دلیل معلق بودن زمین چیست؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
gomghashte

نام: javad basiri

عضویت : شنبه ۱۳۹۴/۳/۲۳ - ۲۰:۲۴


پست: 52

سپاس: 3

دلیل معلق بودن زمین چیست؟

پست توسط gomghashte »

دوستان عزیز در انجمن هوپا مدتی است که این امر فکرم را مشغول کرده که آیا گازها مثل گازهیدروژن سیاره زمین را معلق نگه داشت یا دلیل دیگری دارد و سوال دیگه آیا همه سیارات به دور هسته کهکشان در چرخش هستند؟

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۱/۴/۲۰ - ۰۸:۵۱


پست: 1187

سپاس: 880

جنسیت:

تماس:

Re: بچه ها کمکم کنید دلیل معلق بودن زمین چیست؟

پست توسط غلامعلی نوری »

gomghashte نوشته شده:دوستان عزیز در انجمن هوپا مدتی است که این امر فکرم را مشغول کرده که آیا گازها مثل گازهیدروژن سیاره زمین را معلق نگه داشت یا دلیل دیگری دارد و سوال دیگه آیا همه سیارات به دور هسته کهکشان در چرخش هستند؟
درود

نخست بفرما در چه پایه ای درس می خونی

نو آموزان ( ابتدایی) ؟ یا راهنمایی ؟ یا حوزه ی علمیه ؟
آخرین ویرایش توسط غلامعلی نوری شنبه ۱۳۹۴/۳/۲۳ - ۲۱:۲۰, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
gomghashte

نام: javad basiri

عضویت : شنبه ۱۳۹۴/۳/۲۳ - ۲۰:۲۴


پست: 52

سپاس: 3

Re: بچه ها کمکم کنید دلیل معلق بودن زمین چیست؟

پست توسط gomghashte »

من لیسانس کامپیوترم نرم افزار

نمایه کاربر
Cartouche

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۹/۷/۲۹ - ۱۹:۳۶


پست: 1197

سپاس: 956

Re: بچه ها کمکم کنید دلیل معلق بودن زمین چیست؟

پست توسط Cartouche »

زمین معلق نیست؛ داره روی خورشید سقوط میکنه.
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
gomghashte

نام: javad basiri

عضویت : شنبه ۱۳۹۴/۳/۲۳ - ۲۰:۲۴


پست: 52

سپاس: 3

Re: دلیل معلق بودن زمین چیست؟

پست توسط gomghashte »

خواهش میکنم راهنمایی فرمایید

amir700

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۹۴/۳/۲۴ - ۱۳:۴۲


پست: 22

سپاس: 1

Re: دلیل معلق بودن زمین چیست؟

پست توسط amir700 »

از شما بعیده این سوالات زمین تحت نیروی گریز از مرکز قرار دارد یعنی می خواهد به بیرون پرتاب شود اما نیروی جاذبه ی خورشید ان را خنثی می کند

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۹۳/۵/۱۹ - ۱۹:۰۵


پست: 1186

سپاس: 770

جنسیت:

تماس:

Re: دلیل معلق بودن زمین چیست؟

پست توسط You-See »

ببین دوست عزیز زمین باید کجا سقوط کنه؟ این رو اگر از خود بپرسی همه چیز حل می شه.
اگر فکر می کنی روی خورشید، بله درست فکر کردی. اما چون سرعت خطی عمود بر راستای زمین-خورشید داره، یه ذره سمت خورشید کشیده می شه یه ذره صاف می ره، در مجموع این طور می شه که دور خورشید می چرخه.
یک پارچه رو ببند به سر یک سطل بزرگ، بعد وسطش یه سنگ بذار تا گود بشه، این خورشیده، حالا یه تیله رو رها کنی صاف می ره سمت خورشیده، اما اگر به جای رها کردن، تیله رو به کنار هل بدی می بینی که دور سنگه می چرخه و در نهایت چون داره به پارچه ساویده می شه با از دست دادن انرژی روش می افته. اما در فضا چون زمین به چیزی ساویده نمی شه انرژی حرکتی اولیه اش رو از دست نمی ده و به گردشش ادامه می ده.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

alireza1379

نام: علیرضا عباسی

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۴/۳/۱۸ - ۱۲:۱۸


پست: 3

سپاس: 1

Re: دلیل معلق بودن زمین چیست؟

پست توسط alireza1379 »

خورشید به این دلیل میتواند معلق باشد که از جنس گاز است و از هسته ی سنگینی تشکیل شده است پس دارای جاذبه ی زیادی است و به نظر من این نیروی گریز از مرکز است که زمین را دور خورشید می چرخاند و مانع سقوط آن می شود و همان طور که دوست عزیزمون گفت در فضا هیچ گونه اصطکاکی وجود ندارد که زمین را از حرکت بایستاند.

