سوالات دشوار فیزیک را در اينجا قرار دهید

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ف ی ز ی ک

سپاس: 115

سوالات دشوار فیزیک را در اينجا قرار دهید

پست توسط ف ی ز ی ک »

سلام.دراین تاپیک سوالات دشوار فیزیک را قرار دهید و با بحث علمی به افزایش دانش عمومی و درک فیزیکی خود و دیگران کمک کنید.فقط لطفا مسایل فیزیکی را مطرح نکنید و سوالات مفهومی، جالب و البته سخت فیزیک را عنوان کنید.و سعی کنید سوالات جدید و جالب و چالش برانگیز باشند.اولین سوال رو هم خودم مطرح میکنم:
در فصل تابستان در یک اتاق میخواهیم پنکه ای را روشن کنیم. پنکه را اگر در سطح زمین قرار دهیم بهتر است یا در ارتفاع یا این که اصلا هیچ فرقی ندارد که پنکه را کجا بگذاریم؟چرا؟

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

Re: مبارزه طلبی در فیزیک!

پست توسط candle »

ف ی ز ی ک نوشته شده: در فصل تابستان در یک اتاق میخواهیم پنکه ای را روشن کنیم. پنکه را اگر در سطح زمین قرار دهیم بهتر است یا در ارتفاع یا این که اصلا هیچ فرقی ندارد که پنکه را کجا بگذاریم؟چرا؟
دقت کنید که پنکه بر خلاف کولر، دمای اتاق را پائین نمی آورد و حتی شاید به خاطر عملکرد موتور الکتریکیش، کمی هم هوا را گرمتر کند!
پنکه تنها سبب سرعت بخشی موضعی به جریان هوا می شود و عبور سریعتر هوا از روی پوست بدن، سبب افزایش فراریت آب ناشی از تعریق پوست می شود. پس آب سطح پوست هم با جذب گرما از بدن، تبخیر می شود و احساس خنکی را سبب می شود. لذا پنکه را باید به سمت بدن متمرکز کنید و پائین و یا بالای اتاق قرار دادن آن، چندان تفاوتی در کارآئی نهائی آن ایجاد نمی کند.
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

ف ی ز ی ک

Re: سوالات دشوار فیزیک را در اينجا قرار دهید

پست توسط ف ی ز ی ک »

candle نوشته شده:
ف ی ز ی ک نوشته شده: در فصل تابستان در یک اتاق میخواهیم پنکه ای را روشن کنیم. پنکه را اگر در سطح زمین قرار دهیم بهتر است یا در ارتفاع یا این که اصلا هیچ فرقی ندارد که پنکه را کجا بگذاریم؟چرا؟
دقت کنید که پنکه بر خلاف کولر، دمای اتاق را پائین نمی آورد و حتی شاید به خاطر عملکرد موتور الکتریکیش، کمی هم هوا را گرمتر کند!
پنکه تنها سبب سرعت بخشی موضعی به جریان هوا می شود و عبور سریعتر هوا از روی پوست بدن، سبب افزایش فراریت آب ناشی از تعریق پوست می شود. پس آب سطح پوست هم با جذب گرما از بدن، تبخیر می شود و احساس خنکی را سبب می شود. لذا پنکه را باید به سمت بدن متمرکز کنید و پائین و یا بالای اتاق قرار دادن آن، چندان تفاوتی در کارآئی نهائی آن ایجاد نمی کند.
بله درسته حالا بریم سراق سوال بعدی(فعلا سطح سوالات پایین است و کم کم میتوان سوال ها را سخت تر کرد)
سوال:در نزدیکی سطح دریا یک ظرف شیشه ای حاوی آب با دمای بالا داریم.اما دمای آب 100 درجه نیست که به جوش بیاید و اندکی کمتر از 100درجه ی سلسیوس است.حال روی (بدنه)ظرف شیشه ای آب سرد با دمای صفر درجه میریزیم.مشاهده میشود که آب درون ظرف به سرعت شروع به جوشیدن میکند،علت این اتفاق چیست؟

سنجاقک

سپاس: 11

پست توسط سنجاقک »

