نسبیت به زبان ساده

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نینوا 1391

نام: حیف نان

سپاس: 2

Re: نسبیت به زبان ساده

پست توسط نینوا 1391 »

یک ذره ثابت در دنیا پیدا کنید من تمام جهان را به ان خواهم بست تا متوقف شود...نسبیت را از این ساده تر نمیشه توضیح داد

نمایه کاربر
شال.خاکستری

سپاس: 4

پست توسط شال.خاکستری »

سلام
بخش1) سرعت نسبی است.
توضیح من درباره ازمایش ها:
1)همانطور که گفتید وقتی قطار حرکت می کند خیال می کنیم قطار بغلی در جهت مخالف در حرکت است و اگر هر 2 قطار با هم حرکت کنند ناظر در داخل قطار تصور می کند هر 2 ثابت اند.

2)خب در ازمایش دوم هم مسیر سقوط نسبت به ناظر یعنی مهماندار ثابت است.
مسیر بمب هم نسبت به ناظر در خارج هواپیما منحنی است ولی نسبت به ناظر در داخل هواپیما کاملا مستقیم است حال اگر ناظر دیگری در هواپیمای دیگری فرض کنیم و بدانیم هواپیما در جهت مخالف حرکت می کند ایا او نیز مسیر سقوط را مستقیم می بیند؟!(به نظر خودم اره چون مهم اینکه اون متحرکه!)

3) در این جا دلیل اینکه قایقران مسیر بازگشت سریعتر طی می کند این است که آب در خلاف جهت قایق در حرکت است و اگر اب هم جهت با قایق در حرکت باشد ممکن است قایقران تصور کند قایق هیچ حرکتی ندارد.

در کل میشه نتیجه گرفت حرکت نسبت به ناظرها تغییر می کند (البته به نظر من فقط حرکت نه سرعت) به عنوان مثال: ما ثابت ایستاده ایم ولی در واقع با ؟ سرعت در حرکتیم(منظورم سرعت زمین به دور خورشید است) و همین طور اگر بخواهیم جلو برویم جهان نیز با یک سرعتی در حال گسترش است در حالی که ما ثابتیم.

در مثال 1 و 2 جهت مهم نیست؟ یعنی اگر هر 2 در حرکت باشند ولی در خلاف جهت باز ناظر تصور می کند هر دو ثابت اند. و همین طور در مثال 2 جهت هواپیمای دوم؟
لطفا اگه جایی اشتباه کردم بیان کنید .
ممنونم smile072

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

شال.خاکستری نوشته شده:سلام
بخش1) سرعت نسبی است.
توضیح من درباره ازمایش ها:
1)همانطور که گفتید وقتی قطار حرکت می کند خیال می کنیم قطار بغلی در جهت مخالف در حرکت است و اگر هر 2 قطار با هم حرکت کنند ناظر در داخل قطار تصور می کند هر 2 ثابت اند.

2)خب در ازمایش دوم هم مسیر سقوط نسبت به ناظر یعنی مهماندار ثابت است.
مسیر بمب هم نسبت به ناظر در خارج هواپیما منحنی است ولی نسبت به ناظر در داخل هواپیما کاملا مستقیم است حال اگر ناظر دیگری در هواپیمای دیگری فرض کنیم و بدانیم هواپیما در جهت مخالف حرکت می کند ایا او نیز مسیر سقوط را مستقیم می بیند؟!(به نظر خودم اره چون مهم اینکه اون متحرکه!)

3) در این جا دلیل اینکه قایقران مسیر بازگشت سریعتر طی می کند این است که آب در خلاف جهت قایق در حرکت است و اگر اب هم جهت با قایق در حرکت باشد ممکن است قایقران تصور کند قایق هیچ حرکتی ندارد.

در کل میشه نتیجه گرفت حرکت نسبت به ناظرها تغییر می کند (البته به نظر من فقط حرکت نه سرعت) به عنوان مثال: ما ثابت ایستاده ایم ولی در واقع با ؟ سرعت در حرکتیم(منظورم سرعت زمین به دور خورشید است) و همین طور اگر بخواهیم جلو برویم جهان نیز با یک سرعتی در حال گسترش است در حالی که ما ثابتیم.

