روشن و خاموش شدن چراغ ها

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
absolute past

نام: absolute past

سپاس: 1

روشن و خاموش شدن چراغ ها

پست توسط absolute past »

دوستان چرا تو شب اگر از فاصله ای مثلا 1 یا 2 کیلومتری چند تا چراغ روشن رو نگاه کنیم چراغ ها تو مدت زمان کم خاموش روشن میشوند؟؟

نمایه کاربر
Henia

سپاس: 29

Re: روشن و خاموش شدن چراغ ها

پست توسط Henia »

شاید به خاطر غلظت های مختلف هوا و اختلاف دما باشه
مثل نور ستاره ها که به خاطر عبور از جو زمین چشمک زن میشه
مثل وقتی یه روز داغ تابستون به سطح زمین دوردست نگاه کنیم
شاید باریکه نور هم به همین دلیل اختلاف فشار و دما و گرد و غبار منحرف میشه و به چشممون نمیرسه
"غــرش هیچ شیری
خانه ی چوبی را خراب نمی کند
من از سکـــوت موریانه ها می ترسمــ!"

"Take It Easy!
Come On!At Least Try To!
Can't you?
No Problem!I Can't Too!"

absolute past

نام: absolute past

سپاس: 1

پست توسط absolute past »

دقیقا نظر منم با alirezaیکیه منم هم همینو گفتم ولی تو یه جمع بودیم مسخره کردن اینو گفتم!

nima.t1

پست توسط nima.t1 »

لامپ در ثانیه چندین بار خاموش و روشن میشه و اگر در فاصله دوری باشیم این روشن و خاموش شدن به علت سرعت نور که در فاصله خودشو نشون میده مدام خاموش و روشن میشه .یعنی سرعت نور به حدی نیست که بتونه در فاصله دور تمام این نوسانات رو یک جا نشون بده مطمئنن اگر دور تر بشیم این روشن و خاموش شدن هم بیشتر میشه

نمایه کاربر
steve jobs

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 100

پست توسط steve jobs »

سوال خیلی خوبی پرسیدی. من که به عمرم به چنین چیزی دقت نکردم و فقط وقتی که دلیلش رو خوندم تازه فهمیدم چنین اتفاقی می افته:
همون طور که می دونید نور زمانی از یک محیط به یک محیط دیگر حرکت می کند مسیرش تغییر می کند. زمانی که شما از فاصله ی دور به لامپ نگاه می کنید، بین شما و لامپ هوای زیادی است و به مراتب تفاوت دمای آن در قسمت های مختلف هم زیاد تر است، اما مهم ترین مورد که اگر نباشد بقیه ی موارد بی معنی است این است که هوا در حال حرکت است، یعنی قسمت ها با دماهای متفاوت هم دارند حرکت می کنند. پس مسیر نور هم مرتب تغییر می کند. که این باعث می شود که لامپ به چشم ما در حال روشن و خاموش شدن به نظر برسد. امید وارم مفید بوده باشه. smile072
Some people dream of success while others wake up and work hard at it
Winston Churchill

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

steve jobs نوشته شده:سوال خیلی خوبی پرسیدی. من که به عمرم به چنین چیزی دقت نکردم و فقط وقتی که دلیلش رو خوندم تازه فهمیدم چنین اتفاقی می افته:
همون طور که می دونید نور زمانی از یک محیط به یک محیط دیگر حرکت می کند مسیرش تغییر می کند. زمانی که شما از فاصله ی دور به لامپ نگاه می کنید، بین شما و لامپ هوای زیادی است و به مراتب تفاوت دمای آن در قسمت های مختلف هم زیاد تر است، اما مهم ترین مورد که اگر نباشد بقیه ی موارد بی معنی است این است که هوا در حال حرکت است، یعنی قسمت ها با دماهای متفاوت هم دارند حرکت می کنند. پس مسیر نور هم مرتب تغییر می کند. که این باعث می شود که لامپ به چشم ما در حال روشن و خاموش شدن به نظر برسد. امید وارم مفید بوده باشه. smile072
مگه نور با حرکت هوا حرکت میکنه؟!یعنی تو اگه جلوی یک چراغ قوه فوت کنی نورش تغییر جهت میده؟!

نمایه کاربر
steve jobs

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 100

پست توسط steve jobs »

نه منظورم اینه که اگر قسمت هایی از هوا که دمایشان فرق می کند ثابت باشند باز هم نور لامپ سو سو نمی زند. سو سو زدن نور لامپ هم به شرایط قبلی نیاز دارد و هم اینکه هوا جابجا شود تا قسمت های دیگر از هوا با دمای متفاوت جلوی نور آن قرار گیرد. در واقع این اتفاق به چند چیز بستگی دارد: فاصله ی زیاد، متفاوت بودن دمای هوا در قسمت های آن، حرکت هوا.
درست می گی احسان، شاید مطلبم رو اشتباه رسوندم. اگه احتمالا باز هم اشکال داره ایراد کنید. من خییییییییییلی انتقاد پذیرم. :-)
Some people dream of success while others wake up and work hard at it
Winston Churchill

ارسال پست