زیرا با ریختن آب سرد فشار بطری بر آب درون ظرف بیشتر می شود و سببب می شود آب به جوش آید

ف ی ز ی ک

پست توسط ف ی ز ی ک »

سنجاقک نوشته شده:زیرا با ریختن آب سرد فشار بطری بر آب درون ظرف بیشتر می شود و سببب می شود آب به جوش آید
اتفاقا برعکس،وقتی آب سرد روی بدنه ی بطری میریزیم، دمای هوای محبوس در آن کاهش می یابد و چون حجم آن ثابت است فشارنیز کم میشود. ودر مایعات افت فشار وارد بر مایع باعث کاهش دمای جوش میشود وبه این دلیل آب در دمای کمتر از 100درجه می جوشد.
دقت کنید که با افزایش فشار دمای جوش افزایش می یابد نه کاهش.

ف ی ز ی ک

پست توسط ف ی ز ی ک »

سوال سوم:چرا اندازه ی سرعت حرکت زمین به دور خورشید ثابت است و هیچ گاه تغییر نمی کند؟

hesamph

نام: حسام

محل اقامت: همدان

سپاس: 14

تماس:

پست توسط hesamph »

ف ی ز ی ک نوشته شده:سوال سوم:چرا اندازه ی سرعت حرکت زمین به دور خورشید ثابت است و هیچ گاه تغییر نمی کند؟

چون سرعت زمین به تعادل رسیده زمانی که زمین به خورشید نزدیک تر میشه سرعتش هم بیشتر میشه اگه این سرعت تغییر نکنه زمانی که زمین به خورشید نزدیک بشه میره داخل خورشید و وقتی که دور میشه کامل از جاذبه ی خورشید خارج میشه و در فضا سر گردان میشه دلیلش هم با این جواب میشه پیدا کرد..در ضمن سرعت زمین به دلیل تغییر فاصلش از خورشید در حال تغییره..پس سوالتون از بنیه غلطه

ف ی ز ی ک

پست توسط ف ی ز ی ک »

hesamph نوشته شده:
ف ی ز ی ک نوشته شده:سوال سوم:چرا اندازه ی سرعت حرکت زمین به دور خورشید ثابت است و هیچ گاه تغییر نمی کند؟

چون سرعت زمین به تعادل رسیده زمانی که زمین به خورشید نزدیک تر میشه سرعتش هم بیشتر میشه اگه این سرعت تغییر نکنه زمانی که زمین به خورشید نزدیک بشه میره داخل خورشید و وقتی که دور میشه کامل از جاذبه ی خورشید خارج میشه و در فضا سر گردان میشه دلیلش هم با این جواب میشه پیدا کرد..در ضمن سرعت زمین به دلیل تغییر فاصلش از خورشید در حال تغییره..پس سوالتون از بنیه غلطه

درود smile072 smile072
بسیار ممنون. متوجه اشتباهم شدم. در واقع اصلا به این که جرم خورشید مدام درحال کاهشه و زمین رفته رفته به خورشید نزدیک تر میشه توجه نکرده بودم.
من فقط به یک حرکت دایره ای یکنواخت فکر میکردم که شعاع حرکت ثابته. که در اینصورت چون نیرو بر سرعت عموده، پس اندازه ی سرعت طبق قضیه ی کار و انرژی تغییر نمیکنه.

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

فضا، زمان، جرم و انرژی؛ چگونه تا این حد وابسته به یکدیگر و در هم تنیده شده اند؟
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

hesamph

نام: حسام

محل اقامت: همدان

سپاس: 14

تماس:

پست توسط hesamph »

candle نوشته شده: فضا، زمان، جرم و انرژی؛ چگونه تا این حد وابسته به یکدیگر و در هم تنیده شده اند؟

اینو دیگه باید از خدا پرسید من که نمی دونم حالا شاید دوستان بدونن..

