چرا نور از کنار سیاهچاله نمی گذرد؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
slice_of_god

سپاس: 654

چرا نور از کنار سیاهچاله نمی گذرد؟

پست توسط slice_of_god »

اگر شعاع ستاره از حدى كوچك تر شود(سیاهچاله)، ديگر حتى نور هم از آن نمى تواند بيرون بيايد? smile072
منظورم اینه که وقتی شعاعش از حدی کوچکتر میشه چه اتفاقی می افته که گرانش زیادی پیدا میکنه؟!؟
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

نمایه کاربر
DR.know

سپاس: 1

Re: چرا نور از کنار سیاهچاله نمی گذرد؟

پست توسط DR.know »

خوب چگالیش میره بالا ،خیلی بالا .
از زمان نیوتن میگن 2 تا جسم به همدیگه نیرو وارد میکنن ، همدیگرو میکشن سمت هم یا از هم دور میکنن .
نور از نظر ذره ای که از فوتون درست شده حتی با اون سرعت زیاد جذب این قسمت چگال میشه خوب .
انیشتن مدلی درست کرد که فضا و جرم و جاذبرو توش نشون داد. البته مدلشو 3D فرض کنی خیلی خوشگل تر میشه.
تصویر

البته پایینیشو خودم کشیدم فکر کن انقدر کوچیکو چگاله و یه جوری رفته تو که نورم میوفته توش .

نمایه کاربر
anTi-ИeuTЯin0

سپاس: 239

پست توسط anTi-ИeuTЯin0 »

توضیح بالا درسته..برای اینکه بدانی چرا این اتفاق میفتد من هم توضیح مختصری میدهم.
اول اینکه جرم در اینجا مسئله مهمی است هر چه جرم بیشتر باشد گرانش بیشتر است فقط ستارگانی که جرمشان بیشتر از 1.4 برابر جرم خورشید است در نهایت به ستارگان نوترونی و به سیاه چاله‌ها تبدیل خواهند شد.
همه ی ستاره ها از جمله خورشید روزی سوخت هسته ای درونشان به پایان میرسد..در این حالت نیروی گرانش آنها بر این نیروی هسته ای غلبه میکند و ستاره شروع به متراکم شدن میکند.به دلیل گرانش زیاد حتی ستاره قادر است گرد و غبار اطراف خود را هم ببلعد و بنابراین چگالتر و سنگینتر میشود. و این امر سبب میشود تا بر ذارت ستاره فشار وارد شود و در اثر این فشار و برخورد پروتون ها الکترونها , نوترون تشکیل شود.اگر نوترونهایی که تشکیل میشود شعاعشان از یک حدی فراتر شود ستاره به سیاهچاله تبدیل میشود و همه چیز را حتی نور جذب خواهد کرد.چون جرمی بسیار در حجمی بسیار اندک قرار گرفته در نتیجه گرانش فوق العاده زیاد است.

نمایه کاربر
Science Master

سپاس: 11

پست توسط Science Master »

پاد نوترينو نوشته شده:توضیح بالا درسته..برای اینکه بدانی چرا این اتفاق میفتد من هم توضیح مختصری میدهم.
اول اینکه جرم در اینجا مسئله مهمی است هر چه جرم بیشتر باشد گرانش بیشتر است فقط ستارگانی که جرمشان بیشتر از 1.4 برابر جرم خورشید است در نهایت به ستارگان نوترونی و به سیاه چاله‌ها تبدیل خواهند شد.
همه ی ستاره ها از جمله خورشید روزی سوخت هسته ای درونشان به پایان میرسد..در این حالت نیروی گرانش آنها بر این نیروی هسته ای غلبه میکند و ستاره شروع به متراکم شدن میکند.به دلیل گرانش زیاد حتی ستاره قادر است گرد و غبار اطراف خود را هم ببلعد و بنابراین چگالتر و سنگینتر میشود. و این امر سبب میشود تا بر ذارت ستاره فشار وارد شود و در اثر این فشار و برخورد پروتون ها الکترونها , نوترون تشکیل شود.اگر نوترونهایی که تشکیل میشود شعاعشان از یک حدی فراتر شود ستاره به سیاهچاله تبدیل میشود و همه چیز را حتی نور جذب خواهد کرد.چون جرمی بسیار در حجمی بسیار اندک قرار گرفته در نتیجه گرانش فوق العاده زیاد است.
چرا
فکر نمی کنم کسی بداند.
اما اینکه سیاه چاله ها آنگونه که فیزیک دانان می گویند باشد تردید دارم.
همیشه وقتی که در دانشگاه هستم دانشجویان مدام از من سوال می پرسند ولی پاسخی نمی دهم و می گویم باید خودتان بیاموزید و راه حل را پیدا کنید تا موفق باشید.
به نظر من همه اینها نه آنقدر که نشان داده می شوند مبهم هستند و نه پیچیده, مشکل اصلی فیزیک در برخی موارد مانند سیاه چاله بن بست ریاضی آن است در عین حال که به نظر من ریاضی توانایی پاسخ به تمامی مسایل را ندارد اما بدیهی است که هنوز راه اصلی است.
یا مرگ یا پیروزی.

