درخواست مشاوره از دوستانی که فیزیک خوندن

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ali426

سپاس: 18

Re: درخواست مشاوره از دوستانی که فیزیک خوندن

پست توسط ali426 »

hasan1359 نوشته شده:اونهایی فقط از رسیدن به درجه استادی در رشته ای که بهش علاقه ندارن لذت میبرن که درجه استادی رو برای خودنمایی میخوان.(هر چند این دوره زمونه شما اگر دکترا هم بگیری فوقش اینه که بری یه دانشگاه دورافتاده تدریس کنی و دیگه لذت خودنمایی هم در کار نخواهد بود) تازه لذت اونها هم یه چیز موقته که بعد از مدتی از بین میره یا کم میشه. ضمنا کسی اگر به رشته ای علاقه نداشته باشه اولا سخته که در اون رشته به درجات بالا برسه و دوم اینکه اگر هم برسه هیچوقت لذت واقعی رو تجربه نخواهد کرد. ولی اونی که برای دل خودش و به خاطر علاقه ای که به رشته ای داره اون رشته رو میخونه اولا اینکه احتمال پیشرفتش بیشتره و دوم اینکه حتی اگر از لحاظ مدرکی پیشرفت نکنه ولی حداقلش اینه که لذت برده. خیلی ها بخاطر لذت بردن هر کاری میکنن.

سلام حسن آقا. با نظرات شما موافقم. احتمالا به خاطر اینه که شرایط من و شما بهم نزدیکه. همونطور که شما فرمودید ما در ایران وارد فاز مدرک گرایی شدیم (اروپا 100 سال پیش این فاز رو گذرونده). متاسفانه سواد فارغ التحصیل ها عمیق نیست و بیشتر بخاطر بازار کار رشته شون رو انتخاب کردن. افرادی هم که شاغل هستن و سن بالایی دارن ، صرفا برای ارتقای شغلی و گرفتن سمت بالاتر درس میخونن. اینها عملکرد افتضاحی دارن و به هر دری میزنن تا مدرک بگیرن. نتیجه این میشه کلی آدم سودجو پایان نامه و تحقیق میفروشن و اخلاقیات رو زیر پا له میکنن. وجه ی علم رو خراب میکنن. کلی هزینه و زمان تو دانشگاها صرف میشه آخرشم هیچ بازدهی نداره.

فونو

سپاس: 2

پست توسط فونو »

ali426 نوشته شده:سوالم از شما عزیزان اینه که اگر بخوام در رشته ی فیزیک، پایه ی خیلی قوی داشته باشم باید چه درس هایی رو خوب بخونم. smile124

با این ترتیب: کتاب کوانتوم زتیلی > سه یا چهار فصل اول کتاب کوانتوم ساکورایی > یک کتاب در زمینه اپتیک کوانتومی (مثلا کتاب Murray Sargent)
و همزمان با اینا یک کتاب دز زمینه تاریخ علم که به فیزیک و فیزیکدان های قرن ۲۰م پرداخته باشه. روی سایت http://gen.lib.rus.ec کتاب های زیادی می تونید پیدا کنید.
کوانتوم درسیه که استقلال داره و می‌تونید بدون تقریبا پیشنیاز خاصی جلو برید. بعد خودتون می تونید تصمیم بگیرید که آیا فیزیک اون چیزیه که می‌خواید یا نه.

ali426

پست توسط ali426 »

فونو نوشته شده:با این ترتیب: کتاب کوانتوم زتیلی > سه یا چهار فصل اول کتاب کوانتوم ساکورایی > یک کتاب در زمینه اپتیک کوانتومی (مثلا کتاب Murray Sargent)
و همزمان با اینا یک کتاب دز زمینه تاریخ علم که به فیزیک و فیزیکدان های قرن ۲۰م پرداخته باشه. روی سایت http://gen.lib.rus.ec کتاب های زیادی می تونید پیدا کنید.
کوانتوم درسیه که استقلال داره و می‌تونید بدون تقریبا پیشنیاز خاصی جلو برید. بعد خودتون می تونید تصمیم بگیرید که آیا فیزیک اون چیزیه که می‌خواید یا نه.

