پارادوکس های سفر در زمان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

Re: پارادوکس های سفر در زمان !!!کسی میدونه اینا چه جوری حل م

پست توسط ویستاM »

MetaZehn نوشته شده:پیشنهاد میکنم برای موفقیت، خودتو یکم توی فلسفه هم قوی کنی
فلسفه؟!...از کی تاحالا راه حل موفقیت در فیزیک شده متافیزیک؟!
اگه این مسایل بدرد فیزیک میشد اسمش نمیشد متافیزیک(که البته یعنی بعد از فیزیک نه بالاتر ازفیزیک!!)
MetaZehn نوشته شده:این راهی که داری میری خیلی های دیگه قبل از تو رفتن ولی به نتیجه جدیدی نرسیدن. پس تو به جای لذت کاذب از یک مفهوم جدید، سعی کن یه راه جدید توی علم باز کنی.
من اینو از اینشتین یاد گرفتم که یه جور دیگه فکر میکرد نه اینکه با همون فرمولای قدیم بخواد شق القمر کنه.
کدوم راه دقیقا؟!
عذر میخوام من نمیخوام یه علم پایه گذاری کنم!من میخوام در علم فیزیک انقلاب کنم!این هم اهمیتش بیشتره و هم سختتر!
منظورتون از فرمول قدیمی چیه؟چیزی که من درمورد زمان میگم تاحالا جایی نشنیدم،اگه کسی جز من این حرفا رو میزنه بم بگید!من واقعا نمیدونم کدوم دانشمند این ایده رو بنیان گذاری کرده؟؟دوست دارم بدونم واقعا smile057
MetaZehn نوشته شده:من زمان رو حس نمیکنم. گاهی فکر میکنم 1 دقیقه گذشته ولی یکساعت گذشته. سرعتمم به نزدیکی سرعت نور نرسوندم. سر جام نشستم و دارم مطالعه میکنم.
یا چشمم و میبندم و باز میکنم میبینم 8 ساعت خوابیدم. مگر اینکه بگی شما حس ششمی داری که زمان رو درک میکنی
این که شما میگی نسبیته عزیز!!انیشتن یه مثال جالب میزنه تا نسبیت رو همه فهم کنه میگه وقتی شما کنار یه پیرزن میشینی 1 ثانیه بنظرت 1 ساعت میاد ولی وقتی کنار یک لیدی میشینی یک ساعت 1 ثانیه بوده!!
من حس ششم ندارم من گذری حس میکنم،من پیر شدنمو حس میکنم،من بزرگ شدنمو حس میکنم!ووووو
....
باید بگم من از مخلوط شدن فیزیک و فلسفه خوشم نمیاد...توو تالار فلسفه هم نمیام!اگه فیزیکی میخواید بحث کنید هستم درغیر این صورت...!بای
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

چرا فکرمیکنید رفتن به گذشته با سرعت بالا امکان پذیره؟که حالا میگید اینطور نیست!
یک نفر بمن این سوالاتو جواب بده:
1-گذشته ما الان هست یا نیست و نابود شده؟
هست:پس ما باید بتونیم بهش برسیم!با سرعت بالا...بی سرعت بالا!
نیست:طبق قانون بقای ماده-انرژی گذشته ما کجا رفته؟!

2-همه به زمان قبل میگن گذشته درسته؟آیا ما میتونیم به زمان قبل بریم؟
بله:نظرمنم همینه!
خیر:پس چرا ما میتونیم به مکان قبل بریم؟؟ولی زمان قبل نه؟!
اصلا چه عاملی میتونه این اجازه رو نده؟

3-عاملی که ما به گذشته نمیتونیم بریم چیه؟
زمان صرفا ذهنی است:برای یک انسان بیمار روانی یا کسی که معلولیت ذهنی داره(مثلا ازلحاظ عقلی در سن5 سالگیه ولی سنش20 ساله)زمان نمیگذره؟؟
زمان بعدی دست یافتنی است:نظر من همینه!

