فرستنده ها و گیرنده های رادیویی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
moeHebo

سپاس: 14

فرستنده ها و گیرنده های رادیویی

پست توسط moeHebo »

من یه دو روزه که تو فکر درست کردن یه چیزی تو مایه های گیرنده ی رادیویی و اینجور چیزام...ولی نمیدونم چه طور؟ از طرفی اطلاعاتم کمه تو این مورد،چون تا حالا با مدارهای کارامد الکتریکی ور نرفتم...نهایتا در حد تعمیر یه چیزایی بلدم اونم نه هر چیزی...اگه می تونید کمکم کنید... smile040
آسمان آنقدر بزرگ است که تو هم می توانی آن را برای خودت داشته باشی!

کوانتم

نام: رضا قیومی

سپاس: 1

Re: فرستنده ها و گیرنده های رادیویی

پست توسط کوانتم »

با توجه به موجود بودن انواع کیتهای فرستنده و گیرنده در فروشگاههای الکترونیکی شما میتوانید به انها مراجعه کنید .

نمایه کاربر
M4S0uD

سپاس: 55

پست توسط M4S0uD »

moeHebo نوشته شده:من یه دو روزه که تو فکر درست کردن یه چیزی تو مایه های گیرنده ی رادیویی و اینجور چیزام...ولی نمیدونم چه طور؟ از طرفی اطلاعاتم کمه تو این مورد،چون تا حالا با مدارهای کارامد الکتریکی ور نرفتم...نهایتا در حد تعمیر یه چیزایی بلدم اونم نه هر چیزی...اگه می تونید کمکم کنید... smile040
اینا یه کم دردسر داره یعنی از مدارهای دیگه خیلی بیشتر مخصوصا فرستنده. ولی گیرنده آسونتره. بستگی داره چقدر جدی باشی وبا چه بردی بخوای...
کیتهای فرستنده برد کمی دارن در حد یه خونه معمولی اونم اگه گیرندت یه رادیوی خوب باشه اگه گیرنده هم کیت باشه 5 - 6 متر بیشتر نمیشه. با کیت گیرنده هم حداکثر دو سه تا ایستگاه محلی رو بیشتر نمیتونی دریافت کنی. با سابقه ای که گفتی فکر کنم کمی زود باشه ولی اگه دوست داری خوبه... من دقیقا نمیدونم برا چی میخوای ولی ماژول های آماده هم هست
تصویر

نمایه کاربر
نوآور

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 1323

پست توسط نوآور »

سلام،
شما اول باید بدانید که ساخت مدارات فرستنده و گیرنده، در مقایسه با دیگر مدارات الکترونیکی، نیاز به تجربه، آگاهی و صبر و حوصله بیشتری دارد. بنابراین، به عنوان آغاز تجربیات در این زمینه، به سراغ آنها نروید!
دوم اینکه باید اول مشخصات طراحی گیرنده مورد نظر خود را مشخص نمائید، اینکه در چه بازه فرکانسی کار کند؟ (مثلا 88-108 مگاهرتز)، با چه مدولاسیونی کار کند؟ (مثلا FM)، چه نوع گیرنده ای باشد؟ (مثلا سوپر جنراتیو)، با چه ولتاژ کاری راه بیفتد؟ (مثلا برق 12 ولت مستقیم خودرو)، توان خروجی صوتی آن چقدر باشد؟ (مثلا مناسب برای هدفون)
سوم باید ابزار لازم را فراهم آورید، مثلا تهیه نقشه، قطعات الکترونیکی و مخابراتی لازم، منبع تغدیه آزمایشگاهی، هویه، قلع، لیتراست، PCB، اسید مدار چاپی، دریل مینیاتوری، پیچ گوشتی IF، سیگنال ژنراتور متناسب و ... smile072
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی

نمایه کاربر
asbe pir

نام: kind man

سپاس: 53

پست توسط asbe pir »

