صفحه 1 از 3

جنس فضا زمان از چیست؟

ارسال شده: چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۰ - ۱۵:۱۴
توسط hasan1359
در نسبیت انیشتن گفته میشه که جرم ها باعث خمیدگی فضازمان میشن، فضازمان خمیده میشه، پیچ و تاب میخوره و حتی در یک نظریه گفته شده که در مورد سیاه چاله ها، فضازمان پاره میشه.

حالا سوال من اینه که این فضازمان دقیقا چیه؟ چه جنسی داره و از چی ساخته شده؟

Re: جنس فضا زمان از چیست؟

ارسال شده: چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۰ - ۲۰:۱۵
توسط dornalar
فضا زمان مگه پارچه است که جنس داشته باشه؟؟؟
خمش فضا زمان بیشتر یه مثاله که مصطلح شده

Re: جنس فضا زمان از چیست؟

ارسال شده: چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۰ - ۲۲:۱۴
توسط Archimedes
جنس فضا زمان رو نمی دونم
اما میدونم که فضا زمان از سه بعد فضایی ( طول، عرض، ارتفاع) و یک بعد زمان بوجود اومده. و اون رو به عنوان یک چهارچوب در نظر می گیریم.
اما بنظر بنده چیزی که در اثر جرم خم میشه، متراکم میشه و همین طور کش میاد و پاره میشه ابعاده.
تمام کیهان در ابعاد شناورند و حرکت می کنند. و به اون مقیدند.
سه بعد فضایی و یک بعد زمان طبق نظریه اینشتین در هم تنیده و پیوسته اند و یک ساختار پیوسته به اسم صفحه فضا-زمان رو بوجود می آورند.
در نزدیکی سیاهچاله ها و اجرام پرجرم این صفحه چنان کش می آید که حرکت در این ابعاد ( سه بعد فضایی و یک بعد زمان) به تبع این کش آمدن نسبت به حالت کمتر جرم زمانی بیشتر طول می کشد و در نتیجه سیر گذر زمان در نزدیکی اجرام پرجرم کندتر می شود.( نسبت به اجرام کم جرم)

Re: جنس فضا زمان از چیست؟

ارسال شده: چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۰ - ۲۲:۴۲
توسط serlando
باسلام.
من تو کتاب طرح بزرگ تعریفی از فضا خوندم که شاید کمکتون کنه.
طبق این تعریف فضا تارهای درهم تنیده شده فضا و زمان هستند که تحت تاثیر گرانش قرار گرفته اند.
اگر دوستان ایرادی تو این تعریف پیدا کردن عذرمیخوام
smile006

Re: جنس فضا زمان از چیست؟

ارسال شده: پنج‌شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۱ - ۰۰:۳۵
توسط hasan1359
serlando نوشته شده:باسلام.
من تو کتاب طرح بزرگ تعریفی از فضا خوندم که شاید کمکتون کنه.
طبق این تعریف فضا تارهای درهم تنیده شده فضا و زمان هستند که تحت تاثیر گرانش قرار گرفته اند.
اگر دوستان ایرادی تو این تعریف پیدا کردن عذرمیخوام
smile006


سوال همینجاست. آیا این تار و پودهای در هم تنیده شده (فضازمان) صرفا یک سری پیش فرضهای ریاضی هستند یا اینکه واقعا وجود دارند و اگه وجود دارند از چی ساخته شده اند؟

Re: جنس فضا زمان از چیست؟

ارسال شده: پنج‌شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۱ - ۱۶:۳۵
توسط sms5071267
فضا زمان درحالت کلی دوبعد شده یعنی سه بعدفضا ویک بعد زمان تبدیل به دوبعد شده (تاروپودی که کرات روی اون قراردارن نه توئ اون).

Re: جنس فضا زمان از چیست؟

ارسال شده: پنج‌شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۱ - ۱۶:۵۷
توسط candle
از قضا پرسش مهمی است که در مرزهای دانش فیزیک قرار دارد. پاسخ آن را به درستی کسی نمی داند اما فکر می کنم در نظریه استرینگ، بافتار فضا - زمان هم در بنیادی ترین شکل خود، دارای محتوی انرژی و سطوح مختلف نوسانی کوآنتومی است و از 11 بعد مکانی و یک بعد زمانی تشکیل یافته است (دوستان گرامی چنانچه اشتباه می کنم، گوشزد بفرمائید)

Re: جنس فضا زمان از چیست؟

ارسال شده: پنج‌شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۱ - ۱۷:۲۴
توسط Archimedes
candle نوشته شده:از قضا پرسش مهمی است که در مرزهای دانش فیزیک قرار دارد. پاسخ آن را به درستی کسی نمی داند اما فکر می کنم در نظریه استرینگ، بافتار فضا - زمان هم در بنیادی ترین شکل خود، دارای محتوی انرژی و سطوح مختلف نوسانی کوآنتومی است و از 11 بعد مکانی و یک بعد زمانی تشکیل یافته است (دوستان گرامی چنانچه اشتباه می کنم، گوشزد بفرمائید)