چرا همه به گذشته میگید زمان گذشته؟!باید بگید مکان-زمان قبل!منظور ما از سفر در زمان سفری زمانی نیست چون اگه ما بدون بعد مکانی بتونیم(مثلا)در زمان سفر کنیم هیچی نیستیم جز انرژی(که نوعی ماهیت همون مادست!)پس نه عقل داریم که بفهمیم نه گوش که بشنویم و نه دست که کسیو بکشیم!!اینطوری پارادوکسی نیست که حل بشه یانه!
اما اگه مکان-زمانی سفرکنیم میتونیم بریم گذشته خب؟اما...اما داره!
وقتی من که مثلا20 سالمه بخوام برم21 سال قبل نمیشه چون قبل ازاون من نبودم(از لحاظ مکانی)حالا اگه برم10 سال قبل اطلاعات ذهنی من از امروز پاک میشه!پس یادم نمیاد میخواستم پدربزرگمو بکشم و به زندگی عادیم ادامه میدم!
توجه کنید اطلاعات ما ازآینده هیچه و اگه بخوایم بریم به گذشته میشه ولی نمیتونیم کارهاییو که میخوایم بکنیم چون اطلاعات ما از اینده پاک شده!
شاید شمایی که امروز اینجا نشستید خودتونید در40 سال بعد که یهو ازخواب بیدار شدید و با پیشرفت علم دراونروز به حال اومدید!
تاحالا شده اتفاقاتی ببینید که فکر کنید قبلا پیش اومده؟؟شاید واقعا اونا رو قبلا دیدید!!
بازهم میگم امکان فیزیولوژیکی سفردر زمان به گذشته هست...بازسازی سلولها
ولی به اینده نه چون ما اطلاعاتی از اینده نداریم که بازسازی کنیم
این مطلب صرفا ایده و نظریه من راجع به سفر در زمانه...
چطور بود؟!
آیا هنوز پارادوکسی باقی مونده؟!

..................................................
نظر بقیه راجب حرفام چیزی نیست؟!دوست دارم بقیه هم نظرشونو بگن
مرسی smile072
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
MetaZehn

سپاس: 112

پست توسط MetaZehn »

ویستاM نوشته شده:
MetaZehn نوشته شده:پیشنهاد میکنم برای موفقیت، خودتو یکم توی فلسفه هم قوی کنی
فلسفه؟!...از کی تاحالا راه حل موفقیت در فیزیک شده متافیزیک؟!
اگه این مسایل بدرد فیزیک میشد اسمش نمیشد متافیزیک(که البته یعنی بعد از فیزیک نه بالاتر ازفیزیک!!)
MetaZehn نوشته شده:این راهی که داری میری خیلی های دیگه قبل از تو رفتن ولی به نتیجه جدیدی نرسیدن. پس تو به جای لذت کاذب از یک مفهوم جدید، سعی کن یه راه جدید توی علم باز کنی.
من اینو از اینشتین یاد گرفتم که یه جور دیگه فکر میکرد نه اینکه با همون فرمولای قدیم بخواد شق القمر کنه.
کدوم راه دقیقا؟!
عذر میخوام من نمیخوام یه علم پایه گذاری کنم!من میخوام در علم فیزیک انقلاب کنم!این هم اهمیتش بیشتره و هم سختتر!
منظورتون از فرمول قدیمی چیه؟چیزی که من درمورد زمان میگم تاحالا جایی نشنیدم،اگه کسی جز من این حرفا رو میزنه بم بگید!من واقعا نمیدونم کدوم دانشمند این ایده رو بنیان گذاری کرده؟؟دوست دارم بدونم واقعا smile057
MetaZehn نوشته شده:من زمان رو حس نمیکنم. گاهی فکر میکنم 1 دقیقه گذشته ولی یکساعت گذشته. سرعتمم به نزدیکی سرعت نور نرسوندم. سر جام نشستم و دارم مطالعه میکنم.
یا چشمم و میبندم و باز میکنم میبینم 8 ساعت خوابیدم. مگر اینکه بگی شما حس ششمی داری که زمان رو درک میکنی
این که شما میگی نسبیته عزیز!!انیشتن یه مثال جالب میزنه تا نسبیت رو همه فهم کنه میگه وقتی شما کنار یه پیرزن میشینی 1 ثانیه بنظرت 1 ساعت میاد ولی وقتی کنار یک لیدی میشینی یک ساعت 1 ثانیه بوده!!
من حس ششم ندارم من گذری حس میکنم،من پیر شدنمو حس میکنم،من بزرگ شدنمو حس میکنم!ووووو
....
باید بگم من از مخلوط شدن فیزیک و فلسفه خوشم نمیاد...توو تالار فلسفه هم نمیام!اگه فیزیکی میخواید بحث کنید هستم درغیر این صورت...!بای
بای