در مثال 1 و 2 جهت مهم نیست؟ یعنی اگر هر 2 در حرکت باشند ولی در خلاف جهت باز ناظر تصور می کند هر دو ثابت اند. و همین طور در مثال 2 جهت هواپیمای دوم؟
لطفا اگه جایی اشتباه کردم بیان کنید .
ممنونم smile072

سلام smile072 و خوشحالم که با دقت و حوصله به پرسش ها پاسخ دادید.
پاسخ های شما درست بودند؛ تنها یک نکته کوچک هست. شما گفتید:
حرکت نسبت به ناظرها تغییر می کند (البته به نظر من فقط حرکت نه سرعت)

و همچنین جملات دیگری که این معنا را تایید می کرد. مثل:
اگر ناظر دیگری در هواپیمای دیگری فرض کنیم و بدانیم هواپیما در جهت مخالف حرکت می کند ایا او نیز مسیر سقوط را مستقیم می بیند؟!(به نظر خودم اره چون مهم اینکه اون متحرکه!)

واقعیت اینه که علاوه بر «حرکت»، «سرعت» نیز مهم است. منظورم از سرعت، هم «تندی» و هم «جهت» حرکت است.
در مسأله هواپیما، خلبان هواپیمایی که از روبرو می آید، منحنی مسیر سقوط اشیا در هواپیمای ما را (در راستای افقی) کشیده تر می بیند.
بخش دوم به همین موضوع می پردازد. پس آن قسمت را با دقت دنبال کنید و پاسخ سؤال آن را با تحلیل به دست آورید.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

fatemeh_yal

سپاس: 53

پست توسط fatemeh_yal »

mrfane نوشته شده:
superman123 نوشته شده:باید 120-30 کنیم

خوب. درسته.
بریم که داشته باشیم...

خب چون شما گفتید در یک جهت حرکت میکنید شما در ماشین خود و سامان در ماشین دیگری
خب حال لحظه ای که ماشین ها از کنار هم میگذرند( یک لحظه بوجود می اید که دقیقا در کنار هم باشند )
نباید سرعت های اندازه گیری شده را با هم جمع کرد؟ smile042 smile040
بیشتر توضیح بدید خواهشا smile072

fatemeh_yal

پست توسط fatemeh_yal »

mrfane نوشته شده:
superman123 نوشته شده:همین شما می گویید سرعت کم تری در برگشت دارد درسته خب پس شتاب دارد
لطفا مسائل را هم بگذارید ( چندمین بار که می گویم ) تا ما کامل بلد شویم

شما باید حساب حرکت در مسیر رفت و حرکت در مسیر برگشت را جدا کنید. هر کدام از اینها به تنهایی سرعت ثابتی دارند.
اگر کمک می کنه، این طوری آزمایش سوم را اصلاح می کنم:

شهر A بالای رودخانه و شهر B پایین رودخانه است. دو قایق موتوری کاملا مشابه هر کدام از یک شهر به سمت شهر دیگر حرکت می کنند. کدام قایق زودتر به مقصد می رسد؟ چرا؟

با سلام...
خب اگر اشتباه نکنم قایق موتوری ای که از شهر a به سمت شهر b میرود.
چون در جهت رودخانه است ولی قایق موتوری دیگر برخلاف جهت رودخانه باید به سمت بالا برود smile072

نمایه کاربر
شال.خاکستری

پست توسط شال.خاکستری »

سلام مجدد smile072
mrfane نوشته شده:نسبیت کلاسیک:
نسبیت از یک سؤال ساده درباره نسبی بودن سرعت شروع می شود و آن مسأله این است:
* دو ناظر مختلف سرعت یک جسم متحرک را اندازه می گیرند. ناظر دوم با سرعت ثابت [tex]V_0[/tex] نسبت به ناظر اول در حال حرکت است. اگر ناظر اول سرعت جسم را V و ناظر دوم سرعت جسم را 'V اندازه گیری کند، چه رابطه ای بین [tex]V_0[/tex] و V و 'Vبر قرار است؟

خب پاسخ من به این سوال: V0 + V' =V

فقط یک نکته، من متوجه رابطه این بخش با این جمله نشدم!
در مسأله هواپیما، خلبان هواپیمایی که از روبرو می آید، منحنی مسیر سقوط اشیا در هواپیمای ما را (در راستای افقی) کشیده تر می بیند.بخش دوم به همین موضوع می پردازد.

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

این منم نوشته شده:
mrfane نوشته شده:
superman123 نوشته شده:همین شما می گویید سرعت کم تری در برگشت دارد درسته خب پس شتاب دارد

شما باید حساب حرکت در مسیر رفت و حرکت در مسیر برگشت را جدا کنید. هر کدام از اینها به تنهایی سرعت ثابتی دارند.

