ایرادها و پارادوکس های نسبیت خاص

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: ایرادها و پارادوکس های نسبیت خاص

پست توسط [email protected] »

paradoxy نوشته شده:تویه مثالی که تویه این تایپیک هست viewtopic.php?f=2&t=35163 نشون دادیم بنظر ناظر b نور سریعتر از سرعت c به ناظر p میرسه من این قضیه رو اینطور معنی میکنم که بنظر ناظر b آهنگ زمان نسبت به p سریعتر از آهنگ زمانی که ناظر b نسبت به خودش اندازه میگیره میگذره

خوب اینکه می خوای تُند شدن زمان رو وارد ماجرا کنی خیلی خوبه. چون شبیه کارای خودم توی ساعت نوری خارجیه ولی مشکل به نظر من اینجاست که ساعتت رو درست تعریف نکردی. اگه اینی که می گی نور نسبت به p از دید b سریعتر شده دلیل بر تند شدن زمان p از دید b هست، پس باید قاعدتاً ناظر b مشاهده کنه که ساعت ناظر p هم تندتر شده حالا این تندتر شدن رو با ساعت نوری اینشتین چه جوری می خوای توجیه کنی؟

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

کمی صبر داشته باش تازه وقتی از دید ناظر p به مسئله نگاه میکنیم یه کم مسئله جالبتر میشه ازالان میگم،اگه تو همه ی حالات ممکن فکر کنم ۸حالت هم میشه این قضیه که میخوام بگم صادق باشه دیگه مشکلی با پارادکس دوقولو نخواهیم داشت،اگر نه مجبوریم بپذیریم که یه ناظر به یه ناظر دیگه برتری پیدا میکنه که بعدا توضیح میدم .حالا از دید ناظر p سرعت نور نسبت به ناظر b چقدره؟

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

حتماً می خوای بکی این قدره:
[tex]\frac{1}{c+b+p/1+bp/c^2}[/tex]

البته اینم بگما من از جمع نسبیتی سرعتات سر در نمیارم. رابطه ی آقای سیدیان بهتره برای همین فکر کنم رابطه ی بالا درستش این بشه:
[tex]\frac{1}{c+\frac{b+p}{1+bp/c^{2}}}[/tex]

یا شایدم می خوای بگی این قدره:
[tex]c-\frac{b+p}{1+bp/c^{2}}[/tex]

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

smile049 بالاخره کدوم قدره؟:دی دوتای بالارو نفهمیدم استدلالت چیه (معکوس کردنه خیلی باحال بود)و از چه رابطه ای حسابشون کردی ولی از نظر pنور و b. در یک راستا هستن و هم جهتند پس احساس میکنم رابطه سوم درسته اگه احساس میکنی متوجه نشدی چرا این شد یکم توضیح بدم راجب رابطه آقای سیدیان هم بهتره بگی رابطه داوود چون من از اول این رابطه رو رفتم جناب سیدیان به عنوان یه مخالف فقط به حرفم جنبه اثباتی داد اگرچه بدیهی بود بنظرم
ببین یادت باشه سرعتای مجازی رو نسبی جمع نمیکردیم ، وقتی p داره aو b ر میسنجه بهم نسبی سرعتای این دوتا جمع نمیزنه(البته هنوزم بنظرم ایرادی نداره اینکارو کنیم در هر صورت مسئله ای که مطرح کردم تفاوتی توش ایجاد نمیشه)

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

نه نمی خواد توضیح بدی smile021 قبول همون رابطه ی سوم درسته.
حالا بگو می خوای چی بگی؟ تند و کند شدن ساعت ها رو چه جوری می خوای توضیح بدی. فعلاً این ها روابط سرعت بودن.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

بعدا پشیمون میشیا که قبول کردی smile039
همونطور که مثل تایپیک یک سوال در نسبیت یه پله جلوتر از پستی که دادم جواب دادی خودت تو پست قبل گفتی
پس باید قاعدتاً ناظر b مشاهده کنه که ساعت ناظر p هم تندتر شده حالا این تندتر شدن رو با ساعت نوری اینشتین چه جوری می خوای توجیه کنی؟
دقیقا میخواستم همین رو بگم و الان با توجه به این رابطه که نوشتی تصویر
از نظر شخص سرعت نور برای b این مقداره بنابرین بنظر شخص نور با سرعت کمتری از c به b میرسه پس زمان نسبت بهش کندتر میگذره (البته از نظر شخص یعنی بنظر شخص ساعت نوریه b نسبت به ساعت نوری خودش کندتر کار میکنه)
پس حالا حدس بزن کدوم ناظر داشت با سرعت زیاد حرکت میکرد؟و این قضیه چطور به دوقولو ها مربوط میشه(حالا مونده حالتای دیگش رو هم بررسی کنیم)