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

نیست:طبق قانون بقای ماده-انرژی گذشته ما کجا رفته؟!
ای بابا تو دیگه از کجا اومدی؟ مگه ما زمان حال از غیب میایم که گذشته هنوز وجود داره.

در ضمن:
متا=مدل انتزاعی
بیسوادا متا رو بعد یا بالاتر ترجمه میکنن

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

MetaZehn نوشته شده:ای بابا تو دیگه از کجا اومدی؟ مگه ما زمان حال از غیب میایم که گذشته هنوز وجود داره.
پس از نظر شما رفتن به گذشته معنا نداره؟!...چه بحثیه!!!؟
خواهیم دید جناب متاذهن!
MetaZehn نوشته شده:متا=مدل انتزاعی
بیسوادا متا رو بعد یا بالاتر ترجمه میکنن
تا جایی که ما بیسوادا میدونیم ارسطو(اگه اشتباه نکنم شخص شخیص خودشون!!!)چون ماوائ الطبیعه به فیزیک هیچ ربطی...تاکید مینم هیچ ربطی نداشت بش گفت متافیزیک یعنی چیزی که بعد از فیزیک فهمیدیم وجود داره!!!
حالا این مفاهیم که شما از توش درمیاری دیگه ماها بلد نیستیم...
تازه به ما چه؟!حالا یعنی مفاهیم انتزاعی...خوش باشید! smile021
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
علی...

نام: علی رضازاده

محل اقامت: شیراز

سپاس: 135

پست توسط علی... »

حالا یه سوال پیش بینی کردن های افراد به سفر در زمان ارتباطی داره؟(البته به نظر من زمان یه مفهوم قرار دادیه)
خداونددر آیه ۱۸ سوره زمر می فرماید

کسانی که سخنان را می‌شنوند و از نیکوترین سخن پیروی می‌کنند؛ آنان کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده، و آنها خردمندانند.

نمایه کاربر
علی...

نام: علی رضازاده

محل اقامت: شیراز

سپاس: 135

پست توسط علی... »

به نظر من اگر حرکتی نباشه زمانی هم وجود نداره....
خداونددر آیه ۱۸ سوره زمر می فرماید

کسانی که سخنان را می‌شنوند و از نیکوترین سخن پیروی می‌کنند؛ آنان کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده، و آنها خردمندانند.

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

علی... نوشته شده:به نظر من اگر حرکتی نباشه زمانی هم وجود نداره....
موافقم ولی گویا به نظر انیشتین و دوستان، شما اگر حتی نشسته هم باشید میتونید با سرعت نور برید. خوب لابد میتونسته!
ویستاM نوشته شده: در حرکت با سرعت نور اهنگ گذر زمان کند میشه! ما به اینده نمیریم!
و
ویستاM نوشته شده: این که شما میگی نسبیته عزیز!!انیشتن یه مثال جالب میزنه تا نسبیت رو همه فهم کنه میگه وقتی شما کنار یه پیرزن میشینی 1 ثانیه بنظرت 1 ساعت میاد ولی وقتی کنار یک لیدی میشینی یک ساعت 1 ثانیه بوده!!

