چرا جهان بزرگ است؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

Re: چرا جهان بزرگ است؟

پست توسط Archimedes »

pixi نوشته است:
لطفا به صورت ساده توضیح بدهید

دوست عزیز
جهان بزرگ است به این دلیل که از دیر زمانی (بیش از ۱۳ میلیارد سال) در حال انبساط با سرعتی بسیار زیاد بوده است و هم اکنون نیز ادامه دارد.
این که لبه و کرانه دارد یا نه، هم اکنون فقط دستخوش گمانه زنی بوده و نمی توان با قطعیت در آن مورد سخن گفت.
و اگر سخنی نیز گفته می شود بیشتر بر می گردد به هندسه توپولوژی جهان که آن را به اشکالی مانند نوار موبیوس و بطری کلاین و دیگر اشکال یک رویه نسبت می دهند.(که در نتیجه جهان را متناهی و حدود، ولی فاقد کرانه و لبه می دانند)
که البته این موضوع نیز قابل بررسی می باشد. که چه بسا هم اکنون جهان را در تعادل گرانش (بخاطر جرم و ماده تاریک) و ضد گرانش (بخاطر انرژی تاریک) می دانند و در نتیجه هندسه آن را تخت در نظر گرفته اند و ممکن است جهان کرانه ای داشته باشد.
به هر حال:
در این سری مسائل نمی توان با یقین سخن گفت.
ولی جهان همچنان به خاطر انبساط ناشی از تورم و تحریک ناشی از بیگ بنگ در حال بزرگتر شدن است.(بی شک جهان ۱۲ میلیارد سال قبل بسیار کوچکتر از جهان امروز بوده است)
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

pixi نوشته شده:سلام و درود
لطفا این مسئله را ساده تر از اون چیزی که توی ویکی پدیا هست توضیح بدین ولطفا بگین ربط این مسئله با اغتشاشات کوانتمی چیه؟ smile042 smile048
pixi نوشته شده:علت اصلی عدم فرو ریختن مواد در هم، فشار های مختلف تبهگنی های کوانتومی است.

با سلام خدمت شما و درود بر شما،

از اونجایی که بر می آد، احتمالاً شما دانش آموزی دبیرستانی هستید، و تازه دارید با فیزیک و شیمی و ریاضی آشنا می شید.
من می خوام یک موضوع مهمی رو خدمت شما و هم ردیفانتان عرض کنم.
ببینید دوست گرامی، اگر من و سایر دوستان الآن بخوایم برای شما از فشار تبهگنی و سایر مفاهیم اینچنینی،
مثل نسبیت عام و گرانش و کوانتوم و توپولوژی و نوار موبیوس و ... صحبت کنیم، شما طبیعتاً متوجه نمی شید.
نه به خاطر اینکه کودن هستید، بلکه الآن زوده و شما باید مقدمات یاد بگیرید تا جون مطلب بگیرید.
اگه شما بخواید فشار بیارید، فقط چند تا اسم و کلمه رو مثل طوطی یاد می گیرید.

من به شما توصیه اکید می کنم که به جای این بحثا و این حرف ها، بروید راجع به همون مفاهیم دبیرستان
بحث کنید و زیر و بمشان را در آورید و برید اینترنت آزمایشاتشان را ببینید و ... تا مطلب رو تکمیل کنید.
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

pixi

سپاس: 11

پست توسط pixi »

دوستان کسی می تونه این جمله را توضیح بدهد؟؟؟
"علت اصلی عدم فرو ریختن مواد در هم، فشار های مختلف تبهگنی های کوانتومی است." و ربط فشار های مختلف تبهگنی های کوانتومی با اغتشاشات کوانتومی چیست؟اصلا ربطی دارند؟
به صورت ساده لطفا
آلبرت اینشتین:اگر نتوانید موضوعی را به سادگی توضیح دهید، در حقیقت آن موضوع را درست نفهمیده اید.
هر کسی یک نابغه است. ولی اگر یک ماهی را از روی توانایی اش در بالا رفتن از درخت قضاوت کنی،آن ماهی تمام عمرش را با این باور زندگی خواهد کرد که یک احمق است.

Dr.HyB0

نام: Mohammad Mahdi Ebrahimi

سپاس: 2

پست توسط Dr.HyB0 »

pixi نوشته شده:لطفا به صورت ساده توضیح بدهید smile042

به این موضوع میشه اینطور نگاه کرد که اگر جهان نامتناهی و یکنواخت نباشه اونوقت ستاره ها براثر گرانش زیاد از هر طرف به طرف دیگر کشیده می شوند و جهانی پر از هرج و مرج رو شاهد هستیم که دیگه نمیشه توش زندگی کرد و ستاره ها با این انرژی زیاد سبب طوفان های آتشین میشن و بعد به گرد و غبار تبدیل میشن. حتی اگه متناهی و یکنواخت هم باشه باز ستاره ها بر اثر گرانش به درون هم فرو میریزند.
جهان نامتناهی و یکنواخت پاسخی بود که نیوتون به پارادوکس بنتلی داد اما خود نیوتن هم می دونست جوابش به گفته میچیو کاکو توی کتابش مثل خونه ای که با کارت های بازی درست شده و هر آن ممکنه که خراب
بشه.
این چیزی بود که من از توی کتاب جهان های موازی میچیو کاکو خوندم. کتاب عالیه بهتون پیشنهاد میکنم اگه نخوندین حتما بخونینش.

ارسال پست