چگونه يك فيزيكدان موفق بشم؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

alimafi1379

نام: علی مافی

محل اقامت: تهران

سپاس: 5

چگونه يك فيزيكدان موفق بشم؟

پست توسط alimafi1379 »

من یه دانش اموز 14 ساله ام که تا پارسال از درس بدم میومد ولی حدود یک ساله که عاشق فیزیک شدم طوری که بقیه بهم میگن دیوونه شدی ولی من عاشق فیزیکم طوری که همه اخباراشو دنبال میکنم و دنبال فرمول های جدیدم و هیچ وقت حسم به فیزیک تموم نمیشه و با مطالعه بیشتر علاقه ام بیشتر میشه . 1-من چطور میتونم یه فیزیکدان موفق بشم؟2- به نظر شما این علاقه ناشی از دیوونگی چون هیچ کدوم از بچه های همسن و سال من از فیزیک خوششون نمیاد.به طوری که حتی منو مسخره میکنن و بهم دیوانه میگن حتی این اتفاق تو خونمون هم افتاده یعنی همه اطرافیانم بهم میگن دیوونه
دو چیز در جهان انتها ناپذیر است 1-جهالت انسان2- کهکشان ها
در مورد کهکشان ها زیاد مطمین نیستم

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

Re: چگونه يك فيزيكدان موفق بشم؟

پست توسط Archimedes »

سلام
دوست عزیز واقعا باعث خوشحالیه که هنوز دانش آموزانی در ایران وجود دارن که عاشق زیبایی های علم بخصوص علم فیزیک میشن.
البته این رو بگم که فیزیک رشته بسیار سخت و پیچیده ایه با زیبایی های فراوان.
و ممکنه با خوندن کتب درسی فیزیک این اشتیاق و علاقتون کمتر بشه چون یکی از ابزار ضروری برای فیزیک ریاضیاته.
به همین دلیل پیشنهاد می کنم که تا می توانید ریاضیتون رو از پایه قوی کنید و همان طور که عاشق فیزیک هستید عاشق ریاضی نیز باشید.
و درس بخونید بسیار درس بخونید و پایتون رو قوی کنید تا اینکه به مقطع تحصیلی لازم برای انتخاب رشته برسید و در نهایت در آزمون ورودی دانشگاه رشته مورد علاقتون یعنی فیزیک رو انتخاب کنید.
همیشه در خبرهای علمی به روز باشید و فیزیک رو بصورت اصولی و کارآمد مطالعه کنید.
خودتون رو با کتاب های نشر مازیار سرگرم نکنید و از شبه علم فاصله بگیرید.
هدفتون رو بطور کامل و دقیق مشخص کنید که واقعا از علم چه می خواهید.
و نسبت به هدفتون برنامه کاملی بریزید و به برنامتون کاملا پایبند باشید.
بیشترین تلاشتون رو بکنید و زیاده روی نکنید که علم زده بشین.
هم به تفریحاتون برسید و هم به درس تا بتونید نتیجه مورد نظرتون رو بگیرید.
در نهایت برای شما آرزوی موفقیت می کنم.
و امیدوارم به هدفتون برسید.
فیزیک زیباترین علم در جهانه. smile072
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

alimafi1379

پست توسط alimafi1379 »

اگه میشه به سوال دومم هم پاسخ بدهید

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

خوب همانطور که جناب Archimedes هم فرمودند؛ اگر این علاقه شدید یک هوس ذهنی گذرا نبوده و گزینش شما هم بر اساس آگاهی کامل بر چم و خم این دانش شکل گرفته باشد، از قضا خبر بسیار خوبی است و به احتمال زیاد نشانه یک کشش و گرایش ناشی از استعداد درونی است. لذا به حرف دیگران چندان اهمیت ندهید و راهی که انتخاب کرده اید را با پشتکار دنبال کنید. البته راه آسان نیست و نیاز به هوشبهر مناسب، استعداد ریاضی، توان تحلیلی و البته سخت کوشی بسیار و شب بیداریهای فراوان دارد.
اما یک توصیه دیگر من این است که به نظرم برای موفقیت و درخشش شایان توجه در این رشته (مناسب تر برای دهه آینده) در ایران، بر خلاف روند جاری در دانشگاههای کشور، وجه عملی و آزمایشگاهی آن را، اندکی بیشتر از وجه تئوری و نظری آن دنبال کنید.

alimafi1379

پست توسط alimafi1379 »

علاقه من طوری که دوست دارم هر دو وجه رو دنبال میکنم و برعکس همه به هیچ وجه زده نمیشم حتی وقتی با معادلات سخت رو به رو میشم در صدد این میام که بفهممش نه اینکه ازش زده بشم برای همین فکر نکنم علاقه ای زودگذر باشه

