حرکت در سطح شيب دار

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
ehsan.m1354

سپاس: 26

حرکت در سطح شيب دار

پست توسط ehsan.m1354 »

سلام
نيروي وارد بر جسمي روي سطح شيب دار را چگونه تفسير مي کنين؟

نمایه کاربر
hhamid

سپاس: 48

تماس:

Re: حرکت در سطح شيب دار

پست توسط hhamid »

منظور شما از تفسير كردن نيرو چيست؟!
رويايي كه جزئياتش به اندازه ي بيداري باشد ... رنج و لذت را دو برابر مي كند.

زندگي يك تصادف و بي رنگ است . آنچه مي بينيم عبور اين صحنه ي بي رنگ از شيشه هاي رنگي تفكرات و عقايدماست.

نمایه کاربر
amishtain

نام: AMIRFARHANG

سپاس: 112

پست توسط amishtain »

سلام...
فیزیک پیش دانشگاهی فصل 2 رو بخونی کاملا" جریان رو میگیری..؟؟؟!!

نمایه کاربر
ehsan.m1354

پست توسط ehsan.m1354 »

amishtain نوشته شده:سلام...
فیزیک پیش دانشگاهی فصل 2 رو بخونی کاملا" جریان رو میگیری..؟؟؟!!
==============================================
جدا به همين سادگي؟
ميشه بنده رو از جهالت در بيارين؟ چون من هم خوندم ولي نفهميدم

نمایه کاربر
ehsan.m1354

پست توسط ehsan.m1354 »

hhamid نوشته شده:منظور شما از تفسير كردن نيرو چيست؟!
==========================================================
منظور من اينکه اگر جسمي سقوط مي کند به طرف مرکز ثقل زمين حرکت مي کند.
ولي در حرکت در سطح شيب دار حرکت جسم به طرف مرکز ثقل زمين نيست
در کتب درسي نيرو را به دو مولفه تقسيم ميکنند و مسئله را حل مي کنند. ولي کسي نيست بگه چطور يک نيرو را به دو جهت متفاوت تقسيم مي کنيد اصلا مگه ميشه اينکار را کرد؟
البته عکسش صادقه و ميتوان انجام داد. يعني اگر از دوجهت به يک جسم نيرو وارد کنيم به طرف فلش وسط بين دو نيروي حرکت خواهد کرد مثل اينکه دو نفر با طناب جسمي را با زاويه 30 درجه در دو جهت مخالف بکشند در اين صورت جسم روي محور افقي که نسبت به هر دو نيروي وارد شونده زاويه 30 درجه دارد حرکت خواهد کرد.
حال فرض کنيم عکس اين حرکت رو ميخواهيم انجام دهيم. يعني يک نيروي افقي را کاري انجام دهيم که به دو نيروي با دو بردار 30 درجه اي تقسيم شود کسي ميتونه اينکارو بکنه؟

نمایه کاربر
amishtain

نام: AMIRFARHANG

سپاس: 112

پست توسط amishtain »

راستش چیز خیلی پیچیده ای نیست.!!!!
سطحی که جسم در تماس با اون هست توی سطح شیبدار باعث میشه که نیرو رو به دو جهت متفاوت تقسیم بشه..

نمایه کاربر
hhamid

تماس:

پست توسط hhamid »

ehsan.m1354 نوشته شده:
در کتب درسي نيرو را به دو مولفه تقسيم ميکنند و مسئله را حل مي کنند. ولي کسي نيست بگه چطور يک نيرو را به دو جهت متفاوت تقسيم مي کنيد اصلا مگه ميشه اينکار را کرد؟
البته عکسش صادقه و ميتوان انجام داد. يعني اگر از دوجهت به يک جسم نيرو وارد کنيم به طرف فلش وسط بين دو نيروي حرکت خواهد کرد مثل اينکه دو نفر با طناب جسمي را با زاويه 30 درجه در دو جهت مخالف بکشند در اين صورت جسم روي محور افقي که نسبت به هر دو نيروي وارد شونده زاويه 30 درجه دارد حرکت خواهد کرد.
حال فرض کنيم عکس اين حرکت رو ميخواهيم انجام دهيم. يعني يک نيروي افقي را کاري انجام دهيم که به دو نيروي با دو بردار 30 درجه اي تقسيم شود کسي ميتونه اينکارو بکنه؟
مدل رياضي كه براي حل مساله استفاده مي كنيم جدا از حقيقت فيزيكي است.
وقتي نيرو را به دو يا چند مولفه تقسيم مي كنيم با در نظر گرفتن قوانين برداري ، مدلي رياضي براي تبيين رفتار جسم ساخته ايم. اين كار از هر دو طرف قضيه بلا مانع است. شايد بحث شما بر سر همين مدل سازي ها باشد بله ؟

