آیا فرد موجود در قطار انرژی جنبشی دارد ؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Programmeralr

آیا فرد موجود در قطار انرژی جنبشی دارد ؟

پست توسط Programmeralr »

با سلام خدمت دوستان .
سوال به ظاهر ساده ولی مهم ( از نظر خودم و برای خودم ) داشتم ازتون .ممنون میشم جوابمو هر چه زودتر بدید . ممنون
سوالم اینه : آیا مسافری که توی قطار(متحرک) وجود دارد و نشسته است , انرژی جنبشی داره ؟ در صورتی که شخص ( مسافر) حرکت کنه چطور ؟

نمایه کاربر
sunrise

سپاس: 115

Re: ایا فرد موجود در قطار , انرژی جنبشی دارد ؟

پست توسط sunrise »

Programmeralr نوشته شده:با سلام خدمت دوستان .
سوال به ظاهر ساده ولی مهم ( از نظر خودم و برای خودم ) داشتم ازتون .ممنون میشم جوابمو هر چه زودتر بدید . ممنون
سوالم اینه : آیا مسافری که توی قطار(متحرک) وجود دارد و نشسته است , انرژی جنبشی داره ؟ در صورتی که شخص ( مسافر) حرکت کنه چطور ؟

فرد تو قطار نسبت به اشیاء ساکن بیرون قطار(یا همون چارچوب ساکن رو زمین) به اندازه: "سرعت قطار به توان دو×نیم جرم" انرژی جنبشی داره اما نسبت به مسافرا ساکنه و هیچ انرژی جنبشی نداره که اگه این سرعتو تغییر بده یعنی راه بره به همون نسبت، نسبت به مسافرا دارای انرژی جنبشی میگردد.

Programmeralr

پست توسط Programmeralr »

sunrise نوشته شده:
سوالم اینه : آیا مسافری که توی قطار(متحرک)
وجود دارد و نشسته است , انرژی جنبشی داره ؟ در صورتی که شخص ( مسافر) حرکت کنه چطور ؟

فرد تو قطار نسبت به اشیاء ساکن بیرون قطار(یا همون چارچوب ساکن رو زمین) به اندازه: "سرعت قطار به توان دو×نیم جرم" انرژی جنبشی داره اما نسبت به مسافرا ساکنه و هیچ انرژی جنبشی نداره که اگه این سرعتو تغییر بده یعنی راه بره به همون نسبت، نسبت به مسافرا دارای انرژی جنبشی میگردد.

پس میتونیم نتیجه بگیریم که با تغییر سرعت قطار,انرژی جنبشی فرد تغییر میکنه؟

نمایه کاربر
sunrise

سپاس: 115

پست توسط sunrise »

Programmeralr نوشته شده:
sunrise نوشته شده:
سوالم اینه : آیا مسافری که توی قطار(متحرک)
وجود دارد و نشسته است , انرژی جنبشی داره ؟ در صورتی که شخص ( مسافر) حرکت کنه چطور ؟

پس میتونیم نتیجه بگیریم که با تغییر سرعت قطار,انرژی جنبشی فرد تغییر میکنه؟

آره

نمایه کاربر
mmeftahpour

نام: مسعود مفتاح پور

سپاس: 394

Re: آیا فرد موجود در قطار انرژی جنبشی دارد ؟

پست توسط mmeftahpour »

با سلام
البته این بحث قبلا هم مطرح شده بود. انرژی جزء تعاریف پایه ایی فیزیک مثل فضا و زمان هست که برای سیستم تعریف ميشه ولی چیستی و ماهیتش مشخص نشده.
انرژی حالتی از سیستم هست که ما به سیستم نسبت میدیم و گرنه کمیت مطلق نیست. اگر تو قطار صدتا مسافر باشه، چه از نظر ناظر بیرون چه از نظر ناظر داخل قطار صد تا مسافر هست.
ولی انرژی اینطور نیست. مثلا اگه ناظر بیرون ، انرژی کل سیستم رو هزار ژول بدست آورد ، لزوما از نظر ناظر داخل قطار هزار ژول نخواهد بود.

ارسال پست