بستگی به نوع کاربرد،فرکانس کاری،برد و ... میتوانید گیرنده و فرستنده های متفاوتی درست کنید
البته اگر میخواهید خودتان درست کنید باید صبر و حوصله بینهایت داشته باشید و پشتکار فراوان،ولی اگر میخواهید صرفا از فرستنده و گیرنده در جایی استفاده کنید پیشنهاد میکنم کیت انرا تهیه کرده و از ان استفاده کنید
در ضمن با استفاده از میکروکنترلرها و ماژولهای فرستنده گیرنده نیز میتوانید فرستنده گیرنده بسازید که تجربه نسبتا زیاری در زمینه مدارات الکترونیکی و برنامه نویسی و... میطلبد. smile072
try not to become a man of success,but rather try to become a man of value
facebook.com/iranscienceclub

نمایه کاربر
moeHebo

پست توسط moeHebo »

خیلی از همتون متشکرم! smile124 خب من میدونم که کار میبره...می خواستم ببینم برای شروع با چی باید کار کنم؟حداقل نصف اون چیزایی رو که نام بردید رو نمیشناسم...فک نمی کردم انقد پیچیده بشه...احتمالا باید بشینم کتابهای مربوط به مدارها رو بخونم...به نظر نمیرسه خیلی اسون باشن...شما خودتون با این جور وسایل کار کردید؟می تونید توضیح بدید چه جوری؟ smile018
می تونم بعد از این هم از راهنمایی هاتون استفاده کنم دیگه؟؟؟ smile039

نمایه کاربر
M4S0uD

سپاس: 55

پست توسط M4S0uD »

اول باید مشخص کنی هدفت چیه از این کار؟ چون کار سنگینی هست. اگه برا کنجکاوی میخوای برو سراغ همون کیتها. با همونام خیلی چیز یاد میگیری. اگه میخوای چیزی داشته باشی که استفاده عملی بکنی میتونی مثلا واکی تاکی موتورولا بخری اگه میخوای اساس کار رو بدونی میتونی کتاب بخونی یا سرچ کنی. ولی اگه میخوای طراحی کنی و بسازی چند سال باید خودت وقت بذاری و کار تئوری و عملی بکنی.
تصویر

نمایه کاربر
moeHebo

پست توسط moeHebo »

هدف...نمیشه گفت هدف،کنجکاویه بیشتر... smile039 من الان تو شهر خودمون نیستم و الکترونیکی اطرافم سراغ ندارم...این کیتهایی که می گید...بسته ی اموزشیه؟عملکرد اجزاشو توضیح دادن؟یا اینکه میشه روشون تغییراتی ایجاد کرد؟
سوالی که میخوام جوابشو پیدا کنم اینه: چه طور میشه امواج رو دریافت کرد...؟هر موجی فرکانسش زیاد مهم نیست....فک کنم به اندازه ی کافی موج اطرافمون باشه smile021 بعد یه چیز دیگه...دریافت امواج برای همه ی طول موج ها به یه اندازه کار میبره؟یا اینکه اگه فرکانس قوی تر باشه بهتر میشه گرفتش؟این دستگاهای گیرنده دقیقا چی رو دریافت می کنن؟اینو برا این میپرسم که یه موج ارسالی رو چندین تا گیرنده هم میتونن دریافت کنن...یعنی اگه انرژی از موج گرفته میشه پس چجوری دوباره دست نخورده به انتشارش ادامه میده؟امواج رادیویی رادیویین...ولی وقتی یه برنامه رو می شنویم موج مکانیکی داره به گوشمون میرسه!دقیقا کدوم قسمت یه رادیو این کار تبدیل رو انجا میده؟اهنربا؟این قسمت تو تلفن و این جور وسایل باهم مشترکه دیگه؟
یکم زیاد شد...شاید بعضی از سوالام مشکلاتی داشته باشن smile020
بازم از همتون متشکرم!

