آیا همه نیروها حس می شوند؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

Re: آیا همه نیروها حس می شوند؟

پست توسط Archimedes »

thetime نوشته شده:ببخشید فکر کنم منظورم رو خوب نرسوندم.
منظورم این بود که شخص تحت تاثیر یک نیروی خارجی هم اندازه و مخالف با نیروی وارد بر شخص از طرف سیاره قرار بگیره به طوری که برآیند نیروهای وارد بر اون صفر بشه و سیاره هم تحت تاثیر یک نیروی خارجی دیگر به طوری قرار بگیره که شتابی که از اون نیرو حاصل میشه برابر با شتابی باشه که از نیروی خارجی وارد بر شخص برابر باشه نه اینکه نیروهای خارجی برابر بر سیاره و شخص و ... وارد بشه.
اجرام اطراف شخص و سیاره به قدری از سیاره دور باشند که نیروی وارد بر آن ها از طرف سیاره قابل چشم پوشی باشه و نیروی خارجی وارد بر اون ها هم به طوری باشه که شتابشون با هم و با شتاب حاصل از (نیروی خارجی وارد بر سیاره) و با شتاب حاصل از (نیروی خارجی وارد بر شخص) برابر باشه.
منظورم اینه :
[ تصویر ]
همانطور که می بینید F1 نیروی وارد بر شخص از طرف سیاره و نیروی وارد به سیاره از طرف شخصه و F2 نیروی خارجی وارد بر شخص و F3 نیروی خارجی وارد بر سیاره و Fc و Fd و Fe هم نیروهای خارجی وارد بر اجسام و اجرام اطراف آن ها هستند.
شخص هنگامی که چشمانش بسته است هنگام رها شدن احساس می کند که ساکن است و ناظر سیاره ای به دلیل این که در واقعیت خود سیاره در حال حرکت با شتاب به سمت شخص است فکر می کند که شخص در حال افتادن است.
لازم به ذکر است که 'a شتاب حاصل از نیروی وارد بر سیاره از طرف شخص است که به دلیل جرم بسیار بالای سیاره نسبت به شخص این نیرو بسیار کوچک و قابل چشم پوشی است.
چون اجرام اطراف نیز به علت نیرو های خارجی متفاوت و متناسب شتاب های یکسانی با سیاره دارند ناظر سیاره ای نظرش را تاکید میکند و این مسئله را اثبات نظر خود می داند و خود را نسبتا (به دلیل شتاب ناچیز 'a) چارچوب مرجع لخت می داند در صورتی که شخص در حال افتادن را چارچوب مرجع لخت قبول نمی کند.
اما هنگامی که شخص در حال افتادن چشمانش را باز می کند چون خود را به سرعت در حال نزدیک شدن به سیاره می بیند و اجرام اطراف را نسبتا هم سرعت با سیاره می بیند این بینش برای او ثابت می شود.
اینجاست که می گویم هنگامی که شخص چشمانش بسته شده اند شاید در خطا نباشد.
در این وضعیت نه شخص و نه ناظر سیاره ای و نه اجرام اطراف می توانند به طور صحیح تشخیص دهند که چارچوب مرجع لخت هستند یا نه!
منتظر نظرات و انتقادهایتان در این رابطه هستم.

دوست عزیز
فکر می کنم به مشکل برخوردم در مثال شما
سوال:
چطوره ممکنه نیروی F3 که از اجرام خارج به سیاره وارد میشه بزرگ تر از نیروی F2 هست که از اجرام خارج به شخص وارد میشه؟ مگر این دو نیرو مساوی نیستند؟ چطور ممکنه؟
اگر F3=F2 باشد مشکل حل می شود و خطایی در کار نیست. زیرا دیگر سیاره به سمت شخص حرکت نمی کند!
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
thetime

سپاس: 93

پست توسط thetime »

نه در مثال من یک میدان خاصی به شکلی قرار دارد که نیروی بزگتری به سیاره وارد می کند F3 و نیروی کوچکتری به شخص وارد می کند F2 و نیروها برابر نیستند که این را ذکر کردم این نیروهای خارجی به اندازه ای به سیاره، شخص و اجرام اطراف وارد می شوند که شتاب حاصل از این نیروها بر هرجسم برابر باشد به طوری که اگر دقت کنید بردار برابر a را برای همه اجسام رسم کرده ام.

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

این آزمایش ذهنی، (( اصل نسبیت )) را به طور کامل اثبات می کند و چیز جدیدی نیست.
اصل نسبیت بیان می کند که:
(( شما به هیچ طریقی نمی توانید محاسبه کنید که آیا بی حرکت یا در حال حرکت با سرعت ثابت هستید ))
یا به عبارت دیگر:
معادلات بیان‌کننده قوانین فیزیک٬ در همه‌ی چارچوب‌های مرجع (مجاز) شکل یکسانی دارند. و تا زمانی که شما در جای خود ثابت ایستاده اید یا با سرعت ثابت روی یک مسیر مستقیم حرکت می کنید، قوانین طبیعت ثابت می مانند.
این اصل اولین بار توسط گالیله مطرح شد.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
thetime

سپاس: 93

پست توسط thetime »

اگر دقت کنید من حرفی از سرعت ثابت نزدم بلکه نیروها را بررسی کردم و حاصل نیرو حرکت با شتاب ثابت است نه سرعت ثابت!

ارسال پست