سلام دوست خوبم. دوتا سوال: چرا فیزیک های پایه رو اول نخونم؟ چرا خوندن کوانتوم برابرست با نتیجه گیری در مورد فیزیک؟ یعنی بخش اعظمی از فیزیک، کوانتومه؟ smile124

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

سلام

باید اول هدفتون رو دقیقاً مشخص کنید: می خواید یه فیزیکدانه واقعی بشید یا اینکه از "نوابیغِ" آکادمیک!
ببینید سالانه صدها هزار نفر دانشجوی آس از هاروارد و سوربون و ام آی تی و آکسفورد، دارن فارغ التحصیل می شن ولی کماکان اساس علم فیزیک بیش از پنجاه ساله که تغییر اساسی ای نکرده و نظریه ی جدیدی مطرح نشده پس نباید گمان کنید که اگه مو به مو جریان به اصطلاح mainstream رو دنبال کنید یه فیزیکدان می شید ولی در عین حال برخی از کتاب هایی که توی دانشگاه ها تدریس میشن خوندنشون خالی از لطف نیست. به نظر من همون 4 جلد هالیدی رو وقت بذارید و عمیقاً بخونید ولی لازم نیست همه ی مسائلش رو حل کنید بلکه بهتره خودتون مسئله بسازید و مسائل خودتون رو حل کنید البته این کار هم وقتی ارزش داره که شما به فصول نسبیت خاص و کوانتومِ هالیدی برسید و روی اون ها سرمایه گذاری کنید چون علوم جدیدتری هستن... با حل مسائل خودتون به ذهنتون اجازه بدید که به سمت یه هدف واحد حرکت کنه!

فونو

سپاس: 2

پست توسط فونو »

ali426 نوشته شده:سلام دوست خوبم. دوتا سوال: چرا فیزیک های پایه رو اول نخونم؟smile124

اون ها رو که خوندید قبلا (رشته برق بودید دیگه؟!) هرچند من نگفتم نخونیدشون. فیزیک پایه دونستنش واجبه
ولی از طرفی هم موافق از سیر تا پیاز ۴ جلد هالید رو خوندن نیستم! چون محدوده بزرگی از فیزیک رو بدون رفتن به عمق پوشش می‌ده. از نظر من بهترین کار مبحثی خوندنه.

ali426 نوشته شده:چرا خوندن کوانتوم برابرست با نتیجه گیری در مورد فیزیک؟ یعنی بخش اعظمی از فیزیک، کوانتومه؟smile124

- چون می‌شه تقریبا مستقل خوندش
- فیزیک ذرات زیراتمی (پراکندگی و...) امروز تماما کوانتومی بحث می‌شه. هر چی مربوط به نور باشه (لیزر و...) کاملا کوانتومی بحث می‌شه. فیزیک ذرات بنیادی کوانتومی بحث می‌شه و اینها تقریبا نیمی از فیزیکه.

ali426

پست توسط ali426 »

فونو نوشته شده: قبلا (رشته برق بودید دیگه؟!) هرچند من نگفتم نخونیدشون. فیزیک پایه دونستنش واجبه
ولی از طرفی هم موافق از سیر تا پیاز ۴ جلد هالید رو خوندن نیستم! چون محدوده بزرگی از فیزیک رو بدون رفتن به عمق پوشش می‌ده. از نظر من بهترین کار مبحثی خوندنه.

يه نكته اي رو در نظر بگيريد. من فعلا ديد فيزيكي ندارم و تا الان يه رشته ي مهندسي خوندم. شايد به قول شما بعضي مطالب به دروس اصلي مرتبط نباشه اما شيوه تفكر انسان رو به سمت فيزيك سوق ميده. احتمالا چون خودتون فيزيك خوندين اين مسئله براتون ملموس نيست.

ali426

پست توسط ali426 »