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۹۳/۵/۱۹ - ۱۹:۰۵


پست: 1186

سپاس: 770

جنسیت:

تماس:

Re: دلیل معلق بودن زمین چیست؟

پست توسط You-See »

من نمی فهمم این سقوط یعنی چه؟
سقوط به کجا؟ روی چی؟ و از همه مهمتر چرا؟؟؟
هیچ ربطی به جنس خورشید نداره. هیچ ربطی به حرکت خورشید هم نداره.
گریز از مرکز هم اصلا نیرو نیست و چیزی رو نمی چرخونه.
دوست عزیزم، یکم باید بیشتر مطالعه کنی.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

masoud.alipour14

عضویت : سه‌شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۱۴ - ۰۱:۲۰


پست: 1جنسیت:

Re: دلیل معلق بودن زمین چیست؟

پست توسط masoud.alipour14 »

اصلا ما میگیم زمین بر اثر جاذبه خورشید رو هوا معلقه
سیارات دیگه ک بیرون منظومه شمسی قرار دارن برا ثر چی رو فضا معلقن

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2149

سپاس: 3824

جنسیت:

تماس:

Re: دلیل معلق بودن زمین چیست؟

پست توسط rohamjpl »

جاذبه چیزی است که جهان ما را در کنار هم نگه می دارد.پاسخ گرانش و سرعت زاویه‌ای است - کشش گرانشی خورشید روی زمین، زمین را از پرواز دور نگه می‌دارد و این واقعیت که زمین حرکت زاویه‌ای دارد باعث می‌شود که به اطراف بچرخد و به سمت خورشید نیفتد.
وقتی می گویم ماه در حال سقوط به دور زمین است، منظورم واقعاً این است که ماه و زمین در اطراف مرکز مشترک خود در حال سقوط هستند، که خود با سقوط توده های درگیر به دور یکدیگر حرکت می کند.
وقتی می گویم زمین و ماه با هم به دور خورشید می افتند، منظورم واقعاً این است که منظومه زمین-ماه به دور مرکز منظومه شمسی می چرخد ​​که موقعیت نسبی آن توسط مکان خورشید تعیین می شود. و تمام سیارات نسبت به یکدیگر.
خود کهکشان در حال سقوط به سمت مرکز جرم گروهی از کهکشان‌هایی است که بخشی از آن است - گروه محلی، در حالی که خود آن گروه در حال سقوط در خوشه خود - خوشه باکره است. درست است اگر فکر کنیم که خوشه باکره به نوبه خود در حال سقوط به یک گروه بزرگتر در سلسله مراتب کیهانی است - اما از آنجایی که جهان با سرعتی شتابان در حال انبساط است، بیشتر بقیه جهان از ما دور می شوند.
بنابراین، بله، زمین "در جهان معلق" است.
پاسخ علمی تر
ستاره ای که آنها به دور آن می چرخند در حال ایجاد یک فرورفتگی در تار و پود فضازمان است، دقیقاً مانند اینکه جرم شما باعث ایجاد چاه در پارچه ترامپولین می شود. زمین فضازمان را به دور خود می پیچد.
با استفاده از زمین به عنوان مثال به جای خورشید، ماه خود را در گرانش زمین می یابد و به سمت مرکز جرم زمین شتاب می گیرد (گرانش مترادف با شتاب است). با این حال، به دلیل سرعت ماه در حالی که به خوبی به جاذبه زمین نزدیک می شود، خود را بین شتاب گرفتن به سمت مرکز و پرتاب در یک خط آنی از زمین می بیند. ایستگاه فضایی بین المللی توسط همین پدیده شناور نگه داشته می شود. به آن سقوط آزاد می گویند.
