مقاومت لامپ روشن رامی توان با اهم سنج اندازه گیری نمود؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

jhvh

سپاس: 284

Re: مقاومت لامپ روشن رامی توان با اهم سنج اندازه گیری نمود؟

پست توسط jhvh »

اشکان فیاض نوشته شده:
jhvh نوشته شده:خوشحالم که تونستم حرفمو جا بندازم
لامپ باید روشن بشه
میشه دقیق تر و بی ابهام (اگه میتونی) توضیح بدی چرا باید روشن باشه؟؟
چون من هر چی پست های بالا رو می خونم هیچ ربطی بین اونا واین حرفت پیدا نمیکنم
گفتم که از حدود دو سه پست قبل دیگه به اون مطلب نپرداخته ام چون جا افتاده و با نگاهی به بقیه پستها میشه فهمید

الان بحث سر یه چیز دیگست که این یکی خیلی مفهومیه

center

سپاس: 18

پست توسط center »

center نوشته شده:
habibonline نوشته شده:
center نوشته شده:
habibonline نوشته شده:البته به یه چیز دیگه ای هم بستگی داره اینکه مقاومت VDR یا تابع ولتاژ نباشه در این صورت مقدار مقاومت با تغییر ولتاژ تغییر میکنه و حتی اهم متر هم چیز یکسانی نشون نمیده یعنی اگه بذاریش روی رنج 100 اهم اگه فرضا مقاومت 50 اهم باشه وقتی بذاریش روی رنج 1k اهم بجای .05 نشون بده مثلا 900 رو نشون میده که این نوع مقاومت رو باید به صورت یه تابع اندازه گیری کرد
ممکنه بیشتر توضیح بدین .
خط اول مفهومه .
مقاومت نباید وابسته به ولتاژ باشه .
ی سوال : فلزات وابسته به ولتاژ و دما مقاومتشان تغییر می کنه و زیاد میشه و غیر فلزها بعضا با افزایش دما مقاومتشان کم میشه .
حال این که نوشتین مقاومت نباید وابسته به ولتاژ باشه یعنی چی؟

سوال دوم : خط دوم جمله بندی ها صحیح نیست و متوجه منظورتون نمیشم .ممکنه جمله بندیو درست کنین .

این موضوع رو در آزمایشگاه تجربه کردم وقتی رنج اهم سنج تغییر می کنه عدد نشان داده شده نیز تغییر می کنه .در مورد این مساله هم اگر ممکنه توضیح بدین چون درموردش نمی دونم .
ضمنا وقتی مقاومت مجهولی در دست ماست و نمی دانیم در چه رنجی هست ، چگونه رنج اهم متر را تنظیم کنیم ؟!
یعنی اگه مقاومت وابسته به ولتاژ باشه با اهم متر نمیشه اونو اندازه گرفت و مدام با تغییر هر رنج مقدارش تغییر میکنه مثلا اگه فرض کنیم که مقاومت ما 100 اهم باشه و ما رنج رو هم روی 100 اهم گذاشته باشیم اهم متر مثلا صد اهم نشون بده روی 1000 که میزاری به جای اینکه یک دهم نشون بده یه عدد دیگرو نشون میده و درصد خطاش زیاد میشه و دلیلشم تغییر ولتاژ توی رنج های مختلفه که چون مقاومت ما هم تابع میزان ولتاژ هست مدام تغییر میکنه
در مورد سوال سوم روی هر رنجی که میخواد باشه مثلا اگه رنجتون 1 کیلو اهمه و میزان عددی که نشون میده خیلی کوچیکه به طوری که نمیتونید بخونید(در عقربه ای) پس نتیجه میگیریم که باید مقدار اونو کم تر مثلا روی 100 یا 10 اهم قرار بدیم که قابل خوندن باشه و یا اینکه حد اکثر انحراف عقربه رو داریم که نشو میده که رنج رو باید زیاد تر بگیریم تا اینکه قابل خوندن بشه
تشکر از توضیح
سوال نحوه ی تنظیم اهم سنج برای خواندن مقاومت مجهول را متوجه شدم .د
اینکه می نویسید مقاومت نباید به ولتاژ بستگی داشته باشد تا با اهم سنج خوانده شود ، مفهوم نیست .
مگر مقاومتی داریم که به ولتاژ وابسته نباشد .
مقاومتها براثر افزایش ولتاژ افزایش یا کاهش دما پیدا می کنند و این بستگی به جنس آنها دارد ودرنتیجه میزان R تغییر می کند .

