چیزی بعنوان نیروی گریز از مرکز وجود ندارد!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

86132008

نام: محمد مهدی

سپاس: 11

Re: چیزی بعنوان نیروی گریز از مرکز وجود ندارد!

پست توسط 86132008 »

بذار یه جور دیگه به مسئله نگاه کنیم فرض کن تو نتشستی توی یک اسنسور طناب اسانسور پاره میشه و سقوط ازاد دارید(البته دور از جون) به نظر تو که توی اسانسوری تو میری بالا یا اسانسور میاد پایین؟ در مورد سنگ هم همین جوره ناظری که همراه سنگه نیروی در خلاف جهت مرکز احساس میکنه که اسمشو نیروی مجازی یا شبه نیرو می گذارند البته انیشتین با همون مثال اسانسور و البته با اضافه کردن یک جت به ته اسانسور میگه تفاوتی بین نیرویی که واقعی می نامیم و نیروی مجاری نیست

m.babaei

نام: مصطفی بابائی میبدی

سپاس: 2

پست توسط m.babaei »

ebrahim456 نوشته شده: الان من حرکت یک نفر که داخل یه خودرو هست و خودرو داره دور میزنه را میخوام تحلیلش کنم شمام بفرمایید اشتباهات احتمالی من کجاست؟؟؟

نفری که داخل خودرو قرار داره در سر پیچ جاده کج میشه به سمت بیرون پیچ و فشار میاره به درب خودرو. چون فرد کج شده به سمت بیرون پیچ من میتونم ادعا کنم که حتما بر اون فرد یه نیرویی به سمت بیرون پیچ وارد آمده و اسم اون نیرو را میذارم نیروی گریز از مرکز. از طرفی گفتم فرد به درب خودرو (رو به بیرون) نیرو وارد میکنه پس میشه گفت درب خودرو هم به فرد داره نیرو وارد میکنه (نیرویی به سمت مرکز دایره که همون نیروی عمودی سطحه) این نیرو ( عمودی سطح) نیروی مرکزگرای منه.... حالا آیا فرد در راستای شعاعِ حرکت ، تحرکی دارد ؟ خیر ... پس نتیجه میگیرم نیروی گریز از مرکزی که تعریف کردم برابر است با نیروی مرکزگرا (نیروی عمودی سطح)
نفری که داخل خودرو قرار داره در سر پیچ جاده کج میشه به سمت بیرون پیچ و فشار میاره به درب خودرو. چون فرد تمایل داره که سرعت خودشو حفظ کنه و ازونجا که سرعت کمیت برداریه هم جهت داره هم اندازه که اینجا جهتش عوض میشه و فرد تمایل داره راستای حرکتش رو حفظ کنه. از طرفی جهت سرعت بدون وجود نیرو تغییری نمیکنه پس یه نیرویی وجود داره که باعث تغییر راستای سرعت میشه که در حرکت با تندی ثابت این نیرو به سمت مرکزه که میشه نیروی مرکزگرای من....

امیراحسان

سپاس: 27

پست توسط امیراحسان »

دوستان سلام.
اگه نیروی گریز از مرکز وجود نداره این آزمایش را چطوری توجیح می کنید.
چنانچه سرعت چرخش زیاد باشد نیروی گریز از مرکز به حدی افزایش می یابد که از اثر وزن زیادتر میشود. آزمایش جالب زیر نشان میدهد که با چرخش یک چرخ معمولی نیروی گریز از مرکز تا چه حد افزایش می یابد.

میدانیم که ساقه گیاه جوان همیشه به طرف عکس نیروی وزن ، یعنی به عبارت ساده به بالا رشد میکند. اما اگر تخم های گیاهی را روز چنبر چرخ دواری بکارید و در تمام مدتی که گیاه میروید چرخ با سرعت زیادی بچرخد ، چیز حیرت آوری را مشاهده میکنید ( ان کار را " نایت " گیاه شناس انگلیسی بیش از 100 سال پیش برای نخستین بار انجام داد.) : ریشه های جوانه ها به خارج و ساقه ها به داخل در امتداد شعاع چرخ رشد خواهد کرد.

Hosted by FreeImageHosting.net Free Image Hosting Service

با این عمل ما گیاه را به طور شرطی گول زدیم ، یعنی کاری کرده ایم که به جای نیروی سنگینی ، نیروی دیگری که سمت آن از مرکز به خارج متوجه است ، روی گیاه تاثیر کند . از آنجا که جوانه همیشه به جهت عکس نیروی وزن رشد میکند ، در این مورد به داخل چرخ ، از چنبر به طرف محور ، رشد کرده است. سنگینی مصنوعی که ما بوجود اورده ایم ، از سنگینی طبیعی نیرومند تر بوده و جوانه تحت تاثیر آن رشد کرده است.

