پرسش هایی درباره ی حرکت دایره ای و هماهنگ ساده

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Vita

سپاس: 288

پرسش هایی درباره ی حرکت دایره ای و هماهنگ ساده

پست توسط Vita »

(سلام smile072 می تونم یه چیزایی بپرسم؟)

1- چرا در حرکت دایره ای متحرک ذره ای با ابعاد ناچیز در برابر شعاع دایره در نظر گرفته می شود؟ حالا اگه این کارو نکنیم اتفاقی میفته؟

2- سرعت زاویه ای و بسامد زاویه ای. این دو کمیت آیا به یکدیگر مربوطند؟
تعریف سرعت زاویه ای از نظر من: زاویه ای که متحرک بر مسیر دایره ای در هر لحظه می پیماید.
اما بسامد زاویه ای رو درک نمی کنم. چرا این دو تا شبیه همن؟ بسامد زاویه ای برای حرکت هماهنگ ساده تعریف می شود. ولی نوسانگر ساده روی پاره خط حرکت می کند نه یک مسیر دایره ای. البته می دونم میشه فرض کرد متحرک روی یک دایره حرکت یکنواخت داره و در اون صورت تصویرش روی هر یک از قطرها دارای حرکت هماهنگ ساده خواهد بود.

3- آیا سرعت زاویه ای و بسامد زاویه ای کمیت هایی برداری هستند؟

4- چگونه اصطکاک ایستایی در هنگام پیچیدن خودرو نقش نیروی مرکزگرا را دارد؟

سنجاقک

سپاس: 11

Re: پرسش هایی درباره ی حرکت دایره ای و هماهنگ ساده

پست توسط سنجاقک »

سلام
1-ذره گرفتن اجسام مخصوص حرکت دایره ایی نیست.بلکه برای سادگی این کار را می کنیم.مثلا در زمانی که یک جسمی را با زاویه آلفا می کشیم اگر جسم را ذره در نظر نگیریم اصطکاک در تمام جسم برابر نمی باشد و مجبور به انتگرال گیری می شویم
2-بلی مربوطند آر ضربدر امگامی شود وی
3-سرعت زاویه ایی که همان سرعت است در امتداد مسیر حرکت و مشخص است که بردار است و بسامد زاویه ایی یا امگا عمود در جهت حرکت است با استفاده از ضرب خارجی
4-نمی تونم شکلشو برات بکشم تو ذهنت تصور کن می فهمی

Vita

پست توسط Vita »

سنجاقک نوشته شده:بسامد زاویه ایی یا امگا عمود در جهت حرکت است با استفاده از ضرب خارجی
میشه لطفاً در این باره بیشتر توضیح بدین؟

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

ویتا نوشته شده:(سلام smile072 می تونم یه چیزایی بپرسم؟)

1- چرا در حرکت دایره ای متحرک ذره ای با ابعاد ناچیز در برابر شعاع دایره در نظر گرفته می شود؟ حالا اگه این کارو نکنیم اتفاقی میفته؟

2- سرعت زاویه ای و بسامد زاویه ای. این دو کمیت آیا به یکدیگر مربوطند؟
تعریف سرعت زاویه ای از نظر من: زاویه ای که متحرک بر مسیر دایره ای در هر لحظه می پیماید.
اما بسامد زاویه ای رو درک نمی کنم. چرا این دو تا شبیه همن؟ بسامد زاویه ای برای حرکت هماهنگ ساده تعریف می شود. ولی نوسانگر ساده روی پاره خط حرکت می کند نه یک مسیر دایره ای. البته می دونم میشه فرض کرد متحرک روی یک دایره حرکت یکنواخت داره و در اون صورت تصویرش روی هر یک از قطرها دارای حرکت هماهنگ ساده خواهد بود.

3- آیا سرعت زاویه ای و بسامد زاویه ای کمیت هایی برداری هستند؟

4- چگونه اصطکاک ایستایی در هنگام پیچیدن خودرو نقش نیروی مرکزگرا را دارد؟
چرا در حرکت دایره ای متحرک ذره ای با ابعاد ناچیز در برابر شعاع دایره در نظر گرفته می شود؟ حالا اگه این کارو نکنیم اتفاقی میفته؟
زیرا سرعت در راستای تتا هت(سرعت زاویه ای)به فاصله از مرکز دایره ربط داره پس اگه جسم بزرگ باشه سرعت زاویه ای ابتدا و انتهای جسم برابر نمیشه.
آیا سرعت زاویه ای و بسامد زاویه ای کمیت هایی برداری هستند؟
بله
چگونه اصطکاک ایستایی در هنگام پیچیدن خودرو نقش نیروی مرکزگرا را دارد؟
زیرا در جهت شعاع دایره جابجایی نداریم ولی سرعت داریم در نتیجه یک نیرو باید شتابی در جهت شعاع (شتاب شعاعی)به جسم بدهد تا جسم بتواند روی دایره باقی بماند و تنها نیروی شعاعی اصطکاک است

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

سنجاقک نوشته شده:سلام
1-ذره گرفتن اجسام مخصوص حرکت دایره ایی نیست.بلکه برای سادگی این کار را می کنیم.مثلا در زمانی که یک جسمی را با زاویه آلفا می کشیم اگر جسم را ذره در نظر نگیریم اصطکاک در تمام جسم برابر نمی باشد و مجبور به انتگرال گیری می شویم
2-بلی مربوطند آر ضربدر امگامی شود وی
3-سرعت زاویه ایی که همان سرعت است در امتداد مسیر حرکت و مشخص است که بردار است و بسامد زاویه ایی یا امگا عمود در جهت حرکت است با استفاده از ضرب خارجی
4-نمی تونم شکلشو برات بکشم تو ذهنت تصور کن می فهمی
واای!!ضرب خارجی خروجیش بردار عمود بر صفحه هستش!!