center

پست توسط center »

center نوشته شده:
habibonline نوشته شده:البته به دلیل کم بودن ولتاژ اهم متر مقدار مقاومت اون خیلی زیاده و بینهایت رو نشون میده چون با مقدار ولتاژ رابطه عکس داره
عدد های بالا رو در صورتی که اهم متر خیلی دقیق باشه و برای مثال گفتم
مقاومت اهم سنج زیاده یا ناچیزه؟
دوستان گفتند ناچیزه
.بعد اینکه نوشتی به دلیل اینکه ولتاژ اهم سنج کمه مقاومتش زیاده ؛ آیا شحیحه؟و ولتاژ اهمسنج که توسط مولد تامین میشه ربطی به مقاومت متغیر داخل مدار اهم سنج داره؟
بعد نوشتی مقاومت با ولتاژ رابطه ی عکس داره ؛ اما قانون اهم اینو نمی گه باتوجه به چه رابطه ای ولتاژ مولد رو به مقاومت متغیر اهم سنج ربط دادی ؟

center

پست توسط center »

center نوشته شده:نوشتی مقاومت اهم سنج بی نهایت رونشون میده و مقاومت داخلیش زیاده ؛ در مدار اهم سنج مقاومت متغیر ، مولدو مقاومت مجهول سری بسته می شوند! با توجه به حرف شما جریانی از Rمجهول رد نمیشه .پس چطور اندازه گیری R رو انجام میده؟

نمایه کاربر
habibonline

سپاس: 54

تماس:

پست توسط habibonline »

تشکر از توضیح
سوال نحوه ی تنظیم اهم سنج برای خواندن مقاومت مجهول را متوجه شدم .د
اینکه می نویسید مقاومت نباید به ولتاژ بستگی داشته باشد تا با اهم سنج خوانده شود ، مفهوم نیست .
مگر مقاومتی داریم که به ولتاژ وابسته نباشد .
مقاومتها براثر افزایش ولتاژ افزایش یا کاهش دما پیدا می کنند و این بستگی به جنس آنها دارد ودرنتیجه میزان R تغییر می کند

منظورم رو نمیفهمی من میگم مقاومت تابع ولتاژ یا همون واریستور نه ترمیستور که تابع حرارت هستند
همه ی مقاومت ها که تابع حرارت نیستند ولی تلرانس کمی در برابر حرارت نشون میدن(بجز ترمیستور) که مقدارش خیلی زیاد نیست مثلا هر 100 درجه 5 اهم زیاد میشه
مقاومت واریستور رو نمیشه با اهم متر اندازه گرفت چون ولتاژ باطری کمه و واریستور هم که با ولتاژ رابطه عکس داره بینهایت رو نشون میده چون حالت لگاریتمی داره smile072
هیچ چیزی ثابت و بر جای نیست
جمله در تغییر و سیر سرمدیست

نمایه کاربر
habibonline

تماس:

پست توسط habibonline »

center نوشته شده:
center نوشته شده:نوشتی مقاومت اهم سنج بی نهایت رونشون میده و مقاومت داخلیش زیاده ؛ در مدار اهم سنج مقاومت متغیر ، مولدو مقاومت مجهول سری بسته می شوند! با توجه به حرف شما جریانی از Rمجهول رد نمیشه .پس چطور اندازه گیری R رو انجام میده؟
بینهایت رو به خاطر واریستور نشون میده نه مقاومت داخلیش

center

پست توسط center »

درپست اول مشخص شده ، سوال فیزیک دبیرستان است ودرمورد مقاومت های اهمی صحبت می کند .
اما تشکر بحثو گسترده کردین .
smile072

نمایه کاربر
habibonline

تماس:

پست توسط habibonline »

آره زیادی پیچیدش کردم smile021

محمد 1

سپاس: 5

پست توسط محمد 1 »

چون اهمتر برای محاسبه مقاومت لامپ باید باهاش موازی بشه هیچ وقت نمیشه مقاومت لامپ روشن رو با اهمتر به دست اورد و مقاومتی که با این عمل نشون میده مقاومت داخلی منبع تغذیه و مقاومت لامپ روشن هست که با هم یا موازی شده اند یا سری smile006

محمد 1

پست توسط محمد 1 »

center نوشته شده:
habibonline نوشته شده:البته به یه چیز دیگه ای هم بستگی داره اینکه مقاومت VDR یا تابع ولتاژ نباشه در این صورت مقدار مقاومت با تغییر ولتاژ تغییر میکنه و حتی اهم متر هم چیز یکسانی نشون نمیده یعنی اگه بذاریش روی رنج 100 اهم اگه فرضا مقاومت 50 اهم باشه وقتی بذاریش روی رنج 1k اهم بجای .05 نشون بده مثلا 900 رو نشون میده که این نوع مقاومت رو باید به صورت یه تابع اندازه گیری کرد
ممکنه بیشتر توضیح بدین .
خط اول مفهومه .
مقاومت نباید وابسته به ولتاژ باشه .
ی سوال : فلزات وابسته به ولتاژ و دما مقاومتشان تغییر می کنه و زیاد میشه و غیر فلزها بعضا با افزایش دما مقاومتشان کم میشه .
حال این که نوشتین مقاومت نباید وابسته به ولتاژ باشه یعنی چی؟
امواج الکترواستاتیکی که به خاطر وجود اختلاف پتانسیل در دو سر مقاومت بین دو سر مقاومت به وجود میاد میتونه بر الکترون های لایه اخر تاثیر بزار و اونها رو مرتب کنه به نحوی که نسبت به عبور جریان مقاومت کمتری نشون بدن یا به عکس امواج باعث به هم ریختن الکترون های لایه اخر بشه و مقاومت رو افزایش بده. smile035

