نرم افزار TheTime شبیه ساز نسبیت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
thetime

سپاس: 93

Re: نرم افزار TheTime شبیه ساز نسبیت

پست توسط thetime »

[email protected] نوشته شده:
thetime نوشته شده:اینم از شبیه سازی ساعت نوری دایره ای آقای جوانشیری!
که البته تصور می کردند که با استناد به این ساعت نوری زمان چارچوب متحرک دچار اتساع زمان نمی شود، ولی این شبیه سازی نشان می دهد که در اشتباه بوده اند.

smile055
شوخیه جالبی بود!
نه تنها ساعت نوریه دایره ای بلکه اگه مسیر نور هر خم بسته ی دلخواهی باشه، ما به پارادوکسی بر نمی خوریم البته تا مادامی که مستقیم از زمان استفاده کنیم. ظاهراً متوجه نشدید که پارادوکسی که مطرح کردم دقیقاً چی بود smile030
من معیار رو از "زمان" به "هرتز" تغییر دادم و مدعی شدم که ظاهراً نسبیت علیرغم سازگاری با اولی با دومی سازگاری نداره. دوباره فکر کنم باید اون متنی رو که برات فرستادم مرور کنی.

شبیه ساز جنابالی در نهایت داره نشون می ده که فوتون اون مسیر زرد رنگ رو با سرعت نور طی می کنه اما چیزی راجع به میانگین سرعت زاویه ایه فوتون نمی ده. حتی معادله ی مسیر زرد رنگ رو هم نمی ده. البته من یه سهل انگاری ای رو توی در نظر گرفتن اُمگا مرتکب شدم که رفع اون مشکل باعث پیچیده و طولانی شدن محاسبات شد تا حدی که نرم افزار mathcad هم به دشواری و به صورت عددی می تونست محاسبات رو انجام بده که اگه محاسباتش خطای بزرگی نداشته باشه، پارادوکس به ازاء بسیاری از سرعت های ساعته مستدیر همچنان باقیست...

مقاله تونو از دوباره مطالعه کردم و متوجه اشکالی شدم که شما در ابتدای کار مرتکب اون شده بودین، تو مقاله ای که در زیر گذاشتم این اشکالو به طور کامل توضیح دادم و اونو برطرف کردم و همه محاسبات انجام دادم و به پارادوکسی نرسیدم، یعنی با برطرف کردن اون اشکال پارادوکس هم از بین رفت.
امیدوارم این مقاله کمکتون کنه، با تشکر smile072

لینک
آخرین ویرایش توسط DARKENERGY سه‌شنبه ۱۳۹۵/۷/۲۰ - ۲۳:۰۶, ویرایش شده کلا 1 بار
دلیل: اصلاح لینک

نمایه کاربر
DARKENERGY

نام: Melina

محل اقامت: krj_teh

سپاس: 4151

تماس:

پست توسط DARKENERGY »

برای قرار دادن لینکهای طولانی از روش زیر استفاده کنید:

اول [url][/url]

دوم قرار دادن علامت " = " در url سمت چپ

در مرحله سوم قرار دادن آدرس مورد نظر روبروی " = "

و در آخر واژه یا جمله مورد نظر برای آدرس

[url=LINK]vazhe[/url]

smile072

*

آنکه رفت، به حُرمت آنچه با خود برد حقِ بازگشت ندارد

*

آدمی که از آفتابِ صبح گرم نشه، از آفتاب غروب گرم نمیشه

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

[email protected] نوشته شده:شبیه ساز جنابالی در نهایت داره نشون می ده که فوتون اون مسیر زرد رنگ رو با سرعت نور طی می کنه اما چیزی راجع به میانگین سرعت زاویه ایه فوتون نمی ده. حتی معادله ی مسیر زرد رنگ رو هم نمی ده.

