنو بگید یا اینکه ، بگید هزار تومن کجاست که طراح سوال اونو حساب نکرده.در واقع شما یه جورایی شرط بدیهی و لازم مسئله رو گفتی ، ولی شرط کافیو نگفتی (اگه اینو به یه گزاره تبدیل کنیم)ینی با یه روش (در واقع همون روش شما ) حساب میکنیم و میشه 30 تومن و با یه روش دیگه حساب میکنیم میشه 29 هزار تومن ، پس اشکالش چیه؟
آقای سینا اسدی ، باید بگم ، جواب شما هم به نظر من غلطه.چون شما هم تقریبا راه همون دوستمونو که خودتونم گفتین غلطه رفتی ، و از یه جا یه هزار تومن در آوردی و میگی که این اونه.شما این 8 تومن رو از کجا آوردی؟ببین اون هزار تومنی که گفتی بین هر سه شون تقسیم میشه و میشه 333.333 و 2 هزار تومنی رو هم که به کارگرا دادن ، میشه666.667 که جمعش میشه 1000 تومن ، و جمعا هر سه شون 3000 تومن خرج کردن ، پس دوباره به همون موردی میرسی که جناب amir.ps حساب کردن و شما گفتی غلطه.
و اما جواب من :
ببین سوالو که امیدوارم فهمیده باشین ، حالا جوابش اینه که اون روشی که طراح سوال باهاش حساب کرده ، از بیخ غلطه و ذات راه حل و روشش غلطه.چرا ؟ چون که 27 هزار تومنی که اشخاص خرج کردن ، خودش تو دلش اون انعام شاگرد رو داره ، چون اونم حسابه ، بعد اومده این دو تا عددو رو باهم جمع کرده و گفته که چرا 30 نمیشه.یعنی همینجوری با اعداد مسئله و چهار عمل اصلی بازی کرده.
اصلا لزومی نداره که 30 بشه.مثل اینه که من بگم خب این 2000 که گارگر برداشته رو ضرب در 9 میکنیم بعد با 10000 جمع میکنیم و میشه 28 تومن ، حالا 2000 تومن باقی مانده چی شده؟ smile042
این آقایی که میگین طراح سواله ، با اعداد سوال یه سری اعمال جبری کرده و رسیده به 29 و میگه که حالا اون 1000 تومن چی شده؟
amir_PS نوشته شده:
اگه هم بخوام بزارم تو این تاپیک نمیزارم ، چون لزومی نمیبینم که برای هر معمای مزخرف یه تاپیک جداگانه باز بشه.تاپیکی به عنوان معما کده هست که توش اینجور سوالا مطرح میشه و من اگه هم بخوام معما هام رو بزارم تو اون تاپیک میزارم.
البته معما هام رو فک نکنم بزارم ، چون راستشو بخوای نمیخوام خراب بشن.
میدونی منظورم چیه ، چون به محض اینکه یه معمای جدید توی یه صفحه اینترنتی مطرح میشه ، بلافاصله خز میشه و میشه مثل معماهایی مثل کلید برق و دروغگویی یا راستگویی و فرزندان ریاضیدان و ... و همین معما ، که همه جا هست و اونقدر خزه که همه جوابشو میدونن.اگه میخوای بگو تا بهت pm بدم و معما رو بگم.ترجیح میدم به صورت عمومی مطرحشون نکنم. smile026
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
Sina Asadi

تماس:

پست توسط Sina Asadi »

amir.hs نوشته شده:آقای سینا اسدی ، باید بگم ، جواب شما هم به نظر من غلطه.چون شما هم تقریبا راه همون دوستمونو که خودتونم گفتین غلطه رفتی ، و از یه جا یه هزار تومن در آوردی و میگی که این اونه.شما این 8 تومن رو از کجا آوردی؟ببین اون هزار تومنی که گفتی بین هر سه شون تقسیم میشه و میشه 333.333 و 2 هزار تومنی رو هم که به کارگرا دادن ، میشه666.667 که جمعش میشه 1000 تومن ، و جمعا هر سه شون 3000 تومن خرج کردن ، پس دوباره به همون موردی میرسی که جناب amir.ps حساب کردن و شما گفتی غلطه.
مثل اینکه شما جواب من رو درست مطالعه نکردی.من گفتم از 30 هزار تومن 5 هزار تومن رو جدا کن و بعد اون رو بین سه نفر تقیسم کن وقتی شروع کردی به تقسیم کردن به هر نفر 8 هزار تومن می رسه و بعدش یک هزاری باقی می مونه و این همون هزار تومنه یابه عبارتی:
5+25=30
1+24=25
1+(8*3)=25
1+(24+5)=30
1+(29)=30
این کار نقض همان روش محاسبه ی طراح سواله من دارم میگه چرا اون هزار تومن در نطر گرفته نشده است!

نمایه کاربر
Sinasuperman

محل اقامت: تهران

سپاس: 23

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

سوال عملاً در حال گول زدن شماست و اصلاً به این موضوع توجه نمیکنید.
-----
قیمت ساعت+انعام شاگرد که برای خود بر میدارد میشود میشود 25هزار تومان + 2هزار تومان که هر کدام از 3دوست با پرداخت 9هزار تومان آن پول را تهیه میکنند و 3 هزار تومان بقیه دستشان میماند.ولی سوال هم آمده ان 25+2=27 را حساب کرده و دوباره 2 هزار تومان را خواسته با آن جمع کند که شده 29 هزار تومان smile012 ! و اصلاً به آن 3هزار تومان دست خود اشخاص اشاره نکرده که در آن صورت کلاً باید 32 هزار تومان پول در جریان بوده باشد، در حالی که 3دوست کلاً 30هزارتومان پول را در جریان این ماجرا گذاشته اند و از این موضوع پی میبریم که 2هزار تومان الکی این بین جمع شده است.
سوال آسانی است و فکر میکنم ارزش چند ثانیه فکر کردن را هم ندارد، چرا که اصلاً معما نیست smile001 !
اگر میتوانید معمای امضای من را حل کنید smile124 .

سینا.جـــــــــــ .
. معما را در اینجا اینجابیابید..
. دیدن این رو از دست ندید.
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

نمایه کاربر
farnaspas

محل اقامت: بروجرد

سپاس: 96

تماس:

پست توسط farnaspas »

سینا جان کمی بیشتر در باره معمای امضایت توضیح بده ممنون میشم smile072

ارسال پست