دلیل دائمی بودن حرکت زمین به دور خودش

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

Re: دلیل دائمی بودن حرکت زمین به دور خودش

پست توسط COSMOLOGIST »

mov نوشته شده:
COSMOLOGIST نوشته شده:اکثر نیروهای وارد به زمین آنقدر ناچیز هستند که به راحتی می توان از آنها صرف نظر کرد !

شاید مهمترین و تاثیر گذارترین عامل در تغییر سرعت و تکانه زاویه ای زمین، ماه باشد که آن هم در حدی نیست که بتواند حرکت یا چرخش زمین را در طی حتی قرن ها تغییر دهد!
صحبت یه روز نیست صحبت میلیارد ها ساله در ضمن همه نیرو ها وارده بر زمین همینها هستند؟!؟!
اين ميلياردهايي كه شما مي فرماييد، فقط 4 ميليارد سال هست كه در اين چهار ميليارد سال هم همون طور كه گفتم، تاثيرات ماه بر روي مدار حركتي زمين به اندازه اي نبوده كه بتونه چرخش و يا ميدان مغناطيسي و يا حركت زمين رو كاملاً تغيير بده و يا جهتش رو عوض كنه !

به هر حال من و دوستان ديگه ( از جمله parse ) از اصول پذيرفته شده فيزيك گفتيم، شما هم اگر استدلالي فيزيكي داريد بياوريد، ما در خدمتيم !‌

intervention

سپاس: 4

پست توسط intervention »

دوستان عزیز من یک کاره در این سایت عضو شدم چون از رفتار شما و جبهه گرفتن علیه یک نفر بجای کمک به او بسیار متاثر شدم.
اما عزیزی که درباره علت حرکت زمین پرسیده بود
دوست عزیز همانگونه که شما در مورد حرکت زمین و ماه دچار سوال میشود بهتر است در مورد مسائل شخصی تر نیز از خود سوال کنید چون برای شما بسیار حیاتی تر از چرخش زمین است
مثلا چرا اکثر نفرات علیه شما جبهه گرفته اند
واقعیت این است که رفتار هایی که در دیگران نا خوشایند باشد باعث دلزدگی میشود و یک سلسله رفتارهایی از ضمیر ناخودا گاه اکثر افراد سر میزند که خودشان هم اطلاع ندارند و این باعث میشود که علیه یک نفر جبهه بگیرندو از شخصی خوششان نیاید که البته در اکثر مواقع سوئ تفاهم است.
دوست عزیز اگر شما نهج البلاغه را که کلام یکی از مقربترین اشخاص به درگاه خداست بخوانید متوجه خواهید شد که ایشان هرگز در جملاتشان مرتب از کلماتی مثل انشا الله و غیره در حد افراط استفاده نکرده اند و در صورت لزوم این مطلب را به سمع افراط رسانده اند و مشخصه دینداری ایشان است .
به نظر میرسد شما در این ضمینه دچار افراط شده اید و از چیزی که غیر واقعی است دچار ترس شده اید مثلا خود را ملزم به استفاده دائم از بعضی کلمات میدانیدکه اگر استفاده نکنید خدا شما را عذاب خواهد کرد که البته هرگز چنین نیست و بین ذهن انسان تا خدا اغلب هزار فرسنگ راه است .
البته مطمئن هستم شما انسان پاک و موئمنی هستید و امیدوارم از صحبتهایم که کمی خشن بود ناراحت نشده باشید .