نقل از کتاب فیزیک برای سرگرمی اثر پرلمان

فرستنده : عطیه عباسی

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

شاید این جمله کمی دقیق تر باشد: «برای دستگاه مختصات لخت (یا ناظر لخت)، نیروی گریز از مرکز وجود ندارد.»
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

kingfa44

نام: فربد فرزانه

سپاس: 2

پست توسط kingfa44 »

می دونی اگه این نیرو نبود جهان یه لحظه هم دووم نمیاورد
smile058

ebrahim456

سپاس: 5

پست توسط ebrahim456 »

در واقع جواب سوالات و ابهامات ما را mrfane عزیز داد. اگر ناظر روی دستگاه مختصات لخت باشه چنین نیرویی وجود نداره ولی اگر ناظر به همراه جسم در حال دوران باشه (دستگاه مختصات غیر لخت) مجبوریم نیروی گریز از مرکز را نیز تعریف کنیم

نمایه کاربر
امیرکاوه

نام: حامد فرهنگ

سپاس: 167

تماس:

پست توسط امیرکاوه »

ببخشید ولی وقتی شما یک سنگ رو دوران می دید در واقع در هر لحظه دارید توسط طناب در سنگ تغییر مسیر ایجاد می کنید و در حالی که سنگ می خواهد از مدار خارج شود شما با طناب انرا دوران می دهیم . پس هم قانون اول نیوتون درسته هم نیروی گریز از مرکز ! اگر متوجه نشدید به من پی . ام بدید . با تشکر . کاوه

Saeed Abdollahi

نام: سعید عبداللهی

سپاس: 1

پست توسط Saeed Abdollahi »

دوستان من پیش دانشگاهیم و ما تو فیزیک فقط نیروی مرکز گرا رو داریم.ولی اگه توی یه لحظه دستگاه نخ و سنگ رو در نظر بگیریم باید یه نیرویی هم اندازه و خلاف جهت نیروی مرکز گرا(کشش نخ)باشه چون نه نخ پاره میشه نه سنگ به طرف دست ما میاد.آخه قانون لختی که نشد نیرو!

نمایه کاربر
ندا2013

سپاس: 17

تماس:

پست توسط ندا2013 »

امروز سر همين مساله با يكي صحبت كردم

و اينجور كه ميگفت ميتونيم بگيم كه نيروي گريز از مركز و نيروي مركز گرا يكي هستن ولي با دو ناظر مختلف به وجود مي ايد

يعني باز هم به ناظر بستگي داره مثل حركت نسبي
هیچ وقت خودت را برای کسی شرح نده

کسی که تو را دوست داشته باشد نیازی به این کار ندارد

و کسی که تو را دوست ندارد آن را باور نخواهد کرد . . .

sderss

سپاس: 1

پست توسط sderss »

سلام
منم تو این نیروها مشکل داشتم همیشه هم برای حل مسایل نیروی گریز از مرکز رسم می کردم جواب هم میداد.
اما تازگی استادمون این مبحث رو واسمون توضیح داد قابل قبول بود که منم اونو این جا میزارم تا شاید به درد بقیه هم بخوره.
تو رسم نیروها چهار نیروی اصلی داریم وزن، نیروی طناب، نیروی اصطحکاک و نیروی عکس العمل سطح
نیروی مرکز گرا یه نیروی جدا از این نیروها نیست یعنی یکی از این نیروها نقش نیروی
مرکز گرا رو بازی می کنه.
مثلا وقتی یه اتومبیل داره یه مسیر دایره ای رو پیش میره نیروی اصطحکاک نقش نیروی مرکز گرا رو داره که اگه این نیرو نباشه اتومبیل نمی تونه تو مسیر دایره ای باقی بمونه
تو حرکت ماهواره نیروی وزن نقش نیروی مرگز گرا رو بازی میکنه
تو حرکت دیوار مرگ نیروی عکس العمل سطح این نقش رو داره و در چرخش یه قلاب سنگ نیروی طناب این نقش رو به عهده میگیره.

parssap

نام: رضا امیری

پست توسط parssap »