ببینید درسته که شبیه ساز معادله مسیرو نمیده ولی شما میتونین به سادگی با استفاده از همین شبیه ساز زمان یک دوره ی کامل فوتون نورو از دید هر ناظر بدست بیارین و با عکس کردن این عدد به فرکانس ساعت نوری از دید هر ناظر برسین. که با انجام این کار متوجه میشین که پارادوکسی در فرکانس ساعت ها وجود نداره.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

thetime نوشته شده:ببینید درسته که شبیه ساز معادله مسیرو نمیده ولی شما میتونین به سادگی با استفاده از همین شبیه ساز زمان یک دوره ی کامل فوتون نورو از دید هر ناظر بدست بیارین و با عکس کردن این عدد به فرکانس ساعت نوری از دید هر ناظر برسین. که با انجام این کار متوجه میشین که پارادوکسی در فرکانس ساعت ها وجود نداره.

منشاء اصلیه پارادوکس توی اینه که نسبیت دو جور ساعت رو داره معرفی می کنه که متفاوت با هم کار می کنن یکی همون ساعت نوریه انیشتینه که فقط کُند میشه یکی ساعتِ خود فوتونه که با بسامدش شناخته میشه این ساعت بر اثر پدیده ی دوپلر تُندتر یا کُندتر می تونه کار کنه که تندی یا کندیش رو با دستگاهی به اسم تکثیرگر فوتونی photo-multiplier می شه آشکار کرد. این دوگانگی در تفسیر زمان به نظر من می تونه برای نسبیت دردسر ساز باشه. اون ساعت نوریه مستدیر هم احتمالاً داره از همینجا آب می خوره یعنی احتمالاً نشون می ده که ثانیه به عنوان معیار زمان با هرتز به عنوان معیار زمان سازگاری نداره... فعلاً حوصله ندارم بیشتر از این توضیح بدم...

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

اینم فایل شبیه سازی پارادوکس نردبان (یا همون کاهدان)، از این به بعد هر کی تو فهم نسبیت و پارادوکس نردبان مشکل داره میتونه از این شبیه سازی استفاده کنه تا مشکلش برطرف بشه.

توجه : رویدادهای قهوه ای و بنفش بسته و باز شدن درهای سمت چپ و سمت راست را نشان می دهند.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

thetime نوشته شده:
[email protected] نوشته شده:شبیه ساز جنابالی در نهایت داره نشون می ده که فوتون اون مسیر زرد رنگ رو با سرعت نور طی می کنه اما چیزی راجع به میانگین سرعت زاویه ایه فوتون نمی ده. حتی معادله ی مسیر زرد رنگ رو هم نمی ده.

ببینید درسته که شبیه ساز معادله مسیرو نمیده ولی شما میتونین به سادگی با استفاده از همین شبیه ساز زمان یک دوره ی کامل فوتون نورو از دید هر ناظر بدست بیارین و با عکس کردن این عدد به فرکانس ساعت نوری از دید هر ناظر برسین. که با انجام این کار متوجه میشین که پارادوکسی در فرکانس ساعت ها وجود نداره.

ماجد من از روش تو مقدار اُمگا رو پیدا کردم و طبق روش خودم برای میانگینش ازش انتگرال گرفتم بین صفر و دو پی، تقسیم بر دو پی. بعد تقسیمش کردم به مقدار اُمگا از دید ناظر درونی و باز جواب یک شد که اتساع زمانی رو نشون نمی ده و در توافق با نتیجه ی منه.
فقط mathcad هشت ریشه ی متفاوت و طولانی برای تابع اُمگا معرفی کرد و من مجبور شدم از تک تکشون به روش بالا انتگرال گیری کنم که همه ی جوابها یا یک بود یا منفی یک. در ضمن فرض کردم v=0.2c و r=7 البته انتگرال ها به مقدار r وابسته نیستن:

Majed's method (1).PNG

Majed's method (2).PNG

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

Majed's method (3).PNG

Majed's method (4).PNG

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

اگه امکان داره فایل محاسباتی که با متکد انجام دادینو بفرستین.

