آیا حرکت دایره ای نوعی نوسان است؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
مادلین

سپاس: 72

آیا حرکت دایره ای نوعی نوسان است؟

پست توسط مادلین »

حرکت یک جسم روی مسیر دایره ای شکل تحت تاثیر نیرویی (مثلا سنگ بسته شده به نخ)، از انواع حرکت نوسانی است و می تواند موج تولید کند؟

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

Re: آیا حرکت دایره ای نوعی نوسان است؟

پست توسط candle »

به نظر من؛ در عمل، اگر جسم صلب نقطه ای شکل و شناور در یک سیال، در حین حرکت دایره ای روی یک صفحه دو بعدی، روی محور دیگر مختصات هم حرکت کند، می تواند موجهای منظم مکانیکی در سیال پیرامون خود تولید کند(حرکت مارپیچی). همین پدیده را، در هنگام حرکت نوسانی همان جسم به فرم رفت و برگشتی نیز، شاهد هستیم.
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

مادلین

پست توسط مادلین »

اگر مارپیچی بره جلو که دیگه تکرار نداره و نوسان نیست چون در نوسان تکرار حول یک نقطه تعادل فیکس شده صورت می گیره

سوال من درباره حرکت دایره ای است.
1. حرکت دایره ای آیا نوسان است؟
2. آیا موج تولید می کند؟ (یا اینکه خودش محیط انتشار موج باشد؟)

نمایه کاربر
dornalar

سپاس: 50

پست توسط dornalar »

میتونه این حرکت عامل نوسان هم باشه
مثلا یه سنگی که با یه طناب حرکت دایره ای انجام میده در هر دور به یک سطحی برخورد کنه و با ارتعاش اون صدا تولید کنه
که خوب صوت هم یه موجه
و من برای زندگی تو را بهانه میکنم...

my page: dornalar.blogfa.com

مادلین

پست توسط مادلین »

سوال واضحه: آیا خود حرکت دایره ای نوسانه؟

superman123

نام: amirali

سپاس: 48

پست توسط superman123 »

ما دو حرکت داریم یکی نوسانی و دیگری تناوبی اگر حرکتی دور یک مسیر خاص در یک زمان معین گردش کند تناوبی نامیده می شود و موج ها یک نوسان گرند

aseman1375

سپاس: 13

پست توسط aseman1375 »

آقا واقعا کسی نیست جواب این سوالو بده ؟
من از معلم فیزیک مون یه سوال پرسیدم که این شد جوابش البته درست و دقیق شاید جوابش یادم نمونده که رادرفورد انگاری میگفت این اتمه ه میچرخه روی هسته سقوط میکنه چون طبق معادلات ماکسول اگه یه جسمی روی خط راست حرکت کنه موج انتشار میده رادرفورد هم
گفت که انرژی شو از دست میده سقوط میکنه که بعدا فهمیدن که نه موج انتشار نمیده و نمیوفته
[البته به نظر من شاید توی این جواب غلط هم باشه البته یه پیوند نزدیکی با سوال شما داره smile006 ]

نمایه کاربر
بهار سادات

سپاس: 53

پست توسط بهار سادات »

aseman1375 نوشته شده:آقا واقعا کسی نیست جواب این سوالو بده ؟
من از معلم فیزیک مون یه سوال پرسیدم که این شد جوابش البته درست و دقیق شاید جوابش یادم نمونده که رادرفورد انگاری میگفت این اتمه ه میچرخه روی هسته سقوط میکنه چون طبق معادلات ماکسول اگه یه جسمی روی خط راست حرکت کنه موج انتشار میده رادرفورد هم
گفت که انرژی شو از دست میده سقوط میکنه که بعدا فهمیدن که نه موج انتشار نمیده و نمیوفته
[البته به نظر من شاید توی این جواب غلط هم باشه البته یه پیوند نزدیکی با سوال شما داره smile006 ]

smile024 smile024
سلام خدمت شما smile072
منظورتون الکترونه دیگه ؟
در واقع پاسخ سوال شما به این شکله و مربوط میشه به الگوی اتمی رادرفورد (الکترون مانند سیاره های منظومه شمسی به دور خورشید در حرکت است، چون این حرکت حرکتی شتابدار هست و طبق نظریه ی الکترومغناطیس کلاسیک باید موج الکترومغناطیسی گسیل کند که این هم باعث کاهش انرژی الکترون شده و این کاهش انرژی باعث کوچکتر شدن شعاع مدار الکترون و زیادتر شدن بسامد حرکت الکترون شده در نتیجه الکترون پس از گسیل متوالی موج های الکترومغناطیس روی هسته سقوط میکند . ) که این مدل هم قابل قبول نبود. smile072
اگر قادر نیستی خود را بالا ببری همانند سیب باش تا با افتادنت اندیشه‌ای را بالا ببری
ساعتها را بگذارید بخوابند! بیهوده زیستن را نیاز به شمردن نیست.

دکتر علی شریعتی

mohsenomrani

نام: محسن عمرانی

پست توسط mohsenomrani »

بله چون حرکتی تکراری است ودر بازه های زمانی مساوی تکرار می‌شود

ارسال پست