در مورد علت چرخش زمین به دور خورشید این حرکت را با مثال حرکت ماهواره ها بدور زمین می توان درک کرد.
پس از پرتاب ماهواره در زمان صفر زمین و ماهواره در فاصله معین ثابتند
در زمان یک ماهواره ثابت و زمین میخواهد به حرکت خود ادامه دهد اما جاذبه ماهواره را به سمت خود میکشد بنابر این چرخش زمین وجاذبه مثل قلاب سنگ عمل میکند و ماهواره که میل به ایستایی دارد به دنبال زمین کشیده شده و دور ان می چرخد البته اگر زمین ثابت بماند ماهواره به مرور جذب ان میشود اما به علت حرکت زمین به سمت جلو ماهواره در سمت راست و جاذبه همچو یک ریسمان اثر قلاب سنگ را بوجود می اورند و باعث یک میدان بیضی شکل می شوند.
زمین و خورشید همین حالت را دارند و شما نباید خورشید را ثابت فرض کنید چون ان هم در حرکت است و خلاصه اصل نیروی چرخاننده از برهم کنش نیروی انفجار بزرگ و جاذبه ستاره ها و سیارات بوجود امده.
البته مطالبی که گفتم را جایی ثبت شده ندیدم و تنها سعی کردم انچه را میدانم به شما انتقال دهم.
با تشکر و خدا حافظ
من مطلب را وارایش کردم به این دلیل که بعد از تفکر بیشتر دریافتم مجموع جاذبه و حرکت خطی مهبانگ نمی تواند باعث چرخش شود
در واقع مجموع چرخش زمین به دور خودو حرکت ان به دور خورشیدو نیروی جاذبه باعث اثر قلاب سنگ در ماه و ماهواره می شود و زمین چرخش را از خورشید بدست می اورد و خورشید هم چرخش را در حد نهایت از سیاه چاله و سط منظومه شمسی که محل سقوط ستارگان در درون خودشان است بدست می اورد در این محل را می توان به مانند یک چاه تشبیه کرد که همه چیز درون ان می ریزد و نیرو یی شبیه نیروی کوریولی یا خود ان باعث چرخش میشود در واقع نیرویی صرف چرخاندن همه چیز میشود و ان از سیاهچاله نشات می گیرد.
و حدس شما درست بود و اگر نیروی خارجی صرف نمی شد سر انجام چرخش زمین از کار می افتاد.
جالب است بدانید که ایت الله طباطبایی مواقع النجوم در سوره واقعه را به محل سقوط ستارگان بر اساس تفسیر قران با قران دانسته اما چون با علم روز همخوانی نداشته همان قضیه موقعیت ستارگان بقیه مفسران را درست دانسته.
با تشکر از همگی دوستان

نمایه کاربر
هرمز پگاه

محل اقامت: پاريس

سپاس: 978

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

intervention نوشته شده:دوستان عزیز من یک کاره در این سایت عضو شدم چون از رفتار شما و جبهه گرفتن علیه یک نفر بجای کمک به او بسیار متاثر شدم.
دوست عزیز همانگونه که شما در مورد حرکت زمین و ماه دچار سوال میشود بهتر است در مورد مسائل شخصی تر نیز از خود سوال کنید چون برای شما بسیار حیاتی تر از چرخش زمین است
واقعیت این است که رفتار هایی که در دیگران نا خوشایند باشد باعث دلزدگی میشود و یک سلسله رفتارهایی از ضمیر ناخودا گاه اکثر افراد سر میزند که خودشان هم اطلاع ندارند و این باعث میشود که علیه یک نفر جبهه بگیرندو از شخصی خوششان نیاید که البته در اکثر مواقع سوئ تفاهم است.
دوست عزیز اگر شما نهج البلاغه را که کلام یکی از مقربترین اشخاص به درگاه خداست بخوانید متوجه خواهید شد که ایشان هرگز در جملاتشان مرتب از کلماتی مثل انشا الله و غیره در حد افراط استفاده نکرده اند و در صورت لزوم این مطلب را به سمع افراط رسانده اند و مشخصه دینداری ایشان است .
به نظر میرسد شما در این ضمینه دچار افراط شده اید و از چیزی که غیر واقعی است دچار ترس شده اید مثلا خود را ملزم به استفاده دائم از بعضی کلمات میدانیدکه اگر استفاده نکنید خدا شما را عذاب خواهد کرد که البته هرگز چنین نیست و بین ذهن انسان تا خدا اغلب هزار فرسنگ راه است .
البته مطمئن هستم شما انسان پاک و موئمنی هستید و امیدوارم از صحبتهایم که کمی خشن بود ناراحت نشده باشید .