[email protected] نوشته شده:سلام

باید اول هدفتون رو دقیقاً مشخص کنید: می خواید یه فیزیکدانه واقعی بشید یا اینکه از "نوابیغِ" آکادمیک!
ببینید سالانه صدها هزار نفر دانشجوی آس از هاروارد و سوربون و ام آی تی و آکسفورد، دارن فارغ التحصیل می شن ولی کماکان اساس علم فیزیک بیش از پنجاه ساله که تغییر اساسی ای نکرده و نظریه ی جدیدی مطرح نشده پس نباید گمان کنید که اگه مو به مو جریان به اصطلاح mainstream رو دنبال کنید یه فیزیکدان می شید ولی در عین حال برخی از کتاب هایی که توی دانشگاه ها تدریس میشن خوندنشون خالی از لطف نیست. به نظر من همون 4 جلد هالیدی رو وقت بذارید و عمیقاً بخونید ولی لازم نیست همه ی مسائلش رو حل کنید بلکه بهتره خودتون مسئله بسازید و مسائل خودتون رو حل کنید البته این کار هم وقتی ارزش داره که شما به فصول نسبیت خاص و کوانتومِ هالیدی برسید و روی اون ها سرمایه گذاری کنید چون علوم جدیدتری هستن... با حل مسائل خودتون به ذهنتون اجازه بدید که به سمت یه هدف واحد حرکت کنه!

سلام آقاي جوانشيري. با سپاس از پيام پر محتواي شما. مشخص هستش يد طولاني در فيزيك داريد smile104 در جواب سوالتون بايد بگم من هدفم موفقيت آكادميكي نيستش و كاربردي هم برام نداره. دوست دارم علم فيزيك رو تخصصي ياد بگيرم. مثلا يافته هاي جديد و مقالات رو بتونم بخونم. در هفته ي اخير دوتا جلسه ي دفاع رفتم اما هيچي متوجه نشدم. خيلي دوست دارم كوانتوم و نسبيت رو ياد بگيريم و خيليا گفتن پيش نيازش همين فيزيك هاي پايه ست. حالا دوتا سوال: منظورتون چيه نبايد همه ي مسايل رو حل كنم ؟ يعني چقدر حل كنم؟ هر فصل هاليدي يك سري مسايل اصلي داره و يك سري مسايل اضافي. مثلا فصل دوم كه حركت خطي است 60 تا مسئله اصلي داره و 40 تا اضافي. من خودم برداشتم اين بوده كه نويسنده ي كتاب حل 60 تاي اول رو ضرروي ميدونه تا مطلب كاملا جا بيفته. نظر شما چيه؟
در مورد طرح مسئله فكر كنم بايد به سطوح بالا رسيد تا بشه چنين كاري كرد .

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

ali426 نوشته شده:در جواب سوالتون بايد بگم من هدفم موفقيت آكادميكي نيستش و كاربردي هم برام نداره. دوست دارم علم فيزيك رو تخصصي ياد بگيرم. مثلا يافته هاي جديد و مقالات رو بتونم بخونم. در هفته ي اخير دوتا جلسه ي دفاع رفتم اما هيچي متوجه نشدم. خيلي دوست دارم كوانتوم و نسبيت رو ياد بگيريم و خيليا گفتن پيش نيازش همين فيزيك هاي پايه ست. حالا دوتا سوال: منظورتون چيه نبايد همه ي مسايل رو حل كنم ؟ يعني چقدر حل كنم؟ هر فصل هاليدي يك سري مسايل اصلي داره و يك سري مسايل اضافي. مثلا فصل دوم كه حركت خطي است 60 تا مسئله اصلي داره و 40 تا اضافي. من خودم برداشتم اين بوده كه نويسنده ي كتاب حل 60 تاي اول رو ضرروي ميدونه تا مطلب كاملا جا بيفته. نظر شما چيه؟
در مورد طرح مسئله فكر كنم بايد به سطوح بالا رسيد تا بشه چنين كاري كرد .