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

[email protected] نوشته شده:
thetime نوشته شده:

ماجد من از روش تو مقدار اُمگا رو پیدا کردم و طبق روش خودم برای میانگینش ازش انتگرال گرفتم بین صفر و دو پی، تقسیم بر دو پی. بعد تقسیمش کردم به مقدار اُمگا از دید ناظر درونی و باز جواب یک شد که اتساع زمانی رو نشون نمی ده و در توافق با نتیجه ی منه.
فقط mathcad هشت ریشه ی متفاوت و طولانی برای تابع اُمگا معرفی کرد و من مجبور شدم از تک تکشون به روش بالا انتگرال گیری کنم که همه ی جوابها یا یک بود یا منفی یک. در ضمن فرض کردم v=0.2c و r=7 البته انتگرال ها به مقدار r وابسته نیستن:

Majed's method (1).PNG

Majed's method (2).PNG

شاید نباید از هر کدوم به تنهایی از 0 تا دو پی انتگرال بگیرین، شاید هر معادله مخصوص بازه ی مشخصی از تتا باشه که باید برای هر معادله و بازش انتگرال بگیرید و نهایتا جمع کنید.

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

محمد جان از من که ناراحت نمیشی از اینکه به همه ریزه کاریا گیر میدم؟ اصلا هدفم ابراز فضل به دیگران نیست.
در واقع به نظرم خودت هم باید اینطوری باشی و حتی اگر قضیه ای خیلی برات روشن باشه باید بدترین حالتو در نظر بگیری و در بدترین حالت هم قضیتو بتونی اثبات کنی تا بهانه ای دست هیچکسی مثلا داورا ندی.
به خاطر همین من نقاطی از قضیه رو متذکر میشم که شاید از دید شما پنهان مونده باشه.

واقعا فکر نمی کردم که متکد بتونه همچین معادله ای رو حل کنه، نرم افزارت یه غول دراومد و ما نمیدونستیم!
در مورد معادلاتی که برای امگا بدست اوورد باید منشا تک تک همه معادله ها رو بررسی کنیم تا بتونیم یه انتگرال درست و حسابی بگیریم:
فکر کنم چهارتا از معادله ها همواره جواب منفی میدن پس منتفی ان.
چهارتا معادله دیگه میمونه که احتمال میدم هرکدوم برای بازه ی خاصی از تتا جواب درست و معتبر بدن، در این صورت باید از این مسئله مطمئن بشیم و اگر اینطوری باشه که میگم باید بازه ها رو هم بدست بیاریم، و از هر معادله در بازه ی خودش انتگرال بگیریم و نهایتا با جمع انتگرال ها، انتگرال درست رو از 0 تا 2پی بدست بیاریم و تقسیم بر 2پی کنیم و نتیجه رو مقایسه کنیم.
فکر کنم هنوز راه طولانی در پیش دارید smile020
موفق باشید

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

thetime نوشته شده:محمد جان از من که ناراحت نمیشی از اینکه به همه ریزه کاریا گیر میدم؟ اصلا هدفم ابراز فضل به دیگران نیست.
در واقع به نظرم خودت هم باید اینطوری باشی و حتی اگر قضیه ای خیلی برات روشن باشه باید بدترین حالتو در نظر بگیری و در بدترین حالت هم قضیتو بتونی اثبات کنی تا بهانه ای دست هیچکسی مثلا داورا ندی.
به خاطر همین من نقاطی از قضیه رو متذکر میشم که شاید از دید شما پنهان مونده باشه.

نه، بلکه خوشحال هم میشم.
گاهی تو و داوود رو بخاطر سنتون دست کم می گیرم و ناخواسته و بدون بررسی علمی، فکر می کنم که چرند می گید smile022
ولی وقتی کمی بیشتر فکر می کنم می بینم خیلی وقتا درست می گید، هر چند که روی روش من تأثیری نداره smile038

داوود هم چند وقت پیش این پارادوکسو با استفاده از تبدیلات لورنتس حساب کرد و هر چند که یه اشتباه لپی داشت، ولی در نهایت به نتیجه ی من رسید. راه تو هم جالبه و همونطور که گفتم mathcad بیضیه من و تو رو منطبق بر هم کشید...
البته داورا رو ول کن! هر چقدر منطقی تر به پارادوکس رسیده باشی، با سرعت بیشتری مقالت رد میشه! smile048

thetime نوشته شده:واقعا فکر نمی کردم که متکد بتونه همچین معادله ای رو حل کنه، نرم افزارت یه غول دراومد و ما نمیدونستیم!
در مورد معادلاتی که برای امگا بدست اوورد باید منشا تک تک همه معادله ها رو بررسی کنیم تا بتونیم یه انتگرال درست و حسابی بگیریم:
فکر کنم چهارتا از معادله ها همواره جواب منفی میدن پس منتفی ان.
چهارتا معادله دیگه میمونه که احتمال میدم هرکدوم برای بازه ی خاصی از تتا جواب درست و معتبر بدن، در این صورت باید از این مسئله مطمئن بشیم و اگر اینطوری باشه که میگم باید بازه ها رو هم بدست بیاریم.

