تفاوت فیزیک تهران و شریف؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

wwwkayhanwww

تفاوت فیزیک تهران و شریف؟

پست توسط wwwkayhanwww »

سلام دوستان.
خسته نباشید.
من به شدت شیفته ی رشته ی فیزیکم. درسم خوبه و فکر میکنم استعداد خوبی هم داشته باشم. و البته پر از انگیزه.
تقریبا چند ساله که تصمیم داشتم بعد از کنکورم فیزیک شریف رو انتخاب کنم. تا اینکه زمان گذشت و گذشت و الان دو ماه مونده به کنکور. و من وقتی خودمو میسنجم فکر میکنم به احتمال زیاد فیزیک اگه بخوام دانشگاه تهران قبول میشم.(احتمالا ۷۰۰ - ۸۰۰ منطقه دو بدون هیچ سهمیه ی خاصی)
حالا چنتا سوال داشتم:
سطح علمی محیط و استادای تهران و شریف چقدر متفاوته؟ و اگه آدم بخواد واقعا بفهمه چقدر راه براش همواره؟

شانس برای گرفتن پذیرش با فاند از دانشگاه های خوب امریکا از شریف و تهران با هم چقدر تفاوت داره؟

آمار کسایی که اپلای میکنن هر سال و نتیجش موفقیت امیزه تو هر کدوم چطوره؟

و اخر اینکه شما فکر میکنید اینکه یک سال دیگه بخونم ولی شریف شه، صرف نظر ازینکه وقتم هدر میره ، چه دستاوردایی برام داره؟ و میارزه یا نه؟

ممنون میشم یه تصور کلی از جو دانشکده و دانشجو های هر کدوم برام بدین اگه خودتون تجربش رو دارین

saeedhaddadi

نام: سعید

محل اقامت: تهران

سپاس: 153

تماس:

Re: تفاوت فیزیک تهران و شریف؟

پست توسط saeedhaddadi »

سلام دوست عزیز

در ابتدا که عنوان پست شما را دیدم در نظر خود خاطره ها را گذر کردم، از اولین روزهای آماده شدنم برای کنکور سراسری در سال 86 و قبولی در فیزیک دانشگاه شریف و در نهایت انصراف از دانشگاه و انتخاب فیزیک دانشگاه پیام نور!!
اکنون با خود می گویی حتما دیوانه است که فیزیک دانشگاه پیام نور را به فیزیک شریف ترجیح داده، ولی بنا به دلایلی شخصی و البته دلایلی کلی که برای شما توضیح می دهم: در پایین پست های من نوشته ای به عنوان امضا مشاهده می شود: آموزش و پرورش ما استعداد ها را میمیراند!

تعجب نکن، این حرف های من خطرناک هستند، ولی متاسفانه حقیقت دارند. بر سر کلاس که بروی متوجه سخنان من خواهی شد. آنطور که انتظار داری نیست، در حال حاضر فیزیک در ایران جایگاه ندارد، و خواهی دید اساتید با تو مانند مدرسه و معلم رفتار خواهند کرد، دانشجو بودن با دانش آموز بودن زمین تا آسمان تفاوت دارد، و هزاران افسوس در دانشگاه های ما با دانشجویان مانند آداب مدرسه رفتار می شود، و همانند مدرسه استعداد ها میمیرند! در این زمینه در وبلاگم بحث شده است:
http://www.physics.jbg.ir

حال در پیام نور اینگونه نیست، می توانید سر کلاس نروید یا فقط برای رفع اشکال و پرسش و پاسخ به آن دانشگاه رجوع کنید.
من در حال حاضر در دانشگاه پیام نور تهران، ارشد فیزیک جامد می خوانم. و هرگز نمی خواهم شما را منحرف کنم! نمی خواهم شما از هدفی که دارید منصرف شوید، شاید هم من اشتباه کردم و اشتباه می کنم.

فقط میخواستم بدانید تفاوتی بین شریف و تهران و هر دانشگاه دیگری آنطور که فکر می کنید و ایده آل می نگرید نیست.

من در خدمت شما هستم
سعید حدادی
آموزش و پرورش ما، استعدادها را میمیراند..