محمد 1

پست توسط محمد 1 »

اشکان فیاض نوشته شده: اما میکرو الکترونیک جدید تقریباً به طور کامل با قطعاتی سر وکار داره که از قانون اهم پیروی نمیکنند
دوست عزیز قانون اهم فقط در مدارات مخابراتی صدق نمیکنه زمانی که به خاطر وجود نوسان بالا (فرکانس بالا) انرژی الکتریکی ترجیح میده به صورتی از امواج رادیویی خودش رو خالی کنه و فرار کنه تا با بسته شدن مدار و عبور از مقاومت. این همون اصول کار بلندگو ها ست. در مدارتی با فرکانس بسیار زیاد پایه های قطعات و مس فیر مدار هم میتونه انرژی الکتریکی رو به امواج رادیویی تبدیل کنه و باعث حدر رفت توان و ایجاد نویز یا سیگنال ناخواسته کنه به همین خاطر هر چی دستگاه با فرکانس بالاتری کار کنه پایه و قسمت مسی کمتری تو اون میبینیم.
این مدارت فرمول های خودش رو داره و طراح در طراحی ممکنه برای داشتن برد مطمعین در شرایط مختلف کمی دست دل بازی هم کنه. smile015

محمد 1

پست توسط محمد 1 »

ویتا نوشته شده: منظورت نیمه رساناهاست؟ درسته اونا از قانون اهم پیروی نمی کنن.
اما به هر حال مقاومت مواد نیمه رسانا با افزایش ولتاژ و در نتیجه افزایش دما کاهش پیدا می کنه.
بنابراین این جا هم یه جور ارتباط و وابستگی دیده میشه.
نیمه رساناها هم از قانون اهم پیروی میکنن! نیمه رسانا ها دو مدل استفاده جا افتاده دارن البته به جز ای سی ها یکی به عنوان دیود و دیگری به عنوان ترانزیستور! در ترانزیستور شما میتونید با کنترل جریان عبوری از یک پایه و پایه مشترک ، اختلاف ولتاژ یا جریان عبوری از پایه دیگه و پایه مشترک رو کنترل کنید که به نوع طراحی بستگی داره. smile056 smile028

jhvh

پست توسط jhvh »

محمد 1 نوشته شده:چون اهمتر برای محاسبه مقاومت لامپ باید باهاش موازی بشه هیچ وقت نمیشه مقاومت لامپ روشن رو با اهمتر به دست اورد و مقاومتی که با این عمل نشون میده مقاومت داخلی منبع تغذیه و مقاومت لامپ روشن هست که با هم یا موازی شده اند یا سری smile006
حاصل بحثهای فکری عمیقی که بهتون آموختم میشه افرادی شبیه این

خیلی عمیق فکر کنید
من اونقد عمیق فکر می کنم که به غلط کردن افتادم چون از درسای خفظیم میمونم
ولی به موقعش از بقیه جولو میزنیم
موقعش همین الانه

نمایه کاربر
habibonline

تماس:

پست توسط habibonline »

jhvh نوشته شده:
محمد 1 نوشته شده:چون اهمتر برای محاسبه مقاومت لامپ باید باهاش موازی بشه هیچ وقت نمیشه مقاومت لامپ روشن رو با اهمتر به دست اورد و مقاومتی که با این عمل نشون میده مقاومت داخلی منبع تغذیه و مقاومت لامپ روشن هست که با هم یا موازی شده اند یا سری smile006

خیلی عمیق فکر کنید
موقعش همین الانه
smile049
حالا اگه حرفایی هم که میزدی عمیق ومنطقی بود یه چیزی
خیلی ادعا داری عزیز من
خوب نیست

jhvh

پست توسط jhvh »

habibonline نوشته شده:
jhvh نوشته شده:

خیلی عمیق فکر کنید
موقعش همین الانه
smile049
حالا اگه حرفایی هم که میزدی عمیق ومنطقی بود یه چیزی
خیلی ادعا داری عزیز من
خوب نیست
راس میگی باید یه خورده کوتاه بیام

فخرفروشی ایراد بزرگیه
درخت هر چه پربار تر افتاده تر