سیارات از همین قانون برای گردش خود به دور خورشید پیروی می کنند. آنها در حال شتاب گرفتن به سمت مرکز جرم خورشید هستند، اما سرعت بالای آنها آنها را در مدار اطراف خود نگه می دارد. اگر خورشید ناگهان ناپدید می شد، آنها با سرعت لحظه ای که در آن لحظه داشتند به فضای خالی پرتاب می کردند (البته، اگر امواج گرانشی درست باشد، تأثیر چاه جاذبه خورشید بر روی سیارات با سرعت نور ناپدید می شود. در فواصل بسیار زیاد بین خورشید و سیارات، آنها در واقع به گردش "هیچ" ادامه می دهند تا زمانی که واقعیت خورشید در حال ناپدید شدن به موقعیت آنها برسد. سپس آنها به فضا پرواز می کنند.) اگر انرژی (سرعت) را از دست می دادند، حرکت می کردند. به خورشید نزدیک‌تر می‌شوند و اگر سرعتشان صفر باشد، درست در آن می‌افتند.
یک پدیده مشابه (اما به هیچ وجه یکسان) را می توان با نحوه چرخش الکترون ها به دور هسته توصیف کرد. اگر انرژی به دست آورند (فوتن را جذب کنند) به سطح انرژی بالاتری می روند. اگر انرژی خود را از دست بدهند (یک فوتون ساطع کنند) به سطح انرژی پایین تری می روند. سطوح انرژی گسسته باید معرفی می‌شد، زیرا اگر الکترون‌ها واقعاً مانند سیارات خورشید به دور هسته اتم‌ها می‌چرخند، پس از گسیل یک فوتون، زنجیره‌ای دائمی از سرعت پایین‌تر، گسیل انرژی، سرعت کمتر و غیره ایجاد می‌کنند تا زمانی که سقوط کنند. به مرکز هسته و از آنجایی که من زنده هستم و این پاسخ را تایپ می کنم، و الکترون ها را مشاهده کرده ایم که فوتون ها را جذب و ساطع می کنند، واضح است که آنها مانند سیارات به دور اتم ها نمی چرخند (وگرنه هر زمان که یک الکترون در بدن شما یک فوتون ساطع کند، باعث ایجاد یک زنجیره می شود. واکنشی که در آن اتم های شما تقریباً فرو می ریزند و دیگر چیزی برای شما باقی نمی ماند). اما، معرفی سطوح انرژی گسسته در توصیف رفتار الکترون‌ها در یک اتم مؤثر بود (و همچنان به کار خود ادامه می‌دهد).
سطوح انرژی اطراف یک اتم: n نشان دهنده سطح انرژی است.
بنابراین به همین دلیل است که چیزها (سیاره ها، قمرها، سیارک ها، هر چیزی!) اصلاً شناور هستند. اگر مرکز جرمی که آنها به دور آن می چرخند ناگهان ناپدید شود، آنها با سرعت آنی خود به فضای آزاد پرتاب می کنند و با آن سرعت حرکت می کنند تا زمانی که یک نیروی خارجی (قانون اول نیوتن) بر آنها وارد شود و شتاب، جهت یا هر دو را تغییر دهد. . این نیروی جدیدی که بر آنها وارد می شود به احتمال زیاد جرم دیگری است که آنها یا از طریق چاه گرانشی خود جذب می کنند یا توسط چاه گرانشی دیگری جذب می شوند. و اگر سرعت آنها به اندازه کافی مشخص باشد، در مدار دیگری قرار می گیرند.
به یاد داشته باشید، اگرچه خورشید یک چاه گرانشی عظیم برای سقوط زمین ایجاد می کند، زمین چاه گرانشی خود را در فضا-زمان برای سقوط ماه یا ماهواره های ما ایجاد می کند. و هر یک از این چیزها چاه گرانشی خود را ایجاد می کنند، درست همانطور که شما خودتان این کار را می کنید. همه چیز در یک چاه گرانشی به سمت چیزی در حال سقوط است.
چگونه سیارات بدون سقوط در فضا شناورند؟
پاسخ اصلی: اگر فضا به معنای واقعی کلمه هیچ و خالی است، پس چگونه سیارات بدون سقوط شناور می مانند؟
سوال مشابه
آیا معلق بودن در هوا به شما اجازه می دهد تحت تأثیر چرخش زمین قرار نگیرید؟اگر روی خط استوا ایستاده اید، همراه با سطح زمین، با سرعتی در حدود 1000 مایل در ساعت در حال حرکت هستید. بنابراین اگر شما به بالا پرواز کنید به عنوان مثال. 100 متر با جت پک خود همچنان با همان سرعت به طرفین حرکت می کنید تا نقطه ای که از آن بلند شده اید در زیر شما باقی بماند.
