اشتباهات رایج شده در نسبیت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
lightwave

سپاس: 41

اشتباهات رایج شده در نسبیت

پست توسط lightwave »

با سلام
از بحث های تکراری خسته شدید؟خب بریم که یه بحث عجیب داشته باشیم. smile021
توی این جستار میخوام راجع به کج فهمی ها و اشتباه هایی که حتی در دوستان فیزیکدان هم رایج شده را بررسی کنم.چون جای خالی یک همچین مبحثی واقعا حس میشه.
تمام این موضوعات نظر شخصی بنده هست اما نه این که من درآوردی باشد و کاملا(یا شاید تقریبا)علمیست و از این لحاظ میگم نظر شخصیه چون در جایی اونها رو ندیدم و خودم بهشون رسیدم که بعضا به ایده ها و نظریه های جالبی راجع به جهان میرسد.
خب اول بهتره راجع به اشتباهات را لیست کنیم تا به وقتش بهش بپردازیم.خیلی از این اشتباهات شاید به نظر خیلی عجیب بیاد ولی عین حقیقته:
1-اولین اشتباه اینکه خیلی از افراد فکر میکنند که نتایج گرفته شده از نسبیت مانند اتساع زمان و ... نتایج عجیبی است.
از نظر من نه تنها نتایج نسبیت عجیب نیست بلکه حتی بر خلاف نظر حتی فیزیکدان ها(حتی امثال رضا منصوری!) که اون را خلاف شهود میدانند خلاف شهود هم نیست و یک چیز کاملا بدیهی میباشد .بعدا توضیح خواهم داد.
2-علت اصلی اتساع زمان مورب شدن مسیر نور است(ساعت نوری).البته که از این راه هم میشه این پدیده را توضیح داد اما این که بگوییم علت اصلی اتساع زمان است کاملا اشتباست.
3-اشتباه سوم اینکه سرعت نور در هر چارچوب ثابت است.البته این مورد صحیح است اما توضیح ثابت بودن سرعت نور از طریقی که اکثریت یاد گرفتند اشتباه است.
4-اشتباه بعدی اینکه هیچ جسمی نمیتواند بیشتر از سرعت نور حرکت کند.
5-اشتباه بعدی اینکه با افزایش سرعت جرم افزایش پیدا میکند.این هم اشتباست.بلکه افزایش سرعت معادلافزایش جرم است نه اینکه مثلا یه جرم 1kg بشه یک تن smile021
6-اشتباه در درک اصل هم ارزی جرم انرژی.
و .....
آخرین ویرایش توسط lightwave یک‌شنبه ۱۳۹۴/۵/۱۱ - ۱۷:۵۰, ویرایش شده کلا 2 بار

نمایه کاربر
Argus

سپاس: 25

Re: اشتباهات رایج شده در نسبیت

پست توسط Argus »

lightwave نوشته شده:با سلام
از بحث های تکراری خسته شدید؟خب بریم که یه بحث عجیب داشته باشیم. smile021
توی این جستار میخوام راجع به کج فهمی ها و اشتباه هایی که حتی در دوستان فیزیکدان هم رایج شده را بررسی کنم.چون جای خالی یک همچین مبحثی واقعا حس میشه.
تمام این موضوعات نظر شخصی بنده هست اما نه این که من درآوردی باشد و کاملا(یا شاید تقریبا)علمیست و از این لحاظ میگم نظر شخصیه چون در جایی اونها رو ندیدم و خودم بهشون رسیدم که بعضا به ایده ها و نظریه های جالبی راجع به جهان میرسد.
خب اول بهتره راجع به اشتباهات را لیست کنیم تا به وقتش بهش بپردازیم.خیلی از این اشتباهات شاید به نظر خیلی عجیب بیاد ولی عین حقیقته:
1-اولین اشتباه اینکه خیلی از افراد فکر میکنند که نتایج گرفته شده از نسبیت مانند اتساع زمان و ... نتایج عجیبی است.
از نظر من نه تنها نتایج نسبیت عجیب نیست بلکه حتی بر خلاف نظر حتی فیزیکدان ها(حتی امثال رضا منصوری!) که اون را خلاف شهود میدانند خلاف شهود هم نیست! و یک چیز کاملا بدیهی میباشد .بعدا توضیح خواهم داد.
2-علت اصلی اتساع زمان مورب شدن مسیر نور است(ساعت نوری).البته که از این راه هم میشه این پدیده را توضیح داد اما این که بگوییم علت اصلی اتساع زمان است کاملا اشتباست.
3-اشتباه سوم اینکه سرعت نور در هر چارچوب ثابت است!!البته این مورد صحیح است اما توضیح ثابت بودن سرعت نور از طریقی که اکثریت یاد گرفتند اشتباه است.
4-اشتباه بعدی اینکه هیچ جسمی نمیتواند بیشتر از سرعت نور حرکت کند.
5-اشتباه بعدی اینکه با افزایش سرعت جرم افزایش پیدا میکند.این هم اشتباست.بلکه افزایش سرعت معادلافزایش جرم است نه اینکه مثلا یه جرم 1kg بشه یک تن smile021
6-اشتباه در درک اصل هم ارزی جرم انرژی.
و .....

