چیزی بعنوان نیروی گریز از مرکز وجود ندارد!

Re: چیزی بعنوان نیروی گریز از مرکز وجود ندارد!

نوشتهاز سوی Aaliireza در چهارشنبه 24 تير 1394 - 12:16

دوستان عزیز اول باید بگم اینکه گفتن لفظ نیروی گریز از مرکز اشتباه به 2 دلیل اول اینکه این نیرو در رده ی نیروهای نیوتونی قرار ندارد چرا که قانون سوم در مورد آن برقرار نیست مثلا شما وقتی به دیوار نیرو وارد میکنی دیوار هم به شما نیرو وارد می کند اما زمانی که جسمی روی یک صفحه گردان قرار دارد شما به عنوان ناظر خارجی نقطه اثر نیرویی مشاهده نمی کنید و فقط می بینید که انگار جسم توسط یک عامل غیر قابل رویت به طرف دور از مرکز حرکت می کند. حال زمانی که توپ به دیواره برخورد می کند شما مشاهده می کنید که نیرویی به صورت کنش و واکنش به توپ وارد می شود که مانع از خروج توپ از مرکز می شود. به این نیروی ملموس و قابل مشاهده نیروی جانب مرکز می گویند. نیروی مجازی دیگری هم برای چارچوب های دوار وجود دارد به اسم نیروی کوریولی که برای حملات توپ خانه ای روی همین کره ی زمین باید اون رو به حساب اورد
اما علت این که چرا مثلا وقتی یک کره دوران می کند در ناحیه استوا شکم می دهد به نوبه خود یه بحث قدیمی از دوران نیوتون . نیوتون علت این امر رو بر هم کنش جرم و فضای مطلق بیان کرد . اما ماخ علت اون رو برهمکنش جسم با سایر اجرام کهکشان دونست. البته اینیشتین در نسبیت عام به طور آشکار نشان داد که جرم با فضای اطراف برهم کنش دارد.
تا این لحظه که من مطالعات کردم دلیل اثبات شده این امر رو پیدا نکردم .
با تشکر

سپـاس : 2

ارسـال : 3

نام: علیرضا اسماعیلی
نام نویسی: 94/4/24

ذکر نشده

نوشتهاز سوی Aaliireza در چهارشنبه 24 تير 1394 - 12:30

ebrahim456 نوشته است:خب من هنوز خیلی از مشکلاتم توی این قضیه نیروی گریز از مرکز برطرف نشده.

خودم چرخش الکترون به دور هسته اتم را تحلیل میکنم شما بفرمایید تحلیل من درست هست یا نه ... اگر تحلیلم درست بود میرم سراغ باقی پرسشهام

الکترون با بار منفی تمایل داره جذب هسته با بار مثبت بشه ولی چرخیدن الکترون به دور هسته باعث میشود که برآیند نیروهای شعاعی وارد بر الکترون برابر با mv2/r شود (v به توان2). و همان طور که میدانیم هرگاه برآیند نیروهای شعاعی برابر با mv2/r باشد جسم (الکترون) بر روی یک مسیر دایره ای باقی خواهد ماند و الکترون روی هسته اتم سقوط نخواهد کرد.

نه دوست عزیزم اشتباه نکن مدلی که شما داری تحلیل می کنی مربوط به تقریبا 100 سال پیش و یا بیشتر و تعبیر کلاسیک اتم
حقیقتا در اتم الکترون به صورت یک ذره نیست بلکه به صورت ابری در اطراف هسته پراکنده شده است که ما فقط میتوانیم احتمال حضور الکترون را در مکانی خاص با استفاده از مکانیک کوانتومی بیان کنیم.

ذکر نشده

نوشتهاز سوی sunrise در پنجشنبه 25 تير 1394 - 13:46

وقتی یک کره دوران می کند در ناحیه استوا شکم می دهد

دلیل این اتفاق برابر نبودن سرعت خطی دوران در تمام ذرات زمینه.هرچه از محور قطب تا قطب دوران زمین دورتر میشیم ذرات سرعت خطی بیشتری پیدا میکنند و در نتیجه نیروی گریز ازمرکز بیشتری خواهند داشت که بیشترین سرعت رو در استوا و کمترین رو در محور و قطبها شاهدیم که نتیجش همین به اصطلاح شکم دادن(پخ شدگی) کره هاییست که دوران دارند.
نماد کاربر

سپـاس : 112

ارسـال : 265

نام نویسی: 93/9/2

ذکر نشده

نوشتهاز سوی sunrise در پنجشنبه 25 تير 1394 - 16:48

ebrahim456 نوشته است:خب من هنوز خیلی از مشکلاتم توی این قضیه نیروی گریز از مرکز برطرف نشده.

خودم چرخش الکترون به دور هسته اتم را تحلیل میکنم شما بفرمایید تحلیل من درست هست یا نه ... اگر تحلیلم درست بود میرم سراغ باقی پرسشهام

الکترون با بار منفی تمایل داره جذب هسته با بار مثبت بشه ولی چرخیدن الکترون به دور هسته باعث میشود که برآیند نیروهای شعاعی وارد بر الکترون برابر با mv2/r شود (v به توان2). و همان طور که میدانیم هرگاه برآیند نیروهای شعاعی برابر با mv2/r باشد جسم (الکترون) بر روی یک مسیر دایره ای باقی خواهد ماند و الکترون روی هسته اتم سقوط نخواهد کرد.

