محاسبه کشش نخ و شتاب دستگاه

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
M3hR

نام: مجید شمسی

سپاس: 6

تماس:

محاسبه کشش نخ و شتاب دستگاه

پست توسط M3hR »

از دوستان کی میتونه این مسأله رو حل کنه؟

تصویر

Vita

سپاس: 288

Re: محاسبه کشش نخ و شتاب دستگاه

پست توسط Vita »

تصویر
تصویر

تصویر
تصویر

تصویر
تصویر

تصویر
تصویر

نمایه کاربر
brando

سپاس: 52

پست توسط brando »

درود
دوستان گرامی بنده یه سوال پیرامون همین بحث دارم (البته اگر برای شما ساده هست عذر میخوام)
فرض کنید ما یک طنابی داریم که از دوطرف به دیوار بستیمش.یه وزنه از وسط این سیم آویزون میکنیم.چرا در حالتی که این وزنه آویزون هست کشش نخ بیشتر از زمانی هست که چیزی از نخ آویزون نیست و نخ صاف ایستاده؟(میتونید نشستن پرنده روی سیم برق رو فرض کنید)
پیشاپیش از همه دوستان ممنونم. smile072 smile072

نمایه کاربر
Reza newton

نام: Reza Newton !

سپاس: 29

تماس:

پست توسط Reza newton »

F-fk1-fk2=ma........60-4-6=5a ........a=10m/s2.........T-4=2×10...T=24N
آخرین ویرایش توسط Reza newton چهارشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۱۸ - ۲۳:۲۰, ویرایش شده کلا 1 بار
هر که گردد مبتلا اندر فراق.....اوشناسد شرح درد اشتیاق
یا ابالفضل ابن علی

tarane000

نام: ترانه

سپاس: 7

پست توسط tarane000 »

brando نوشته شده:درود
دوستان گرامی بنده یه سوال پیرامون همین بحث دارم (البته اگر برای شما ساده هست عذر میخوام)
فرض کنید ما یک طنابی داریم که از دوطرف به دیوار بستیمش.یه وزنه از وسط این سیم آویزون میکنیم.چرا در حالتی که این وزنه آویزون هست کشش نخ بیشتر از زمانی هست که چیزی از نخ آویزون نیست و نخ صاف ایستاده؟(میتونید نشستن پرنده روی سیم برق رو فرض کنید)
خب ببین من این طوری فکر می کنم ...هر نخی یا طنابی یه ظزفیت کششی داره یعنی کشش اش تا جایی است که پاره شود اون موقع که پاره میشه یعنی نهایت کشش رو داشته و کشش نخ یا طناب خیلی ساده یعنی کشیده شدن این کشیده شدن میتونه از شروع کشش باشه تا نهایتش...یعنی می خوام بگم کشش هر طناب یه بازه ی متغیر داره...خب وقتی جرمی به طناب متصل نیست و حالا از یه سر دیوار تا سر دیگرش اویزان است کشیدن، بین ذرات خود طناب و نیروی جاذبه زمین روی ذرات طناب است و طناب یه مقدار ازکشش tرو به ما میده حالا وقتی جرمی بهش متصل باشه علاوه بر گرانش زمین بر خود طناب گرانش اون جسمی هم که به طناب وصله بر کشش اش اثر میذاره و کشش tیه مقدار بیشتری میگیره
امیدوارم هم خوب توضیح داده باشم هم درست ...اگه فک می کنی جاییش درست نیست و جای سوال داره حتما بپرس
smile018 smile124
چرا باید چیزی را که به راحتی می توانم از روی کتاب نگاه کنم حفظ کنم؟؟؟
(البرت انیشتین)

نمایه کاربر
Reza newton

تماس:

پست توسط Reza newton »

چی؟اینجا مگه توضیح خواسته
یا ابالفضل ابن علی

tarane000

نام: ترانه

سپاس: 7

پست توسط tarane000 »

Reza newton نوشته شده:چی؟اینجا مگه توضیح خواسته
دوستمون یه سوال پرسیده بود منم جواب دادم ...درسته سوال تو سوال شد ولی دیدم سوال اول جواب داده شده بنابراین ج این سوال رو دادم smile124 smile124
چرا باید چیزی را که به راحتی می توانم از روی کتاب نگاه کنم حفظ کنم؟؟؟
(البرت انیشتین)

نمایه کاربر
Reza newton

تماس:

پست توسط Reza newton »

ببخشید حواسم نبود
یا ابالفضل ابن علی

گرافن

نام: مهرداد

سپاس: 16

پست توسط گرافن »

به اثبات زیر دقت کن لطفا :

اول اینکه در اثر نشستن پرنده تغییر شکل قابل توجهی پیش نمی آد توی سیم. فرض کن زاویه انحنای سیم در قسمت وسط زیاد تغییر نکنه اما کشش سیم به اندازه ی X تغییر کنه. حالا میخواییم ببینیم این مقدار X از T اولیه بیشتره یا کمتر . جرم قطعه سیم وسط طناب رو m و جرم پرنده رو M در نظر بگیر.(حیف که نمیشه شکل کشید) . خوب ببینیم :

قبل نشستن پرنده : 2X sin a= mg رو زاویه ی بین انحراف سیم از خط افق فرض کردم
بعد از نشستن پرنده : 2X+2T)sina =mg+Mg)

حالا با حل دو معادله ی بالا X بدست می آد که جواب سوالتون رو بهتون میده : X=Mg/2sina زاویه ی بین انحراف سیم از خط افق a فرض شده .

که وجود سینوس تو مخرج کسر چون بین 1 و -1 هست مقدار X رو بیشتر از حالت اولیه میکنه. smile018 smile015

گرافن

نام: مهرداد

سپاس: 16

پست توسط گرافن »

brando نوشته شده:درود

به اثبات زیر دقت کن لطفا :

اول اینکه در اثر نشستن پرنده تغییر شکل قابل توجهی پیش نمی آد توی سیم. فرض کن زاویه انحنای سیم در قسمت وسط زیاد تغییر نکنه اما کشش سیم به اندازه ی X تغییر کنه. حالا میخواییم ببینیم این مقدار X از T اولیه بیشتره یا کمتر . جرم قطعه سیم وسط طناب رو m و جرم پرنده رو M در نظر بگیر.(حیف که نمیشه شکل کشید) . خوب ببینیم :

قبل نشستن پرنده : 2X sin a= mg رو زاویه ی بین انحراف سیم از خط افق فرض کردم
بعد از نشستن پرنده : 2X+2T)sina =mg+Mg)

حالا با حل دو معادله ی بالا X بدست می آد که جواب سوالتون رو بهتون میده : X=Mg/2sina زاویه ی بین انحراف سیم از خط افق a فرض شده .

که وجود سینوس تو مخرج کسر چون بین 1 و -1 هست مقدار X رو بیشتر از حالت اولیه میکنه. smile018 smile015
گرافن

سپـاس : 2

ارسـال : 4

نام: مهرداد رستمی
نام نویسی: 92/10/19

ذکر نشده

ارسال پست