۷- اشتباه شما در مورد اینکه می پندارید دیگران در باب این موضوعات دچار اشتباه شده اند! smile021

نمایه کاربر
lightwave

پست توسط lightwave »

۷- اشتباه شما در مورد اینکه می پندارید دیگران در باب این موضوعات دچار اشتباه شده اند!

البته راست میگویید عده ای هم هستند که درک درستی از نسبیت دارند.
اما انصافا اگر همین تالار نسبیت را یه مروری بکنید متوجه حرف من میشوید که چقدر چرت و پرت به عنوان نسبیت رواج پیدا کرده.
حالا شما که فکر میکنی نسبیت را درست متوجه شدید یه سوال ساده میکنم
از نظر شما چرا سرعت نور حداکثر سرعت هاست؟

نمایه کاربر
lightwave

پست توسط lightwave »

jhvh نوشته شده:این چندمین انیشتینه هوپا به دنیا عرضه می کنه؟

من قول میدم حتی یک نفر از اعضای هوپا علت صحیح حد بودن سرعت نور را نمیدونه وقتی حتی ویکیپدیا علت حد بودن سرعت نور را اینطور تعریف میکند:

بنابر نسبیت خاص، انرژی یک جسم با سرعت v و جرم سکون m با γmc2 بدست می‌آید که در آن γ فاکتور لورنتز است. هنگامی که سرعت برابر صفر است فاکتور لورنتز برابر یک بوده و انرژی جسم برابر با E = mc2 باست که همان هم‌ارزی جرم و انرژی است. اما هنگامی که سرعت جسم به سرعت نور نزدیک می‌شود این مقدار به سمت بی‌نهایت می‌رود بنابرین برای رساندن سرعت جسمی که جرم غیرصفر دارد به سرعت نور؛ نیاز به بی‌نهایت انرژی است. به همین دلیل سرعت نور، حد بالای سرعت در طبیعت است. این موضوع در تعداد زیادی پژوهش و آزمایش به اثبات رسیده‌است.

فاکتور لورنتز خود معلول رسانش نیرو در سرعت های مختلف است نه اینکه علتی باشه برای محدودیت سرعت.
فاکتور لورنتز به تنهایی هیچ چیزی را ثابت نمیکنه.
در کل یه نفر جواب بده که:
چرا سرعت نور بیشترین سرعت است؟

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

سلام

درباره ی مورد اول کاملاً باهات موافقم. متاسفانه امروزه افرادی پیدا شدن که نتایج نسبیت اعم از کندی زمان و انقباض طول رو اموری "ظاهری" تلقی می کنن و نه واقعی که به نظر من این موضع گیری نادرسته.
من نمی فهمم اگه این آقای منصوری اتساع زمان رو خلاف شهود می دونه چرا توی کتاب نسبیتش اومده پارادوکس دوقلوها رو به نفع نسبیت توجیه کرده؟! این موضع گیری آقای منصوری هم یه خورده عجیبه!

مورد دوم رو باید بیشتر توضیح بدی. البته روش های مختلفی برای توضیح اتساع زمان میشه معرفی کرد ولی به نظر من مسیر مورب، یه روش خیلی ایده آل و شهودی برای توضیح اتساع زمانه.

مورد سوم رو بیشتر توضیح بده.

من فکر کنم مورد چهارم رو اصل دوم نسبیت خاص تایید می کنه. حالا شاید توی نسبیت عام تجاوز از سرعت نور امکان پذیر باشه ولی در هر حال نسبیت خاص توی چارچوب های لخت با تجاوز از سرعت نور برای هر جسمی مشکل داره و این اجازه رو نمی ده.

مورد پنجم رو فکر کنم که باهات مخالفم، چون به نظر من افزایش جرم واقعی رخ می ده. بیشتر توضیح بده.

مورد شش رو باز باید بیشتر توضیح بدی.