شهر A بالای رودخانه و شهر B پایین رودخانه است. دو قایق موتوری کاملا مشابه هر کدام از یک شهر به سمت شهر دیگر حرکت می کنند. کدام قایق زودتر به مقصد می رسد؟ چرا؟

با سلام...
چون در جهت رودخانه است ولی قایق موتوری دیگر برخلاف جهت رودخانه باید به سمت بالا برود smile072

سلام. ببخشید که مدتی نبودم. سرم داره شلوغ میشه. توی یک هفته اخیر 3 تا اتفاق مهم برام افتاد.
اما درباره پاسخ شما؛
دوست عزیزم! به مطلب ها و سؤال هایی که داخل درس ها هست اکتفا می کنم. پس یک پست شما را پاسخ نمی دهم. نگران نباشید. چیزی را از دست نمی دهید.
و درباره پاسخی که اینجا نقل قول شده:
این بله. درسته. سه تا آزمایش در بخش اول مطرح شده، چه وجه اشتراکی بین این سه پیدا می کنید؟

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

شال.خاکستری نوشته شده:سلام مجدد smile072
mrfane نوشته شده:نسبیت کلاسیک:
* دو ناظر مختلف سرعت یک جسم متحرک را اندازه می گیرند. ناظر دوم با سرعت ثابت [tex]V_0[/tex] نسبت به ناظر اول در حال حرکت است. اگر ناظر اول سرعت جسم را V و ناظر دوم سرعت جسم را 'V اندازه گیری کند، چه رابطه ای بین [tex]V_0[/tex] و V و 'Vبر قرار است؟

خب پاسخ من به این سوال: V0 + V' =V

فقط یک نکته، من متوجه رابطه این بخش با این جمله نشدم!
در مسأله هواپیما، خلبان هواپیمایی که از روبرو می آید، منحنی مسیر سقوط اشیا در هواپیمای ما را (در راستای افقی) کشیده تر می بیند.بخش دوم به همین موضوع می پردازد.

خوب! رابطه ای که نوشته اید درست است.
یک توضیح ضروری به نظر می رسد. عرض کردم که:
واقعیت اینه که علاوه بر «حرکت»، «سرعت» نیز مهم است. منظورم از سرعت، هم «تندی» و هم «جهت» حرکت است.
در مسأله هواپیما، خلبان هواپیمایی که از روبرو می آید، منحنی مسیر سقوط اشیا در هواپیمای ما را (در راستای افقی) کشیده تر می بیند.

حالا با رابطه ای که خورتون به دست آورده اید می توانید مساله ها را بهتر بسنجید. وقتی دو هواپیما از روبرو به هم نزدیک می شوند، هر کدام از خلبان ها سرعت هواپیمای خودش را 0 و سرعت هواپیمای مقابل را دو برابر مقدار واقعی مشاهده می کند. یادتان باشد، هر ناظری خودش را ثابت می بیند. می توانید با رابطه ای که پیدا کرده اید حالات مختلف را بررسی کنید. فقط به

مثال1) این که هواپیمای دوم «نسبت به اولی» در کدام جهت حرکت می کند اهمیت دارد. مثلا اگر هم جهت با آن باشد، هر خلبان (1) هواپیمای دیگر را ثابت می بیند و (2) همچنین مسیر اجسامی که از هواپیمای دیگر سقوط می کند را مستقیم می بیند. بیایید این نتایج را با رابطه ای که به دست آورده اید تحقیق می کنیم: داریم: [tex]V=0[/tex] و [tex]V'=0[/tex] و [tex]V_0[/tex] در راستای افقی برابر 0 است.

مثال 2) اگر هواپیمای دوم در حال نزدیک شدن از روبرو باشد، خلبان اول، هواپیمای دوم را با سرعت [tex]2V_0[/tex] می بیند و اما خلبان دوم سرعت هواپیمای اول را [swf=]-2V_0[/swf] می بیند. (لطفا به علامت منفی دقت کنید. معنای آن برعکس بودن جهت است)

fatemeh_yal

پست توسط fatemeh_yal »

mrfane نوشته شده:
این منم نوشته شده:
mrfane نوشته شده:

با سلام...