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

به هیچ وجه دیوانگی نیست
بلکه نشاندهنده درک بالاتر شما نسبت به دیگر همسن و سالانتان است.
زیرا هرکسی نمی تواند زیبایی های فیزیک را درک کند.
موفق باشی.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

alimafi1379

پست توسط alimafi1379 »

ممنون از نظراتتون واقعا لذت بردم از اینکه دیدم افرادی هستند که منو درک میکنند امیدوارم همه ی افراد دنیا به زیبایی علم فیزیک پی ببرند و همواره موفق باشند برای شماهم ارزوی سلامتی و موفق بودن میکنم

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

سلام دوست من
همه دوستان درست گفتند و من تاییدشون میکنم اما میخوام یه جنبه دیگه این قضیه رو هم به شما بگم
راستش دوست داشتن فیزیک یک کمی با فیزیک خوندن متفاوته و فقط هم مختص ایران ما نیست این یه روند دانشگاهیه و البته به شیوه درس خوندن دبیرستان هم بستگی داره و احتمالا به خاطر شیوه اموزشی نادرست در ایران بیشتر دیده بشه.
دوستی داشتم که با علاقه وارد رشته فیزیک شده بو اما بعد از مدتی از دانشگاه بدش اومد و حتی ادامه تحصیل هم نداد. وقتی دلیلش رو پرسیدم گفت وقتی وارد دانشگاه میشی به شدت درس ها سنگین میشه و با الگوی قبلی درس خوندن نمیتونستم از پسش بربیام تمام وقتم صرف پاس کردن درس ها شد و اصلا نفهیمدم این همه فیزیک فیزیک اخرش جی داشت!
شما ناخواگاه درگیر این مسائل در دانشگاه میشید و هرچی دانشکاهنون سطح بالاتری داشته باشه این روند شدیدتره. مطمئنا نمیتونید ادعا کنید که نمره برای شما مهم نیست چون قاعدتا وقتی خودتون رو با دیگران مقایسه میکنید برای امیدواری به راهتون و پیشرفت نیاز دارید نمرات خوبی بگیرید.
مادامی که تفاوت این نوع نگاه با عشق به فیزیک رو بدونید مشکلی پیدا نمیکنید...
موفق باشید
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
امیرکاوه

نام: حامد فرهنگ

سپاس: 167

تماس:

پست توسط امیرکاوه »

بی خیالش شو . نه که بخوام بگم استعداد نداری . این حرفی که داری می زنی یه مقدار احساسی است . برو فیزیک بخون ، ولی به اینش هم فکر کنم که فیزیک خوندی چی میخوای بشی ؟ استاد دانشگاه ؟ یه ذره منطقی تر رو این قضیه فکر کن . من علاقه ات رو به فیزیک تحسین می کنم . فقط حواست باشه که تو نمره درسی هم از همه همکلاسی هات بهتر باشی ، چون من خیلی ها رو دیدم که علاقه شون رو به فیزیک به خاطر اینکه بهترین نبودن از دست دادن . هر چند علاقه اونها زودگذر بود اما امیدوارم تو اینجوری نباشی . موفق باشی . خدانگهدار

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

امیرکاوه نوشته شده:بی خیالش شو ...برو فیزیک بخون ، ولی به اینش هم فکر کن که فیزیک خوندی چی میخوای بشی ؟ ...

آنچه بیان نمودید از نگر من یعنی:

یک خطای ذهنی Typical و Generic در فرهنگ دیروز و امروز ایرانیان

چون:

_ خانواده ها به ما از همان کودکی می گویند: درس بخوان تا بری دانشگاه تا یک شغل پر درآمد داشته باشی تا بتوانی در آینده سری تو سرها باز کنی.

_ سیستم آموزشی مدارس می گوید: مغزتان را از این محفوظات انباشته کنید تا بتوانید خوب تست بزنید تا موفق شوید از سد کنکور عبور کنید تا بروید به دانشگاه تا شانس بهتری برای به دست آوردن شغل خوب داشته باشید و ...

_ سیستم آموزشی دانشگاه می گوید: تعدادی کتب استادان خارجی را ترجمه کرده ایم و برایتان بازگو می کنیم تا به انباشتهای ذهنی شما اضافه شود تا بتوانید در کنکورهای تحصیلات تکمیلی خوب تست بزنید تا بتوانید شغل خوب به دست بیاورید تا در اثر آن، درآمد و پرستیژ اجتماعی کسب کنید و ...

_ دولت می گوید فقط باید مدرک دانشگاهی (و البته رانت) داشته باشید تا بتوانید استخدام شوید؛ دیگه کاری نداریم چقدر کارآئی، تجربه عملی، سواد و توان مدیریتی دارید.