ببینید بی رو دربایستی باید بهتون بگم که اگه بخواهید کارای یه آدم آکادمیک رو انجام بدید مثل دانشگاه رفتن، سمینار رفتن یا مقید شدن به خوندن کتابای دانشگاه، هر قدر هم که نیتتون چیز دیگه ای باشه ولی به مرور زمان طرز فکرتون شبیه همون ها میشه و مسیرتون از هدف اصلی خیلی جدا میشه بدون اینکه خودتون متوجه باشید، آخرشم هیچی به هیچی smile031

خودتون رو مقید نکنید بلکه ذهنتون رو آزاد بذارید تا شما رو به غایت صحیحی هدایت کنه، تا می تونید روی مسائل پایه ای فکر کنید و در عین حال خیلی هم در گیر حل مسئله نشید چون اگه زیاد مسئله حل کنید ذهنتون برای "طراحی" سوال تنبل می شه و دیگه نمی تونید آدم خلاقی باشید متفکرانه و با احتیاط توی این راه قدم بردارید و در ضمن زندگی نامه ی چند تا فیزیک دان بزرگ رو بخونید مثل "آیشتاین" نوشته ی جرمی برنشتاین (انتشارات خوارزمی) یا "اینشتین و شاعر" نوشته ی ویلیام هرمان (انتشارات علمی و فرهنگی) و ...

هیچ وقت برای پیشبرد فصول عجله و برای رسیدن به پرستیژ خاصی خودتون رو مقید نکنید. بهتره خودتون رو به انزوا عادت بدید و کمتر به سمینار ها و اینجور جاها برید (نمی گم اصلاً نرید) ...

بهتره تخصصی به فیزیک نیگا نکنید شما با همون اطلاعات کتب هالیدی می تونید یه "فیزیکدان عمومی" (general physicist) بشید!

ali426

پست توسط ali426 »

[email protected] نوشته شده:ببینید بی رو دربایستی باید بهتون بگم که اگه بخواهید کارای یه آدم آکادمیک رو انجام بدید مثل دانشگاه رفتن، سمینار رفتن یا مقید شدن به خوندن کتابای دانشگاه، هر قدر هم که نیتتون چیز دیگه ای باشه ولی به مرور زمان طرز فکرتون شبیه همون ها میشه و مسیرتون از هدف اصلی خیلی جدا میشه بدون اینکه خودتون متوجه باشید، آخرشم هیچی به هیچی smile031

خودتون رو مقید نکنید بلکه ذهنتون رو آزاد بذارید تا شما رو به غایت صحیحی هدایت کنه، تا می تونید روی مسائل پایه ای فکر کنید و در عین حال خیلی هم در گیر حل مسئله نشید چون اگه زیاد مسئله حل کنید ذهنتون برای "طراحی" سوال تنبل می شه و دیگه نمی تونید آدم خلاقی باشید متفکرانه و با احتیاط توی این راه قدم بردارید و در ضمن زندگی نامه ی چند تا فیزیک دان بزرگ رو بخونید مثل "آیشتاین" نوشته ی جرمی برنشتاین (انتشارات خوارزمی) یا "اینشتین و شاعر" نوشته ی ویلیام هرمان (انتشارات علمی و فرهنگی) و ...

هیچ وقت برای پیشبرد فصول عجله و برای رسیدن به پرستیژ خاصی خودتون رو مقید نکنید. بهتره خودتون رو به انزوا عادت بدید و کمتر به سمینار ها و اینجور جاها برید (نمی گم اصلاً نرید) ...

بهتره تخصصی به فیزیک نیگا نکنید شما با همون اطلاعات کتب هالیدی می تونید یه "فیزیکدان عمومی" (general physicist) بشید!

اگر در 50 سال اخیر فارغ التحصیلان نخبه نتونستن مرزهای فیزیک رو جابجا کنن نمیتونه دلیل خوبی باشه که فیزیکدان واقعی نیستن. عموما به جز محیط های آکادمیک نمیشه جای دیگه با انسان های فیزیک دوست روبرو شد. به هر حال فعلا هالیدی رو با این دید میخونم که پلی باشه تا در آینده بحث های تخصصی تر رو متوجه بشم.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

ali426 نوشته شده:اگر در 50 سال اخیر فارغ التحصیلان نخبه نتونستن مرزهای فیزیک رو جابجا کنن نمیتونه دلیل خوبی باشه که فیزیکدان واقعی نیستن. عموما به جز محیط های آکادمیک نمیشه جای دیگه با انسان های فیزیک دوست روبرو شد. به هر حال فعلا هالیدی رو با این دید میخونم که پلی باشه تا در آینده بحث های تخصصی تر رو متوجه بشم.