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

liva نوشته شده:
MetaZehn نوشته شده:
در پست های قبلی در مورد نتایج و کاربردهای نسبیت صحبت کردیم و دیدیم هیچ کدام بدون در نظر گرفتن کند شدن زمان قابل تعریف نیستند. پس چون همه این نتایج اثبات شده هستند میتوان نتیجه گرفت که زمان چیزی فراتر از یک قرارداد ذهنی است.
راجع به کاربرد نسبیت صحبت نکردیم. شما گفته نسبیت مدارک محکمی برای وجود زمان داره که من اونو میخوام نه اینکه نسبیت و فرمولاشو قبول کنیم بعد ببینیم که ایوای زمان دچار اتساع شد..
قبلا هم گفتیم فرمول های نسبیت کاملا اثبات شده هستند. قبول کردن یا نکردن شما هیچ تاثیری نخواهد داشت.
نسبیت فقط یک خیال یا فرض نیست. وقتی می بینیم آنچه که نسبیت پیش بینی میکنه در طبیعت اتفاق میفته خود مدرکی محکم برای اثبات وجود زمانه.
تورو خدا یکی بیاد یک نمونش و بگه یا حداقل لینکش و بده تا ما هم نسبیت و وجود زمان رو بفهمیم.

furogh

سپاس: 16

تماس:

پست توسط furogh »

MetaZehn نوشته شده:
liva نوشته شده:
MetaZehn نوشته شده:
در پست های قبلی در مورد نتایج و کاربردهای نسبیت صحبت کردیم و دیدیم هیچ کدام بدون در نظر گرفتن کند شدن زمان قابل تعریف نیستند. پس چون همه این نتایج اثبات شده هستند میتوان نتیجه گرفت که زمان چیزی فراتر از یک قرارداد ذهنی است.
راجع به کاربرد نسبیت صحبت نکردیم. شما گفته نسبیت مدارک محکمی برای وجود زمان داره که من اونو میخوام نه اینکه نسبیت و فرمولاشو قبول کنیم بعد ببینیم که ایوای زمان دچار اتساع شد..
قبلا هم گفتیم فرمول های نسبیت کاملا اثبات شده هستند. قبول کردن یا نکردن شما هیچ تاثیری نخواهد داشت.
نسبیت فقط یک خیال یا فرض نیست. وقتی می بینیم آنچه که نسبیت پیش بینی میکنه در طبیعت اتفاق میفته خود مدرکی محکم برای اثبات وجود زمانه.
تورو خدا یکی بیاد یک نمونش و بگه یا حداقل لینکش و بده تا ما هم نسبیت و وجود زمان رو بفهمیم.
شاید ابداع مفهوم درهم تنیده ای به نام فضا-زمان تلاشی در حل چنین مشکلی بوده.
تن ما به ماه ماند كه ز مهر ميگدازد
دل ما به چنگ زهره كه گسسته تار بادا

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

furogh نوشته شده: شاید ابداع مفهوم درهم تنیده ای به نام فضا-زمان تلاشی در حل چنین مشکلی بوده.
درست است. ایجاد مفهوم فضا زمان و کلاً علوم مختلف برای درک جهان است.
مشکل من با نسبیت این است که:
مانند اینکه من آدرس جایی را به شما بدهم و شما پس از کلی راه رفتن آن آدرس را پیدا نکنید و راه را گم کنید و من در جواب عصبانیت شما بگویم این راهپیمایی را برای سلامتی شما تجویز کرده بودم.
نسبیت هم مانند یک ادرس اشتباه است که شما را به جایی نمیبرد و به چیزی نمیرساند ولی در طول مسیر تجربه هایی بدست میآورید.
پس چه بهتر آدرس را درست کنیم به جای اینکه دلمان را به یافته های ناچیز اجباری خوش کنیم.

