سوال از تبدیل ماده به انرژی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
daneshpajooh

سپاس: 3

Re: سوال از تبدیل ماده به انرژی

پست توسط daneshpajooh »

سلام
ممنون از پاسخ هاتون
در یک کتاب می‌خواندم که حاصلضرب جرم در مجذور سرعت نور که انرژی را می دهد اگر بر ثابت پلانک تقسیم کنیم طبیعتاً بسامد بدست می آید. تعبیر کتاب این بود که از روی آن می توانیم تصویری از یک ذره با آهنگ تپش مشخص بیافرینیم. یعنی ذرات می تواند!
بنظر شما آیا این محاسبه و این نتیجه گیری می تواند بامعنی باشد؟

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

سلام،البته که با معنیه. هرچی نباشه دوبروی یه نوبل شیرین واسه همین برد، البته بعد این که همه مسخرش کردن. به رابطه E=nhf مرحوم پلانک رسیده بود. اینشتین هم رابطه E=mc^2 رو داده بود، دوبروی هم گفت وقتی یه چیزی مثل نور میتونه ماهیت ذره ای داشته باشه، چرا ذرات نتونند ماهیت موجی داشته باشند؟ این دو رابطه رو مساوی گذاشت و نشون داد که به هر ذره میشه یک موج نسبت داد. البته این چیزیه که من از "تصویری از یک ذره با آهنگ تپش مشخص" برداشت کردم.

نمایه کاربر
daneshpajooh

پست توسط daneshpajooh »

البته این احتمالا برای ذرات زیر اتمی باید معنی دار باشد. چون در اینصورت مثلا اینکه فرکانس یک سیب بیشتر از فرکانس یک نخود باشد بی معنا به نظر می رسد!

پی‌نوشت:
در پست قبلی یک جا نوشته شده «ذرات می تواند» که درستش این است که «ذرات می تپند». امکان ویرایش به من نداد.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

سیب و نخود که چیزی نیست، کل جهان رو یک سیستم در نظر میگیرن بهش تابع موج نسبت میدن بحث میکنن روش. خیلیم واقعی هست این موج، اینطوری نیست که صرفا جنبه نظری داشته باشه. درسته ما نمیتونیم خواص موجی جرم زیادی مثل سیب رو اندازه بگیریم (فرکانسش بینهایت کوچک میشه) ولی این دال بر این نیست که نمیشه سیب رو یک سیستم کوانتومی در نظر گرفت و به جوابای درست رسید. اتفاقا اخیرا تونستن رفتارای کوانتومی سیستمی به بزرگی یک موی انسان رو در دماهای خیلی پایین مشاهده کنند. اصل همخوانی به ما میگه که پیش بینی های کوانتوم باید با کلاسیک سازگار باشه که هست. توی پرانتز اضافه کنم که سرعت نخود و سیب در فرکانسشون اثر میزاره و نمیشه تنها با دونستن جرم فرکانس این دو رو مقایسه کرد. بعدشم ذرات نمی تپند، واقعیت اینه که خود ذرات موجند. یعنی نمیشه گفت یک ذره داره خواص موجی نشون میده یا یک موج خواص ذره ای. الکترون میتونه تحت شرایطی درست مثل یک موج باشه، تحت شرایط دیگه مثل یک ذره.

نمایه کاربر
daneshpajooh

پست توسط daneshpajooh »

اینطور که حساب کردم فرکانس منسوب به یک الکترون از مرتبه ده به توان ۲۰ بدست می آید و برای یک سیب با جرم ۱۵۰ گرم از مرتبه ده به توان ۴۹ بدست می آید.
حالا برای جرمی مثل سیب را کاری نداریم اما این فرکانس برای الکترون چه معنایی دارد؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

فرکانس خیلی دوست داشتنی نیست، جاش طول موج که عکس فرکانسه استفاده می کنند. بالا هم من به اشتباه نوشتم فرکانس، منظورم طول موج بوده که خیلی کوچک میشه. نمیدونم با چه سرعتی در نظر گرفتید الکترون و سیب رو اما در هر صورت، آزمایش دو شکاف رو در نظر بگیرید. زمانی می تونیم خواص کوانتومی رو آشکار کنیم که طول هر شکاف تقریبا قد طول موج باشه، در مرتبه ای ازون باشه. پس برای همین فرض شما، واضحه که ساختن شکافی با عرض ده به توان منفی بیست،ساده تر از ده به توان منفی پنجاه هست. یعنی اگر الکترونی با فلان فرکانس حرکت کنه (یا طول موج)، با فلان قدر شکاف که متناسب اندازه طول موجشه رفتار موجی نشون میده. معنیش اینه. البته واضحه که شما باید 150 گرم جرم سیب رو در یک نقطه متمرکز کنید، یا اون حجم سیب ابدا نمیشه کاری کرد، دستکم توی دو شکاف.