سلام. ببخشید که مدتی نبودم. سرم داره شلوغ میشه. توی یک هفته اخیر 3 تا اتفاق مهم برام افتاد.
اما درباره پاسخ شما؛
دوست عزیزم! به مطلب ها و سؤال هایی که داخل درس ها هست اکتفا می کنم. پس یک پست شما را پاسخ نمی دهم. نگران نباشید. چیزی را از دست نمی دهید.
و درباره پاسخی که اینجا نقل قول شده:
این بله. درسته. سه تا آزمایش در بخش اول مطرح شده، چه وجه اشتراکی بین این سه پیدا می کنید؟

سلامی دوباره... smile072
اوه بله ببخشید از اول شروع نکرده بودم... smile001
خب بخش اول smile073
1)خب وقتی قطار اولی حرکت میکنه ما ثابت هستیم و اونا فکر میکنند که ما در حرکتیم! smile024
و برعکس ما فکر میکنیم که اونها ثابت هستند! smile023
و فکر کنم دلیلش این باشه که ما نسبت به اونها این حرف رو میزنیم یعنی قطار ما نسبت به اونها حرکت کرده و قطار اونها برای ما ثابت بنظر میاد! smile024
2) خب تو این آزمایش شما گفتید که اون شئی که از دست مهماندار به زمین میوفته مسیر افتادنش مستقیمه اما این اشتباهه خب شما باید بگید از نظر چه کسی افتادنش مستقیمه...
از دید ناظرهای مختلف خب فرق داره ! smile023
3)خب درباره ی قایق هم که همه چیز واضحه چون وقتی داره به سمت پایین میره سرعت خود قایق نسبت به خود آب ثابته اما چون در جهت پایین رفتن آب سرعت خود آب زیاد تر میشه پس بر سرعت قایق هم اثر میذاره...

در آخر
سپس یک حکم کلی درباره «نسبی بودن حرکت و سرعت» را نتیجه گیری کنید.

:میتونم بگم سرعت و حرکت نسبت به چیزی یا شئی است یعنی همون مثال رودخانه و قایق...
البته باید در نظر داشت که سرعت و حرکت از دید هر ناظری متفاوته
مسیر دید شئی که دست مهماندار بود توسط خلبان ثابته اما ناظری که روی زمینه مسیر دیدش فرق داره...

(امیدوارم درست بوده باشه smile039 ) smile056

fatemeh_yal

پست توسط fatemeh_yal »

mrfane نوشته شده:سلام مجدد smile072
این هم از قسمت دوم بحث نسبیت که قولش را داده بودم. اینجا من یک مسأله طرح کرده ام. این بار تکلیف شما این است که پاسخ مسأله من را پیدا کنید. من پاسخی در قالب مکانیک کلاسیک می خواهم.
قبل از مطالعه این بخش مطمئن شوید که بخش اول را مطالعه کرده اید.
بخش اول: مقدمه: حرکت نسبی است
خوب! شما الآن می دانید که سرعت (و حرکت) ماهیتی نسبی دارد. مثلا وقتی من می گویم «اتومبیل با سرعت 60km/h به سمت شمال حرکت می کند»، اطلاعات کاملی نداده ام؛ بلکه باید بگویم «اتومبیل با سرعت 60km/h نسبت به زمین به سمت شمال حرکت می کند» ممکن است سرعت همان اتومبیل توسط ناظر دیگری که در اتومبیل دیگری نشسته کمتر یا بیشتر از این مقدار باشد.

نسبیت کلاسیک:
* دو ناظر مختلف سرعت یک جسم متحرک را اندازه می گیرند. ناظر دوم با سرعت ثابت [tex]V_0[/tex] نسبت به ناظر اول در حال حرکت است. اگر ناظر اول سرعت جسم را V و ناظر دوم سرعت جسم را 'V اندازه گیری کند، چه رابطه ای بین [tex]V_0[/tex] و V و 'V بر قرار است؟

به این سؤال نیوتن و گالیله (و هر آدم عاقل دیگری) یک جواب می دادند، اما انیشتن و لورنتس جواب دیگری برای آن پیدا کرند. در این قسمت جواب ساده تر (که مربوط به مکانیک کلاسیک است، یا آن جوابی که شهودی است) را از شما می خواهم.

