پارادوکس های سفر در زمان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

danne13

نام: دانیال آزاد

سپاس: 5

Re: پارادوکس های سفر در زمان !!!کسی میدونه اینا چه جوری حل م

پست توسط danne13 »

من جواب می خوام!

نمایه کاربر
MetaZehn

سپاس: 112

پست توسط MetaZehn »

danne13 نوشته شده:من جواب می خوام!
من در حال اتساع زمان هستم. دارم کشش میدم که من و شما با پیگیری جستارهای دیگه به سطحی برسیم که زمان نتیجه گیری جمعی فرا برسه.
خوب البته از اجرام با گرانش بالا زیاد استفاده کردم تا بتونم فضا زمان را تحت تأثیر و خمش قرار بدم.

danne13

نام: دانیال آزاد

سپاس: 5

پست توسط danne13 »

MetaZehn نوشته شده:
danne13 نوشته شده:من جواب می خوام!
من در حال اتساع زمان هستم. دارم کشش میدم که من و شما با پیگیری جستارهای دیگه به سطحی برسیم که زمان نتیجه گیری جمعی فرا برسه.
خوب البته از اجرام با گرانش بالا زیاد استفاده کردم تا بتونم فضا زمان را تحت تأثیر و خمش قرار بدم.
معذرت می خوام ولی من منظورتونو دقیق متوچه نمی شم smile023 smile024 smile029 .

نمایه کاربر
saeedfa

محل اقامت: Tehran

سپاس: 66

تماس:

پست توسط saeedfa »

اولا سفر به گذشته ممکن هست ولی در این حد که ناظر گذشته باشید یعنی شما نمی تونید توش دخل و تصرف کنید. اگر من یک داد بزنم و شما با سرعت بیشتر از سرعت صوت حرکت کنید می تونید کلماتی رو بشنوید که در گذشته گفته شده . حالا هیچ پدیده ای بیشتر از نور نمی تونه اثرشو منتقل کنه. به همین خاطر اگر با سرعتی بیشتر از سرعت نور حرکت کنید می تونید فقط گذشته رو ببینید ولی نمی تونید جلوی دهن اونی که مثلا داد زده رو بگیرید که داد نزنه.
در ضمن سفر به گذشته و دخل و تصرف در اون به نظر من با اصل عدم قطعیت مغایرت داره . برای اینکه دقیقا گذشته باز سازی بشه باید حتی حرکت الکترون ها هم دوباره تو مسیری که در گذشته اتفاق افتاده بازسازی بشه. این امکان پذیر نیست چون توابع احتمال الکترون انتخاب شده اند وقتی انتخاب شده اند دیگه تابع احتمالی وجود نخواهد داشت و نمیشه دوباره ساختش و نمیشه دوباره الکترون رو وادار کرد در مسیر قبلی یه بار دیگه حرکت کنه.

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

saeedfa نوشته شده:اولا سفر به گذشته ممکن هست ولی در این حد که ناظر گذشته باشید یعنی شما نمی تونید توش دخل و تصرف کنید. اگر من یک داد بزنم و شما با سرعت بیشتر از سرعت صوت حرکت کنید می تونید کلماتی رو بشنوید که در گذشته گفته شده . حالا هیچ پدیده ای بیشتر از نور نمی تونه اثرشو منتقل کنه. به همین خاطر اگر با سرعتی بیشتر از سرعت نور حرکت کنید می تونید فقط گذشته رو ببینید ولی نمی تونید جلوی دهن اونی که مثلا داد زده رو بگیرید که داد نزنه.
در ضمن سفر به گذشته و دخل و تصرف در اون به نظر من با اصل عدم قطعیت مغایرت داره . برای اینکه دقیقا گذشته باز سازی بشه باید حتی حرکت الکترون ها هم دوباره تو مسیری که در گذشته اتفاق افتاده بازسازی بشه. این امکان پذیر نیست چون توابع احتمال الکترون انتخاب شده اند وقتی انتخاب شده اند دیگه تابع احتمالی وجود نخواهد داشت و نمیشه دوباره ساختش و نمیشه دوباره الکترون رو وادار کرد در مسیر قبلی یه بار دیگه حرکت کنه.
شما با سرعت صوت هم حرکت نکنید، صدایی را میشنوید که در گذشته گفته شده! منظورت چیه؟