خوب، نه کاملا. از آنجایی که شما 100 متر بالاتر از سطح هستید، در دایره ای حرکت می کنید که شعاع آن 100 متر بیشتر از زمین است، بنابراین محیط آن بزرگتر از سطح زمین است. این بدان معناست که زمین کمی سریعتر از شما خواهد چرخید، بنابراین می‌بینید که نقطه برخاستن شما به تدریج به سمت شرق دور می‌شود. اگر فاصله شما d متر بالاتر از سطح باشد، مدار شما 2πd متر بزرگتر از سطح زمین است، بنابراین در مثال بالا نقطه برخاستن شما با سرعت حدود 630 متر در روز یا حدود 26 متر در ساعت دور می شود. این احتمال وجود دارد که بادها یا حرکات تصادفی جت پک شما بیشتر از این باشد، بنابراین احتمالا متوجه نخواهید شد.راه های مختلفی برای "معلق کردن خود در هوا" وجود دارد. سوال اصلی این است که نسبت به چه چیزی معلق هستید؟ اگر این هوایی است که شما نسبت به آن معلق هستید، واضح است که با باد/چرخش زمین حرکت خواهید کرد. از طرف دیگر، اگر از جت پک استفاده می کنید، مولفه مماسی سرعت خود را در هنگام بالا رفتن حفظ خواهید کرد. بنابراین شما کمی کندتر از زمین خواهید چرخید و در هنگام فرود خود را در مکانی متفاوت خواهید دید.
توجه داشته باشید که من از نیروهای مرکزگرا غفلت کردم (که فرد نمی تواند انجام دهد). در واقع، بسته به نیرویی که از طریق جت پک وارد می‌کنید، ممکن است با سرعت‌های مختلف بچرخید. با فرض اینکه شما در همان ارتفاع بالای زمین بمانید، تغییر نیروی جت پک سرعت چرخش شما را نیز کاهش می دهد، به عنوان $\frac{m\omega^2}{r}=mg-F_{jetpack}$. سپس واقعاً به مکانیسم شما بستگی دارد.
جو به همان دلیلی که شما انجام می دهید همراه با زمین می چرخد.
برای از بین بردن چیزی به نیرو نیاز نیست. این یک قانون اساسی فیزیک است - اینکه چیزی که در حال حرکت است اگر نیرویی روی آن نباشد به حرکت خود ادامه خواهد داد.
نیرو لازم است یا برای اینکه چیزی سرعتش را تغییر دهد، یا اینکه حرکتش را در جهتی جدید قرار دهد. یک نیرو می تواند هر دو یا فقط یکی از اینها را انجام دهد. بیشتر نیروها هر دو را انجام می‌دهند، اما نیرویی که دقیقاً به همان جهتی که قبلاً می‌روید فشار می‌آورد، فقط سرعت شما را تغییر می‌دهد و جهت شما را تغییر نمی‌دهد. نیرویی که با زاویه قائمه به سمتی که می‌روید فشار می‌آورد، فقط جهت شما را تغییر می‌دهد و هیچ سرعتی اضافه نمی‌کند. برای مثال، نیرویی در «ساعت 10»، هم سرعت و هم جهت شما را تغییر می‌دهد.
همانطور که روی زمین ثابت می ایستید، به همان سرعت ادامه می دهید، اما جهت شما تغییر می کند. بین روز و شب در جهت مخالف حرکت می کنید. بنابراین نیروهای وارد شده به شما باید در یک زاویه راست نسبت به جهت حرکت شما باشند. در واقع، آنها هستند. حرکت شما از غرب به شرق در امتداد سطح زمین است و نیروی گرانش شما را به سمت مرکز زمین پایین می کشد - نیرو و حرکت شما در زوایای قائم هستند. به همین ترتیب برای جو. همراه با زمین حرکت می کند و با سرعت ثابتی حرکت می کند. برای هل دادن آن به همراه زمین به چیزی نیاز ندارد. از آنجایی که فقط جهت حرکت آن در حال تغییر است، فقط به نیرویی در زاویه قائم به حرکت خود نیاز دارد، مانند شما، و نیرویی که این کار را انجام می دهد دوباره گرانش است.