نمایه کاربر
dornalar

سپاس: 50

پست توسط dornalar »

سوال:در نزدیکی سطح دریا یک ظرف شیشه ای حاوی آب با دمای بالا داریم.اما دمای آب 100 درجه نیست که به جوش بیاید و اندکی کمتر از 100درجه ی سلسیوس است.حال روی (بدنه)ظرف شیشه ای آب سرد با دمای صفر درجه میریزیم.مشاهده میشود که آب درون ظرف به سرعت شروع به جوشیدن میکند،علت این اتفاق چیست؟

اب خنک باعث کاهش دمای هوای داخل بطری و همچنین آب داخل بطری میشه
ولی چون آب ظرفیت گرمایی بیشتری نسبت به هوا داره پس دماش خیلی تغییر نمیکنه ولی هوا خیلی خنک میشه و فشارش میاد پایین و همین کاهش فشار باعث جوشیدن آب میشه
و من برای زندگی تو را بهانه میکنم...

my page: dornalar.blogfa.com

boragh

پست توسط boragh »

دو قطار با سرعت 40 كيلومتر بر ساعت روى يك ريل به طرف هم حركت مى كنند . هنگامى كه فاصلۀ آنها از هم 800 كيلومتر است ، پرنده اي از سر يك قطار پرواز مى كند تا به قطار ديگر برسد و سپس دوباره به طرف قطار اول بر مى گردد و اين كار را تا زمان برخورد دو قطار تكرار مى كند. سرعت پرواز پرنده 60 كيلومتر بر ساعت است. پيش از برخورد ، پرنده چند بار بين دو قطار رفت و آمد مى كند ؟

نمایه کاربر
poria

محل اقامت: تهران

سپاس: 26

پست توسط poria »

1- هواپیمایی از حال سکون روی باند شروع به حرکت می کند و پس از این که به ارتفاع 5 کیلومتری سطح زمین رسید،اندازه سرعتش به 360 کیلومتر بر ثانیه می رسد.کاری که صرف غلبه بر وزن هواپیما شده چند برابر کار برایندی است که روی هواپیما انجام گرفته است؟ smile039 smile039

نمایه کاربر
armin57ghazal

نام: آرمین

محل اقامت: تهران

سپاس: 579

تماس:

پست توسط armin57ghazal »

boragh نوشته شده:دو قطار با سرعت 40 كيلومتر بر ساعت روى يك ريل به طرف هم حركت مى كنند . هنگامى كه فاصلۀ آنها از هم 800 كيلومتر است ، پرنده اي از سر يك قطار پرواز مى كند تا به قطار ديگر برسد و سپس دوباره به طرف قطار اول بر مى گردد و اين كار را تا زمان برخورد دو قطار تكرار مى كند. سرعت پرواز پرنده 60 كيلومتر بر ساعت است. پيش از برخورد ، پرنده چند بار بين دو قطار رفت و آمد مى كند ؟

در تایپیک زیر جواب داده شده
viewtopic.php?f=13&t=1340&p=561569#p561569
لظفا یک جا بیشتر سوالات رو مطرح نکنید smile072

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

پست توسط اماتور »

candle نوشته شده: فضا، زمان، جرم و انرژی؛ چگونه تا این حد وابسته به یکدیگر و در هم تنیده شده اند؟

من فقط همینقدر برات توضیح میدم که ببین این 4 موردی که نام بردی از ابتدای بیگ بنگ باهم بافته شدن. ساختمان بیگ بنگ بر پایه
همین 4 ستون استواره . انرژی با فضا همخونی داره - جرم با فضا - فضا با انرژی - زمان با انرژی و ... فضا میگه جرم و زمان به من بافته
شده چون انرژی این وسط بهشون بافته شده. زمان میگه جرم و انرژی به من بافته شدن چون فضا این وسط پا درمیونی کرده. انرژی
میگه من هستم چون باید باشم وگرنه فضا - زمان در نقش بودن.جرم باز نقش حیاتی خودشو داره چون اگر جرمی نبود فضا و زمان زیر
سوال میرفت که تو برای چی حضور داری؟ ساختمان فضا و زمان بهم میریخت پیوندای زمان و بافتهای فضا از هم شکسته و پاره میشد
و بیگ بنگ ما رسما تبدیل میشد به یه ابرنواختر معمولی

نمیدونم دیگه چطور توضیح بدم چون ازین راحت تر چیزی به ذهنم نمیرسه

ارسال پست