خطوط هم پتانسیل

مدیران انجمن: parse, javad123javad

pixi

سپاس: 11

خطوط هم پتانسیل

پست توسط pixi »

سلام smile072
در شکل زیر چند خط هم پتانسیل وجود دارند . کلا یه توضیحی درباره ی خطوط هم پتانسیل و میدان نزدیک ان ها و این که میدان در کجای این ارایش از همه بیشتر است ؟مگرنه این که به خاطر پتانسیل + که خطوط هم پتانسیل دارند ،الزاما باید حول باری +قرار گرفته باشند؛پس چرا با بیشتر شدن فاصله از بار پتانسیل خطوط بیشتر شده؟ و در نهایت میدان در نقطه ی AوB به کدام سمت است ؟چرا؟
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
آلبرت اینشتین:اگر نتوانید موضوعی را به سادگی توضیح دهید، در حقیقت آن موضوع را درست نفهمیده اید.
هر کسی یک نابغه است. ولی اگر یک ماهی را از روی توانایی اش در بالا رفتن از درخت قضاوت کنی،آن ماهی تمام عمرش را با این باور زندگی خواهد کرد که یک احمق است.

pixi

Re: خطوط هم پتانسیل

پست توسط pixi »

دوستان لطفا پاسخ بدید. smile072
آلبرت اینشتین:اگر نتوانید موضوعی را به سادگی توضیح دهید، در حقیقت آن موضوع را درست نفهمیده اید.
هر کسی یک نابغه است. ولی اگر یک ماهی را از روی توانایی اش در بالا رفتن از درخت قضاوت کنی،آن ماهی تمام عمرش را با این باور زندگی خواهد کرد که یک احمق است.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

توی این خطوط جریان نداریم؟ یعنی منظورتون میدان الکتریکیه و نه مغناطیسی؟
آخرین ویرایش توسط Paradoxy سه‌شنبه ۱۳۹۵/۱/۱۰ - ۱۶:۱۷, ویرایش شده کلا 1 بار

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

با در نظر گرفتن اینکه میدان مساوی میشه با منفی گرادیان پتانسیل، خیلی راحت میتونی جواب سوالاتو در بیاری.
مثلا از شکل واضحه که اطراف نقطه ی A، گرادیان بیشتره و میدان هم به سمت مرکز حلقه هاست.

pixi

پست توسط pixi »

edwardfurlong نوشته شده:با در نظر گرفتن اینکه میدان مساوی میشه با منفی گرادیان پتانسیل، خیلی راحت میتونی جواب سوالاتو در بیاری.
مثلا از شکل واضحه که اطراف نقطه ی A، گرادیان بیشتره و میدان هم به سمت مرکز حلقه هاست.

میشه با یه مفهوم ساده تر توضیح بدید.

user8604

پست توسط user8604 »

pixi نوشته شده:
edwardfurlong نوشته شده:با در نظر گرفتن اینکه میدان مساوی میشه با منفی گرادیان پتانسیل، خیلی راحت میتونی جواب سوالاتو در بیاری.

میشه با یه مفهوم ساده تر توضیح بدید.

میشه ولی میتونستی بابت جواب تشکر کنی؟

pixi

پست توسط pixi »

edwardfurlong نوشته شده:میشه ولی میتونستی بابت جواب تشکر کنی؟

درود بر شما دوست عزیز
بله ، من بسیار از شما متشکرم . smile072 smile072

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

پیکسی جان منظور دکمه تشکر هست که زیر سمت چپه.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

pixi

پست توسط pixi »

You-See نوشته شده:پیکسی جان منظور دکمه تشکر هست که زیر سمت چپه.

