کنده شدن نخ کوچکتر نسبت به بزرگتر

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
ali20ali

نام: علی زارعی

سپاس: 1

کنده شدن نخ کوچکتر نسبت به بزرگتر

پست توسط ali20ali »

دو عدد نخ کاملا شبیه هم داریم که یکی از نخ ها بزرکتر است اگر نیرویی که برای پاره کردن نخ بزگتر به نخ کوچکتر وارد کنیم کنده نمیشود چرا؟ این سوال درباره طناب کش و حتی زنجیر که برای جابجایی اجسام با جر ثقیل استفاده میشود یا بکسل کردن ماشین صدق میکند

star-mahsa

محل اقامت: کرج

سپاس: 3

Re: کنده شدن نخ کوچکتر نسبت به بزرگتر

پست توسط star-mahsa »

من هم سوالی دارم که نمیدونم به این سوال شما ربط داره یا نه ...یک گوی داریم که به بالا و بایینش دو تکه نخ هم اندازه و هم جنس وصل کردیم ...این گوی به وسیله نخ از سقف اویزون شده ...حالا اگه نخ بایینی رو با دست اروم بکشیم ...نخ بایینی کنده میشه و اگه نخ بایینی رو سریع به سمت بایین بکشیم ....نخ بالایی کنده میشه ...این سوال با استفاده از قانون لختی نیوتون باید توجیه بشه ....ولی من جوابی براش بیدا نکردم
من نه آنم كه زبونى كشم از چرخ و فلک

چرخ بر هم زنم ار غير مرادم گردد

star-mahsa

پست توسط star-mahsa »

کسی نبود ؟واقعا ذهن من درگیره . . .

afshin b

پست توسط afshin b »

star-mahsa نوشته شده:من هم سوالی دارم که نمیدونم به این سوال شما ربط داره یا نه ...یک گوی داریم که به بالا و بایینش دو تکه نخ هم اندازه و هم جنس وصل کردیم ...این گوی به وسیله نخ از سقف اویزون شده ...حالا اگه نخ بایینی رو با دست اروم بکشیم ...نخ بایینی کنده میشه و اگه نخ بایینی رو سریع به سمت بایین بکشیم ....نخ بالایی کنده میشه ...این سوال با استفاده از قانون لختی نیوتون باید توجیه بشه ....ولی من جوابی براش بیدا نکردم

بنظر من جوابتون برعکس هست.
1) وقتی نخ آروم کشیده میشه، یعنی شتاب نداره. نیروی موجود در نخ پایین فقط همون نیرویی هست که ما نخ رو میکشیم اما نیروی موجود در نخ بالا، نیروی کشیدن ما به اضافه ی نیروی وزن گوی هست. پس نخ بالا کشش بیشتری را تجربه می کند و پاره میشود.

2) وقتی نخ را با شتاب می کشیم، لختی گوی باعث میشود گوی در برابر این نیرو مقاومت نشان دهد و اگر نیرو به اندازه ی کافی سریع وارد شود، قبل از اینکه نیروی کشیدن ما به نخ بالایی برسد، نخ پایینی به حداکثر کشش قابل تحمل خود می رسد و زودتر پاره می شود. یعنی چون در این حالت شتاب وجود دارد، جرم گوی باعث تاخیر در رسیدن نیرو به نخ بالا می شود

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

برای سوال اول:
هر چه طول نخ بیشتر باشه احتمال وجود نقاط ضعیف در اون بیشتر می شه و نیروی کمتری می تونه از نقطه ضعیف نخ رو پاره کنه.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

ramin.ein

نام: رامین علیزاده سالطه

پست توسط ramin.ein »

You-See نوشته شده:برای سوال اول:
هر چه طول نخ بیشتر باشه احتمال وجود نقاط ضعیف در اون بیشتر می شه و نیروی کمتری می تونه از نقطه ضعیف نخ رو پاره کنه.

قانع کننده نبود

pitersongvs

نام: وحید

سپاس: 7

پست توسط pitersongvs »

سلام..
موضوع احتمال نمیتونه مساله رو حل کنه دوستان...چون در این صورت باید بعضی وقت ها هم عکس این قضیه رو ببینیم..
خواهشا سوال رو طور دیگه ای مطرح کنید...من درست متوجه نشدم. smile023
چون بستگی داره..ممکنه با قوانین نیوتن توضیح داده بشه...یا با مکانیک مواد..یا به قول مهندسین عمران مقاومت مصالح..امیدوارم سوال رو طور دیگه ای بفرمایید شاید بتونم کمکی کنم

