صفحه 1 از 1

آزمایش سایناک

ارسال شده: جمعه ۱۳۹۶/۶/۱۰ - ۰۴:۴۵
توسط Expl0si0n
سلام به همه دوستان عزیز!
من خیلی از فیزیک سر در نمیارم‌ ولی خب خیلی علاقه دارم واسه همین این ازمایش و توضیحات رو درک نمیکنم.
اول از همه لینک ویدئو و شرح آزمایش:
لینک
خیلی دوست دارم بدونم این آزمایش علمی هست یا نه و اگر علمی هست و اتر رو اثبات کرده چرا نسبیت هنوز توسط جوامع علمی مورد قبوله.

Re: آزمایش سایناک

ارسال شده: جمعه ۱۳۹۶/۶/۱۰ - ۱۳:۴۰
توسط ADMIN
این اثر سایناک هست. موضوعی مربوط به فیزیک نور. نه اثبات کننده‌ی اتر هست و نه تناقضی با نسبیت داره.

Re: آزمایش سایناک

ارسال شده: یک‌شنبه ۱۳۹۶/۶/۱۹ - ۰۱:۱۴
توسط Cartouche
اتفاقا باید اشاره بکنم که این اثر (که در شکل اولیه آن که توسط Sagnac معرفی شد، اساسا از یک قانون ساده فیزیک یعنی پایستگی تکانه زاویه ای ناشی میشود) دقیقا در دو مقاله ی اولیه Sagnac در 1913 برای رد نسبیت و اثبات اتر ارائه شده و نکاتی که در ویدیو گفته میشه تقریبا خلاصه ی دو مقاله ی ایشان هست.
متاسفانه بسیاری از مباحث اشتباها و از روی نادانی آقای Sagnac در مقالات بیان شده، به طوری که بسیار جالب خواهد بود اگر بدونید که از قضا دو سال قبل از ایشون، فون لائو (که ما بیشتر بخاطر پراش موج X در کریستال ها ایشون رو میشناسیم) با اثری تقریبا مشابه همین ویدیو، نسبیت رو اثبات کردند (!!!) و تنها کافی می بود که Sagnac از مقالات فون لائو مطلع می بود.
در کل باید بگم که اگرچه زمانی که من جوانتر بودم مطالب مناسبی در این مورد برای مطالعه پیدا نکردم، اما مطمئنم اگر امروز دوباره بگردم یا شما علاقه مند باشید مطمئنن مباحث جالبی در این موضوع که دقیقا به اتر و نسبیت خاص مربوط است وجود داره که احتمالن باید در مقالات فون لائو، هارزر و همین اقای سایناک بگردید.