ف ی ز ی ک

سپاس: 115

پست توسط ف ی ز ی ک »

بله واقعا درسته آموزش و پروش ما استعداد ها را میمیراند. در حالی که سیستم آموزشی کشور های پیشرفته و تو سعه یافته استعداد ها را حتی خلق میکند.
اتفاقامن هم به فیزیک علاقه ی زیادی دارم. و دقیقا هم گرایش حالت جامد رو بیشتر دوست دارم. با این حال دانش آموزم واطلاعات زیادی راجع به دانشگاه ندارم. اما فکر نمی کردم دانشگاه های خوب ماهم مثل سیستم آموزش و پرورش ما باشند والبته امیدوارم که نباشند. به هر حال وقتی کسی به فیزیک علاقه مند است نباید یک سال از عمرش را هدر دهد چون فیزیک شریف رو قبول نشده . وشما دارید از دو دانشگاه خوب کشور حرف میزنید وشریف را با دانشگاه تفت که مقایسه نمیکنید که!

wwwkayhanwww

پست توسط wwwkayhanwww »

ممنون دوستان.
حالا صرف نظر از امکانات و شیوه ی اموزش و اینا (که نمیخوام وارد جزییات متد های اموزشی و نقاط ضعف و قوتشون بشم) میخوام تفاوت ها و شباهت های این دو تا رو بدونم . و دو تا چیز مهم. تفاوت سطح علمی دو دانشگاه و آمار دریافت بورسیه از دانشگاه های خوب امریکا؟

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

saeedhaddadi نوشته شده:سلام دوست عزیز

...نهایتا انصراف از دانشگاه شریف و انتخاب فیزیک دانشگاه پیام نور!! ...
ای درود بر آن روح بزرگ و فکر رشد یافته و غیرت فاخر؛ اگر فقط ده درصد دانشجویان ما چنین سطح بینشی داشتند ، اکنون این خرابه، آباد شده و سامان یافته بود. دست مریزاد! smile072
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

wwwkayhanwww نوشته شده:ممنون دوستان.
حالا صرف نظر از امکانات و شیوه ی اموزش و اینا (که نمیخوام وارد جزییات متد های اموزشی و نقاط ضعف و قوتشون بشم) میخوام تفاوت ها و شباهت های این دو تا رو بدونم . و دو تا چیز مهم. تفاوت سطح علمی دو دانشگاه و آمار دریافت بورسیه از دانشگاه های خوب امریکا؟
برای اپلای تهران یا شریف تفاوت چندانی نمیکنه.
نهایت رزومه و میزان علاقه خودته که تعیین کنندس و اینکه آیا تو زمینه خاصی کار کردی یا نه.

golikani

نام: محمد حسین گلیکانی

پست توسط golikani »

سلام،
من هم همسن شمام و همین سوال رو تو ذهنم داشتم، دوستانه چیزایی که به ذهنم میرسه رو بهتون میگم:
1)همین رتبه ای رو که خودتون برای خودتون تخمین زدید میانه رتبه های پذیرفته شده ی رشته فیزیک دانشگاه شریفه!!! یعنی اگه واقعا همین رتبه رو بیارید فیزیک شریف قبول میشید.
2) دقیقا برعکس رشته های دیگه که استادای تهران بهترن و بچه های شریف، تو این رشته استادا جفتشون خوبن و بچه های تهران بهترن.
با توجه به شناخت نسبیم نسبت به بچه های شریف میگم که درس خوندنشون برای یادگیری علم نیست بلکه برای نمره بیست گرفتنه!!! یعنی هنوز تو اون فضای بچه بازی خودشونن(با عرض معذرت از بچه بزرگای شریف!!!!) البته این بستگی به خودتون داره که چجور با این قضایا کنار بیاید.
3) هر چند اونجور که شما گفتید اپلای کردن به ((معنای غایت القصوای مقصود)) نیست ولی این رو هم بهتون بگم که تو علوم پایه جهانیها دانشگاه تهران رو بیشتر از شریف قبول دارن(رتبه بندی جهانی هم همین رو میرسونه)یعنی اگه به فکر اپلای کردن هم هستید....
خب حالا با این توضیحات سال دیگه شما رو تو دانشگاه تهران رشته فیزیک میبینم یا نه ؟

wwwkayhanwww

پست توسط wwwkayhanwww »

خب نظراتتونو خوندم.
فقط یه سوالی که داشتم اینکه اینجا کسی از فیزیک دانشگاه تهران هست که صحباتش رو بشنوم؟

saeedhaddadi

تماس:

پست توسط saeedhaddadi »

سلام دوستدار فیزیک، wwwkayhanwww

به راستی نمی دانم شما به دنبال چه چیزی هستید، شما فکر می کنید اگر در دانشگاه شریف یا تهران فیزیک بخوانید در آن سوی آب ها کسانی با تمام اشتیاق منتظر شما هستند؟! مردانی از سرزمین پارس؟؟! خنده ام با تلخیست وقتی، که تمام ابرها، با تمام شوق، با تمام باران، آسمان را به سوی زمین ترک می کنند!

اگر شریف عالی بود واقعا آن را ترک نمی کردم، دلایل شخصی من برای ترک شریف بر میگردد به نظام آموزشی دانشگاه های ایران، شما هنوز در مدرسه هستید و فکر می کنید که به فیزیک علاقه دارید، ولی حقیقت این نیست، شما از دست چیزهای دیگر فرار و از نگاهایی که اخیرا به فیزیک شده است به این رشته علاقه مند شده اید، و وقتی وارد شریف یا تهران شدید و فیزیک را انتخاب کردید از آن متنفر خواهید شد و فقط برای کسب نمره تلاش خواهید کرد. من به شما این قول را از همین لحظه می دهم.

من در آنجا مدتی دانشجو بوده ام، به این نکته توجه داشته باشید که استاد از شما جواب مسائل را می خواهد، او به علاقه شما اهمیتی نخواهد داد..

متاسفانه بحث را تمام می کنم، و برای شما آرزوی موفقیت دارم.
ارادتمند شما
سعید حدادی

wwwkayhanwww

پست توسط wwwkayhanwww »

آقا ی سعید حدادی. کارشناس ارشد محترم فیزیک. اونم گرایش حالت جامدش
با عرض سلام و خسته نباشید و تبریک به مناسبت فرارسید ایام اول هفته.
احتراما به استحضار میرساند که جان مادرتان نسخه خودتان را برای همه نپیچید.
بابا به جان خودم من نفرمودم پیام نور بده. الان ینی من حتما باید بیام پیام نور تا شما باور کنی من دوستدار محترم فیزیکم؟ آیا؟
ای اقا اینکه نمیشه بگن سلام بگی سیستم اموزشی ما اینه.
بگن خوبی؟ سیستم اموزشی ما اونه.
چه خبر؟ سیستم اموزشی خودتی.
سلام برسون. سیستم اموزشی ما استعدادها را می میراند.
خداحافظ. سیستم آموزشی رفته گل بچینه.
من فکر میکنم شما در اندیشه ی شوهر دادن سیستم اموزشی می باشید. شوهری از سرزمین پارس.
شما میگویید برای اینکه شکست نخوریدهیچوقت تلاش نکنید (خواجه گشادالدین شیرازی)
من میخواهم به آنسوی اب ها بروم چون پشت دریاها شهری است. مردمانش همه خوب.چهره ها همه پاک و بی ریا. غم مخور.
تلخی های حرف های شما مرا یاد نوشته ای از استاد مسلم ادبیات سرمین پارس٫ حسین پناهی می اندازد.:
نیم ساعت پیش،خدا را دیدم قوز کرده با پالتوی مشکی بلندش. سرفه کنان در حیاط از کنار دو سرو سیاه گذشت و رو به ایوانی که من ایستاده بودم آمد،آواز که خواند تازه فهمیدم،پدرم را با او اشتباهی گرفته ام!

در آخر هم یک سوال ریاضی از شما دانشجوی محترم دارم:
کبر8سال دارد سن او2برابر سن صفدر است! اگر صفدر نصف پولش راخرج کند!! اکبرچندگردو دارد؟وجعفر کیست؟؟
اردتمند شما. wwwkayhanwww

saeedhaddadi

تماس:

پست توسط saeedhaddadi »

سلام

واقعا معذرت می خواهم از این بابت که شما را ناراحت کردم.

موفق و پیروز باشید.
خدا نگهدار شما باشد.