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

من مثال زدم . سرعت صوتو چون بیشتر قابل درکه. من در گذشته داد زدم وقتی می شنوم. آره 10 سانتی متری هم بشنوی گذشته بوده. نور و کلا هر اثری از یک تغییر نمی تونه سریع تر از سرعت نور منتشر بشه یعنی اگه خورشید همین الان منفجر بشه ما 8 دقیقه بعد از بین میریم. شما اگه با سرعت بیشتر از نور حرکت کنی می تونی نور ناشی از انفجار هیروشیما رو ببینی یعنی گذشته رو . نه تنها نور بلکه آثارشو . یعنی عملا برای شما هنوز انفجار هیروشیما اتفاق نیفتاده چون توی سیاره ای هستی که هنوز نور و تاثیرات اون به اونجا نرسیده. قضیه اینه که در زمان انفجار هیروشیما شما اینجا بودی یعنی روی زمین نه تو اون سیاره یا اصلا نبودی. ولی وقتی سریعتر از نور حرکت کنی و یه تلسکوپ فرضی خیلی قوی داشته باشی می تونی لحظه ی انفجار رو ببینی یعنی گذشته رو ببینی ولی نمی تونی توش دخل و تصرف کنی به هون دلایلی که توضیح دادم.

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

saeedfa نوشته شده:من مثال زدم . سرعت صوتو چون بیشتر قابل درکه. من در گذشته داد زدم وقتی می شنوم. آره 10 سانتی متری هم بشنوی گذشته بوده. نور و کلا هر اثری از یک تغییر نمی تونه سریع تر از سرعت نور منتشر بشه یعنی اگه خورشید همین الان منفجر بشه ما 8 دقیقه بعد از بین میریم. شما اگه با سرعت بیشتر از نور حرکت کنی می تونی نور ناشی از انفجار هیروشیما رو ببینی یعنی گذشته رو . نه تنها نور بلکه آثارشو . یعنی عملا برای شما هنوز انفجار هیروشیما اتفاق نیفتاده چون توی سیاره ای هستی که هنوز نور و تاثیرات اون به اونجا نرسیده. قضیه اینه که در زمان انفجار هیروشیما شما اینجا بودی یعنی روی زمین نه تو اون سیاره یا اصلا نبودی. ولی وقتی سریعتر از نور حرکت کنی و یه تلسکوپ فرضی خیلی قوی داشته باشی می تونی لحظه ی انفجار رو ببینی یعنی گذشته رو ببینی ولی نمی تونی توش دخل و تصرف کنی به هون دلایلی که توضیح دادم.
منطقت درسته ولی عملت باطله. منم مثال میزنم. شما 1 ثانیه بعد از انفجار هیروشیما حرکت میکنی و با سرعت 2 برابر سرعت نور از نور در عرض 1 ثانیه جلو میزنی و یک ثانیه بعد از شکست نور 600 هزار کیلومتر جلوتر ترمز میکنی و 1 ثانیه صبر میکنی تا نور بهت برسه، جمعاً شما 1200 هزار کیلومتر رفتی که 3 ثانیه قبل رو ببینی. حالا حساب کن برای 100 سال پیش چند کیلومتر و با چه ضریبی از سرعت نور باید بری؟ تازه فقط ببینی! تازه اگر معلوم باشه!
راه راحت ترش اینه که از اتفاقای زندگیت فیلم بگیری بشینی ببینی.

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

آره همین طوره این به این شرطه که نور اون انفجار قابل دریافت باشه. قشنگیش هم به همینه که کل چیزایی رو می تونی ببینی که می تونه روی محل جدیدت تاثیر بذاره منظورم از دیدن هر گونه دیدنی هست چه مرئی چه رادیویی چه حرارتی . وقتی که به قول شما نشه دیدش و معلوم باشه یا نباشه ! دقیقا سوالی که مطرح میشه اینه که اصلا اثرش به اون سیاره جدید میرسه یا نه. اگه برسه پس شما هم می تونی ببینیش شاید نور مرئی نه ولی امواج رادیویی رو یا هر چیزی که می تونه به اون سیاره برسه و تاثیری ایجاد کنه. اگر کلا اثری نیاد و اثری مشاهده نشه نه تنها نمیشه دیدش بلکه تاثیری هم ایجاد نخواهد کرد.