کاملا درست است. حتی اگر الکترون شبیه ابری در اطراف هسته پراکنده باشد خللی بر این مدل که نیروی برایند جانب مرکز این ابر دارای سرعت رو درمداری دایره ای دور هسته دوران میده، ایجاد نمیکند.زیرا هنوز جرم، فاصله از مرکز(شعاع) و سرعت رو داره.
نماد کاربر

سپـاس : 112

ارسـال : 265

نام نویسی: 93/9/2

ذکر نشده

نوشتهاز سوی Aaliireza در جمعه 2 مرداد 1394 - 06:26

sunrise نوشته است:
وقتی یک کره دوران می کند در ناحیه استوا شکم می دهد

دلیل این اتفاق برابر نبودن سرعت خطی دوران در تمام ذرات زمینه.هرچه از محور قطب تا قطب دوران زمین دورتر میشیم ذرات سرعت خطی بیشتری پیدا میکنند و در نتیجه نیروی گریز ازمرکز بیشتری خواهند داشت که بیشترین سرعت رو در استوا و کمترین رو در محور و قطبها شاهدیم که نتیجش همین به اصطلاح شکم دادن(پخ شدگی) کره هاییست که دوران دارند.

دقت کنید که ما به دنبال این پرسش هستیم که چرا این نیرو وجود دارد؟
چگونگی رو میدونیم چرایی وجود نیرو برامون سوال

ذکر نشده

نوشتهاز سوی sadegh123 در پنجشنبه 24 دي 1394 - 17:22

به نظر من خطایی که باعث میشه برخی فکر کنند این نیروی گریز از مرکز وجود داره این هست که فکر می کنند:

حرکت دایره ای باعث به وجود آمدن نیرویی میشه که البته اسم نیروی گریز از مرکز روش می ذارن و همچنین بعدش اون نیرو رو در دیاگرام نیرویی رسمش می کنن و بعدش میگن برآیند نیروها مساوی صفر... در صورتی که نه حرکت دایره ای باعث به وجود اومدن نیرو میشه و نه برآیند نیروها صفره!!!!!
درستش اینه که بگیم نیرویی که ما ایجاد می کنیم باعث حرکت دایره ای میشه؛ یعنی ذره ی مورد نظر ما دارای سرعت v و همچنین تکانه mv هست و در لحظه ی بعد اگه بخواهیم حرکت دایره ای با سرعت ثابت داشته باشیم، تکانه ذره همون mv باید باشه و به اندازه دلتا تتا باید بچرخه... نیروی لازم جهت این تغییر راستای تکانه میشه mv^2)/r) و برآیند نیروها هم برابر با این مقداره .... بنابراین میشه گفت که علاوه بر نیروی گریز از مرکز نیروی جانب مرکز هم به صورت مستقل وجود خارجی نداره... مثله حرکت مستقیم الخط که ما چند نیرو به یک ذره وارد می کنیم و بعد می گیم برآیند میشه ma ... خود ma رو که در دیاگرام نیرویی نمی کشیم...
حالا اون نیرویی که شما وقتی در ماشین هستید و موقع پیچیدن احساس می کنیدچیه؟ ماشین دارای سرعت v هست و شما در هنگام پیچیدن جهت چرخها رو تغییر می دهید فقط... بدون اینکه نیرویی ایجاد کنید... زحمت می افته گردن اصطکاک که یک نیرو به سمت مرکز پیچ ایجاد کنه تا ماشین بچرخه و اگه نبود تا ابدم فرمونو می چرخوندین فایده نداشت ... اگر نیروی مورد نیاز برای تغییر تکانه از اصطکاک ماکزیمم بیشتر نبود، ماشین می پیچه... خب این نیروی اصطکاک فقط به چرخها که روی محور ماشین هستند وارد میشه نه به شما و یا حتی شاسی ماشین ... به دلیل این هست که نه شما و یا حتی شاسی با محور ماشین به صورت صلب نیستین و امکان تغییر شکل دارین
بنابراین چون نیرو به محور وارد میشه ، بنابراین محور به سمت پیچ میره و شما دوست دارین تو همین مسیر اولیه حرکت کنید که به این میگن لختی و شما فکر می کنین که به سمت بیرون از پیچ به شما نیرو وارد میشه!!!

سپـاس : 0

ارسـال : 1

نام نویسی: 94/10/24

ذکر نشده

نوشتهاز سوی 93080349 در شنبه 8 دي 1397 - 07:57

سلام
اوننیرویی که شما به درب خودرو وارد می کنید ،معنیش اونه که شما می خواهید در مسیر مستقیم الخط خودتان حرکت کنید منتها خودرو شما را به سمت داخل پیچ می برد ،هر لحظه شما می خواهید به مسیر خودتان ادامه دهید ولی باز به داخل پیچ برده می شوید .

سپـاس : 0

ارسـال : 1

نام: ابراهیم علی محمدی
نام نویسی: 97/10/8

ذکر نشده

قبلی

بازگشت به فیزیک مکانیک و حرکت

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 12 مهمان