نمایه کاربر
Stupendous

سپاس: 113

پست توسط Stupendous »

سلام. من دانشجوی ترم شیش فیزیک شریفم. از دانشگاه تهران خبر ندارم ولی شریف:
اول از همه باید بدونید دانشگاه (حداقل شریف) با اون چیزی که توی ذهن شماست زمین تا آسمون فرق داره! همین‌طور دانش‌جو با دانش‌آموز و استاد با معلم.
برای این که از دانشگاه لذت ببرید مخصوصا در فیزیک باید، حتما تلاش کنید و به طور مرتب درس بخونید و تمرین حل کنید. کاری که من نکردم :( به این ننازید که درستون خوبه یا معدلتون همیشه بیسته و اگر درس بخونید رتبه‌ی کنکورتون تک رقمی می‌شه! چون دانشگاه این چیزا حالیش نیست! سطح علمی دانشگاه هم اون قدر که فکر می‌کنید بالا نیست. چون توی یه کلاس همه جور آدمی نشسته، از کسی که مدال طلای المپیاد جهانی داره و دو رشته‌ایه تا کسی که رتبه‌ی کنکورش ۵۰۰۰ شده و فقط محض خالی نبودن عریضه می‌آد دانشگاه و استاد مجبوره جوری صحبت کنه که همه بفهمن. به خاطر همینه که می‌گم باید خودتون درس بخونید وگرنه به جایی می‌رسید که چیزای ابتدایی هم یادتون می‌ره!

در ضمن خیلی دنبال خارج رفتن و آمریکا و اروپا نباشید. استادای ما همه تحصیل کرده‌ی خارجن و باید صحبت هاشونو در مورد اونور آب بشنوید! فکر نکنید اون جا برای شما فرش قرمز پهن می‌کنن! البته من منکر وجود افراد موفقی که خارج رفتند نمی‌شم ولی شما باید به نسبت افراد موفق به کل افراد نگاه کنید.

و اما یک نکته‌ی بسیار مهم در مورد شریف: جو دانشکده‌ی فیزیک شریف بسیار سیاسی و آماده‌ی انفجاره! نمی‌دونم چه جوری توضیح بدم باید خودتون اونجا باشید تا بفهمید. در ظاهر همه چی آرومه و ما خوشبختیم! اما در لایه های زیرین حداقل دو جریان عمده وجود داره: ۱- افراد پایبند به نظام اسلامی و البته منتقد ۲- افرادی که کلا با این نظام مشکل دارن و کارشون از نقد گذشته! متاسفانه این دودستگی هم بین دانشجوها وجود داره هم بین اساتید و در مناسبت های مهم (محرم، اعیاد، شب یلدا و مخصوصا انتخابات‌های سراسری یا درون دانشکده‌ای مثل انتخابات شورا و ... ) بسیار آزار دهنده میشه. البته یه گروه سوم بی‌خیال هم وجود داره! افرادی که کاری به این جور مسائل ندارن و اصلا از وجودش خبر ندارن.

در آخر امیدوارم هر کاری که می‌کنید موفق باشید.

نمایه کاربر
MA102

نام: Laplace transforms

سپاس: 1193

پست توسط MA102 »

Stupendous نوشته شده:و اما یک نکته‌ی بسیار مهم در مورد شریف: جو دانشکده‌ی فیزیک شریف بسیار سیاسی و آماده‌ی انفجاره! نمی‌دونم چه جوری توضیح بدم باید خودتون اونجا باشید تا بفهمید. در ظاهر همه چی آرومه و ما خوشبختیم! اما در لایه های زیرین حداقل دو جریان عمده وجود داره: ۱- افراد پایبند به نظام اسلامی و البته منتقد ۲- افرادی که کلا با این نظام مشکل دارن و کارشون از نقد گذشته! متاسفانه این دودستگی هم بین دانشجوها وجود داره هم بین اساتید و در مناسبت های مهم (محرم، اعیاد، شب یلدا و مخصوصا انتخابات‌های سراسری یا درون دانشکده‌ای مثل انتخابات شورا و ... ) بسیار آزار دهنده میشه. البته یه گروه سوم بی‌خیال هم وجود داره! افرادی که کاری به این جور مسائل ندارن و اصلا از وجودش خبر ندارن.
در مورد گروه اول و دوم حرفتون خیلی خوب و در مورد گروه سوم بی انصافی بود، ما فقط میخوایم تو این مدت فقط رو درس تمرکز داشته باشیم، همیشه وقت برا این جور دعواها هست اما برا درس خوندن نه.
به هرحال کسائی که میان شریف بهتره تو این جور دعواها وارد نشن و وقتشون رُ تلف نکن و کدورتی با بقیه بوجود نیارن.

smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072
علم×دین=انسان

وَ مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاس جَمِيعاً

و هر کس نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده.