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

MetaZehn نوشته شده:منطقت درسته ولی عملت باطله. منم مثال میزنم. شما 1 ثانیه بعد از انفجار هیروشیما حرکت میکنی و با سرعت 2 برابر سرعت نور از نور در عرض 1 ثانیه جلو میزنی و یک ثانیه بعد از شکست نور 600 هزار کیلومتر جلوتر ترمز میکنی و 1 ثانیه صبر میکنی تا نور بهت برسه، جمعاً شما 1200 هزار کیلومتر رفتی که 3 ثانیه قبل رو ببینی. حالا حساب کن برای 100 سال پیش چند کیلومتر و با چه ضریبی از سرعت نور باید بری؟ تازه فقط ببینی! تازه اگر معلوم باشه!
شما قبول داری اگه با سرعت نور حرکت کنیم گذشته رومیبینیم؟!!!
اگه قبول داری پس قبول داری به گذشته برگشتیم ئ قبول داری درزمان سفر کردیو با قبول اتساع زمان نسبیتو پذیرفتی!!!!
اما اگه قبول نداریو هنوزم میگی نسبیت غلطه که البته با حرفات متناقض میشه!
چون میگی:
MetaZehn نوشته شده:منطقت درسته ولی عملت باطله
واین منطق همون نسبیته!
ولی بیخیال!
ببین زمان ذهنی نیست نسبیه
فکرکنم شما با این مشکل داری که اگه یه نفر 1 ثانیه از ما جلوتر باشه یعنی 1 ثانیه از ما جوونتره؟یا مثلا ما الان داریم 8 دقیقه پیش خورشیدو میبینیم یعنی خورشید 8 دقیقه پیرتر از ماست؟!
باید بگم زمان نسبیه و مثل مکان نیازمند مرجعه و ما به بیگ بنگ میگیم مرجع زمان(هرچیز دیگه هم میتونه باشه!!)
میدونی شبیه چیه؟
مثلا فرض کن شما 20 متر تا یک میله فاصله داریو من 10 متر(میله مرجعه) حال بگو کی نزدیکتره؟!!!
خب اولین سوال اینه که به چی؟!به من؟به تو؟به میله؟!
براهمینه که ما مرجعو تعریف میکنیم...زمان هم همینطوره اگه خورشید 8 دقیقه جلوترازماست به دلیل نزدیکیش به بیگ بنگه(مثلا!)یعنی همون مرجع!
حالا فرض کن میله مرجع ماست اگه تو با سرعت بیشتری به سمت میله بری اهنگ فاصلت بیشتر کم میشه تا من دقیقا زمان هم همینه اگه با سرعت بیشتر حرکت کنی اهنگ گذر زمان کند میشه و اصطلاحا شما جوونتری
نمیدونم اوکی ای یا نه ولی امیدوارم توضیحاتم بد نبوده باشه!
موفق باشی... smile072
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

منطقت درسته ولی عملت باطله. منم مثال میزنم. شما 1 ثانیه بعد از انفجار هیروشیما حرکت میکنی و با سرعت 2 برابر سرعت نور از نور در عرض 1 ثانیه جلو میزنی و یک ثانیه بعد از شکست نور 600 هزار کیلومتر جلوتر ترمز میکنی و 1 ثانیه صبر میکنی تا نور بهت برسه، جمعاً شما 1200 هزار کیلومتر رفتی که 3 ثانیه قبل رو ببینی. حالا حساب کن برای 100 سال پیش چند کیلومتر و با چه ضریبی از سرعت نور باید بری؟ تازه فقط ببینی! تازه اگر معلوم باشه!
واقعاً از منظقی که تو مثالم زدم، نسبیت رو استنباط کردی؟ نمیدونم چطور ولی منظورم این نبود که شما اگر با سرعت نور بری زمان برات کند تر میگذره. در جواب حرکت سریع تر از صوت اینه که شما برای این که نوری که از یک منبعی ساتع شده رو پس از انتشار ببینی، باید ازش جلو بزنی که این تقریباً محاله. فرض خنده دارم که جلو زدی اونم با سرعت 2 برابر، بعد از 1200 هزار کیلومتر، تازه میتونی 1 ثانیه جلو بزنی. حالا این چه ربطی به نسبیت داره؟ مگه خدای نکرده حرفی از اتساع زمان زدم؟
خورشید هم 8 دقیقه پیر تر نیست ولی نوری که ما الان میبینیم، حاصل انفعال 8 دقیقه پیش خورشید بوده.