زندگي يك تصادف و بي رنگ است . آنچه مي بينيم عبور اين صحنه ي بي رنگ از شيشه هاي رنگي تفكرات و عقايدماست.

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

ehsan.m1354 نوشته شده:منظور من اينکه اگر جسمي سقوط مي کند به طرف مرکز ثقل زمين حرکت مي کند.
چون قیدی داریم به نام سطح شیبدار!
smile021
ehsan.m1354 نوشته شده:يعني يک نيروي افقي را کاري انجام دهيم که به دو نيروي با دو بردار 30 درجه اي تقسيم شود کسي ميتونه اينکارو بکنه؟
من میتونم!
smile022

نمایه کاربر
ehsan.m1354

پست توسط ehsan.m1354 »

amishtain نوشته شده:راستش چیز خیلی پیچیده ای نیست.!!!!
سطحی که جسم در تماس با اون هست توی سطح شیبدار باعث میشه که نیرو رو به دو جهت متفاوت تقسیم بشه..
====================================================================

با سلام و عرض پوزش
اگه بخواهيم اينجوري مسائل رو حل کنيم که تا صدسال ديگه هم مسائل رو بصورت ماهيتي نخواهيم فهميد.
دوست عزيز سطحي رو که شما مي فرماييد باعث ميشه نيرو را در دو جهت تقسيم کنه چرا همون سطح از همون جنس ماده قبلي وقتي در راستاي افق قرار ميگيره نمي تونه نيرو را در دو جهت تقسيم کنه؟
از دوستان خواهش مي کنم که بدنبال حل ماهيتي مسائل باشند نه فقط مشاهده رفتار طبيعت وگرنه از هزاران سال قبل هم انسان ميدونست جسم در سطح شيب دار به طرف پايين حرکت مي کنه و در زمان گاليله فقط اين حرکت اندازه گيري و فرموله شد نه اينکه ماهيت اين نيرو تفسير شده باشه ( البته ببخشيد اگه تفسير هم شده من هنوز مطالعه نکرده ام دوستان توضيح بدن)

نمایه کاربر
ehsan.m1354

پست توسط ehsan.m1354 »

hhamid نوشته شده:
ehsan.m1354 نوشته شده:
مدل رياضي كه براي حل مساله استفاده مي كنيم جدا از حقيقت فيزيكي است.
وقتي نيرو را به دو يا چند مولفه تقسيم مي كنيم با در نظر گرفتن قوانين برداري ، مدلي رياضي براي تبيين رفتار جسم ساخته ايم. اين كار از هر دو طرف قضيه بلا مانع است. شايد بحث شما بر سر همين مدل سازي ها باشد بله ؟
===============================
نه دوست عزيز اتفاقا برعکس من سر مدل رياضي قضيه مشکلي ندارم
اگه مشکلي هم داشت که تا امروز مشکل مدل رياضي خودشون نشون داده بود و عوضش ميکردن
مشکل در ماهيت اين نيروست ؟

نمایه کاربر
hhamid

تماس:

پست توسط hhamid »

ماهيت نيرو هم با شكل يك مدل رياضي بيان مي شود.

mehdi11

پست توسط mehdi11 »

سلام با همه جواب هایی که بقیه دادن اگه کتاب فیزیک هالیدی جلد1رو بخونی خیلی کمکت میکنه smile043 smile043

نمایه کاربر
ehsan.m1354

پست توسط ehsan.m1354 »