سلام
اصل سخن و هدف بوجود آمدن نظریه ریسمان تعریف و شناخت بنیادی ترین سطح وجودی ماده موجود در جهان است( نه بررسی تار و پود فضا زمان یا بررسی ابعاد، بلکه ابعاد اضافی در این نظریه از عوارض جانبی این نظریه است) و بیان می کند که ماده در بنیادی ترین سطح تشکیل شده از ریسمانهایی( باز و بسته) که قابل مشاهده نیست و هر شکل از ارتعاش این ریسمان ها جلوه گر ذره ی بنیادی خاصیست درست مانند ارتعاش مختلف سیم گیتار که موسیقی مختلفی بوجود می آورد.
و کلا فکر کنم پنج نوع تئوری ریسمان داریم که با هدف اتحاد چهار نیروی بنیادی( گرانش، الکترومغناطیس، هسته ای قوی، هسته ای ضعیف) پیکربندی شده است توسط فیزیکدانان.
تا شاید پاسخی باشد برای درک تکینگی سیاهچاله و لحظه آغاز جهان یعنی همان بیگ بنگ.( زیرا برای این لحظه یعنی قبل از زمان پلانک ما احتیاج به معادله ای داریم که هم نسبیت( معادله ابعاد ماکروسکوپی و جرم زیاد مانند ستارگان و سیارات) و هم کوانتوم ( معادله ابعاد زیر اتمی و جرم ناچیز مانند الکترون)را در بر داشته باشد. زیرا نقطه تکینگی دارای ابعاد زیر اتمی و جرمی در حد منظومه هاست).
حال در برخی نظریه ریسمان ما ۲۶ بعد داریم و برخی ۱۱ بعد و برخی ۱۰ بعد ( اگر اشتباه نکنم) ولی اشتباه نکنید این ابعاد قابل دسترسی نیست و بسیار کوچک و فشرده شده اند و هیچ جرمی نمی تواند در جهت آنها حرکت کند زیرا سریع به جای اول بر می گردد و حتی اگر نظریه ریسمان جهان را ۱۱ بعد بداند باز ما فقط همان ۴ بعد( سه بعد فضایی و یک بعد زمان) را تجربه می کنیم.

Re: جنس فضا زمان از چیست؟

ارسال شده: پنج‌شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۱ - ۲۰:۵۷
توسط فروهر
hasan1359 نوشته شده:جنس فضا زمان از چیست؟


(!)

Re: جنس فضا زمان از چیست؟

ارسال شده: شنبه ۱۳۹۴/۱/۱ - ۱۳:۲۹
توسط Plasma
سلام
باید به ماهیت زمان و مکان به تفکیک پرداخت
صفحه فضا-زمان یک مدله برای تبیین اونچه که اتفاق می افته که خب تا الان هم موفق بوده

Re: جنس فضا زمان از چیست؟

ارسال شده: یک‌شنبه ۱۳۹۴/۱/۲ - ۱۷:۱۷
توسط مغز متفکر1
فضا-زمان از 24 بعد مکان و 2 بعد زمان درست شده

Re: جنس فضا زمان از چیست؟

ارسال شده: سه‌شنبه ۱۳۹۴/۱/۱۱ - ۲۲:۵۸
توسط مهدى احمدى
سلام

بنظر بنده در حركت فوتونهاى نور كه باسرعت حدود ٣٠٠٠٠٠ كيلومتر در ثانيه حركت مى كنند ، بصورت مستقيم الخط ، فضا و سه بعد آن معنا مى يابد و در حركت موجى كه تقريبا با سرعت ٧٥٠٠٠ كيلومت در ساعت مى باشد زمان بوجود مى آيد كه تناقض ميان اين دو سرعت و فضا ، زمان موجب تشكيل بعد چهارم و عمق خواهد شد
پس مى توانيم بگوييم به همين دليل چهار فصل و تغييرات زمان ايجاد مى گردد البته نيمى از فضا درون سياهچاله و نيم ديگر درون كرم چاله است و همزمان با حضور ما در يك نيمه همزاد ما در بخش كرم چاله و با قوانين معكوس ما (مانند تصوير ما در آينه ) زندگى خواهد نمود و جمع آنها معناى جهانهاى موازى را تداعى مى كند

Re: جنس فضا زمان از چیست؟

ارسال شده: چهارشنبه ۱۳۹۴/۱/۱۲ - ۱۷:۴۲
توسط esmailgh
مگه زمان بوسیله رویدادها درک نمیشه پس شاید بشه گفت گذشته از جنس اتفاق و اینده از جنس احتمال هست

Re: جنس فضا زمان از چیست؟

ارسال شده: چهارشنبه ۱۳۹۴/۱/۱۲ - ۲۳:۴۶
توسط علیرضا 1358110
فضا زمان از سه بعد فضایی و یک بعد زمان به وجود آمده است.گفته میشه که فضا و زمان در هم پیچیده شده اند.ولی سوالی که پیش می آید این است که سه بعد x y z سه بعد فیزیکی اند ولی زمان که از جنس این سه مورد نیست چطور در آن ها تنیده میشود.اگر کسی میداند لطفا جواب دهد.

Re: جنس فضا زمان از چیست؟

ارسال شده: پنج‌شنبه ۱۳۹۴/۱/۱۳ - ۱۶:۴۷
توسط esmailgh
به نظر من درهم تنیده شدن مکان و زمان به این خاطره که برای هر رویداد میشه نقاطی رو روی سه مولفه فضایی x.y.وz مشخص کرد پس یعنی در ازای هر نقطه از فضا یه محور t وجود داره پس یعنی یک بعد زمان در داخل سه بعد مکان قرار گرفته
اگه اشتباه میکنم ممنون میشم گوشزد کنید