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

MetaZehn نوشته شده:
واقعاً از منظقی که تو مثالم زدم، نسبیت رو استنباط کردی؟ نمیدونم چطور ولی منظورم این نبود که شما اگر با سرعت نور بری زمان برات کند تر میگذره. در جواب حرکت سریع تر از صوت اینه که شما برای این که نوری که از یک منبعی ساتع شده رو پس از انتشار ببینی، باید ازش جلو بزنی که این تقریباً محاله. فرض خنده دارم که جلو زدی اونم با سرعت 2 برابر، بعد از 1200 هزار کیلومتر، تازه میتونی 1 ثانیه جلو بزنی. حالا این چه ربطی به نسبیت داره؟ مگه خدای نکرده حرفی از اتساع زمان زدم؟
خورشید هم 8 دقیقه پیر تر نیست ولی نوری که ما الان میبینیم، حاصل انفعال 8 دقیقه پیش خورشید بوده.
نکته دقیقا همین جاست که مفهوم نسبی بودن زمان با سرعت نور می تونه قابل فهم بشه. قابل فهم شدنشم این طوریه که هیچ اثری چه حرارت چه اشعه فلان .. چه جاذبه چه نور مرئی نمی تونه سرعت نور رو رد کنه. یعنی ما همیشه این محدودیت را داریم. فرض کن در یه دنیای دیگه سرعت ها کمتر باشن یعنی الکترون ها کند تر حرکت کنند نور کند تر حرکت کنه صوت کند تر حرکت کنه همه تغییرات کند تر اتفاق بیوفته. قبول داری که نون دیرتر کپک می زنه؟ قبول داری بدنت کند تر پیر میشه؟ (نسبت به دنیای ما)
کلا وقتی می گن که زمان کند تر می گذره. یعنی تغییرات کند تر اتفاق می افته.
حالا یه چیز دیگه حتی می شه زمان رو فریز کرد . چطور؟
اگر همین الان تمام تغییرات در بدن شما ناگهان متوقف بشه. حرکت سلول ها ملوکول ها اتم ها و هر چیز دیگه ای. 10 سال با این وضعیت شما نگه داشته بشی بعد دکمه ی play رو دوباره فشار بدن . شما به هبچ عنوان متوجه نمی شی که زمان سپری شده. آخرین خاطره ای که داری مربوط به قبل از فریز شدنه. هیچ چیز فرق نکرده به جز محیط پیرامونت.
اگر سرعت های بالا بتونن چنین کاری بکنن . یعنی بتونن سرعت ذرات بنیادی و تغییرات زیر اتمی رو کاهش بدن قبول نمی کنی که زمان برای مسافر چنین فضاپیمایی کند تر گذشته؟؟
کسی که توی فضا پیما هست متوجه نمیشه که زمان براش کند تر می گذره . چون همون کارایی رو می تونه بکننه که اگه اینجا بود می تونست بکنه یعنی وقت اضافی به دست نمیاره. ولی وقتی بر می گرده می بینی به حای 10 سال مثلا 100 سال گذشته.

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

MetaZehn نوشته شده:واقعاً از منظقی که تو مثالم زدم، نسبیت رو استنباط کردی؟
ببین برادر بنده کلا از فهموندن نسبیت به شما استعفا میدم!
ازقدیم گفتن کسی که خوابه میشه بیدار کرد ولی کسی که خودشو به خواب زده هرگز!
بیخیال...
حال سوال واقعی اینجاستsaeedوبقیه دوستان به این جواب بدن!
اگه ما بریم گذشته گذشته رو فقط میینیم یا مام اونجاییم؟!
(طبق گفته ی saeed ما وقتی با سرعت بریم میتونبم اززمان جلو بزنیمو گذشته رو ببینیم اما سوالم اینجاست گذشته ی خودمونو چی؟!میشه دید؟!)
از نظر من میشه ولی بحث راجبش جالبتره
نه؟!
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