بخش 2) smile073
خب smile073

[tex]V - V_0 = V'[/tex] smile024

:چون هر ناظری خودش رو ساکن میبینه ( در نتیجه دیگری رو با سرعت [tex]V_0[/tex] در حال حرکت میبینه )پس برای اینکه جواب رو بدست بیاریم سرعت اندازه گیری شده توسط ناظر اول رو منهای [tex]V_0[/tex] میکنم...
که سرعت اندازه گیری شده توسط ناظر دوم جواب میشه smile023
البته ی مشکلی اینجاست
اگه اینطوره یعنی اینم باید درست باشه دیگه؟!
[tex]V'-V_0=V[/tex]

گیج شدم smile024

________________________________________________________ smile072 smile072 smile072
بخش 3) smile073

این موضوع باعث میشه که جوابی که شما در بخش دوم به دست آوردید درست نباشه. بلکه باید مقدار خیلی کمی تغییر کنه.

smile024

تکلیف شما اینه:
1- بگویید که آیا حرفهای من مشکلی دارند یا نه؟ خصوصا تلاش کنید راهی را به ناظرها پیشنهاد دهید که بتوانند سرعت قطار را بدون وابستگی به c اندازه بگیرند.
2- لطفا توی اینترنت سرچ کنید و «تبدیلات لورنتش برای تبدیل سرعت» را پیدا کنید. لطفا از آوردن سایر تبدیلات لورنتس خود داری کنید. فعلا فقط سرعت!

1)من راهی به ذهنم نمیرسه(مشکلی هم ندیدم smile031 ) smile024 smile031

2)
ساده‌ترین شکل تبدیلات لورنتس مربوط به حالتی است که دو دستگاه S و 'S نسبت به هم فقط «خیز» (boost) داشته باشند؛ یعنی دستگاه 'S با سرعت v نسبت به دستگاه S حرکت کند و سرعت v در راستای محور 'x باشد و محورهای دو دستگاه در لحظهٔ t=t'=0 بر هم منطبق باشند. تبدیلات لورنتس در این حالت عبارت‌اند از:

تصویر

[tex]Y'=Y[/tex]
[tex]Z'=Z[/tex]

تصویر

(این چیزیه که تو ویکی پدیا هست) smile021
تبدیل لورنتس

نمایه کاربر
شال.خاکستری

پست توسط شال.خاکستری »

mrfane نوشته شده:یک توضیح ضروری به نظر می رسد. عرض کردم که:

حالا با رابطه ای که خورتون به دست آورده اید می توانید مساله ها را بهتر بسنجید. وقتی دو هواپیما از روبرو به هم نزدیک می شوند، هر کدام از خلبان ها سرعت هواپیمای خودش را 0 و سرعت هواپیمای مقابل را دو برابر مقدار واقعی مشاهده می کند. یادتان باشد، هر ناظری خودش را ثابت می بیند. می توانید با رابطه ای که پیدا کرده اید حالات مختلف را بررسی کنید. فقط به

مثال1) این که هواپیمای دوم «نسبت به اولی» در کدام جهت حرکت می کند اهمیت دارد. مثلا اگر هم جهت با آن باشد، هر خلبان (1) هواپیمای دیگر را ثابت می بیند و (2) همچنین مسیر اجسامی که از هواپیمای دیگر سقوط می کند را مستقیم می بیند. بیایید این نتایج را با رابطه ای که به دست آورده اید تحقیق می کنیم: داریم: [tex]V=0[/tex] و [tex]V'=0[/tex] و [tex]V_0[/tex] در راستای افقی برابر 0 است.

مثال 2) اگر هواپیمای دوم در حال نزدیک شدن از روبرو باشد، خلبان اول، هواپیمای دوم را با سرعت [tex]2V_0[/tex] می بیند و اما خلبان دوم سرعت هواپیمای اول را [swf=]-2V_0[/swf] می بیند. (لطفا به علامت منفی دقت کنید. معنای آن برعکس بودن جهت است)

خیلی ممنون بابت پاسختون smile072

اما حالا یه جمله ثابت می کنه که من فهمیدم یا نه! smile060
پس الان در این مثال خلبان هواپیمای دوم مسیر سقوط اجسام در هواپیمای اول را مستقیم نمی بیند؟!

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

این منم نوشته شده:سلامی دوباره... smile072
خب بخش اول smile073
1)خب وقتی قطار اولی حرکت میکنه ما ثابت هستیم و اونا فکر میکنند که ما در حرکتیم! smile024
و فکر کنم دلیلش این باشه که ما نسبت به اونها این حرف رو میزنیم یعنی قطار ما نسبت به اونها حرکت کرده و قطار اونها برای ما ثابت بنظر میاد! smile024
2) خب تو این آزمایش شما گفتید که اون شئی که از دست مهماندار به زمین میوفته مسیر افتادنش مستقیمه اما این اشتباهه خب شما باید بگید از نظر چه کسی افتادنش مستقیمه...
3)خب درباره ی قایق هم که همه چیز واضحه چون وقتی داره به سمت پایین میره سرعت خود قایق نسبت به خود آب ثابته اما چون در جهت پایین رفتن آب سرعت خود آب زیاد تر میشه پس بر سرعت قایق هم اثر میذاره...

