ماهیت مغناطیس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
farhad007

نام: farhad mallak

ماهیت مغناطیس

پست توسط farhad007 »

باعرضه ادب خدمت دانش پژوهان عزیز۰سئوال درباره ماهیت و واضحتر بگویم درباره جنس مغناطیس میباشد نه منشا آن و چگونه میتوان آین ماهیت را اثبات کرد?

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

Re: ماهیت مغناطیس

پست توسط Archimedes »

با مشاهده ی آثار و نیروهایی که بر دیگر اشیا وارد میکنه.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

سپاس: 885

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

farhad007 نوشته شده:باعرضه ادب خدمت دانش پژوهان عزیز۰سئوال درباره ماهیت و واضحتر بگویم درباره جنس مغناطیس میباشد نه منشا آن و چگونه میتوان آین ماهیت را اثبات کرد?

مغناتيس گونه اي از نيرو است كه از سوي برخي آخشيج ها( عنصرها) در پيرامونشان تابيده شده و ميداني را بنام ميدان مغناتيسي

پديد مي آورد كه در آن هم توانايي به خود كشي دارد و هم توانايي از خود راني

افق رویداد

سپاس: 8

پست توسط افق رویداد »

این سوال من هم هست: ماهیت مغناطیس چیه؟!
چندتا تاپیک فروم رو خوندم ولی نظرات پرباری نداشتند.
از شما عزیزان، اگر مطلبی دارید یا نظر شخصی در این مورد دارید بفرماید لطفا

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

چندتا جواب میشه به این سوال داد.

دقیق ترین جواب که مزه کردنش یک مقدار مشکل هست رو توی تاپیک های دیگه گفتم. میدان مغناطیسی، مثل تمام پارامترهای فیزیکی دیگه، از انرژی و جرم، تا زمان و فشار و دما، صرفا یک پارامتر ریاضی ساختگی ای هستش که فیزیکدان ها ساختنش تا بتونند پدیده های تجربی رو باهاش توصیف کنند. میدان مغناطیسی، در جهان بیرونی وجود نداره، همونطور که زمان، انرژی و پارامتر های دیگه *وجود* ندارند. بگذریم.

جواب دیگه ش از دیدگاه ریاضی بیرون میاد. این یکی هم احتمالا زیاد برای غیر فیزیکی ها و غیر ریاضی ها، دلچسب نیست. اما بسیار دقیق هستش. میدان مغناطیسی همونطور که از اسمش بر میاد یک *میدان* هست. میدان چیه؟ میدان به مجموعه ای میگن، که یک سری قاعده و قانون، مثل جمع و تفریق و ... براش تعریف شده. مثلا میدان اعداد حقیقی، اعداد مختلط و ... .
شاید به جای میدان مغناطیسی، می پرسیدید یک موج چیست؟ اون موقع جوابش این میشد که هر تابعی به شکل $f(kx-wt)$ یک موجه. اصلا مهم نیست از دل چه معادله ای بیرون بیاد، میخواد معادله شرودینگر باشه، معادله ماکسول باشه، معادله هلملتز باشه، هرچی هرچی. تابعی که فرم بالا رو داشته باشه تمام خواص موجی ای که در طبیعت میبینیم رو نشون میده. هر پارامتر فیزیکی بلا استثنا، همچین سبک تعریفی داره. بعضیاش مثل موج یا میدان دم دست ترن که گفتم.

اما یه جواب غیر دقیق برای غیر فیزیکی ها، همین هستش که میدان مغناطیسی، موجودیه که به ذرات باردار متحرک نیرو وارد میکنه. و خودش، چیزیه که از حرکت ذرات باردار به وجود میاد. فیزیک چیستی میدان مغناطیسی رو توضیح نمیده. همونطور که چیستی هیچ چیز دیگه رو توضیح نمیده! فیزیک کارش تشریح روابط بین چیزهاست. و خب، قدرت واقعیش هم دقیقا در همین هست. چون میتونه با توجه به رابطه بین چیزها، وجود چیزایی که ازشون خبر نداشتیم رو برامون پیشبینی کنه و بعضی وقت ها، وجود چیزهایی که بهشون باور داشتیم رو منتفی کنه.

افق رویداد

سپاس: 8

پست توسط افق رویداد »

paradoxy نوشته شده:
پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۴/۱۲ - ۰۴:۳۰
چندتا جواب میشه به این سوال داد.