ویستاM نوشته شده:
MetaZehn نوشته شده:واقعاً از منظقی که تو مثالم زدم، نسبیت رو استنباط کردی؟
ببین برادر بنده کلا از فهموندن نسبیت به شما استعفا میدم!
ازقدیم گفتن کسی که خوابه میشه بیدار کرد ولی کسی که خودشو به خواب زده هرگز!
بیخیال...
(طبق گفته ی saeed ما وقتی با سرعت بریم میتونبم اززمان جلو بزنیمو گذشته رو ببینیم اما سوالم اینجاست گذشته ی خودمونو چی؟!میشه دید؟!)
نه؟!
یه پارادکس اینجا هست یه چیز کوانتمی جالب. جعبه و گربه ی معروف شرودینگر . همون جعبه رو در نظر بگیر که توش یه گربه هست . و یه ماده که به احتمال 50% گربه رو کشته. اگر یه نفر در گربه رو باز کرده باشه و دیده باشه که مثلا مردست. بنابراین بر طبق معادلات فایمن تابع احتمال مرگ و زندگی گربه انتخاب شده. و بنابراین دیگه تابع احتمالی وجود نداره بازم به نظر فایمن. حالا من برگشتم به گذشته. اگر من واقعا برگشته باشم به گذشته قبل از باز شدن در یه مشکلی وجود داره این وسط!! دقیقا گذشته نمی تونه اتفاق بیوفته . یا اینکه گذشته واقعا همون گذشته نیست. جون از دیدگاه کوانتمی اگر دقیقا گذشته همون گذشته باشه باید تابع احتمال قبل از باز شدن در همون تا بع احتمال گذشته ی باز شدن در باشه و احتمالمی هم که قراره اتفاق بیوفته همون اتفاق باشه و این نقض قوانین کوانتم فاینمن هست. چون اگر جواب مسئله مشخص باشه دیگه تابع احتمالی نمی تونه وجود داشته باشه !!!! و اگه تابع احتمالی وجود داشته باشه ممکنه پس گربه زنده باشه!!! و این یه پارادکس کوانتمی هست. یعنی نمیشه واقعا برگشت به گذشته متاسفانه از نظر من. و فقط میشه فیلم گذشته رو دید. :( اونم به همون روشی که توضیح دادم . که اونم باید بیشتر از سرعت نور حرکت کرد. و جالبه که در تمام روش هایی که راجع به برگشت به گذشته هست یه جورایی باید حد سرعت نورو نقض کرد.

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

ویستاM نوشته شده:ازقدیم گفتن کسی که خوابه میشه بیدار کرد ولی کسی که خودشو به خواب زده هرگز!
بیخیال...
saeedfa نوشته شده:یعنی نمیشه واقعا برگشت به گذشته متاسفانه از نظر من. و فقط میشه فیلم گذشته رو دید. :( اونم به همون روشی که توضیح دادم . که اونم باید بیشتر از سرعت نور حرکت کرد. و جالبه که در تمام روش هایی که راجع به برگشت به گذشته هست یه جورایی باید حد سرعت نورو نقض کرد.
نگو نمیشه بچه ها ناراحت میشن.باید بگی میشه و جمعشون کنی و اتل متل براشوت بگی. اینجوری باهات بحث میکنن.

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

MetaZehn نوشته شده:
ویستاM نوشته شده:ازقدیم گفتن کسی که خوابه میشه بیدار کرد ولی کسی که خودشو به خواب زده هرگز!
بیخیال...
saeedfa نوشته شده:یعنی نمیشه واقعا برگشت به گذشته متاسفانه از نظر من. و فقط میشه فیلم گذشته رو دید. :( اونم به همون روشی که توضیح دادم . که اونم باید بیشتر از سرعت نور حرکت کرد. و جالبه که در تمام روش هایی که راجع به برگشت به گذشته هست یه جورایی باید حد سرعت نورو نقض کرد.
نگو نمیشه بچه ها ناراحت میشن.باید بگی میشه و جمعشون کنی و اتل متل براشوت بگی. اینجوری باهات بحث میکنن.
smile071
smile128
من نواده ی کوروش کبیرم

ارسال پست