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

علی... نوشته شده:حالا یه سوال پیش بینی کردن های افراد به سفر در زمان ارتباطی داره؟
خیر!از نظر من پیش بینی صرفا فعل و انفعالات ذهنیه که ساخته ی تصاویر ما از دنیای اطرافه!خیلی دوست دارم بدونم یک نابینای مادرزاد چه خوابهایی میبینه؟! یا اصلا میتونه پیش بینی تجسمی داشته باشه...خیر!
لطفا بحث زمان رو با این قضیه دخالت ندید حتی هلن کلرم گذر زمان رو حس میکرد پس زمان به حواس ربطی نداره
علی... نوشته شده:به نظر من اگر حرکتی نباشه زمانی هم وجود نداره
MetaZehn نوشته شده:موافقم ولی گویا به نظر انیشتین و دوستان، شما اگر حتی نشسته هم باشید میتونید با سرعت نور برید. خوب لابد میتونسته!
بنده عرض کردم نشسته میتونیم با سرعت نور بریم؟!!! smile024 چه حرفا!
خب حالا یه سوال از محضر عالی جنابان!دارم:
من کی گفتم زمان به شکل محض وجود داره؟اگه پستهای قبلیو خونده باشید متوجه میشید که من مکان-زمان یا فضا-زمان رو قبول دارم!
اینکه میگید اگه حرکتی نباشه زمانی نیست معادل اینه که بگیم اگه زمانی نباشه حرکتی نیست:
furogh نوشته شده:شاید ابداع مفهوم درهم تنیده ای به نام فضا-زمان تلاشی در حل چنین مشکلی بوده.
smile015 smile036
MetaZehn نوشته شده:تورو خدا یکی بیاد یک نمونش و بگه یا حداقل لینکش و بده تا ما هم نسبیت و وجود زمان رو بفهمیم.
نمونه ی چیو میخوای نسبیت؟!خب این همه مقاله تو همین سایت هست!توو همین تالار نسبیت!
MetaZehn نوشته شده:پس چه بهتر آدرس را درست کنیم به جای اینکه دلمان را به یافته های ناچیز اجباری خوش کنیم.
ببینید!من از طرفداران پروپاقرص نسبیت نیستم ولی اینطورهام که میگی نیست!
درست کردن ادرس یعنی چی؟یعنی اینکه بگیم ما کلا در فهم این جهان دچار توهمیم و نسبیت و کوانتوم ووو همش بدرد نخوره؟!
لابد بعدشم بریم سراغ فلسفه؟؟ببخشید من توو دانشگاه بچه های فلسفه رو زیاد دیدم میشه بگید چرا همشون فکر میکنند اگه همیشه مخالفت کنند یعنی درسته؟!من تا حالا دانشجو یا حتی علاقمند به فلسفه رو هم ندیدم که همواره مخالف نباشه!!!البته شاید رایجم نیست این تجربه ی شخصی منه!! smile039
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

به نظر شما میتوان به جز با حرکت کمتر از سرعت نور زمان را کند کرد؟
اگر بله میتوان به جز با حرکت کمتر از سرعت نور زمان را کند کرد که پس تنها دلیل اتساع زمان، سرعت نیست و نسبیت باطله
اگر خیر نمیتوان به جز با حرکت کمتر از سرعت نور زمان را کند کرد که پس من نشسته در حال سکون میتوانم با سرعت حرکت کنم و زمان رو کند کنم.
خودتون خندتون نمیگیره

liva

سپاس: 17

پست توسط liva »

MetaZehn نوشته شده:
liva نوشته شده:
MetaZehn نوشته شده:
من فکر میکردم شما با مفاهیم نسبیت کاملا آشنا هستید!
نظریه نسبیت دو قسمته:
1- نسبیت خاص که درباره رابطه سرعت یک جسم و کند شدن زمان برای اونه.
2- نسبیت عام که درباره رابطه جاذبه و کند شدن زمانه که دیگه اینجا سرعت جسم مطرح نیست.
نتایجی که نسبیت عام و خاص پیش بینی میکنن کاملا اثبات شده و سازگار با تجربه هست.