دوستان شاید بهتر باشد به قضیه به این شکل نگاه کنیم که می دانیم هر جسمی در صورتی که نیرویی بر آن وارد نشود تمایل دارد در خط مستقیم حرکت کند(قانون اول نیوتن).در سر پیچ ماشین می خواد از این قانون تخطی کند یعنی ماشین که دارد مستقیم می رود می خواهد حول یک نقطه که مثلا محیط یک دایره با یک مرکز فرضی است بچرخد. شما به عنوان سرنشین نیز همانند ماشین تمایل دراید مستقیم حرکت کنید.ماشین ناگهان می چرخد در حقیقت با استفاده از نیروی اصطحکاک بر اینرسی حرکتی خود غلبه می کند. ماشین را به کنار می گذاریم.شما درون ماشین هم تمایل به حرکت مستقیم دارید ولی نمی توانید و احتیاج به نیرویی دارید که شما را در ماشین حفظ کند. در غیر این صورت به بیرون پرتاب می شوید.نیرویی که به شما وارد می شود گر چه به فاصله مرکز دایره و شعاع حرکتی شما مرتبط است ولی در حقیقت ربطی به مرکز ندارد و فقط ناشی از این است که شما تمایل دارید به شکل مستقیم حرکت کنید. نیرویی که می خواهد شما را باز مستقیم حرکت دهد درست در حهت مستقیم است و شما درون ماشین فکر می کنید که به کناره ها کشیده می شوید در صورتی که این اینرسی شماست که شما را به کناره ها حول می دهد چون می خواهید مستقیم حرکت کنید.پس در ذات نیرویی بر شما برای اینکه به مرکزی کشیده شوید یا از آن دور شوید وارد نمی شود و نیروی کزیز از مرکز و یا جانب مرکز یا هر چیز دیگر وجود خارجی ندارد تنها نیرویی را نیاز دارید تا بتوانید در درون قوس پیچ و یا درون ماشین باقی بمایند که نیرویی ای برای غلبه بر اینرسی.نیرویی که بر اثر تمایل شما برای حرکت مستقیم به شما وارد می شود را نیروی گریز از مرکز و یا هر چه اسمش را می گذارید می نامند در حقیقت به مرکز ربطی ندارد و تنها از اینرسی شما سرچشمه می گیرد و تمایل شما برای حرکت در خط مستقیم.باز می گویم درست است که به شما در ماشین نیرویی وارد می شود که به نظر می رسد در جهت گریز از مرکز دایره پیچ است ولی این نیرو فقط به این خاطر است که شما تمایل دارید در جهت مستقیم به حرکت خود ادامه دهید ولی مجبورید به خاطر اینکه ماشین پیچیده شما هم بپیچید
راستی من کامپیوتر خوندم نه فیزیک و از فیزیکدانان عزیز عذر می خوام اگه خیلی غیر علمی نوشتم
ارادتمند شما
رضا امیری

sms5071267

نام: mohammad

پست توسط sms5071267 »

باسلام خدمت همه دوستان سوال من اینه اگه توی یه اتومبیل باشیم که درحال حرکت بر مسیر دایره ای باشه(دقیقا مثل دیوارمرگ) اونوقت یک شی روازجلوی آینه ماشین رها کنیم اونوقت وضعیت این شی چی میشه؟ از پنجره خارج میشه ؟ یا توکف ماشین میوفته؟لطفا سریع پاسخ بدید.ممنون میشم

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

این دفعه در ماشینی که آویز به آینش بسته بشینید و سر دور زدن بهش نگاه کنید.
چیزای جالبی می فهمید.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
sunrise

سپاس: 115

پست توسط sunrise »

سلام؛فارغ از سرعت ماشین بستگی به اندازه ی مسیر دایره ای داره یعنی: هر چه این مسیر طولانی تر (دایره ای

بزرگتر) باشه،نیروی گریز از مرکز کمتره و زاویه ی مسیر سقوط جسم نسبت به خط فرضی افقی دورتر میشه

و احتمال از پنجره خارج شدن کمتره و هر چه دایره مان کوچکتر باشه ،نیروی گریز از مرکز بیشتره و مسیر سقوط به

خطی افقی نزدیکتره و احتمال خارج شدن از پنجره بیشتره.

عامل دوم تاثیر گذار سرعته که هرچه کمتر باشه شبیه به مورد اول در بالا میشه(مسیر با دایره بزرگتر)؛

و هرچه سرعت بیشتر باشه مسیر سقوط به خط افقی نزدیکتر و احتمال بیرون رفتن از پنجره بیشتر میشه؛

در کل در مسیری دایره ای هیچ گاه مستقیم و عمودی سقوط نمیکنه.

sms5071267

نام: mohammad

پست توسط sms5071267 »

براساس قوانین نیوتن هرگاه به جسمی نیرو وارد نشود به حالت سکون ویا حرکت مستقیم الخط خوادامه میدهد که شتاب صفره. ولی زمانی که در این شرایط (اینرسی حرکتی ) جهت حر کت عوض بشه حرکت شتابدارمیشه درحالی که سرعت ثابته (خیلی جالبه حرکت شتابدار با سرعت ثابت). و سیستم ما تابع شرایط حرکتهای دورانی میشه که در شرایط ایده آل همان اینرسی حرکتی برقرار است . ولی تولید شتابی نموده است چون جهت حرکت دایما تغییر میکند.ومنشا این شتاب نیرویی است که تابع جرم جسم وشعاع دوران وسرعت جسم است .
ادامه دارد.

ارسال پست