با سلام
مثل اينکه دوستان پاسخ مفهومي به مسئله ندادن و مجبورم خودم باديدگاه خودم توضيح بدهم
قبل از بيان ديدگاه توضيح بدهم که اين توضيح که ميخواهم عرض کنم عقيده شخصي خودمه و در جايي نديدم دوستان اگه دلايلي بر رد اين نظر داردن حتما بنويسن و يا اينکه اگر مطلبي رو که ميخواهم توضيح بدهم در جايي خوندن حتما بگن

جسمي که در سطح کره زمين قرار دارد از تمامي سطح کره زمين به آن نيرو وارد مي شود ( مثلا فرض کنيد که از تک تک اتمهاي موجود در کره زمين طبابي به جسم مورد نظر ما در سطح زمين اويزان و در حال کشش جسم مي باشد)
در اين حالت طبيعي است که بالاترين نيرو از مرکز کره زمين که جرم بيشتري دارد به جسم وارد مي گردد بنابراين اگر جسم روي سطح شيب دار نباشد و سقوط کند عمود بر زمين و در راستاي مرکز آن سقوط خواهد کرد.
حال اگر جسمي را روي سطح شيب دار قرار دهيم چه اتفاقي مي افتد؟:
بازهم از تمام نقاط ( اتمها) بر جسم مورد نظر ما نيرو وارد مي شود (فرض کنيم سطح شيب دار ما داراي شيبي به سمت چپ مي باشد)منتها کليه نيروهايي که که از سمت نيم کره راست زمين بر جسم وارد مي شود با سطح شيب دار خنثي مي گردد حتي نيروهايي که از مرکز کره زمين به جسم نيرو وارد مي کردند با سطح شيب دار خنثي مي گردد.
حالا اگر از سطح شيب دار به درون کره زمين خطي رسم کنيم تنها ان قسمت از درون زمين که در قسمت بالايي خط سطح شيب دار قرار مي گيرد داراي کشش موثر بر جسم مي گردند و طبيعي است که هر چه سطح شيب دار تندتر باشد مقدار ماده اي که توانايي جذب موثر جسم مورد نظر ما را دارند بيشتر خواهد شد
بنا براين هر چه سطح شيب دار داراي زاويه کمتري باشد نيروي کمتري به ان وارد مي گردد و طبيعتا شتاب جسم نيز کمتر خواهد بود
پس نيازي به توضيح غير قابل تفسير تقسيم برداري نيرو در دروسي که ما در مدرسه ميخوانيم نيز نميباشد
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

ا.ت

سپاس: 91

پست توسط ا.ت »

به محض اینکه شما بپذیری نیرو یک برداره، تمام قضایای برداری که توی ریاضیات اثبات شده (از جمله جمع و تجزیه بردارها)، براش قابل استفاده میشن. همچنین بدون بردارها هم تقریبا چیزی از فیزیک نمیمونه. خلاصه اینکه اگه با بردارها مشکل اساسی داری، بهتره کلا از فیزیک چشمپوشی کنی!

نمایه کاربر
ehsan.m1354

پست توسط ehsan.m1354 »

ا.ت نوشته شده:به محض اینکه شما بپذیری نیرو یک برداره، تمام قضایای برداری که توی ریاضیات اثبات شده (از جمله جمع و تجزیه بردارها)، براش قابل استفاده میشن. همچنین بدون بردارها هم تقریبا چیزی از فیزیک نمیمونه. خلاصه اینکه اگه با بردارها مشکل اساسی داری، بهتره کلا از فیزیک چشمپوشی کنی!
=======================================================================

سلام دوست عزيز
شما که بردارها و و روابط رياضي اونها در سطح شيب دار را قبول داري لطف کن و در شکل زير به من توضيح بده که گلوله در کدام جهت و با چه سرعتي حرکت خواهد کرد؟
با فرض اينکه کره زمين بصورت مستطيل درآمده است و گلوله درست در گوشه سمت چپ کره زمين بر روي يکه سطح شيب دار با زاويه 30 درجه قرار دارد.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

ارسال پست