روی هم رفته قبول دارم که برای خیلی ها درک صحیح مفاهیم نسبیت خوب جا نیفتاده. شاید خود من هم بعضی جاهاش اشکال داشته باشم و خوب درکش نکرده باشم.
آخرین ویرایش توسط [email protected] یک‌شنبه ۱۳۹۴/۵/۱۱ - ۱۹:۲۹, ویرایش شده کلا 4 بار

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

فکر کنم سرعت نور برای این بیشترینه چون ناورداییه معادلات ماکسول اینو می گه و اینکه خود اینشتین یه جمله ای شبیه به این داره که می گه "اگه سرعت نور سرعت نهایی نباشه یه چارچوب لخت بر دیگری رجحان پیدا می کنه (یعنی احتمالاً چارچوب اتر به عنوان مرجع مطلق توجیه میشه)" که غیر قابل قبوله و توضیحش یه خورده پیچیدست و البته به نظر من این استدلال خالی از نقص هم نیست...
آخرین ویرایش توسط [email protected] یک‌شنبه ۱۳۹۴/۵/۱۱ - ۲۳:۳۶, ویرایش شده کلا 8 بار

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

اگه سرعت جسم نصف سرعت نور باشه فاکتور لورنتز چقدره؟

نمایه کاربر
lightwave

پست توسط lightwave »

[email protected] نوشته شده:

فکر کنم سرعت نور برای این بیشترینه چون ناورداییه معادلات ماکسول اینو می گه و اینکه خود اینشتین یه جمله ای شبیه به این داره که می گه اگه سرعت نور سرعت نهایی نباشه یه چارچوب لخت بر دیگری رجحان پیدا می کنه (یعنی چارچوب اتر) که غیر قابل قبوله و توضیحش یه خورده پیچیدست و البته به نظر من این استدلال خالی از نقص هم نیست...

پاسختون درسته
اما باز هم ناوردایی معادلات ماکسول در تبدیلات گالیله علت نیست و فقط باعث شد که موضوع سرعت نهایی اهمیت پیدا کند و گرنه کل معادلات ماکسول فقط به درد سطل آشغال میخورد smile021
به زودی علتش رو مینویسم smile072

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

فکر کنم جواب درست رو دادم smile020 حالا نمی دونم تو می خوای چه علت دیگه ای رو براش بگی!
سرعت نور توی معادلات ماکسول از جذر معکوس حاصل ضرب دو ثابته ضریب گذردهی و ضریب تراوایی خلاء به دست میاد که از دید هر ناظر لختی بدون توجه به سرعت نسبی ای که داره همونه. البته بازم میگم که توضیح انیشتین یه خورده متفاوت و پیچیده تره....

توام همچین گفتی:
من قول میدم حتی یک نفر از اعضای هوپا علت صحیح حد بودن سرعت نور را نمیدونه

که اولین نفر توی هوپا جوابتو داد smile058
ولی قبول دارم اکثراً سوالای خیلی کلیدی ای می پرسی که هر کسی نمی تونه بهشون جواب بده مگه اینکه خیلی توی نسبیت یا مسایل مهم فیزیک عمیق شده باشه. من به نبوغ تو smile024 وقتی پی بردم که برای به زیر سوال بردن نظریه ی غلظت، از همون اول دست گذاشتی روی حساس ترین نقطش هر چند که به خیر گذشت smile021

و گرنه کل معادلات ماکسول فقط به درد سطل آشغال میخورد smile021

فقط تا حدودی با این حرف موافقم! ببین رویکرد مشترک نسبیت و نظریه ی ماکسول اینه که سعی می کنن ناظر و منظور رو به یک اندازه مد نظر قرار بدن که این یه هدف معقول و مهم می تونه برای فیزیک تلقی بشه ولی من معتقدم که اولاً همین بینش می تونه بازم اصلاح بشه و ارتقاء پیدا کنه و ثانیاً تمام دغدغه های فیزیک توی نوع معادلات ناظر و منظور خلاصه نمی شه و پیشرفت فیزیک توی چیزهای دیگه ای هم می تونه رخ بده مثلاً توی مکانیک کوانتوم ما اساساً کار نداریم که رابطه ی عدم قطعیت از دید یه الکترون به چه نتایجی می رسه و فقط این رابطه رو به صورت یک جانبه از دید ناظر بزرگ مقیاس درنظر می گیریم ولی این قصور در تدوین معادلات ناظر و منظوری باعث نمی شه که مکانیک کوانتوم رو نادیده بگیریم چون در بخش های دیگه حرفی برای گفتن داره...