نمایه کاربر
نوآور

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 1323

پست توسط نوآور »

moeHebo نوشته شده: سوالی که میخوام جوابشو پیدا کنم اینه: چه طور میشه امواج رو دریافت کرد...؟هر موجی فرکانسش زیاد مهم نیست، بعد یه چیز دیگه...دریافت امواج برای همه ی طول موج ها به یه اندازه کار میبره؟یا اینکه اگه فرکانس قوی تر باشه بهتر میشه گرفتش؟این دستگاهای گیرنده دقیقا چی رو دریافت می کنن؟اینو برا این میپرسم که یه موج ارسالی رو چندین تا گیرنده هم میتونن دریافت کنن...یعنی اگه انرژی از موج گرفته میشه پس چجوری دوباره دست نخورده به انتشارش ادامه میده؟امواج رادیویی رادیویین...ولی وقتی یه برنامه رو می شنویم موج مکانیکی داره به گوشمون میرسه!دقیقا کدوم قسمت یه رادیو این کار تبدیل رو انجا میده؟اهنربا؟این قسمت تو تلفن و این جور وسایل باهم مشترکه دیگه؟
یکم زیاد شد...شاید بعضی از سوالام مشکلاتی داشته باشن smile020
بازم از همتون متشکرم!
خوب اگر واقعا خیلی به این زمینه علاقه دارید، باید در دانشگاه، رشته مهندسی مخابرات را انتخاب کنید. همانطور که گفتم، موضوع قدری پیچیدگی دارد. در فرستنده، امواج صوتی تکلم، روی فرکانس اصلی (موسوم به کریر) سوار می شود . بسته به نوع سوار سازی (مدولاسیون)، یکی از اجزاء و پارامترهای موج تغییرات می کند (مثلا دامنه در مدولاسیون AM و فرکانس در مدولاسیون FM و فاز در مدولاسیون PM). وقتی آنتن فرستنده، انرژی رادیوئی را در محیط منتشر می کند، میدان الکترومغناطیسی حاصل، روی آنتن (که ارتفاع آن متناسب با طول موج انتخاب می شود)، یک ولتاژ خیلی ضعیف (در حد میکرو ولت) ایجاد می کند. در طبقات مدار گیرنده که قطعات آن، متناسب با فرکانس مورد نظر، انتخاب شده اند، این ولتاژ حاصل از رزونانس، مرتبا تقویت می گردد. بعد (مثلا در گیرنده های هتروداین)، یک اسیلاتور محلی، فرکانسی برابر (و با فاز مخالف) با فرکانس اصلی تولید می کند (که مقدار آن با با گرداننده واریابل رادیو تنظیم می شود) که با کم شدن این دو فرکانس از هم، فرکانس موج صوتی که بر فرکانس کریر اصلی سوار شده بود، از آن جدا می شود. این فرکانس در محدوده صوتی (حوالی 5 کیلوهرتز) قرار دارد که در بخش آمپیلیفایر صوتی گیرنده تقویت شده و به بلندگو اعمال می شود. حالا این همان موج مکانیکی است که به گوش شما می رسد.
ضمنا عبارت «فرکانس قویتر» کمی اشکال دارد و باید بفرمائید «فرکانس ارسالی با توان بیشتر». smile072
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی

نمایه کاربر
moeHebo

پست توسط moeHebo »

علاقه دارم ولی من دیگه راهمو انتخاب کردم...و حاضرم نیستم که عوضش کنم! smile015
اینایی که گفتی رو از همون اولش به دانشجوای مخابرات یاد میدن؟اگه اره فک کنم باید روابطمو باهاشون تقویت کنم smile028
ازتون خیلی متشکرم که راهنماییم می کنین: "فرکانس ارسالی با توان بیشتر" smile038
شاید یکم ناامید کننده باشه ولی این ترم بجز مبانی برقی که میگذرونم درس مرتبط دیگه ای با این زمینه ندارم...و عملا برام سخته که بخوام تا این حد چیزای جدید یاد بگیرم ...احتمالا پروژم به تعطیلیه بین دو ترم منتقل میشه!امیدوارم تا اون موقع دربارش اطلاعات بیشتری جمع کنم و......شما هم باشید تا جواب سوالاتمو بدید smile018

ارسال پست