نمایه کاربر
slice_of_god

سپاس: 654

پست توسط slice_of_god »

پاد نوترينو نوشته شده:توضیح بالا درسته..برای اینکه بدانی چرا این اتفاق میفتد من هم توضیح مختصری میدهم.
خیلی ممنونمن متوجه شدم واعا جالب بود ولی چند سوال دیگه دارم :
1.شما گفتید همه ی ستاره ها روزی سوخت هسته ایشان تموم میشه و......چرا واسه ی اجسامی که اصلا سوخت هسته ای ندارند این اتفاق نمی افته؟!؟!؟
2.گرانش، نیروی جاذبه ایست که بین همه اجرام، به خاطر جرمشان، وجود دارد ولی واقعا این گرانش چگونه به وجود می ایدیا چه اتفاقی در اتم ها رخ می دهد؟!
3.شما گفتید اگر نوترونهایی که تشکیل میشود شعاعشان از یک حدی فراتر شود ستاره به سیاهچاله تبدیل میشود چه اتفاقی می افته که نوترونها شعاشان از حدی فراتر رود؟!
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

نمایه کاربر
anTi-ИeuTЯin0

پست توسط anTi-ИeuTЯin0 »

OVERLORD نوشته شده:
چرا
فکر نمی کنم کسی بداند.
اما اینکه سیاه چاله ها آنگونه که فیزیک دانان می گویند باشد تردید دارم.
همیشه وقتی که در دانشگاه هستم دانشجویان مدام از من سوال می پرسند ولی پاسخی نمی دهم و می گویم باید خودتان بیاموزید و راه حل را پیدا کنید تا موفق باشید.
به نظر من همه اینها نه آنقدر که نشان داده می شوند مبهم هستند و نه پیچیده, مشکل اصلی فیزیک در برخی موارد مانند سیاه چاله بن بست ریاضی آن است در عین حال که به نظر من ریاضی توانایی پاسخ به تمامی مسایل را ندارد اما بدیهی است که هنوز راه اصلی است.
سیاهچاله ها بیشتر توسط استیون هاوکینگ مورد بررسی قرار گرفته اند اما تمامی تصاویری که در اینترنت و کتابها از سیاهچاله ها یافت میشود تصاویری ساخته دست انسانها و شبیه سازی هستند که از آنچه در ذهن از سیاهچاله ها دارند به تصویر میکشند..اما در واقع تاکنون هیچ سیاهچاله ای مشاهده نشده..!
و تنها در تئوری وجود چنین چیزی با نام سیاهچاله تایید شده است..اما رفتار ستاره های دوقلویی که بعد از تئوری سیاهچاله رصد شد شک وجود سیاهچاله ها کم کم به یقین تبدیل کرده(البته برای عموم) اما فکر میکنم برای دانشمندان و خیلی افراد دیگر مثل خودم و همین دوستان هنــــــــــــــــوز سیاهچاله ها واقعا مبهم و شگفت انگیز هستند.