در آخر

:میتونم بگم سرعت و حرکت نسبت به چیزی یا شئی است یعنی همون مثال رودخانه و قایق...
مسیر دید شئی که دست مهماندار بود توسط خلبان ثابته اما ناظری که روی زمینه مسیر دیدش فرق داره...

دختر جان! کنترات برداشتی؟ گاماس گاماس!
به جمله هاتون بیشتر دقت کنید و آنها را اصلاح فرمایید. جاهایی که نیاز به اصلاح دارند را رنگی کرده ام.
راهنمایی: سرعت یک بردار است. پس اگر من ببینم که شما با سرعت [tex]V[/tex] به سمت من می آیید (مثلا شرق به غرب)، آنگاه شما خواهید دید که من با سرعت [tex]-V[/tex] حرکت می کنم (یعنی غرب به شرق) لطفا به علامت منفی که نشان دهنده «جهت» هست، دقت کنید.

نمایه کاربر
mrfane

تماس:

پست توسط mrfane »

این منم نوشته شده:سلامی دوباره... smile072
خب بخش اول smile073

در آخر

دختر جان! کنترات برداشتی؟ گاماس گاماس!
به جمله هاتون بیشتر دقت کنید و آنها را اصلاح فرمایید. جاهایی که نیاز به اصلاح دارند را رنگی کرده ام.
راهنمایی: سرعت یک بردار است. پس اگر من ببینم که شما با سرعت [tex]V[/tex] به سمت من می آیید (مثلا شرق به غرب)، آنگاه شما خواهید دید که من با سرعت [tex]-V[/tex] حرکت می کنم (یعنی غرب به شرق) لطفا به علامت منفی که نشان دهنده «جهت» هست، دقت کنید.

hesamph

نام: حسام

محل اقامت: همدان

سپاس: 14

تماس:

پست توسط hesamph »

میدونی چیه عزیز نسبیت عام فقط در مورد یه چیز نیست کلا چندین چیز رو پیش بینی می کنه اگه به خوام برات به طور خلاصه بگم باید به این مطلب در ویکیپدیا سر بزنم که در کل به این صورته:
اول اینکه فضا زمان پیش بینی میشه دوم میاد گرانش رو از حالت نیرویی خارج می کنه یعنی اونجوری که شما گرانش رو در فیزیک کلاسیک میدی باید کنار بذاری و اونرو هندسی ببینی یعنی دیگه از اون منظر نگاه نمی کنه بهش .بعد اینکه پایان عمر ستاره ها رو سیاه چاله در نظر می گیره بعدش امواج گرانشی رو پیش بینی می کنه انتقال به سرخ هم یکی از پیش بینی هاشه و ......
حالا نسبیت خاص: تمام حرکات یکنواخت نسبی هستند و هیچ حالت سکون مطلق و تعریف شده‌ای وجود ندارد .اینم کلیش بود که اگه بخوای واردش بشی باید به فیزیک کلاسیک بگی نگی تسلط داشته باشی......اینم از حرف من smile023

fatemeh_yal

پست توسط fatemeh_yal »

)خب وقتی قطار اولی حرکت میکنه ما ثابت هستیم و اونا فکر میکنند که ما در حرکتیم! smile024

باسلام smile072 smile035
خب با توجه به راهنماییتون smile073

1)ما قطار انها را در حرکت میبینیم اونها هم قطار ما رو در حرکت اما در جهت های مختلف؟! مثلا شمال به جنوب... smile023
این درسته الان؟!!

3)ببخشید مگه غیر از اینه که وقتی جهت رودخانه به سمت پایینه سرعتش بیشتر میشه ؟؟؟
و خب این افزایش سرعت روی قایق هم اثر میذاره چون قایق نسبت به اب ثابته با سرعتی که اب رودخانه در جهت پایین پیدا میکنه سرعت قایق بیشتر میشه و زودتر به مقصدش (که همون پایینه رودخانه س) میرسه ...
الان این جواب بنده اشتباهه؟!! smile042
همینه دیگه smile025

ارسال پست