دقیق ترین جواب که مزه کردنش یک مقدار مشکل هست رو توی تاپیک های دیگه گفتم. میدان مغناطیسی، مثل تمام پارامترهای فیزیکی دیگه، از انرژی و جرم، تا زمان و فشار و دما، صرفا یک پارامتر ریاضی ساختگی ای هستش که فیزیکدان ها ساختنش تا بتونند پدیده های تجربی رو باهاش توصیف کنند. میدان مغناطیسی، در جهان بیرونی وجود نداره، همونطور که زمان، انرژی و پارامتر های دیگه *وجود* ندارند. بگذریم.

جواب دیگه ش از دیدگاه ریاضی بیرون میاد. این یکی هم احتمالا زیاد برای غیر فیزیکی ها و غیر ریاضی ها، دلچسب نیست. اما بسیار دقیق هستش. میدان مغناطیسی همونطور که از اسمش بر میاد یک *میدان* هست. میدان چیه؟ میدان به مجموعه ای میگن، که یک سری قاعده و قانون، مثل جمع و تفریق و ... براش تعریف شده. مثلا میدان اعداد حقیقی، اعداد مختلط و ... .
شاید به جای میدان مغناطیسی، می پرسیدید یک موج چیست؟ اون موقع جوابش این میشد که هر تابعی به شکل $f(kx-wt)$ یک موجه. اصلا مهم نیست از دل چه معادله ای بیرون بیاد، میخواد معادله شرودینگر باشه، معادله ماکسول باشه، معادله هلملتز باشه، هرچی هرچی. تابعی که فرم بالا رو داشته باشه تمام خواص موجی ای که در طبیعت میبینیم رو نشون میده. هر پارامتر فیزیکی بلا استثنا، همچین سبک تعریفی داره. بعضیاش مثل موج یا میدان دم دست ترن که گفتم.

اما یه جواب غیر دقیق برای غیر فیزیکی ها، همین هستش که میدان مغناطیسی، موجودیه که به ذرات باردار متحرک نیرو وارد میکنه. و خودش، چیزیه که از حرکت ذرات باردار به وجود میاد. فیزیک چیستی میدان مغناطیسی رو توضیح نمیده. همونطور که چیستی هیچ چیز دیگه رو توضیح نمیده! فیزیک کارش تشریح روابط بین چیزهاست. و خب، قدرت واقعیش هم دقیقا در همین هست. چون میتونه با توجه به رابطه بین چیزها، وجود چیزایی که ازشون خبر نداشتیم رو برامون پیشبینی کنه و بعضی وقت ها، وجود چیزهایی که بهشون باور داشتیم رو منتفی کنه.
بله؛ همونطور که فرمودید پاراگراف اول، جواب کامل هست؛ میدونم. درک این مطلب ، پس از تفکر، منطقی و شیرینه.
[در واکنش به پاراگراف آخر] ولی در تعریف فیزیک گفته اند که:
"واژه فیزیک برگرفته از واژه باستانی یونانی Physis به معنای طبیعت و ماهیت است. طبیعت یک شی، غایت ودلیلی است که شیء به خاطر آن وجود یافته است. هدفی که فیزیک دنبال می کند همانند دوران یونان باستان، یافتن ماهیت و طبیعت بنیادی دنیای پیرامون است."

من فکر میکنم مغناطیس باید ارتباط مستقیمی با انرژی تاریک داشته باشه... گرچه اصلا نمیدونم انرژی تاریک چیه.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

البته که تعاریف، دلخواه هستند و اشکالی برشون وارد نیست. اما حتی همین که گفتید:
طبیعت یک شی، غایت ودلیلی است که شیء به خاطر آن وجود یافته است.
در مقابل حرف من قرار نمیگیره. همونطور که گفتم، میدان مغناطیسی در اثر حرکت ذرات باردار پدید میاد. پس فیزیک در مورد دلیل به وجود اومدن میدان مغناطیسی اظهار نظر میکنه، اما در مورد چیستی میدان مغناطیسی، هیچ نظری نمیده! خب حالا میدان مغناطیسی در اثر حرکت ذرات باردار پدید اومد، ولی راست راستی خودش چی هستش؟
واژه هایی مثل غایت و طبیعت یک شی و ... در فیزیک جای ندارند. آخه اشیاء هوشمند نیستند که هدف خاصی رو دنبال کنند، یا از اون طرف طبیعت یک شی خودش واژه ی نامأنوسی هست که نیاز به توضیح داره. طبیعت یک شی چه؟ ذات یک شی چیه؟
میدان مغناطیسی هیچ ارتباط شناخته شده ای به انرژی تاریک نداره...

ارسال پست