نمایه کاربر
anTi-ИeuTЯin0

پست توسط anTi-ИeuTЯin0 »

1.شما گفتید همه ی ستاره ها روزی سوخت هسته ایشان تموم میشه و......چرا واسه ی اجسامی که اصلا سوخت هسته ای ندارند این اتفاق نمی افته؟!؟!؟
سوالت رامطمئن نیستم درست متوجه شده باشم!
ولی اگر منظورت سیاراتی مثل زمین است..خب چون واکنشی در انها وجود ندارد..و چیزی برای تمام شدن نیرو وجودندارد..اما مثلا خورشید به عنوان یک ستاره خود یک چرخه هسته ای و یک نیروگاه هسته ای است و مدام در حال بیرون دادن انرژی از خودش است..به همین علت روزی انرژی آن تمام شده و گرانش بر آن چیره خواهد شد..
2.گرانش، نیروی جاذبه ایست که بین همه اجرام، به خاطر جرمشان، وجود دارد ولی واقعا این گرانش چگونه به وجود می ایدیا چه اتفاقی در اتم ها رخ می دهد؟!
در واقع چیزی که از آن به عنوان جاذبه یا گرانش یاد میشود همان انحنای فضا و هندسه ریمنی است..
جای دیگری در هوپا هم این را توضیح داده بودم.یک پرده فنری که روی آن میپرند را تصور کن..اگر یک جسم خیلی سنگین و چگال(برای درک بهتر با ویژگی های کیهانی مثلا کره مانند) را روی این پرده قرار دهیم در اطراف این جسم انحنا و فرورفتگی به وجود می آید..حالا اگر یک جسم کوچک مثلا یک پرتقال را به آرامی از کناره این پرده روی آن رها کنیم همان حرکت های چرخشی را مانند اطراف سیاهچاله طی میکند تا به جسم بزرگتر برسد..
در واقع گرانش این است و چیزی که شما باید از جاذبه درک کنی این است که فضا را در اطراف این جسم با انحنا تصور کنی درست مثل تصاویر بالا..
این فرورفتگی و انحنا رابطه مستقیمی با جرم دارد..هرچه جرم بیشتر فرورفتگی بیشتر و گرانش بیشتر خواهد بود..پس کوچکترین اجسام هم در فضا این انحنا و گرانش را دارند اما آنقدر جرمشان کم است که گرانش و جاذبه آنها محسوس نیست.
3.شما گفتید اگر نوترونهایی که تشکیل میشود شعاعشان از یک حدی فراتر شود ستاره به سیاهچاله تبدیل میشود چه اتفاقی می افته که نوترونها شعاشان از حدی فراتر رود؟
به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن ستاره در گرانش خودش ستاره متراکم میشود و علاوه بر آن چگالتر هم خواهد شد.در نتیجه این متراکم شدن و چگال شدن فضا برای ذرات درون ستاره کم میشود.وقتی فضا کم باشد احتمال برخوردها هم بیشتر است..برخورد پروتون ها و الکترونها بیشتر میشود و نوترون ایجاد میکند..هرچه این تراکم بیشتر-فضا کمتر-برخوردها بیشتر و بیشتر-و تعداد نوترونهای تولید شده هم بیشتر میشود و بر شعاع وجودی انها اضافه میشود.تعداد انها زیاد شده و شعاع کلی حضور انها در ستاره زیاد میشود که تا حد معینی که برسد ستاره به سیاهچاله تبدیل میشود.