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

ببینید!ما اینجا سر درست غلط بودن نسبیت حرف نمیزنیم!راجب توانایی سفر در زمان صحبت میکنیم که از نظر من جنبه های نسبیتی و غیر نسبیتی داره!
اما درجواب شما:
MetaZehn نوشته شده:به نظر شما میتوان به جز با حرکت کمتر از سرعت نور زمان را کند کرد؟
اگر بله میتوان به جز با حرکت کمتر از سرعت نور زمان را کند کرد که پس تنها دلیل اتساع زمان، سرعت نیست و نسبیت باطله
اگر خیر نمیتوان به جز با حرکت کمتر از سرعت نور زمان را کند کرد که پس من نشسته در حال سکون میتوانم با سرعت حرکت کنم و زمان رو کند کنم.
خودتون خندتون نمیگیره
سال 2001تئوري نسبيت خاص اينشتين ۹۶ ساله شد و هنوز يكي از بي نقص ترين و قوي ترين مجموعه هاي قوانين در فيزيك است. تركيب آن با مكانيك كوانتوم شالوده اي را تشكيل مي دهد كه مدل استاندارد فيزيك ذره بر آن استوار شده است. زماني كه با نظريه گرانش همراه شود به نسبيت عام مبدل مي شود كه سياهچاله ها، انبساط جهان و جزئيات ظريف خط سير ماهواره اي GPS را زير نفوذ خود مي گيرد. اگر چه لجبازان به دفعات مدعي نقض يا گسترش نسبيت شده اند اما به ندرت فيزيكدانان نظري توانايي آن را داشتند كه به خود جرات دستكاري ساختار اساسي اين تئوري را بدهند.

به هر حال اخيرا گروه كوچكي از فيزيكدانان اظهار كرده اند كه يك بازبيني پايه اي از نسبيت در حال شكل گيري است. اولين تغيير اساسي پيشنهاد شده معرفي يك مقياس ثانيه اي براي تئوري و ثابت C (سرعت نور در خلا) است.
در واقع ثبات سرعت نور براي تمام ناظران پايه و اساس نسبيت است. زماني كه سرعت هاي نسبي اشيا به سرعت نور نزديك مي شود پديده هاي نامتجانس مثل اتساع زمان و انقباض طول آشكار مي شوند.
گرانش كوانتومي از مقياس مخصوص به خودش برخوردار است. اين مقياس انرژي پلانك است كه تنها به واسطه ارتباط ثابت C با بزرگي اثرهاي كوانتومي و شدت نيروي گرانش تعريف مي شود.

انرژي پلانك يك ذره بنيادي بزرگ تر از انرژي هر چيزي است كه تاكنون در پرتوهاي كيهاني مشاهده شده يا در شتاب دهنده ها به وجود آمده است. زماني كه اين ذرات داراي انرژي هايي نزديك به انرژي پلانك باشند تئوري هاي كنوني فيزيك بايد شكسته شوند و يك تئوري هنوز نامشخص از گرانش كوانتومي با نشان دادن پديده خارق العاده اي مثل كف آلودگي خود فضا زمان وظيفه تبيين آن را برعهده گيرد.
اين پيش گويي معمايي را سر راه نسبيت قرار خواهد داد، چرا كه ناظران خارجي با حركت هاي نسبي مختلف در اين موضوع كه چه وقت يك ذره به رژيم پلانك دست مي يابد، دچار اختلاف نظر خواهند شد. چگونه ناظري مي تواند حركت يك ذره را عادي، روان و با ساختار فضا زماني ثابت ببيند در حالي كه ديگري آن را جست وخيزكنان در ميان يك كف كوانتومي مي بيند.
در اواخر سال ۲۰۰۰ جيواني آملينو كامليا (G.Camelia) از دانشگاه رم نسخه تجديدنظر شده اي از نسبيت را پيشنهاد كرد كه در آن يك مقياس طول مينيمم افزوده شده است. در واقع اين طول مينيمم فاصله بي نهايت كوچكي موسوم به طول پلانك است كه با انرژي پلانك متناظر است. به سبب برخورداري اين تئوري از دو مقدار مطلق C و طول پلانك ، كامليا به آن لقب تئوري نسبيت خاص مضاعف داد.