در مورد علت چرخش زمین به دور خورشید این حرکت را با مثال حرکت ماهواره ها بدور زمین می توان درک کرد.
در زمان یک ماهواره ثابت و زمین میخواهد به حرکت خود ادامه دهد اما جاذبه ماهواره را به سمت خود میکشد بنابر این چرخش زمین وجاذبه مثل قلاب سنگ عمل میکند و ماهواره که میل به ایستایی دارد به دنبال زمین کشیده شده و دور ان می چرخد البته اگر زمین ثابت بماند ماهواره به مرور جذب ان میشود اما به علت حرکت زمین به سمت جلو ماهواره در سمت راست و جاذبه همچو یک ریسمان اثر قلاب سنگ را بوجود می اورند و باعث یک میدان بیضی شکل می شوند.
زمین و خورشید همین حالت را دارند و شما نباید خورشید را ثابت فرض کنید چون ان هم در حرکت است و خلاصه اصل نیروی چرخاننده از برهم کنش نیروی انفجار بزرگ و جاذبه ستاره ها و سیارات بوجود امده.
البته مطالبی که گفتم را جایی ثبت شده ندیدم و تنها سعی کردم انچه را میدانم به شما انتقال دهم.
با تشکر و خدا حافظ
من مطلب را وارایش کردم به این دلیل که بعد از تفکر بیشتر دریافتم مجموع جاذبه و حرکت خطی مهبانگ نمی تواند باعث چرخش شود
در واقع مجموع چرخش زمین به دور خودو حرکت ان به دور خورشیدو نیروی جاذبه باعث اثر قلاب سنگ در ماه و ماهواره می شود و زمین چرخش را از خورشید بدست می اورد و خورشید هم چرخش را در حد نهایت از سیاه چاله و سط منظومه شمسی که محل سقوط ستارگان در درون خودشان است بدست می اورد در این محل را می توان به مانند یک چاه تشبیه کرد که همه چیز درون ان می ریزد و نیرو یی شبیه نیروی کوریولی یا خود ان باعث چرخش میشود در واقع نیرویی صرف چرخاندن همه چیز میشود و ان از سیاهچاله نشات می گیرد.
و حدس شما درست بود و اگر نیروی خارجی صرف نمی شد سر انجام چرخش زمین از کار می افتاد.
جالب است بدانید که ایت الله طباطبایی مواقع النجوم در سوره واقعه را به محل سقوط ستارگان بر اساس تفسیر قران با قران دانسته اما چون با علم روز همخوانی نداشته همان قضیه موقعیت ستارگان بقیه مفسران را درست دانسته.
با تشکر از همگی دوستان
smile058 smile058 smile058 smile058
خرد، زنده ی جــاودانی شنــاس
خرد، مايه ی زنــدگانی شنــاس
چنان دان هر آنكس كه دارد خرد
بــدانــش روان را هــمی پــرورد

نمایه کاربر
behasht

سپاس: 86

تماس:

پست توسط behasht »

بسم الله الرحمن الرحیم
intervention نوشته شده:دوستان عزیز من یک کاره در این سایت عضو شدم چون از رفتار شما و جبهه گرفتن علیه یک نفر بجای کمک به او بسیار متاثر شدم.

با تشکر و خدا حافظ
با تشکر از همگی دوستان
سلام علیکم و تشکر و سپاس فراوان واقعا ممنونم بله درست می فرمایید کار من بیشتر شبیه افراط است اما اینجا جمع مسلمانان نیست بلکه افراد زیادی هستند که اصلا نه به دین مبین اسلام بلکه به هیچ دینی اعتقاد ندارد اما اینکه چرا مثلا گاهی از جمله انشا الله به شکل افراطی استفاده می نماییم این است که 1- انشا الله چه معنا و مفهومی دراد و چه بازتابی در طولانی مدت دارد (اگر خدا بخواهد)این طرف غیر مسلمان هر روز برنامه ریزی می کند و خیل اوقات برنامه هایش بر عکس امری که می خواهد پیش می رود از طرفی این کلمه هعر روز در هر کاری که می خواهم مثلا انجام دهم را برایشان بیان می کنم "اگر خدا بخواهد" وقتی می گوییم کم کم در ضمیر ناخوداگاه ایشان تاثیراتی می گزارد که شاید انشا الله فکر کنند
این یکی از دلایلش بود دلایل دیگه ایی هم داره که بماند فکر می کنم همین کافی باشه (اگر امری بود در خوصصی بفرمایید)