سوره مبارکه المائدة آیه32

بانک اهداء سلولهای بنیادی:
http://iscdp.tums.ac.ir/

نمایه کاربر
Stupendous

سپاس: 113

پست توسط Stupendous »

در مورد گروه اول و دوم حرفتون خیلی خوب و در مورد گروه سوم بی انصافی بود، ما فقط میخوایم تو این مدت فقط رو درس تمرکز داشته باشیم، همیشه وقت برا این جور دعواها هست اما برا درس خوندن نه.
به هرحال کسائی که میان شریف بهتره تو این جور دعواها وارد نشن و وقتشون رُ تلف نکن و کدورتی با بقیه بوجود نیارن.
من منظورم ورودی‌های جدید بود! قصد جسارت نداشتم. البته خودمم سعی می‌کنم جزو دسته‌ی سوم باشم :)

wwwkayhanwww

پست توسط wwwkayhanwww »

Stupendous نوشته شده:سلام. من دانشجوی ترم شیش فیزیک شریفم. از دانشگاه تهران خبر ندارم ولی شریف:
اول از همه باید بدونید دانشگاه (حداقل شریف) با اون چیزی که توی ذهن شماست زمین تا آسمون فرق داره! همین‌طور دانش‌جو با دانش‌آموز و استاد با معلم.
برای این که از دانشگاه لذت ببرید مخصوصا در فیزیک باید، حتما تلاش کنید و به طور مرتب درس بخونید و تمرین حل کنید. کاری که من نکردم :( به این ننازید که درستون خوبه یا معدلتون همیشه بیسته و اگر درس بخونید رتبه‌ی کنکورتون تک رقمی می‌شه! چون دانشگاه این چیزا حالیش نیست! سطح علمی دانشگاه هم اون قدر که فکر می‌کنید بالا نیست. چون توی یه کلاس همه جور آدمی نشسته، از کسی که مدال طلای المپیاد جهانی داره و دو رشته‌ایه تا کسی که رتبه‌ی کنکورش ۵۰۰۰ شده و فقط محض خالی نبودن عریضه می‌آد دانشگاه و استاد مجبوره جوری صحبت کنه که همه بفهمن. به خاطر همینه که می‌گم باید خودتون درس بخونید وگرنه به جایی می‌رسید که چیزای ابتدایی هم یادتون می‌ره!

در ضمن خیلی دنبال خارج رفتن و آمریکا و اروپا نباشید. استادای ما همه تحصیل کرده‌ی خارجن و باید صحبت هاشونو در مورد اونور آب بشنوید! فکر نکنید اون جا برای شما فرش قرمز پهن می‌کنن! البته من منکر وجود افراد موفقی که خارج رفتند نمی‌شم ولی شما باید به نسبت افراد موفق به کل افراد نگاه کنید.

و اما یک نکته‌ی بسیار مهم در مورد شریف: جو دانشکده‌ی فیزیک شریف بسیار سیاسی و آماده‌ی انفجاره! نمی‌دونم چه جوری توضیح بدم باید خودتون اونجا باشید تا بفهمید. در ظاهر همه چی آرومه و ما خوشبختیم! اما در لایه های زیرین حداقل دو جریان عمده وجود داره: ۱- افراد پایبند به نظام اسلامی و البته منتقد ۲- افرادی که کلا با این نظام مشکل دارن و کارشون از نقد گذشته! متاسفانه این دودستگی هم بین دانشجوها وجود داره هم بین اساتید و در مناسبت های مهم (محرم، اعیاد، شب یلدا و مخصوصا انتخابات‌های سراسری یا درون دانشکده‌ای مثل انتخابات شورا و ... ) بسیار آزار دهنده میشه. البته یه گروه سوم بی‌خیال هم وجود داره! افرادی که کاری به این جور مسائل ندارن و اصلا از وجودش خبر ندارن.

در آخر امیدوارم هر کاری که می‌کنید موفق باشید.
مچكرم از جوابتون smile072

ارسال پست