نمایه کاربر
Science Master

پاد نوترينو نوشته شده: اما فکر میکنم برای دانشمندان و خیلی افراد دیگر مثل خودم و همین دوستان هنــــــــــــــــوز سیاهچاله ها واقعا مبهم و شگفت انگیز هستند.
بله در اینکه سیاه چاله ها شگفت انگیز(نه... جالب) هستند هیچ شکی نیست,اما به نظر من آنها سخن از حقیقت می گویند. خب چه کسی می تواند بگوید سیاه چاله ما بر ما اثر ندارد. به نظر من داستان علم فیزیک ما انسانها مانند انسانی است که در بیابانی سوزان گم شده و هر چه جلوتر میرود بیشتر به بیراهه میرود.
از آنجایی که سقوط اجسام به داخل سیاه چاله به صورت گردابی است. این مساله مطرح شد که خود فضا به داخل آن کشیده میشود. بسیار خوب حالا میرسیم به نکته کلیدی که خودتان بیابید(راهنمایی:فضایی در واقعییت وجود ندارد) بسیار جالب است smile021
همین است که اگر هاوکینگ خبر دار شود بسیار خوشحال خواهد شد البته بدبخت فسیل شده است و فکر نمی کنم دوای درد او باشد.
در ضمن این کمک به تئوری همه چیز میکند اما مشکل هاوکینک در حل معمای همه چیز
یک در تئوری انیشتین و تلقی او از نور و غیره... است که صحیح نیست اما به طرز جالبی خوب است.
دو مکانیک کوانتم که مشکل اساسی دارد.
یا مرگ یا پیروزی.

نمایه کاربر
anTi-ИeuTЯin0

پست توسط anTi-ИeuTЯin0 »

OVERLORD نوشته شده:
پاد نوترينو نوشته شده: اما فکر میکنم برای دانشمندان و خیلی افراد دیگر مثل خودم و همین دوستان هنــــــــــــــــوز سیاهچاله ها واقعا مبهم و شگفت انگیز هستند.
بله در اینکه سیاه چاله ها شگفت انگیز(نه... جالب) هستند هیچ شکی نیست,اما به نظر من آنها سخن از حقیقت می گویند. خب چه کسی می تواند بگوید سیاه چاله ما بر ما اثر ندارد. به نظر من داستان علم فیزیک ما انسانها مانند انسانی است که در بیابانی سوزان گم شده و هر چه جلوتر میرود بیشتر به بیراهه میرود.
از آنجایی که سقوط اجسام به داخل سیاه چاله به صورت گردابی است. این مساله مطرح شد که خود فضا به داخل آن کشیده میشود. بسیار خوب حالا میرسیم به نکته کلیدی که خودتان بیابید(راهنمایی:فضایی در واقعییت وجود ندارد) بسیار جالب است smile021
همین است که اگر هاوکینگ خبر دار شود بسیار خوشحال خواهد شد البته بدبخت فسیل شده است و فکر نمی کنم دوای درد او باشد.
در ضمن این کمک به تئوری همه چیز میکند اما مشکل هاوکینک در حل معمای همه چیز
یک در تئوری انیشتین و تلقی او از نور و غیره... است که صحیح نیست اما به طرز جالبی خوب است.
دو مکانیک کوانتم که مشکل اساسی دارد.
درستـــــه..خیلی جالب شد!!
اما به نظر من فضا به عنوان چیزی که حاوی سیاهچاله است نمیتواند توسط خود سیاهچاله جذب شود!!
ممکن است ما خود درون سیاهچاله باشیم.یعنی فضا خود سیاهچاله ای عظیم باشد!
شما استاد فیزیکید؟

چرا آن سوال را پرسیدید که"چرا جرم زیاد= گرانش بیشتر است؟"
با توضیحی که من دادم جای ابهام دیگری هم هست؟

نمایه کاربر
Science Master

پاد نوترينو نوشته شده: درستـــــه..خیلی جالب شد!!
اما به نظر من فضا به عنوان چیزی که حاوی سیاهچاله است نمیتواند توسط خود سیاهچاله جذب شود!!
ممکن است ما خود درون سیاهچاله باشیم.یعنی فضا خود سیاهچاله ای عظیم باشد!
شما استاد فیزیکید؟

چرا آن سوال را پرسیدید که"چرا جرم زیاد= گرانش بیشتر است؟"
با توضیحی که من دادم جای ابهام دیگری هم هست؟
1 نه من یک میمون هستم که در جنگل های استوایی زندگی میکنم.
2 گفتم که فضا عملا وجود خارجی ندارد.
3 چرای من برای شما بود که بیشتر از خود سوال کنید.
4 نه شما عالی هستید و ایمان دارم که عالی تر هم خواهید شد. smile038
یا مرگ یا پیروزی.

liva

سپاس: 17

پست توسط liva »