خدا رو شکر یکی متوجه شد حدس من(ببخشید این همه حرف زدم در باره چرخش زمین این همه توضیح دادم شد آخرش حدس؟)
در هر صورت تکشر های فروان

به این هرمز هم توجه نکنید ایشون یکم دارن می سوزند هر شب کارشونه بیچاره صورتشو با سیلی سرخ نگه می داره خندشو نبین از درون داره می سوزه smile036
مى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا گر چه كافران را ناخوش افتد نور خود را كامل خواهد گردانيد
و كسانى كه آيات ما را تكذيب كردند به تدريج از جايى كه نمى‏دانند گريبانشان را خواهيم گرفت

خداوند آسمانها و زمين را به حق آفريد قطعا در اين [آفرينش] براى مؤمنان عبرتى است

آيا در [معانى] قرآن نمى‏انديشند اگر از جانب غير خدا بود قطعا در آن اختلاف بسيارى مى‏يافتند (قرآن کریم

کمترین حق خداوند بر انسان این است که در گناهان از نعمات خداوند استفاده نکنیم امام علی(ع)

نمایه کاربر
علی...

نام: علی رضازاده

محل اقامت: شیراز

سپاس: 135

پست توسط علی... »

خب معلومه وقتی برایند نیرو ای وارد بر زمین صفر باشه زمین همین طوری به حرکت و چرخش خودش ادامه میده
خداونددر آیه ۱۸ سوره زمر می فرماید

کسانی که سخنان را می‌شنوند و از نیکوترین سخن پیروی می‌کنند؛ آنان کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده، و آنها خردمندانند.

babak.khatavi

نام: بابک خطاوی

پست توسط babak.khatavi »

دوستان من شما را به خدا از تعصبات دوری کنید
من فیزیک نمیخونم مهندسی کامپیوتر خوندم و تو بحث موتور ها و ژنراتور ها تحقیقاتی انجام دادم
به نظر من استمرار چرخش زمین به واسطه نیرو های مغناطیسی بسیار جالب و قابل تامل میباشد
در بحث موتور ها حرکت از تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مغناطیسی و در نهایت انرژی مکانیکی به وجود میاد
درسته که آهن ربا نمیتونه سیب رو جذب کنه ولی نیروی مغناطیسی میتونه نیروی مکانیکی درست کنه و باعث حرکت همون سیب بشه
این خیلی تک بعدی دیدین هست
من در تحقیقات خودم این فرضیه که زمین به علت نیروهای مغناطیسی میچرخه را در ذهنم دیدیم از قبل اینکه این مطلب رو بخونم

esmaeil basiri

نام: اسماعیل بصیری

محل اقامت: کرج

سپاس: 4

پست توسط esmaeil basiri »

اولاء نظر شمارا اصلاح کنم هیچ جرمی درعالم ثابت نیست تمامی اجرام حرکت وضعی وانتقالی دارند زمین هم ازان مثتثنا نیست فضا محل تقابل گرانش هاست خورشید و سیاراتش همه دارای حرکت وضعی وانتقالی هستندسنگهای اسمانی همه درمداری درحال حرکت هستند انها هم بر حسب شکل ومرکز ثقلشان حرکت وضعی دارند شما هر چیزی را به فضا پرتاب کنید یا در مدار زمین یا درمدار جرم دیگری حرکت خواهد کرد اثرات گرانشی اجرام مثل چرخ دنده هایی در گیر باهم هستند معنا مدار همین است که دران نقطه نیروی گرانش زمین و تمامی دیگر اجرام تقریبا" مساوی است واخر مطلب دلیل دایمی بودن گردش زمین دایمی بودن گرانش است.