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

b با سرعت بیشتری حرکت می کرد. پس ساعتش از دید p کندتر می شه و از دید b ساعت p تندتر. حالا ارتباطش با دو قلوها رو بگو ببینم...

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

یادته تو دوقولو ها سوال این بود که چطور از دید دوقلوی اول که سره جاش واساده بود(شخص p) دوقلوی دوم (b)جوونتر بنظر میرسه و یه ابهام ایجاد کرده بود؟اینجا مگه خودت نگفتی پس ساعتش از دید p کندتر می شه اگه این اتفاق بیوفته خب بدیهیه که شخص یا همون دوقلوی اولی اونو جونتر ببینه(البته هنوز مونده) متوجه منظورم شدی؟
اگه نشدی فرض کن بنظر تو ساعت من کندتر از ساعت خودت میگذره پس نتیجه میگیری یه سال زمانی که به خودت گذشته ممکنه یه ماه برای من بوده باشه پس من از تو جونتر میمونم حتی از نظر خودت(ایهام و کنایه ی توش اصلا مشهود نیست)

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

نه متوجه نشدم. چه طوری یکی از دوقلوها رو ساکن فرض کردی و اون یکی رو متحرک؟ این دوقلوها هر کدوم می تونن ادعای سکون داشته باشن...

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

نه هیچ کدوم ساکن نیستن برای اینکه تمایزشون رو متوجه بشی که کدوم سریع حرکت میکنه اینا گفتم مشکل پارادوکس دوقلو عدم سنجش صحیح سرعت های نسبی ناظرا نسبت بهمه
وقتی ناظرا سرعت همدیگه رو نسبت به نور میسنجن مشکل حل میشه چون در اصل اتساع زمان رو هم نسبت به یه پرتو نور در نظر گرفته بودیم

وقتی شخص سرعت نور نسبت بهb رو میسنجه و میبینه که ساعت اون کندتر حرکت میکنه خود شخص انتظار داره وقتی داداشش b بیاد پیشش جوونتر باشه که این با نسبیت سازگاره و نظریه تو ولی تو پارادوکس چون ناظرا مستقیما سرعت همدیگر رو سنجیدن گمراه میشدن
آخرین ویرایش توسط Paradoxy پنج‌شنبه ۱۳۹۴/۶/۱۹ - ۰۰:۴۲, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

آخه نسبت به کودوم نور؟ تو می تونی دو تا پرتوی نور رو فرض کنی که در خلاف جهت همدیگه حرکت می کنن حالا علاوه بر دو تا دوقلو، دو تا پرتوی نور هم داریم که هرکدوم از معادلاتی که گفتی رو هر کدوم می تونن بنویسن و باز هم به پارادوکس برسن.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

آها باریکلا رسیدیم به حالات ۸گانه فقط قبلش یه سوال میکنم ازت آیا میتونیم حالت هایی که شخص و bاز هم دور میشند رو خط بزنیم؟راجب دوتا پرتو نور خلاف جهت هم هم مشکلی نیست میرسیم بهش

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

خوب حالا فرض کن خط بزنیم. ادامه بده...

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

نه خط زدنم دلیل داره دلیلشم بدیهیه درحالت هایی که ناظرا از هم با سرعت لختی دور میشن هرگز نمیتونن همدیگر رو ملاقات کنند که ببینن کدوم یکی جونتره تو اولین پستم یه اشاره جزئی کردم بهش به نقل از ویکی پدیا بالاخره مجبوره سره راه ناظر b. دور بزنه و به سمت داداشش حرکت کنه که همدیگر رو ملاقات کنند در اون حالت بهم نزدیک میشن اگه تا اینجاش مشکلی نداری بگو چندتا حالت میمونه

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

البته این موضوع به هم رسیدن یا نرسیدن برام خیلی مهم نیست. نمی دونم حالا خودت ادامه بده...

ارسال پست