امید۷۱۰۶

نام: امید اژدری

پست توسط امید۷۱۰۶ »

اگر جرم(مقداری ماده) به انرژی تبدیل شود جرم خود را از دست می دهد ولی اگر انرژی به مقداری ماده تبدیل شود جرم به دست می آورد آیا می توان گفت که جرم معادل انرژی در بعدی خارج از فضا و زمان وجود دارد و هنگام تبدیل انرژی به ماده در جهان ما ظاهر می شود ؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

نه. مثلا در فرآیند نابودی زوج، یک جفت الکترون و پوزیترون میخورن بهم، معادل جرمشون انرژی تولید میشه. آیا جرمشون هیچ شده و یهو جاش انرژی ظاهر شده؟ خیر! این یک بد فهمی در مفهوم معادل بودن جرم-انرژی هست که برای خیلیا پیش میاد، حتی فیزیکدان هاش. ببینید، جرم و انرژی معادل هم هستند و اینطور نیست که تفاوت اساسی داشته باشند. شما وقتی کتری رو میزاری روی اجاق و آب از حالت مایع به بخار تبدیل میشه، بخار آب رو چیزی جدای از آب مایع میدونی؟ نه دیگه، جفت اینا (بخار و مایع) هر دو آب هستند در دو شکل مختلف. پایستگی جرم و انرژی هم داستانش اینه، جرم و انرژی دو روی یک سکه هستند و اینطور نیست که انرژی چیز جدایی از جرم باشه و بالعکس. بله، درست همونطور که ماده با میدان گرانشیش سبب جاذبه میشه، انرژی هم میدان گرانشی داره و جاذبه داره! همونطور که یک جرم در حال حرکت تکانه داره و اگر با چیزی برخورد کنه "ضربه" برخورد رو میتونیم احساس کنیم، انرژی هم (که به شکل فوتون های نور هست) حامل تکانست و ضربه برخورد خودش رو داره. خلاصه جرم و انرژی هردو یک چیزن با این تفاوت که انرژی آزادانه در قالب بسته های فوتون نور حرکت میکنه ولی جرم بسته بندی شدست.

امید۷۱۰۶

نام: امید اژدری

پست توسط امید۷۱۰۶ »

اگر انرژی میدان گرانشی ایجاد میکنه به خاطره جرم داشتش هست یا نه به خاطره خاصیت دیگریه ؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

امید۷۱۰۶ نوشته شده:اگر انرژی میدان گرانشی ایجاد میکنه به خاطره جرم داشتش هست یا نه به خاطره خاصیت دیگریه ؟

smile031 جرم داشتن یا نداشتن یعنی چی؟ ببینید گفتم جرم و انرژی "معادل" هم هستن، دو نگاه متفاوت به "یک" چیزند که اون "چیز" خاصیت گرانشی، تکانه و ... رو داراست. ما به اون "چیز" گاهی میگیم انرژی، گاهی میگیم جرم. سوالتون شبیه اینه که بپرسید اگر فرمول بخار آب H2O هست، علتش اینه که بخار آب در خودش آب مایع (چون آب مایع فرمولش H2O هست) داره‌؟ سوال اشتباست. ببینید تنها فرقی که یک توده از ماده با انرژی داره اینه که توده ماده، در یکجا متمرکز شده، در حالی که انرژی حالت گسترده شده اون مادست.

نمایه کاربر
XIV

سپاس: 15

پست توسط XIV »

جناب paradoxy یا داود خان! من این نوشته ها را خواندم و از هر نوشتۀ شما چیز زیادی یاد گرفتم، اون بالا گفتید: "سرعت نخود و سیب در فرکانسشون اثر میزاره و نمیشه تنها با دونستن جرم فرکانس این دو رو مقایسه کرد" ممکنه کمی بیشتر توضیح دهید؟ اگر h.f=m.c^2 سرعت از کجا وارد معادله می شود؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

XIV نوشته شده:جناب paradoxy یا داود خان! من این نوشته ها را خواندم و از هر نوشتۀ شما چیز زیادی یاد گرفتم، اون بالا گفتید: "سرعت نخود و سیب در فرکانسشون اثر میزاره و نمیشه تنها با دونستن جرم فرکانس این دو رو مقایسه کرد" ممکنه کمی بیشتر توضیح دهید؟ اگر h.f=m.c^2 سرعت از کجا وارد معادله می شود؟

لطف دارید، ولی توجه داشته باشید که من هنوز حتی لیسانس هم ندارم و بنابراین هر متنی که از من خوندید رو نپذیرید مگر این که منبعشم که در قالب کتاب یا یک ویکی پدیای سادست رو چک کرده باشید. اون رابطه، صرفا برای فوتون های نور صادق هست و نه تمام ذرات. دوبروی فرض کرد که اگر جای سرعت نور c، سرعت یک جسم دلخواه مثل نخود رو بزاریم اون موقع میتونیم برای اونم طول موج پیدا کنیم که از قضا توی زمان خودش چندان بد هم نمیگفت چون دیده بودیم ذراتی مثل الکترون رفتار موجی نشون میدن از خودشون. عبارت طول موج دوبروی رو سرچ بزنید و اثباتش رو ببینید. من اثباتش رو توی کتاب مورتیمر دیدم که با همین فرض کردن v به جای c هست.

نمایه کاربر
فروهر

سپاس: 107

تماس:

پست توسط فروهر »

خارج از بحث این پست یه سوال از دوستان دارم چرا آنقدر دوست دارید نسبیت رو رد کنید؟!
عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود
لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند...

نمایه کاربر
XIV

سپاس: 15

پست توسط XIV »

سلام فروهر! من یکی دنبال رد کردن نسبیت نیستم بلکه به دلیل کمبود دانش، ذهن من به تناقضاتی دچار میشه که باید با پرسیدن این تناقضات رفع بشه و من به فهم کاملتری از نسبیت برسم، همین جا از دوستان می خوام اگه کسی حل المسائل نسبیت خاص رزنیک به فارسی یا انگلیسی رو داره، اینجا بگذاره چون بدون اون خوندن کتاب آشنایی با نسبیت خاص رزنیک برام دشواره. من هر چی گشتم در اینترنت نبود یا پولی بود!

ارسال پست