نمایه کاربر
mmeftahpour

نام: مسعود مفتاح پور

سپاس: 394

پست توسط mmeftahpour »

باسلام
آیا سرعت دورانی زمین با گذشت زمان تغییر نمی کند؟

نمایه کاربر
ehsan.m1354

سپاس: 26

پست توسط ehsan.m1354 »

mmeftahpour نوشته شده:باسلام
آیا سرعت دورانی زمین با گذشت زمان تغییر نمی کند؟

=================================================================

باسلام
بازهم بجای پاسخ دادن به سئوالات دیگران وارد مسائل حاشیه ای می شویم.
برای پاسخ دادن به سئوال به چند نکته باید توجه داشت :
1- آیا نیروهای خارجی بر زمین وارد می شود؟
2- آیا نیروهای خارجی بر حرکت وضعی زمین ( گردش به دور خود) تاثیر گذارند؟
3- و اگر تاثیر گذارند در چه حد؟
در مورد سئوال اول باید بگوییم که بله خیلی از نیروها به زمین وارد می شود از نظر علمی از هر جرمی در کیهان به زمین نیرو وارد می شود حتی از ذره کوچکی مانند شهاب سنگ ولی به ترتیب اهمیت اولی از خورشید و دومی از ماه و سومی از سیارات منظومه شمسی و ......
خوب برگردیم به سئوال دوم :
تا اونجایی که من می دونم حرکت دورانی بر نیروی دورانی تاثیر گذار است برای مثال حرکت چرخ دوچرخه از افتادن زاویه ای دوچرخه جلوگیری می کند ولی اگر اصطکاکی بین چرخ دوچرخه و زمین وجود نداشته باشد و نیروی افقی به دوچرخه وارد شود و یا اگر نیروی مستقیم گریز از مرکز به دوچرخه وارد شود باعث انحراف دوچرخه خواهد شد ولی این انحراف تاثیری بر گردش چرخ دوچرخه نخواهد داشت و همچنین بالعکس ( چرخش چرخ نیز بر این نیرو تاثیری ندارد)
حال اگراین نیروها تاثیری داشته باشند ایا واقعا از میزان حرکت وضعی زمین کم و یا زیاد می شود که باید بگوییم در واقعیت چنین است و حرکت زمین به دور خود به طور ناچیزی تغییر می یابد.

چگونگی تأثیر فعالیت‏های خورشیدی بر طول شبانه‏روز

دیدگاه حرارتی

چرخه‏های خورشیدی تأثیر فراوانی بر آب و هوای فضایی دارد و این تأثیرات بر شرایط جوی و آب و هوای زمین بسیار محسوس است. کاهش فعالیت‏ چرخه‏ی خورشید منجر به سرد شدن زمین و بالعکس فعالیت بالا موجب گرم‏تر شدن زمین می‏شود که این عامل، عاملی موثر بر سرعت حرکت وضعی زمین است.

طوفان‏های خورشیدی

این گونه فکر کنید که فرفره‏ای در حال چرخش است. اگر در این حال به آن بدمید، نتیجه تغییرات در حرکت را هم مشاهده می‏کنید. زمین هم همانند یک فرفره در چرخش به دور خود و خورشید با چنین مواردی مواجه می‏شود و فعالیت‏های شدید خورشیدی باعث می‏شود این بادها تغییراتی هر چند جزئی در حرکت وضعی زمین ایجاد کنند.

پدیده‏های فیزیکی مرتبط با آب و هوای فضایی بسیار متنوع‏اند. از آن میان طوفان‏های زمین مغناطیس و زیر مجموعه‏هایش کمربند وان آلن، اختلالات یونوسفری و درخشش‏های مربوط به آن و… را نام برد. پرتاب مواد از تاج و امواج ضربه‏ای حاصل از آن، ازموارد مهم تأثیر گذار بر آب و هوای فضایی است.

حالت دوم یک آهنربا و یک قطب‏نما را در نظر بگیرید. اگر آهنربا را به قطب‏نما نزدیک کنیم هر دو به هم نیرو وارد می‏کنند قطب‏نما بر اثر اعمال نیرو از مغناطیس بزرگتر حرکت می‏کند. زمین و خورشید نیز اینگونه‏اند. زمانی که شاهد فعالیت‏های خورشیدی و طوفان‏های زمین مغناطیس هستیم، این نیرو به صورت شوک بر هسته‏ی زمین اعمال می‏شود و با ارتباطی که بین لایه‏های هسته، پوسته و جبه وجود دارد، نیرویی جدید به پوسته اعمال می‏شود و باعث بروز زمین لرزه و آتشفشان خواهد شد که اینها خود باعث تغییر شکل زمین شده و در نهایت بر حرکت وضعی زمین هم اثر می‏گذارد.