نمایه کاربر
lightwave

پست توسط lightwave »

چرا سرعت نور ثابت است؟
خب برای شروع باید به مهم ترین موضوع که باعث شد کل نسبیت بوجود بیاد بپردازیم و اون هم ثابت بودن سرعت نور هست.
تاریخچه این اصل فیزیکی به این صورته که قبل از کشف قوانین ماکسول تبدیلات گالیله ای به خوبی برای توصیف روابط بین دو چارچوب کافی بود تا این که سر و کله ی معادلات ماکسول پیدا شد.
زمان،مکان و ... تحت تبدیلات گالیله ای ناوردا بود اما سرعتی ناوردا وجود نداشت .اما معادلات ماکسول برای صحیح بودن نیازمند به سرعتی ناوردا و ثابت بود تا معادلات آن صادق باشد.
این تناقضی بود که باید حل میشد
برای سادگی ما معادلات را یک بعدی در نظر میگیریم
برای مثال معادلات موج ماکسول به این صورت است:
تصویر
طبق تبدیلات گالیله در جهت x داریم:
[tex]{x}'=x-vt[/tex]
حال اگر این متغیر های جدید را بر روی معادله ماکسول پیاده کنیم میشود:
تصویر
بنابرین میبینید که فرم معادله عوض میشه بنابرین معادلات ماکسول تحت تبدیل گالیله ای ناورداست در صورتی که نباید اینطوری باشه
این شروعی شد برای پیدا کردن این سرعت ثابت از طریق آزمایش
که پس از آزمایش های متعدد ثابت شد که سرعت نور یعنی 3*10^8 کیلومتر بر ثانیه از سرعت چارچوب مجزا است و تغییری نمیکند بنابرین نتیجه گیری شد که سرعت نور باید یک ثابت طبیعی و حد همه ی سرعت ها باشد

اما آیا شما با این توصیف قانع میشوید که چرا سرعت نور همیشه ثابت است؟
این معادلات تنها ثابت میکند که سرعت نور ثابت است اما اینکه چرا ثابت است را بیان نمیکنه.
اینکه چرا ثابت و حداکثر سرعت هاست بر میگرده به ماهیت چهار نیروی بنیادین که برای طولانی نشه و برم یه چایی بخورم smile021 در یه پست دیگه میگم(لعنت به این لاتکس smile097 )
آخرین ویرایش توسط lightwave یک‌شنبه ۱۳۹۴/۵/۱۱ - ۲۱:۳۴, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

lightwave نوشته شده:این معادلات تنها ثابت میکند که سرعت نور ثابت است اما اینکه چرا ثابت است را بیان نمیکنه.

:wink:
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
Argus

سپاس: 25

پست توسط Argus »

دوست عزیز شما به سادگی پس از ۴ پست سوال خود را از:
به:
چرا سرعت نور ثابت است؟
تغییر دادید!
---
خب اگه بخوای بفهمی چرا ثابته، بجای اینهمه صغرا، کبرا چیدن میشه گفت:
ثابت بودنش برای جلوگیری از نقض اصل نسبیت گالیله هست.
اصل نسبیت گالیله:
((شما هرگز نمی توانید محاسبه کنید که آیا بی حرکت یا در حال حرکت با سرعت یکنواخت هستید))
اگر سرعت نور برای تمام ناظران (با هر سرعتی) ثابت نباشه، در این صورت اصل بالا نقض میشه که بی معنیه.
به عنوان مثال اگر شما در واگنی قرار داشته باشید که با سرعت نور در حرکتباشه در این صورت اگر سرعت نور نسبت به شما ساکن نباشه در این صورت ته واگن باید تاریک باشه.
که این باعث میشه شما بفهمید در حال حرکت با سرعت نور هستید، که اینشتین ثابت کرد در این صورت این اصل نقض میشه و احمقانست. (البته این یک آزمایش ذهنیست که در نهایت باعث شد اینشتین به ثابت کردن این موضوع با ابزار ریاضی که خودتون قرار دادید بپردازه)
.
.
در ضمن شما نباید از ابزار و اثبات های ریاضی انتظار داشته باشید برای شما دلیل بیاره، این ابزار یا به شما کمک می کنه که بصورت پیشینی این موضوع (ثبات سرعت نور) رو پیش بینی بکنید یا با اثبات پسینی مشاهدات خودتون رو اثبات کنید.
و باید توجه داشته باشین که در اصل این ویژگی خود نوره که باعث بیشترین حد سرعت کیهان برای نور میشه:
می توان گفت این ویژگی، جرم سکون صفر فوتون ها می باشد.