Vita

پست توسط Vita »

ehsan.helli1 نوشته شده:زیرا سرعت در راستای تتا هت(سرعت زاویه ای)به فاصله از مرکز دایره ربط داره پس اگه جسم بزرگ باشه سرعت زاویه ای ابتدا و انتهای جسم برابر نمیشه.
نه. برای یک جسم سخت سرعت زاویه ای در تمام نقاط آن یکسان است. سرعت خطی متفاوت است و به فاصله از شعاع بستگی دارد (شعاع حرکت)، مگه نه؟

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

ویتا نوشته شده:
ehsan.helli1 نوشته شده:زیرا سرعت در راستای تتا هت(سرعت زاویه ای)به فاصله از مرکز دایره ربط داره پس اگه جسم بزرگ باشه سرعت زاویه ای ابتدا و انتهای جسم برابر نمیشه.
نه. برای یک جسم سخت سرعت زاویه ای در تمام نقاط آن یکسان است. سرعت خطی متفاوت است و به فاصله از شعاع بستگی دارد (شعاع حرکت)، مگه نه؟
نه خیر اشتباه میکنید!

که تتا هت سرعت زاویه ای و r هت سرعت شعایی هست.r هم شعاع دایره مورد نظر هستش پس سرعت زاویه ای به r بستگی داره

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

ویتا نوشته شده:
آره عزیزم.همینطوره.به حرفای احسان هم گوش نکن اصلا!

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

edwardfurlong نوشته شده:
ویتا نوشته شده:
آره عزیزم.همینطوره.به حرفای احسان هم گوش نکن اصلا!
ادوارد از تو بعیده!یک جسمی که یزرگ باشه ابتدا و انتهای جسم 2 تا فاصله متفاوت از مرکز دارن پس سرعت زاویه ایشون فرق داره!

Vita

پست توسط Vita »

نه خیر اشتباه میکنید!

که تتا هت سرعت زاویه ای و r هت سرعت شعایی هست.r هم شعاع دایره مورد نظر هستش پس سرعت زاویه ای به r بستگی داره
من چیزی درباره ی تتا هت و آر هت و کلاً این چیزایی که گفتین نمی دونم، ولی شما خودتون نوشتین وی برابر است با این چیزا. وی که سرعت خطیه. من دارم از سرعت زاویه ای حرف می زنم. یعنی مشتق مکان زاویه ای نسبت به زمان. ببینید وقتی زمین به دور خورشید می چرخه، سرعت زاویه ای همه ی نقاطش در این حرکت برابرن. اما سرعت خطیشون متفاوته. این کاملاً روشنه.

user8604

پست توسط user8604 »

ویتا نوشته شده:من چیزی درباره ی تتا هت و آر هت و کلاً این چیزایی که گفتین نمی دونم،
تتا هت. بردار یکه در جهت افزایش زاویه. آر هت بردار یکه در جهت افزایش شعاع.
ویتا نوشته شده:وی که سرعت خطیه. من دارم از سرعت زاویه ای حرف می زنم. یعنی مشتق مکان زاویه ای نسبت به زمان.
تو همون رابطه ای که احسان بدون اندیشه نوشته. سرعت در راستای شعاع رو صفر میگیریم و حرف شما درست در میاد.
ویتا نوشته شده: سرعت زاویه ای همه ی نقاطش در این حرکت برابرن. اما سرعت خطیشون متفاوته. این کاملاً روشنه.
حالا دعواش نکن. بچه اس دیگه!

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

ویتا نوشته شده:
نه خیر اشتباه میکنید!

من چیزی درباره ی تتا هت و آر هت و کلاً این چیزایی که گفتین نمی دونم، ولی شما خودتون نوشتین وی برابر است با این چیزا. وی که سرعت خطیه. من دارم از سرعت زاویه ای حرف می زنم. یعنی مشتق مکان زاویه ای نسبت به زمان. ببینید وقتی زمین به دور خورشید می چرخه، سرعت زاویه ای همه ی نقاطش در این حرکت برابرن. اما سرعت خطیشون متفاوته. این کاملاً روشنه.
v بردار سرعت هستش

user8604

پست توسط user8604 »

ehsan.helli1 نوشته شده:
ویتا نوشته شده:
نه خیر اشتباه میکنید!

v بردار سرعت هستش
خوب شد گفتی من فکر میکردم پتانسیل اسکالره!
smile034

kenpachi

نام: alireza sh

سپاس: 1

پست توسط kenpachi »

- سرعت زاویه ای و بسامد زاویه ای. این دو کمیت آیا به یکدیگر مربوطند؟
-بلی مربوطند آر ضربدر امگامی شود وی
دوست عزیز آر ضرب در امگا میشه سرعت خطی ، سرعت زاویه ای و بسامد زاویه ای مترادف همدیگه ان یا به قول بچه ها جفتش دوتاس smile001

Vita

پست توسط Vita »

kenpachi نوشته شده:
- سرعت زاویه ای و بسامد زاویه ای. این دو کمیت آیا به یکدیگر مربوطند؟
-بلی مربوطند آر ضربدر امگامی شود وی
دوست عزیز آر ضرب در امگا میشه سرعت خطی ، سرعت زاویه ای و بسامد زاویه ای مترادف همدیگه ان یا به قول بچه ها جفتش دوتاس smile001
چه جوری مترادف همدیگه ان؟ میشه یکم بیشتر توضیح بدین؟!

ارسال پست