این تمام تصویر نیست، زیرا میزان تغییر جهت حرکت شما به قدرت زاویه راست بستگی دارد. به نظر می رسد که گرانش برای تغییر جهت حرکت ما با چرخش زمین بسیار قوی است. باید نیروی دیگری بر ما و جو وجود داشته باشد که بیشتر گرانش را از بین ببرد. وجود دارد. برای من این نیروی صندلی بر باسن من است. برای جو، فشار هوا است.
بنابراین گرانش "هوا را به چرخش در نمی آورد". هوا در حال حرکت است، و جاذبه به سادگی جهت خود را تغییر می دهد تا آن را به صورت دایره ای بکشد.
ممکن است تعجب کنید که چرا هوا فقط در آنجا نمی نشیند و زمین در زیر آن نمی چرخد. یک پاسخ به آن این است که از دیدگاه ما این به معنای باد بسیار شدید همیشه است. آن باد به مواد برخورد می‌کند و در نهایت سرعتش به صفر می‌رسد (این از دیدگاه ما است - هوا از نقطه‌نظر خارج از فضا و تماشای همه‌چیز، به سرعت چرخش ما افزایش می‌یابد). حتی هوای بالا نیز در نهایت با زمین می‌چرخد، زیرا اگرچه نمی‌تواند به کوه‌ها یا ساختمان‌ها برخورد کند و مانع وزش آن شود، اساساً می‌تواند به دلیل اصطکاک در هوا به هوای زیر خود برخورد کند.
آیا چرخش زمین بر جسمی در استراتوسفر تأثیر می گذارد؟
از آنجایی که می‌توانیم باد را از معادله حذف کنیم، نتیجه می‌گیریم که تکانه زاویه‌ای بالون بدون تغییر باقی می‌ماند (تنها نیروهای وارد بر بالون موازی با خط اتصال بالون به مرکز زمین خواهد بود، بنابراین هیچ گشتاوری اعمال نمی‌شود).
m را به عنوان جرم بالون نشان می دهیم، $r_1=6371\,km$ برای فاصله اولیه از مرکز زمین (شعاع متوسط ​​زمین)، $r_2=6411\,km$برای فاصله نهایی از مرکز زمین و به ترتیب v1 و v2 برای فاصله اولیه. و سرعت خطی نهایی
از پایستگی تکانه زاویه ای داریم:$L_1 = L_2$و$m(r_1\cdot v_1\cdot sin\alpha) = m(r_2\cdot v_2\cdot sin\alpha)$
که $\alpha$ زاویه بین شعاع و سرعت است. از آنجایی که سرعت همیشه بر شعاع عمود است، $sin\alpha$ برابر با 1 است.
$v_2 = \frac{r_1}{r_2}v_1$بنابراین، می بینیم که اگر بالون روی زمین قرار گیرد، کندتر از چرخش آن در مرکز زمین می چرخد. بیایید سرعت زاویه ای را محاسبه کنیم:
$v=\omega r \implies \omega_2 r_2 = \frac{r_1}{r_2} \omega_1 r_1$و$\omega_2 = \frac{r_1^2}{r_2^{2}} \omega_1 \approx \frac{355^{\circ}}{24\,h}$
بنابراین، در حالی که زمین یک چرخش کامل انجام می دهد، بالون فقط حدود 355 درجه می چرخد.
اگر بخواهیم سرعت دقیقی را که بالون با آن در حال پرواز است محاسبه کنیم، به $v_2 = \frac{r_1}{r_2}v_1$برمی گردیم، اما برای این کار باید سرعت v1 را محاسبه کنیم، که برابر با $\frac{2\pi R}{24\,h}$است که در آن R فاصله نیویورک تا محور زمین است. به اطراف می چرخد چرا ما به اون احتیاج داریم؟ زیرا نیویورک حول مرکز زمین (که ما در محاسبات خود به عنوان نقطه ای از جایی که گشتاور زاویه ای را محاسبه کردیم استفاده کردیم) نمی چرخد، بلکه حول محور زمین می چرخد. همه چیز حول این محور می چرخد، اما چیزهای نزدیک به استوا سرعت بیشتری دارند، زیرا دایره ای که می سازند طولانی تر است.
نیویورک وr پس $R = r_1 \cdot cos\alpha$جایی که $\alpha = 40.7^{\circ}$ عرض جغرافیایی است.
پس $v_2 = \frac{r_1}{r_2}\cdot \frac{2\pi R}{24\,h} = \frac{r_1}{r_2}\cdot \frac{2\pi r_1 \cdot cos\alpha}{24\,h} = 1256\,\frac{km}{h}$I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260 رهام حسامی ترم پنجم مهندسی هوافضا
تصویر

ارسال پست