ببخشید من هم در مورد سیاهچاله سوالی داشتم
اگه یه روز بفهمیم که نیروی جاذبه به خاطر انحنای فضا زمان نیست یعنی اصلا فضا زمان خم شدنی نیست اونوقت دیگه سیاهچاله وجود خارجی نداره؟ یعنی می تونیم وجود سیاهچاله ها رو فقط با میدان گرانشی توضیح بدیم؟

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

liva نوشته شده:ببخشید من هم در مورد سیاهچاله سوالی داشتم
اگه یه روز بفهمیم که نیروی جاذبه به خاطر انحنای فضا زمان نیست یعنی اصلا فضا زمان خم شدنی نیست اونوقت دیگه سیاهچاله وجود خارجی نداره؟ یعنی می تونیم وجود سیاهچاله ها رو فقط با میدان گرانشی توضیح بدیم؟
نظریه ی جایگزین حتما باید بتونه نتایج نسبیت عام رو که تایید شدن توجیه کنه.

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

پاد نوترينو نوشته شده:در این حالت نیروی گرانش آنها بر این نیروی هسته ای غلبه میکند
نیروی هسته ای کجا بود؟! گرانش بر نیروی تابشی غلبه میکند!
OVERLORD نوشته شده:مشکل اصلی فیزیک در برخی موارد مانند سیاه چاله بن بست ریاضی آن است
چه طوری ریاضی در مورد سیاه چاله ها به بن بست رسیده؟!!
OVERLORD نوشته شده:به نظر من ریاضی توانایی پاسخ به تمامی مسایل را ندارد اما بدیهی است که هنوز راه اصلی است.
چه نظر مبارکی واقعا!

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

OVERLORD نوشته شده: به نظر من همه اینها نه آنقدر که نشان داده می شوند مبهم هستند و نه پیچیده, مشکل اصلی فیزیک در برخی موارد مانند سیاه چاله بن بست ریاضی آن است در عین حال که به نظر من ریاضی توانایی پاسخ به تمامی مسایل را ندارد اما بدیهی است که هنوز راه اصلی است.
سلام
نظر شما محترم اما نظر بنده این است که
در اکثر موارد ریاضی ابزار لازم جهت پاسخ دادن به موارد مبهم علم فیزیک را دارد، اما فیزیکدان نمی داند کدام ابزار مناسب است و کدام ابزار را باید برگزیند!
مقصود این که ضعف دانش فیزیکی، باعث ناتوانی در انتخاب ابزار ریاضی مناسب می شود.
نمونه آن هم نظریاتی همچون نظریه ریسمان که از بخشی خاک خورده از ریاضیات کار خود را شروع کردند!

البته این همیشه هم برقرار نیست ، مواردی هم دیده شده که علم فیزیک به مرز ریاضیات رسیده و نیاز داشته از
آن هم پا را فراتر نهد، و این باعث ایجاد بخش هایی همچون دیفرانسیل و انتگرال و . . . به فراخور نیاز فیزیکدان به ریاضیات اضافه شود!!

شاید این پست من در راستای موضوع تاپیک نباشد که از این بابت از دوستان عزیز عذر خواهی می کنم.
smile072

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

edwardfurlong نوشته شده:
پاد نوترينو نوشته شده:در این حالت نیروی گرانش آنها بر این نیروی هسته ای غلبه میکند
نیروی هسته ای کجا بود؟! گرانش بر نیروی تابشی غلبه میکند!
تابش از کی تا حالا نیرو شده ؟!!

ضمناً ممنون میشم یه تعریف از نیروی هسته ای و یه تعریف هم از نیروی تابشی به من بدید !!

edwardfurlong نوشته شده:
OVERLORD نوشته شده:به نظر من ریاضی توانایی پاسخ به تمامی مسایل را ندارد اما بدیهی است که هنوز راه اصلی است.
چه نظر مبارکی واقعا!
کاری که نیوتون کرد همین بود

در نظریه ریسمان هم در بعضی بخش ها نظریه منتظر ریاضیات است !

پس پیش افتادن نظریه از ریاضی هم امکان پذیر است!

ارسال پست