پس اگه فیزیکدان واقعی هستن و مرزهای علم هم بهشون ربطی نداره دقیقاً کارشون چیه؟
باید دنبال آدم های عمیق بگردید، چه توی محیط های آکادمیک و چه توی محیط های غیر آکادمیک و یادتون باشه که اصولاً انسان های عمیق کم یابن خیال نکنید که هر استادی که 60 تا مقاله نوشته و بروبیایی داره حتماً خیلی هم باسواده. می تونید از "نیما چاقه" smile020 کمک بگیرید. باهاش دوست بشید آدم نسبتاً عمیقیه البته توی مسائل علمی و نه دینی smile034 از دوستان بنده ست. دانشجوی انصرافی مقطع دکترای امیر کبیره (برق و قدرت). سنّش از شما بیشتره ولی حدودِ فکر کنم دو ساله که شروع کرده به خوندنه عمیقه کتابای هالیدی هر چند که قدرت تفکر و تعقلش به پای بنده نمی رسه smile021 ولی من خودم شخصاً ازش چیز آموختم smile032 (چرخش توماس توی نسبیت خاص smile020 ):
یه ایده در رد نسبیت خاص (یه جور پارادوکس) طراحی کردم که حتی داورای چند تا از ژورنالای معتبر خارجی نتونستن به درستی ایرادش رو پیدا کن و این آقای نیما که بنده رو برای طراحی پارادوکس همیشه تمجید می کرد بعد از چند ماه تفکر بالاخره تونست اشتباه مقاله رو پیدا کنه و مبحث چرخش توماس رو به من یاد داد که البته کمی هم پیچیدست اون هم با خوندن همین کتابای هالیدی و (دست و پا شیکسته و به زور و ضرب smile021 ) دو سه تا مقاله.

به کتابای هالیدی خیلی علاقه داره و مسائل رو نسبتاً عمیق بررسی می کنه. فکر نکنم بد باشه که باهاش دوست بشید همون کاربر nimafat هست. در ضمن همین آقا متوجه شده که تمام کتابای هالیدی، کریفیث و احتمالاً تمام کتابای منبع الکترومغناطیس، درباره توضیح قاون فارادی مرتکب اشتباه بزرگی شدن و عملاً بسیاری از مسائل رو اشتباه حل کردن و این قضیه طی سالیان متمادی اشتباهاً به دانشجوها تدریس شده. ایشون حدود شیش ماه پیش این ایراد رو در قالب یک سوال با بنده مطرح کردند و چون من به سوال جواب درستی دادم (علی رغم جواب اشتباهی که در کتاب ها نوشته شده بود) ایشون در نوعی "حیرته زیر پوستی" غوطه ور شدند smile021
تشکیل و حل معادله ی دیفرانسیل صحیح رو خودم انجام دادم ولی نیما معادله ی من رو اصلاح کرد و هر دو قانع شدیم که تمام کتب منبع در تفسیر قانون فارادی به خطا رفته اند. (شخصی "رامین" نام نیز که او هم از اهالیه تفکر هست، در این جریان از دور دستی بر آتش داشت! smile031 ) نیما با درگیری با همین کتابای هالیدی متوجه این ضعف شد.

خوندن همین کتابا رو شروع کنید و از فیزیک لذت ببرید smile072

ali426

پست توسط ali426 »

آقای جوانشیری حس و حالت رو دوست دارم smile072 من الان هرچی از خودم بگم جنبه ی تبلیغاتی میگیره اما عامل اصلی که باعث شده به فیزیک علاقه مند بشم نیازم به تفکر عمیقه.
[email protected] نوشته شده:باید دنبال آدم های عمیق بگردید، چه توی محیط های آکادمیک و چه توی محیط های غیر آکادمیک