پس مشکل نهایتا یک چیز است:

نحوه نگرش ما ایرانیها به علم ؛ یعنی:

کاربرد علم فقط گرفتن مدرک است و مدرک هم یعنی، امکان گرفتن مجوز کسب و کار پر درآمدتر
آخرین ویرایش توسط candle پنج‌شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۶ - ۱۴:۰۸, ویرایش شده کلا 2 بار

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

به نظر من اگر معلم هاتون خیلی خوبند با کمک اونها و در غیر این صورت کسی رو پیدا کنید که فیزیک بداند و با کمک او سعی کنید فیزیک را شروع کنید و بعد از تموم کردن فیزیک دبیرستان برید توی کلاس های فیزیک یه دانشگاه معتبر شرکت کنید. (بهتره یه آشنا پیدا کنید مثلا یه عضو هیات علمی) اینطوری کم کم با استادا و فیزیک خوندن توی دانشگاه آشنا میشید و دیگه تکلیفتون با خودتون روشنه که بعد از کنکور فیزیک رو انتخاب کنید یا نه.

البته خیلی مهمه که اول فیزیک های دبیرستان و پیش دانشگاهی رو خوب بخونید.
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

نمایه کاربر
امیرکاوه

نام: حامد فرهنگ

سپاس: 167

تماس:

پست توسط امیرکاوه »

اقا بچه مردم رو گمراه نکنید . شما چقدر تخیلی فکر می کنید . این بخواد فیزیک بخونه می خواد چی بشه خوب ؟ شما استیون هاوکینگ رو می بینی می گی من می خوام فیزیکدان بشم . بعدشم من حرفم اینه که الان طرف رشته مهندسی می خونه عین ، با یه ادم ... فرقی نداره . چون نمی تونه علمش رو ارائه کنه بی کاره و انگار درسی نخونده . چه برسه به فیزیک محض .
بعدشم کدوم دانشگاه میاد بچه اول دبیرستانی رو دانشگاه راه بده ؟ بعدشم دانشجو فیزیک علاوه بر فیزیک ، جبر و احتمال ، حساب دیفرانسیل و انتگرال ، ریاضیات گسسته و این چیزا رو هم خونده . شما می گی فیزیک که به چهار تا کتاب اطلاق میشه اما حقیقت چیز دیگه ای است . یه ذره منطقی تر فکر کنید . همین حرفا رو بهش می زنید ، 6 سال دیگه مثل خیلی های دیگه خبر خودکشی اش میاد . اون سه تا دانشجوی فیزیک محض شریف یادتون رفته . عاقبت همین توهم زدن هاست !!!

نمایه کاربر
ostad eshgh

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 82

پست توسط ostad eshgh »

alimafi1379 نوشته شده:من یه دانش اموز 14 ساله ام که تا پارسال از درس بدم میومد ولی حدود یک ساله که عاشق فیزیک شدم طوری که بقیه بهم میگن دیوونه شدی ولی من عاشق فیزیکم طوری که همه اخباراشو دنبال میکنم و دنبال فرمول های جدیدم و هیچ وقت حسم به فیزیک تموم نمیشه و با مطالعه بیشتر علاقه ام بیشتر میشه . 1-من چطور میتونم یه فیزیکدان موفق بشم؟2- به نظر شما این علاقه ناشی از دیوونگی چون هیچ کدوم از بچه های همسن و سال من از فیزیک خوششون نمیاد.به طوری که حتی منو مسخره میکنن و بهم دیوانه میگن حتی این اتفاق تو خونمون هم افتاده یعنی همه اطرافیانم بهم میگن دیوونه

سلام
من کوچکتر اینی هستم که در جمع اساتید نظری بدم
ولی خب نظر میدم smile021
دوست عزیز تو این بازه ی سنی علاقه آدم شدیدا تحت تاثیر اطراف و محیط زندگی یا شاید حتی یه جرقه کوچیک توی زندگی و یه اتفاق خیلی ساده ست
در مقابلش کور کردن این ذوق و شوق زیبایی که داری خودش یه ظلم محسوب میشه
من به شخصه اگه بخوام راهنماییت کنم میگم سعی نکن زندگی رو با یه هدف جلو ببری سعی کن همیشه اهداف برای خودت تعیین کنی
عالم هستی جنبه های متفاوتی داره که در عین سادگی واقعا پیچیده میشن حالا با دخالت جوامع انسانی این پیچیدگی بیشتر هم شده
بهت تبریک میگم که از فیزیک خوشت اومده و دنبال درک جهان پیرامونتی
سعی کن توی حال زندگی کنی و منعطف راهت رو پیش ببری
خب فکر کنم جواب سوال دومت رو داده باشم
جواب سوال اولت هم دقیقا نمیدونم چون خیلی کلی پرسیدی
موفقیت فرمول خاصی نداره چون خیلی مولفه ها توش درگیرن و در نهایت هم باز به دیده خودت بر میگرده
ولی همین که سعی کنی هر روزت رو واقعا صرف اهدافت کنی و به آینده امیدوار باشی و از گذشته مایوس نشی
قسمت سخت مسیر رسیدن به اهدافت رو طی کردی
در مورد چگونه پیمودن راه هم که دوستان خیلی خوب توضیح دادن
موفق باشی
smile072 smile072
just keep going