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

اتفاقا عکسش هم اتفاق می افته.
طناب های با اندازه مساوی و از یک جنس همگی با یک اندازه نیرو پاره نمی شوند.
از طرفی خود طناب ها از الیافی ساخته می شوند که اون ها هم به یک اندازه و به یک قدرت نیستند.
احتمال بهترین راه برای بیان این اتفاقه، همون طور که احتمالش وجود داره طناب بزرگتر مقاومت بیشتری نشون بده اما این احتمال ضعیف تره. برای دیدنش باید بارها و بارها آزمایش کنید.
لزوما این احتمال رابطه خطی نداره و ممکنه با دو برابر شدن طول طناب، احتمال وجود نقاط سست در اون صد برابر بشه، اون وقت برای مشاهده اتفاق در جهت معکوس در حالت متوسط آماری باید صد بار تست انجام بدید.
زمانی حرف از احتمال نمی شه زد که ساختار رو پیوسته بدونیم. در ریز ترین حالت خودش طناب از یک خط اتم تشکیل شده، که تمام لرزش هاش در دمای صفر مطلق گرفته شده، اون وقت احتمالا تحمل کشش اون طناب با افزایش طول البته در جهت عمود در گرانش (!!) تغییری نخواهد کرد.
از طرف دیگه، شما اگر از همون نخ استفاده کنید و مثلا یک وزنه به اون آویزون کنید و پاره نشه، بعد بیایید و مقدار بیشتری از همون نخی رو که ازش استفاده کردید، استفاده کنید، مسلما فقط و فقط در جهتی پیش خواهید رفت که در حالت ایده آل مقاومت نخ با طول بیشتر فرقی نکنه نه این که بیشتر بشه، شما اگر ادامه نخ رو هم تیر آهن فرض کنید، باز مقاومت کلی می شه مقاومت اون نخ!!
چیزی شبیه به سری کردن فنر ها خواهیم داشت. ضریب فنر در حالت سری کردن دو فنر، همواره بین ضریب فنر آن دو فنر قرار داره.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

star-mahsa

پست توسط star-mahsa »

afshin b نوشته شده:
star-mahsa نوشته شده:من هم سوالی دارم که نمیدونم به این سوال شما ربط داره یا نه ...یک گوی داریم که به بالا و بایینش دو تکه نخ هم اندازه و هم جنس وصل کردیم ...این گوی به وسیله نخ از سقف اویزون شده ...حالا اگه نخ بایینی رو با دست اروم بکشیم ...نخ بایینی کنده میشه و اگه نخ بایینی رو سریع به سمت بایین بکشیم ....نخ بالایی کنده میشه ...این سوال با استفاده از قانون لختی نیوتون باید توجیه بشه ....ولی من جوابی براش بیدا نکردم

بنظر من جوابتون برعکس هست.
1) وقتی نخ آروم کشیده میشه، یعنی شتاب نداره. نیروی موجود در نخ پایین فقط همون نیرویی هست که ما نخ رو میکشیم اما نیروی موجود در نخ بالا، نیروی کشیدن ما به اضافه ی نیروی وزن گوی هست. پس نخ بالا کشش بیشتری را تجربه می کند و پاره میشود.

2) وقتی نخ را با شتاب می کشیم، لختی گوی باعث میشود گوی در برابر این نیرو مقاومت نشان دهد و اگر نیرو به اندازه ی کافی سریع وارد شود، قبل از اینکه نیروی کشیدن ما به نخ بالایی برسد، نخ پایینی به حداکثر کشش قابل تحمل خود می رسد و زودتر پاره می شود. یعنی چون در این حالت شتاب وجود دارد، جرم گوی باعث تاخیر در رسیدن نیرو به نخ بالا می شود

واقعا ممنونم ....در این خصوص جوابی به این کاملی دریافت نکرده بودم

نمایه کاربر
Legionnaire

سپاس: 15

تماس:

پست توسط Legionnaire »

با سلام
دوست عزیز مسئله ی شما دقیقا یکی از سوالات کتاب فیزیک هالیدی هستش
این مسئله بدین شکل هستش که اگه فرض کنیم دو نقطه یکی محل اتصال نخ بالا به سق و یکی محل اتصال نخ پایین به گوی باش
1)شما معادله ی نیرو را برای دو نقطه در حالتی که به آرومی اون رو بکشیم بنویسید شتاب اون صفر هستش معادله چنین است
F=mg+t برای نقطه ی بالا
f=t برای نقطه ی پایین
که t نیروی نخ پایینی هست و چون بر جسم شتابی وارد نمی شود.سرعت ثابت است و نخ بالایی در نقطه ی اتصال پاره می شود.
2)اما در حالتی که ما نخ پایینی را با شتاب تکان دهیم برآیند نیرو در نقطه ی اتصال نخ پایین به جسم به دلیل شتاب زیاد دست
f=t بیشتر است از
F=mg وارد بر نقطه ی بالایی است(هنگام بکسل کردن ماشین با طناب در اکثر موارد مشاهده کردید که سیم بکسل از ناحیه ی اتصال به ماشین شکسته شده پاره می شود)

از این شگرد در قنادی ها اگر دیده باشد قناد ها با پیچانده نخ به دور انگشت شست و با شتاب کشیدن نخ برای بریدن آن استفاده می کنند

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

ali20ali نوشته شده:دو عدد نخ کاملا شبیه هم داریم که یکی از نخ ها بزرکتر است اگر نیرویی که برای پاره کردن نخ بزگتر به نخ کوچکتر وارد کنیم کنده نمیشود چرا؟ این سوال درباره طناب کش و حتی زنجیر که برای جابجایی اجسام با جر ثقیل استفاده میشود یا بکسل کردن ماشین صدق میکند

نیرویی که وارد میکنیم از هر جزء کوچیک طناب به جزءکناریش منتقل میشه. فکر میکنم هرچی طول طناب بیشتر باشه در انتقال بین جزءها انرژی بیشتر تلف میشود و احتمال پاره شدنش کمتر میشه
البته موضوعی که اشاره کردند(احتمال وجود نقاط ضعیف) هم مطرحه.
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

ارسال پست