دیگر عوامل

عوامل دیگری به غیر از خورشید هم بر تغییر طول شبانه‏روز تأثیر گذار است که در اینجا بدون در نظر گرفتن روابط پیچیده‏ی ریاضی، با بیانی ساده آن‏ها را بررسی خواهیم کرد.

اندازه‏ی حرکت زاویه‏ای

اندازه‏ی حرکت زاویه‏ای تأثیر گذار بر سرعت حرکت وضعی زمین به دو بخش کلی تقسیم می‏شود: اول اندازه‏ی حرکت زاویه‏ای اتمسفری و دوم اندازه‏ی حرکت زاویه‏ای اقیانوسی. در مورد اول هرگاه ضخامت جو زمین کم شود، اندازه حرکت زاویه‏ای زمین هم کم شده و سرعت حرکت وضعی آن افزایش پیدا می‏کند و بدین ترتیب طول شبانه‏روز کاهش می‏یابد. در مورد دوم هرگاه سطح آب اقیانوس‏ها بالا بیاید اندازه حرکت زاویه‏ای زمین زیاد شده و به واسطه‏ی آن سرعت حرکت وضعی زمین کم شده و طول شبانه‏روز افزایش می‏یابد

جاذبه‏ی اجرام سماوی

زمین به تنهایی در فضا حرکت نمی‏کند. ماه تنها قمر زمین به دور آن می‏چرخد و زمین هم به دور خورشید. این سه جرم مذکور را می‏توانیم یک سیستم سه‏تایی در نظر بگیریم. بررسی نیروی جاذبه‏ ماه و خورشید بر زمین مساله‏ی بسیار مهمی است. اگر بخواهیم بصورت ساده تأثیرات این دو جرم را بر زمین بررسی کنیم باید مستقیماً به سراغ جزر و مد برویم. بالا و پایین رفتن سطح آب اقیانوس‏ها و دریاها و جابجا شدن آن‏ها باعث ایجاد یک اصطکاک حاصل از جابجایی می‏شود که همانند یک ترمز سرعت حرکت وضعی زمین را کند می‏کند.

بارگذاری سطح زمین

اگر سطح زمین را بدون آب و اتمسفر در نظر بگیریم، جسم جامدی شبیه گردو خواهیم داشت. حال اگر این آب‏ها را به سطح زمین اضافه نماییم، مسلماً آب به قسمت‏هایی خواهد رفت عمق بیشتری دارند. بخشی از آن‏ها بصورت یخچال‏هایی ذخیره می‏شوند که باعث تغییر در دما و چگالی نواحی مختلف می‏شود که یکی از عوامل مهم و تأثیر گذار بر حرکت زمین است.

عوامل ژئوفیزیکی

هرگونه تغییر در سطح زمین می‏تواند موجب تغییر در طول شبانه‏روز شود. زمانی که بر اثر فعالیت‏های خورشید شاهد طوفان‏های زمین مغناطیس هستیم نیرویی متفاوت نسبت به زمان قبل از طوفان بر مغناطیس زمین اعمال می‏شود. با ارتباطی که بین لایه‏های هسته وجود دارد نیروی جدید اعمال شده به این لایه‏ها اعمال می‏شود و می‏تواند باعث آزاد شدن انرژی ذخیره شده در اطراف گسل‏ها و بروز زمین‏لرزه و آتشفشان شود که به نوبه‏ی خود باعث تغییر شکل ظاهری زمین می‏شود.

با این حساب و بر اساس مطالبی که اشاره شد، تغییر طول شبانه‏روز به عوامل متعددی وابسته است و این تغییرات در یک بازه‏ی زمانی کوتاه یا بلند باعث بروز خطا و عدم قطعیت در برخی محاسبات نجومی می‏شود و از این رو دقت در این مسئله برای محاسبات نجومی بسیار حائز اهمیت است.