تنها فردی که در حوزه ی فیزیک میشناسم استاد درس الکترومغناطیسم هستش که یک ترم از دانشگاه مرخصی گرفت تا در مورد یک مسئله فیزیکی تفکر کنه !! اما یافتن دوستانی مثه شما و آقا نیما بسیار ارزشمنده.
[email protected] نوشته شده:پس اگه فیزیکدان واقعی هستن و مرزهای علم هم بهشون ربطی نداره دقیقاً کارشون چیه؟

من یه سوالی دارم از شما. از نظر شما نوابغ آکادمیک دارن تو دنیا چکار میکنن؟ یه احساسی به بنده منتقل میکنید که انگار وقتشون رو بیهوده تلف میکنن. من از بیهوده بودن متنفرم، در رشته ی خودم هم احساس بیهودگی کردم.
[email protected] نوشته شده:خوندن همین کتابا رو شروع کنید و از فیزیک لذت ببرید

من باید حجم زیادی از هالیدی رو بخونم تا بتونم در مورد نظرات شما قضاوت کنم. الان هم با اشتیاق تمام مسایل رو حل میکنم. گاهی به بعضی از مسایل یک ساعت فکر کردم. البته نه برای یافتن جواب آخر بلکه تفکر به تمام جنبه های مسئله.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

ali426 نوشته شده:اما یافتن دوستانی مثه شما و آقا نیما بسیار ارزشمنده.

ممنونم smile006

ali426 نوشته شده:من یه سوالی دارم از شما. از نظر شما نوابغ آکادمیک دارن تو دنیا چکار میکنن؟ یه احساسی به بنده منتقل میکنید که انگار وقتشون رو بیهوده تلف میکنن. من از بیهوده بودن متنفرم، در رشته ی خودم هم احساس بیهودگی کردم.

ببینید اکثر این افراد (البته نه همه شون) صرفاً پیرو ساختارهای تلقین شده از سوی جامعه هستن و برای سیر کردن شکم و زیر شکمشون smile023 دارن تلاش می کنن چه اینجا چه توی خارج، فقط قبول دارم که توی خارج استثناها بیشتر از اینجاست. وقتی که نیت حقیقی خالی از خلوص بشه فرد کم کم به انحراف کشیده می شه حالا هر چقدر هم که می خواد داد بزنه که دانشمند یا عارفه. این افراد بیشتر به شکل یه شغل به فیزیک یا هر علم دیگه ای نیگا می کنن و معمولاً هم دیگه وقت و لیاقت عمیق شدن در مسایل رو از دست می دن. حتی خیلی هاشونم ممکنه مثلاً جایزه ی نوبل رو بِبَرن ولی کارهاشون در قیاس با کارای نیوتن و اینشتین ناچیزه. افراد خبره ی زیادی توی ادبیات فارسی یا انگیلیسی از دانشگاه های معتبر ایران و اینگیلیس فارغ التحصیل می شن ولی کدومشون سعدی یا شکسپیر شده؟!

ali426 نوشته شده:من باید حجم زیادی از هالیدی رو بخونم تا بتونم در مورد نظرات شما قضاوت کنم. الان هم با اشتیاق تمام مسایل رو حل میکنم. گاهی به بعضی از مسایل یک ساعت فکر کردم. البته نه برای یافتن جواب آخر بلکه تفکر به تمام جنبه های مسئله.

شما ایشالا شروع کنید، خیلی چیزا رو خودتون با قدم زدن توی مسیر یاد می گیرید و نمی شه همه چیزو از قبل از درگیریِ حرفه ای با فیزیک فهمید فقط خوندن زندگی نامه ی بعضی از دانشمندای بزرگ رو فراموش نکنید smile072

ali426

پست توسط ali426 »

[email protected] نوشته شده:ببینید اکثر این افراد (البته نه همه شون) صرفاً پیرو ساختارهای تلقین شده از سوی جامعه هستن و برای سیر کردن شکم و زیر شکمشون smile023 دارن تلاش می کنن چه اینجا چه توی خارج، فقط قبول دارم که توی خارج استثناها بیشتر از اینجاست. وقتی که نیت حقیقی خالی از خلوص بشه فرد کم کم به انحراف کشیده می شه حالا هر چقدر هم که می خواد داد بزنه که دانشمند یا عارفه. این افراد بیشتر به شکل یه شغل به فیزیک یا هر علم دیگه ای نیگا می کنن و معمولاً هم دیگه وقت و لیاقت عمیق شدن در مسایل رو از دست می دن