نمایه کاربر
lightwave

پست توسط lightwave »

Argus نوشته شده:دوست عزیز شما به سادگی پس از ۴ پست سوال خود را از:
به:
چرا سرعت نور ثابت است؟
تغییر دادید!
---
خب اگه بخوای بفهمی چرا ثابته، بجای اینهمه صغرا، کبرا چیدن میشه گفت:
ثابت بودنش برای جلوگیری از نقض اصل نسبیت گالیله هست.
اصل نسبیت گالیله:
((شما هرگز نمی توانید محاسبه کنید که آیا بی حرکت یا در حال حرکت با سرعت یکنواخت هستید))
اگر سرعت نور برای تمام ناظران (با هر سرعتی) ثابت نباشه، در این صورت اصل بالا نقض میشه که بی معنیه.
به عنوان مثال اگر شما در واگنی قرار داشته باشید که با سرعت نور در حرکتباشه در این صورت اگر سرعت نور نسبت به شما ساکن نباشه در این صورت ته واگن باید تاریک باشه.
که این باعث میشه شما بفهمید در حال حرکت با سرعت نور هستید، که اینشتین ثابت کرد در این صورت این اصل نقض میشه و احمقانست. (البته این یک آزمایش ذهنیست که در نهایت باعث شد اینشتین به ثابت کردن این موضوع با ابزار ریاضی که خودتون قرار دادید بپردازه)
.
.
در ضمن شما نباید از ابزار و اثبات های ریاضی انتظار داشته باشید برای شما دلیل بیاره، این ابزار یا به شما کمک می کنه که بصورت پیشینی این موضوع (ثبات سرعت نور) رو پیش بینی بکنید یا با اثبات پسینی مشاهدات خودتون رو اثبات کنید.
و باید توجه داشته باشین که در اصل این ویژگی خود نوره که باعث بیشترین حد سرعت کیهان برای نور میشه:
می توان گفت این ویژگی، جرم سکون صفر فوتون ها می باشد.

صبر کن همچین ابزار ریاضی برات دلیل بیاره که خودت حال کنی smile021
اتفاقا خیلی مهمه که همه چیز ریشه ای بررسی بشه.این که همینطوری بگی سرعت نور ثابت هست چون نمیتونیم محاسبه کنیم آیا سرعت داریم یا نه اصل مطلب را ادا نمیکنه.
با فلسفه بافی هیچ علمی فهمیده نمیشه.
دقیقا به همین خاطره که ما به عمق یه نظریه پی نمیبریم.و نمیدونیم منظور دقیق از جرم سکون و نسبیتی چیه و ...
اصلا یکی از زیبایی های نظریه نسبیت همینه که همه چیزش با هم دیگه هم ارزه.یعنی شما برای هر قانونش میتونی چندین دلیل مختلف معادلبا هم پیدا کنی.اما چیزی که مهمه اینه که فقط یکیش اصل هست و بقیه فقط معادل اون هستند.
در کل چه اشکالی داره که یه نفر با صغرا کبری چیدن یه نظریه را توضیح بده تا اینکه فقط چشم و گوش بسته نتیجه گیری کنه؟
مشکل شما چیه؟

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

Argus و lightwave با هر جفتتونم!: smile029
دارید خیلی خوب بحث می کنید. فقط با همدیگه دعوا نکنید. بذارید بحث به یه نتیجه ی خوبی برسه.
هر دوتاییتون دارید درست صحبت می کنید. فقط حرف همدیگه رو خوب هضم کنید و به همدیگه کمتر گیر بدید. smile049

mehdi_sof

نام: mahdi

سپاس: 1

پست توسط mehdi_sof »

با سلام خدمت تمامی دوستان گرامی. اصل ثبات سرعت نور نسبت به تمامی ناظران لخت به نوعی تداعی گر همان فضای مطلق نیوتنی است و در واقع میتوان گفت سرعت نور یکی از خواص بنیادین جوهره فضاست و از این اصل و اصل ناوردایی تمامی قوانین فیزیک نسبت به تمامی ناظران لخت آن نتایج به ظاهر عجیب و غریب به دست می آید باید توجه داشت که اتساع زمان و انقباض طول دو ناظر لخت نسبت به هم امری نسبی است یعنی هر کدام دیگری را با زمان اتساع یافته و طول منقبض شده میبیند و تا زمانی که مثلا من ننشینم و به صورت کلاسیک مسئله ایندو را همزمان بررسی کنم و خودم را از مسئله کنار ببینم هیچ تناقضی در کار نخواهد بود. یعنی من نمیتوانم به صورت ناظری با نسبیت گالیله ای بنشینم و رفتار دو ناظر با نسبیت لورنتسی را بررسی کنم و الا پارادوکس دو قلوها و پارادوکس طول و ... را خواهم دید. با تشکر

ارسال پست