بله خوب قطعا خودم میدونم ولی من هیچی از جواب ایشون رو متوجه نشدم وجوابشون هیچ کمکی به من نکرد (به دلیل سواد کم خودم که البته فکر می کنم نسبت به سنم زیاد بدم نباشه )؛بنابراین فقط به صورت کلامی از ایشون تشکر کردم smile031

نمایه کاربر
Matte

نام: متین

سپاس: 15

پست توسط Matte »

به نطرم یک جواب منطقی اینه که این حلقه ها در یک صفحه قرار نگرفته باشند و به ترتیب اندازه از کوچک به بزرگ ارتفاع اونا زیاد بشه. و بار مثبت یا در صفحه حلقه بزرگ تر باشه یا پایین تر. اینطوری با کوچک تر شدن شعاع حلقه فاصله اون از بار + بیشتر میشه و پتانسیلش کمتر. میدان هم در نقاط A و B به سمت بیرون صفحه هست.
فکر کنم با مطالعه کتاب الفبای الکترومغناطیس انتشارات دانش پژوهان جوان بتونی جواب خیلی از سوالاتتو پیدا کنی و به زبان ساده ای هم توضیح داده.

pixi

پست توسط pixi »

Matte نوشته شده:میدان هم در نقاط A و B به سمت بیرون صفحه هست.

در جواب گفته که میدان به سمت چپ هست ولی من دلیلش رو نمیدونم . smile042

user8604

پست توسط user8604 »

pixi نوشته شده:
edwardfurlong نوشته شده:میشه ولی میتونستی بابت جواب تشکر کنی؟

درود بر شما دوست عزیز
بله ، من بسیار از شما متشکرم . smile072 smile072

گرادیان مشتق جهتی هستش.
و مشتق هم که میدونی میشه تغییرات یک تابع نسبت به یک متغییر.
تغییرات پتانسیل نسبت به تغییر مکان متناسب میشه با میدان. فرقی نمیکنه پتانسیل میخواد هر چی باشه. یا گرانشی یا الکتریکی یا...
در مورد اندازه ی بیشتر یا کمتر هم به خاطر اینکه چگالی خطوط در سمت A بیشتره. به عبارتی تغییرات پتانسیل بین هر دو خط هم پتانسیل یکسانه اما چون فاصله بین خطوط در سمت راست کمتره نتیجه میگیریم که میدان بیشتره .

pixi

پست توسط pixi »

pixi نوشته شده:مگرنه این که به خاطر پتانسیل + که خطوط هم پتانسیل دارند ،الزاما باید حول باری +قرار گرفته باشند؛پس چرا با بیشتر شدن فاصله از بار پتانسیل خطوط بیشتر شده؟ و در نهایت میدان در نقطه ی AوB به کدام سمت است ؟چرا؟

بسی ممنونم ؛ smile072
میشه لطفا پاسخ این دوتا هم بدین.

user8604

پست توسط user8604 »

ممکنه بیشمار حالت وجود داشته باشه تا چنین خطوطی ایجاد بشن. اصلا مساله ربطی به بار مثبت نداره. میتونه توزیع بار باشه به انواع مختلف. یا حتی ترکیبی از چند قطبیهای الکتریکی همچین حالتی رو به وجود بیارن.
---
همونطور که قبلا هم گفتم جهت میدان به سمت مرکز حلقه هاست. به عبارتی در نقطه ی A به سمت چپ و در نقطه B به سمت راست. در بالا به سمت پایین و در پایین به سمت بالاست.
علتش هم به خاطر وجود علامت منفی در رابطه ی گرادیان هست. در نقطه ی A تغییرات پتانسیل مثبت، تغییرات فاصله هم مثبت، پس در کل مشتق مثبت میشه. ولی چون میدان در خلاف جهت گرادیان هست، پس به سمت چپ میشه.
در نقطه ی B مشتق منفی میشه و چون یک منفی هم داریم در نتیجه جهت میدان مثبت میشهدر راستای x. یعنی به سمت راست.

pixi

پست توسط pixi »

edwardfurlong نوشته شده:ممکنه بیشمار حالت وجود داشته باشه تا چنین خطوطی ایجاد بشن. اصلا مساله ربطی به بار مثبت نداره. میتونه توزیع بار باشه به انواع مختلف. یا حتی ترکیبی از چند قطبیهای الکتریکی همچین حالتی رو به وجود بیارن.

چطوری میتونه با فاصله گرفتن از یک توزیع بار پتانسیل بیشتر بشه و این که در کل این توزیع بار در نهایت به بار + منتهی می شه یا نه ؟اگر نمی شه مگه ما نمی گیم که پتانسیل حول یک بار + فقط + است؟؟؟ smile042

ارسال پست