و اما بجای این سئوال کم تاثیر بر حرکت زمین بهتر نیست این سئوال را بکنیم که آیا با وجود کاهش جرم خورشید و کاهش جرم زمین چه تغییراتی در انتظارمان است و در ذیل به پاسخ کوتاهی اکتفا می کنم :
سالیانه 40 هزار تن زباله فضایی وارد سیاره ما می شود. با این وجود، زمین در طول همین مدت 50,000 تن سبک تر می شود. چرا زمین همه ساله وزن خود را از دست می دهد؟ آیا زمین رژیم سرسختی برای کاهش وزن خود گرفته و یا باز هم خرابکاری انسان بر روی زمین، موجب کاهش وزن آن شده است؟ در ادامه دلایل سبک شدن سالیانه زمین را بررسی می کنیم.
با یک حساب سرانگشتی می توانیم دلایل کاهش وزن زمین را محاسبه کنیم. توجه کنید که در این محاسبه، میزان رشد جمعیت و ارسال موشک ها و ماهواره ها به فضا، در وزن کلی زمین تاثیر ندارد. چراکه انسان ها خود بخشی از وزن زمین محسوب می شوند. از طرفی موشک و ماهواره هایی که از زمین به فضا پرتاپ می شوند، مجددا به زمین باز می گردند و در محاسبه وزن کلی زمین تاثیر چندانی ندارد.

در ادامه ابتدا دلایل افزایش وزن و سپس کاهش وزن زمین را مشاهده خواهید کرد.

اضافه شدن وزن زمین

زمین سالیانه 40,000 تن زباله فض

تا اینجای کار همه ساله 40160 تن به وزن زمین اضافه می شود.

ایی را به دلیل جاذبه ای که دارد به خود جذب می کند. این زباله ها مواد سطح زمین را تشکیل می دهند.

ناسا اعلام کرده وزن زمین همه ساله به دلیل گرم شدن دما، 160 تن زیاد می شود. در واقع زمین با گرم شدن، انرژی بیشتری جذب می کند. توجه کنید که اگر انرژی به سیستمی اضافه شود، جرم ماده در آن سیستم بالا می رود.

تا اینجای کار 40,000 تن وزن زباله فضایی و 160 تن نیز به دلیل گرم شدن زمین که در مجموع سالیانه 40,160 تن به وزن زمین اضافه می شود.

کاهش وزن زمین

هسته زمین دائما در حال از دست دادن انرژی است. در واقع هسته زمین مشابه یک رآکتور هسته ای عظیم است که از سوخت های مختلف استفاده می کند. از دست دادن انرژی به معنی از دست دادن جرم زمین است. 16 تن جرم زمین همه ساله از دست می رود که در مقایسه با جرم هایی که زمین همه ساله به دست می آورد ناچیز است.

همه ساله 95,000 تن هیدرژن و 1,600 تن هلیوم از سطح زمین خارج می شوند. این دو ماده بسیار سبک هستند و به همین دلیل جاذبه زمین نمی تواند آنها را برای خود نگه دارد. پس این مواد به فضا پرواز می کنند. بنابراین زمین همه ساله 96600 تن از وزن خود را از دست می دهد.

با یک حساب سرانگشتی مشاهده می کنید که زمین سالیانه 40 هزار تن وزن بدست می آورد و در مقابل 96 هزار تن از دست می دهد. بنابراین سالیانه حدود 50 هزار تن از وزن خود را از دست می دهد. در واقع وزن زمین همه ساله 0.000000000000001% نسبت به سال قبل خود، کاهش می یابد.

آیا انسان ها باید نگران کاهش وزن زمین باشند؟

میزان هیدروژن در سطح زمین آنقدر زیاد است که تریلیون ها سال طول می کشد تا هیدروژن زمین تخلیه گردد. بنابراین نیازی به نگران بودن برای هیدروژن نیست.

ولی میزان هلیوم در کره زمین به اندازه هیدروژن نیست. این ماده تنها 0.00052% از حجم زمین را تشکیل داده است و در واقع درحال نایاب شدن است.

هلیوم که طی یک فرایند طبیعی به نام تقطیر جز به جز حاصل می شود، در صنعت پزشکی خصوصا در دستگاه های MRI استفاده می شود. از این گاز همچنین برای سرد کردن مگنت ها و رشد سیلیکون و پرورش کریستال های ژرمانیتوم برای تولید تیتانیون و زیرکونیوم استفاده می شود.

ارسال پست