در جهاني كه قوانين آن براساس معادلات اصلاح شده باشد، طول موج هاي بسيار كوتاه نزديك به طول پلانك به طور فزاينده اي از اثرات انقباض طول مصون مي مانند. همچنين اين تغيير باعث مي شود طول موج هاي بي نهايت كوتاه اندكي سريع تر از سرعت نور حركت كنند. تغييرات ناشي از اين تئوري مي تواند به كمك مشاهده پرتوهاي بسيار پرانرژي كيهاني يا مطالعه پرتوهاي گاما توسط تلسكوپ اوربيتالي GLAST كه در سال ۲۰۰۶ پرتاب مي شود، مورد آزمايش قرار گيرد.
در نسخه جديدتري از تئوري نسبيت خاص مضاعف كه توسط لي اسمولين (L.Smolin) از بخش فيزيك نظري انستيتو پري متر در واترلو واقع در اونتاريو و ژائو مگوئيجو (J.Magueijo) از كالج سلطنتي لندن ابداع شد، ناپايداري سرعت نور حذف شده است.
تئوري آنها چگونگي افزايش انرژي و اندازه حركت ذره اي كه به انرژي بالاتري دست يافته است را دگرگون مي كند. اسمولين و مگوئيجو پيش بيني مي كنند به همان طريقي كه سرعت يك جسم بزرگ شتابدار به سرعت نور نزديك مي شود، انرژي يك ذره شتابدار با حالتي مجانب وار به انرژي پلانك نزديك خواهد شد.
تغييرات علم فيزيك در تئوري اسمولين و مگوئيجو جزيي تر از مدل آملينو كامليا هستند از اين رو احتمال اينكه به زودي به كمك آزمايش مورد بررسي قرار گيرند بعيد است. علاوه بر اينها نسخه اي متشكل از تمامي تئوري هاي نسبيت خاص مضاعف نيز وجود دارد.
اصلاحات انرژي و اندازه حركت قابل فهم تر از اثرات روي فاصله هستند. به نوعي تصور كنيد يك چوب بيسبال را با خط كش طول پلانك اندازه مي گيريد. يك ناظر متحرك مشاهده مي كند كه چوب به واسطه نسبيت منقبض مي شود اما اگر طول پلانك ثابت است، خط كش دست نخورده باقي خواهد ماند. درجه هاي اين خط كش نبايد با حساب معمولي افزايش يابد. انرژي ها نيز با پيچيدگي مشابهي افزايش مي يابند. استيون كارليپ (S.Carlip) نظريه پرداز گرانش كوانتومي از دانشگاه كاليفرنيا مي گويد نسبيت خاص مضاعف ايده جالبي است اما او شك دارد كه آنها به دنبال راه حل بسيار ساده اي براي يك مسئله پيچيده در گرانش كوانتومي هستند. وي افزود: «اما اميدوارم كه من اشتباه كرده باشم. »
Scientific American,Nov.2002
نقل از
http://www.arsanjannews.ir
/////////////////////////////////////
امیدوارم مفید باشه اگه بازم مشکلی هست بفرمایید smile072
لااقل یکم کتابو مقاله بخونید! smile026
من نواده ی کوروش کبیرم

ارسال پست