بله ممکنه حق با تو باشه. فایل mathcad رو برات میفرستم. ورژنه 13.

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

ببین مشکلو پیدا کردم :
هرکدوم از این معادله هایی که برای امگا پیدا کردید در بازه های از تتا جواب منفی و در بازه های دیگری جواب مثبت میدن، باید بازه هایی که جواب مثبت میزارنو بزاری کنار هم و ببینی مکمل هم میشن یا نه.
اگه تونستی با همین متکد بازه ها رو بدست بیار.
اگه نمودارشونو بکشی راحت متوجه میشی
خودم خواستم اینکارو بکنم ولی نفهمیدم اون csgn چیه!
اگرم ممکنه سرعتو از 0.2 برسون به 0.8 یا 0.9 سرعت نور که تفاوت نتیجه نهایی قابل رؤیت باشه! smile023

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

ماجد من محاسبات رو برای یکی از اُمگاها بررسی کردم. اولاً وقتی تابعشو رسم کردم همواره مثبت بود ولی بدبختانه به ازاء سرعت 0.99c جواب به جای یک تقریباً 0.5 شد که نمی دونم آیا خطای محاسبه ست یا نه. منظورم اینه که وقتی سرعت رو به سمت نور نزدیک کردم امگا به شدت کاهش پیدا کرد ولی برای 0.1c و 0.2c همواره یک میشه. نمی دونم خطای محاسبه ست یا نه. برای همین بهترین راه فکر کنم این باشه که بر اساس تطابق شکل دو تابع بیضیمون که mathcad کشیده، قبول کنی که اُمگای من هم درست و ساده تره smile020

Majed's method (5).PNG
آخرین ویرایش توسط [email protected] پنج‌شنبه ۱۳۹۵/۷/۲۲ - ۲۲:۵۰, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

[email protected] نوشته شده:ماجد من محاسبات رو برای یکی از اُمگاها بررسی کردم. اولاً وقتی تابعشو رسم کردم همواره مثبت بود ولی بدبختانه به ازاء سرعت 0.99c جواب به جای یک تقریباً 0.5 شد که نمی دونم آیا خطای محاسبه ست یا نه. منظورم اینه که وقتی سرعت رو به سمت نور نزدیک کردم امگا به شدت کاهش پیدا کرد ولی برای 0.1c و 0.2c همواره یک میشه. نمی دونم خطای محاسبه ست یا نه. برای همین بهترین راه فکر کنم این باشه که بر اساس تطابق شکل دو تابع بیضیمون که mathcad کشیده، قبول کنی که اُمگای من هم درست و ساده تره smile020

به ازای 0.9 چقدر شد؟
تابع همه رو رسم کن و ببین چی میشه.
اون csgn چیه؟
تتطابق شکل کافی نیست چون خودمم بهت گفتم تابع شما هم همون بیضی رو نشون میده تتای من و تو متفاوته، تتای شما همونطور که خودتون هم گفتین تابعی از تتای منه،من تو این مسائل دقیق اصلا تخفیف نمی دم قیمت کاملا مقطوعه smile022

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

thetime نوشته شده:به ازای 0.9 چقدر شد؟

0.768

thetime نوشته شده:تابع همه رو رسم کن و ببین چی میشه.

smile005

thetime نوشته شده:اون csgn چیه؟

همون تابع علامته: 0 یا 1 یا 1-

thetime نوشته شده:من تو این مسائل دقیق اصلا تخفیف نمی دم قیمت کاملا مقطوعه smile022

smile005

ارسال پست