رادمهر

نام: joker

سپاس: 78

تماس:

پست توسط رادمهر »

من همسن خودتم!
به نظر من بهترین روش برای خوندن فیزیک تئوری نسبت به درجه سختی به صورت زیره:
1-انرژی(همه چیز درباره انواع انرژی ها)خیلی سخت نیست چون محاسبات سختی نداره.
2-اپتیک(البته اول هندسی بخون بعد موجی)
3-الکتروستاتیک
4-سیاتیک(اول در موردبردار ها و سرعت لحظه ای و متوسط و حرکت شتاب دار خطی بخون و بعد وارد مباحث تخصصی شو.و بدون بعضی موارد شامل ریاصیات خیلی قوی در حد انتگرال می شود.)
اگر همه این هارو خیلی خیلی خوب بخونی و خیلی فشار به خودت نیاری در این مباحث حرفه ای میشی و کلا در بهترین حالت 2 سال زمان می بره ولی این رو بدون که عجله نداری و اگه خیلی به خودت فشار بیاری و هول هول بخونی احتمال موفقیت کاهش پیدا می کنه.
موفق باشی!
رفتار اخلاقی یک انسان،بر اساس نوع دوستی،تحصیلات و برابری اجتماعی است و هیچ پایه مذهبی لازم نیست.

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

امیرکاوه نوشته شده:اقا بچه مردم رو گمراه نکنید . شما چقدر تخیلی فکر می کنید . این بخواد فیزیک بخونه می خواد چی بشه خوب ؟ شما استیون هاوکینگ رو می بینی می گی من می خوام فیزیکدان بشم . بعدشم من حرفم اینه که الان طرف رشته مهندسی می خونه عین ، با یه ادم ... فرقی نداره . چون نمی تونه علمش رو ارائه کنه بی کاره و انگار درسی نخونده . چه برسه به فیزیک محض .
بعدشم کدوم دانشگاه میاد بچه اول دبیرستانی رو دانشگاه راه بده ؟ بعدشم دانشجو فیزیک علاوه بر فیزیک ، جبر و احتمال ، حساب دیفرانسیل و انتگرال ، ریاضیات گسسته و این چیزا رو هم خونده . شما می گی فیزیک که به چهار تا کتاب اطلاق میشه اما حقیقت چیز دیگه ای است . یه ذره منطقی تر فکر کنید . همین حرفا رو بهش می زنید ، 6 سال دیگه مثل خیلی های دیگه خبر خودکشی اش میاد . اون سه تا دانشجوی فیزیک محض شریف یادتون رفته . عاقبت همین توهم زدن هاست !!!

نشد من توی هوپا یه مطلب بنویسم و کسی رفتار تهاجمی از خودش نشون نده.
اگه من میگم بره یه دانشگاه برای اینه که خودم نمونه های کسانی که این کار رو کردند دیدم .
اصلا برای همینه که میگم بره دانشگاه که از همین الآن آشنایی داشته باشه که دید غلطی پیدا نکنه و بعدا جا نخوره.
فکر همه ی آدما عین هم نیست .
معلومه کسی که از اول همه ی هدفش شغل باشه وقتی با درس خوندن بهش نرسه میره خودکشی میکنه.
من نمیدونم مردم کی میخوان مسئله شغل و تحصیل رو از هم تفکیک کنند.

با القای حرف های منفی به آدما باعث موفقیت اونا نمیشیم.
این دوستمون سنش کمه. بهتره از همین الان اطلاعاتش رو زیاد کنه.چیزی رو با این کار ازدست نمیده. بهتر از اینه که دست روی دست بذاره و بگه چه فایده داره . اصلا تلاش نکنم بهتره.

به نظر من اگه وارد فیزیک بشه ولی از همین حالا سعی کنه خلاقیت خودشو برای منبع درآمدی که میخواد در آینده داشته باشه تقویت کنه موفق میشه به هر دوتا دست پیدا کنه.
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

ارسال پست