انبساط جهان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Albis

سپاس: 1

انبساط جهان

پست توسط Albis »

قبل از اینکه اثبات کنید، از طریق شهودی چطوری میشه فهمید که شتاب انبساط جهان منفی است یا مثبت؟

بعد چطوری با استفاده از ابزار رصد شناسی میشه ادعای خودمونو ثابت کنیم؟
با استفاده از پدیده داپلر چطور؟

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

Re: انبساط جهان

پست توسط mrfane »

سلام دوست من
اولا تصور نمی کنم چنین چیزی را به صورت شهودی بشه «اثبات» کرد.

دوم درباره این که دانشمندان چطور به این نتیجه رسیده اند؛ بیا مطمئن بشویم که درباره این مقدمات حضور ذهن داریم:
مقدمه 1- شما با پدیده دوپلر آشنایی داری: اگر جسم از ما دور (یا نزدیک) بشه، طول موج نوری که از اون به ما می رسه بیشتر (یا کمتر) میشه.
مقدمه 2- هر عنصری وقتی که نور از خودش گسیل میکنه، فقط طول موج های خاصی را منتشر میکنه، به این ترتیب هر نوری که به ما می رسد (البته نورهایی که در اثر گذاخت گاز باشند؛ نه بازتاب نور از در و دیوار!) را می توانیم تجزیه کنیم و بفهمیم که از التهاب چه عنصر یا عناصری به وجود آمده. این طول موج ها «طیف نشری» نام دارند و مثل اثر انگشت برای هر عنصر منحصر به فرد هستند.
مقدمه 3- همان طور که می دانید هرچه در فضا به دورتر نگاه کنیم، زمان های گذشته تری را می بینیم. (به دلیل سرعت محدود سیر نور)

حالا اصل مطلب راحته: دانشمندان نور رسیده از ستاره ها را تجزیه کردند و به این نتیجه رسیدند که طیف نشری ستاره ها همان طیف نشری هیدروژن است که اندکی بلندتر شده (اسم این پدیده انتقال به سرخ هست. چرا؟). پس نتیجه گرفتند که ستاره ها دارند از ما دور می شوند. یعنی جهان در حال انبساط است. بعد مشاهده کردند که هرچه ستاره دورتر باشد، انتقال به سرخ بیشتر می شود. پس نتیجه گرفتند که انبساط جهان باید شتاب مثبت داشته باشد.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

حیفم آمد پاورقی نزنم که این پدیده انبساط شتابدار کیهان خیلی خیلی خیلی عجیبه. تا حدی که فیزیکدان ها (از انیشتن و هاوکینگ بگیر تا... من و شما) هر کدام به یک نحوی به در و دیوار می زنند که ماجرا را توجیه کنند. برای این کار چندین و چند نظریه جور واجور مطرح شده که غیر از توجیه همین یک مورد هیچ فایده دیگری ندارند.
شیرینی فیزیک همینه: شما با ناشناخته ها رو در رو می شوید. و این امکان برای شما هست که فکر کنید، استدلال کنید، کشف کنید و کم کم بر دانش خود بیفزایید

نمایه کاربر
electro gravity

نام: داریوش

محل اقامت: شیراز

سپاس: 166

پست توسط electro gravity »

mrfane نوشته شده:حیفم آمد پاورقی نزنم که این پدیده انبساط شتابدار کیهان خیلی خیلی خیلی عجیبه. تا حدی که فیزیکدان ها (از انیشتن و هاوکینگ بگیر تا... من و شما) هر کدام به یک نحوی به در و دیوار می زنند که ماجرا را توجیه کنند. برای این کار چندین و چند نظریه جور واجور مطرح شده که غیر از توجیه همین یک مورد هیچ فایده دیگری ندارند.
شیرینی فیزیک همینه: شما با ناشناخته ها رو در رو می شوید. و این امکان برای شما هست که فکر کنید، استدلال کنید، کشف کنید و کم کم بر دانش خود بیفزایید
اتفاقا من رو این موضوع خیلی فکر کردم
یک نظری که خود من دارم اینه که شاید این انبساط شتاب دار به دلیل هندسه فضا زمان باشه
دقیقا مانند گرانش
نظر شما چیه؟ smile072
We the people
Are we the people??

some kind of monster
..........................................
شادی مون قد توپ فوتبال، پرچم سرزمین مون چینی
من هنوزم یه پونزم روی صندلی معلم دینی

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

چیزی که من بهش فکر کرده ام اینه:
مقدمتا دو خصوصیت جرم را با هم قاطی نکنید؛ حساب اینرسی و نیروی گرانش را جدا کنید، گرچه همیشه همراه هم هستند. فعلا من درباره گرانش حرف می زنم.
نظریه من اینه:
1- همان طور که بار الکتریکی مثبت و منفی داریم، جرم مثبت و منفی هم داریم. با این تفاوت که جرم های همنام همدیگر را جذب می کنند. و جرم های ناهمنام همدیگر را دفع می کنند.
2- اینرسی در هر دو نوع جرم یکسان است.
3- جرم منفی همان پادماده است.

نتایجی که از این نظریه می گیریم اینه:
1- انبساط شتابدار کیهان توجیه می شود. (به دلیل نیروی دافعه گرانشی بین ماده و پادماده)
2- ایجاد کهکشان ها و فضای تقریبا خلأ مطلق بین آنها توجیه می شود. اگر فقط جاذبه وجود داشت، ماده باید به صورت نسبتا همگن توزیع می شد، اما اگر جاذبه و دافعه همزمان باشند، هر جرمی از برخی کهکشان ها رانده می شود و به سمت بعضی کشیده می شود. این طوری فضای بین کهکشانی کاملا خالی می گردد.
3- عدم وجود پادماده در محیط اطراف ما توجیه می شود. احتمالا باید کهکشان هایی از پادماده باشند که شرایطی شبیه به ما دارند.
4- ماده و پادماده فقط یک اسم قراردادی هستند؛ می توان آنها را جابجا کرد. (مثل بار مثبت و منفی)
5- یک شباهت و یک تفاوت دیگر بین نیروی گرانشی با نیروی الکترومغناطیسی پیدا می شود که می تواند راهگشای کشف نظریه M شود. (شباهت داشتن دو نوع بار؛ تفاوت در جابجایی جاذبه و دافعه)

منتظر نظریات سایر دوستان هستیم smile018

Albis

سپاس: 1

پست توسط Albis »

اولا تصور نمی کنم چنین چیزی را به صورت شهودی بشه «اثبات» کرد.
منظورم از شهودی این بود که با یه استدلال ساده (که حتی ممکنه جامعه علمی ردش کنه) حدس بزنیم، بدون رصد یا مشاهده طیف یا چیزی.

ارسال پست