البته تامین معاش جزو نیازهای اولیه هر انسان هستش. خیلی ها در کشور خودمون بدون علاقه و صرفا به علت رتبه و تراز وارد یک رشته میشن. افرادی مثل من که معاش رو از طریق یک رشته و شغل غیر فیزیک تامین کرده و به سمت فیزیک اومده زیاد نیست. شما خودتون رزومه تون چیه؟ نیازهای مالیتون چطور تامین میشه؟ و اینکه فقط هالیدی خوندید؟ smile124

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

من به توصیه ی برادرم عمران خوندم از دانشگاه آزاد لیسانس دارم و هرگز به خاطر مسائلی که قبلاً گفتم ادامه ی تحصیل ندادم و نخواهم داد. در همون اوایل دانشگاه متوجه شدم که علاقه ای به این رشته ندارم و همزمان خوندن فیزیک و ریاضی رو به طور مستقل شروع کردم و الان حدود 13 ساله که با مسایل بنیادین این دو رشته درگیرم.

ali426 نوشته شده:نیازهای مالیتون چطور تامین میشه؟

فغلاً از جیب بابا! smile020 البته قبلاً تدریس خصوصی می کردم ولی الان به علت درگیریه علمی، مدتیه تدریس هم نمی کنم، متاسفانه ازدواج نکردم و تمایل دارم ده الی بیست عدد زن بستونم smile036 (خیلی از زَنای مؤمن و مطیع و خوشچل خوشم میاد smile041 ) در عین حال، بی زنی هم داره کمی بهم فشار میاره smile031

ali426 نوشته شده:و اینکه فقط هالیدی خوندید؟

یادمه هالیدی رو دوران دبیرستان و اوایل دانشگاه می خوندم ولی بعدها ولش کردم و نسبیت رو به صورت حرفه ای تر از شاخه های دیگه دنبال می کنم بعد الکترومغناطیس و بعد کوانتوم. توی نسبیت کلاً چهار پنج تا کتاب اصلی خوندم و توی کوانتوم یکی دو تا (که البته بخش عمده ش رو هم فراموش کردم که باید دوباره مورور کنم) smile072

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

سلام، اگه روزی روزگاری خواستید کوانتوم بخونید حتما کتاب آیزنبرگ رو قبل از هرچیزی بگیرید و بخونید. گرچه اطلاعات شما به خاطر تحصیلتون به اندازه کافی برای کتابای سنگینتری مثل گاسیرویچ هم کافیه اما خب مفهومی ترین کتابی که من از کوانتوم خوندم، این کتاب بود. بعدش کتاب اس کرین (با تشکر از جوانشیری جان) و خود کتاب هالیدی، جلد دو اواخرش. در نهایت کتابای خیلی آسون و سبکی مثل جهان کوانتومی هم بدک نیست اما اطلاعات زیادی رو نمیده.

برای نسبیت، حقیقتا نمیتونم ادعا کنم فهم خاصی از نسبیت دارم اما هرچیزی که فهمیدم، از صدقه سره پارادوکس ها و اشکالاتی بوده که به نسبیت وارد کردم و بعدا برام توسط دوستان یا خودم حل شده.
کتاب برای نسبیت هم خیلی فراوونه ولی کتابی مثل نسبیت خاص رزنیک، بد نیست یکم بجز حالت علمی درش میشه حالت داستانی و تاریخی این علم رو هم مطالعه کرد. کتاب ریندلر که خودم 20 بار تو این انجمن به عنوان منبع ازش استفاده کردم هم خوب کتابیه، خیلی جاها تو بعضی سوالا آدم رو روشن میتونه کنه. هالیدی هم خیلی قبل، شاید 4 سال پیش جلد آخرشو که فیزیک مدرنه خونده بودم، حرفی برای گفتن نداره تو نسبیت! اگه همینطور فان میخواید نسبیت رو بخونید، کتابای استیفن هاوکینگم بد نیست، اما بهرحال قدیمیه.

ارسال پست